ورود
عوامل موثر بر نوسان قیمت ارز دیجیتال

یکی از مهمترین عواملی که تریدر ها را به ارز های دیجیتال علاقه مند کرده نوسان قیمت است. این نوسانات در ارز های دیجیتال بسیار بیشتر از بازارهای موازی مثل فارکس، بورس و طلاست. سوال اصلی اینجاست که چه عواملی می توانند در نوسان قیمت بیت کوین موثر باشند؟

میزان نوسان را میتوان با روش های مختلف سنجید، اما هنوز هیچ شاخص استانداردی برای تعیین میزان نوسانات وجود ندارد.

6 عامل موثر بر نوسان قیمت ارز های دیجیتال

۶ عامل موثر بر نوسان قیمت ارز های دیجیتال

به نظر می آید دلایل زیر مهمترین عوامل تاثیر گذار بر قیمت بیت کوین و سایر ارز های دیجیتال هستند:

۱.حوادث : چون بیت کوین و ارز های دیجیتال دیگر هنوز هم جدید است هر چه که در اخبار نشان داده می شود میتواند سرنوشت قیمتش را متحول کند. مثلا وقایع ژئوپلیتیکی، اظهارات دولت در مورد مقررات و حتی شایعات منتشر شده در رسانه های اجتماعی  میتواند نوسانات زیادی ایجاد کند. خبر های با بار منفی میتواند وحشت عمومی را تشدید کند و این باعث کاهش ارزش قیمت بیت کوین میشود.

۲.ارزش در برابر ارز های فیات: بیت کوین در بازار های مالی خواصی مشابه طلا دارد. مثلا هر دو آنها باید “استخراج” شوند و هر دو در مقادیر محدودی در دسترس هستند که این باعث بالا رفتن ارزش آنها می شود.

در بیت کوین تعداد محدود ۲۱ میلیون واحد است که بر عکس ارز های فیات که توسط دولت مدیریت میشوند بدون تغییر است. دولت ها برای حفظ اشتغال بالا، تورم پایین و غیره تعداد و ارزش ارز های فیات را جابجا میکنند؛ این تغییر ارزش میتواند در نوسانات بیت کوین هم موثر باشد.

۳. فورک: زمانی که بین تیم توسعه دهنده ارز های دیجیتال اختلاف می افتد، فورک های جدیدی به وجود می آیند که ممکن است با نسخه اصلی بسیار متفاوت باشند. این باعث ایجاد تنش و سردرگمی در میان دارندگان آن ارز و در نهایت منجر به نوسان قیمت می شود.

۴. نهنگ ها: به بازیگران و دارندگان عمده ارز های دیجیتال نهنگ می گویند! زمانی که نهنگ ها یک تراکنش بسیار حجیم در یک صرافی ارز دیجیتال انجام میدهند باعث افزایش نوسان آن خواهند شد.

۵. قابلیت نقد شوندگی: چقدر راحت می توانید ارز دیجیتال خود را تبدیل به پول کنید؟ اگر خریدار و فروشنده در خور معاملات بزرگ نباشد قطعا باعث نوسانات شدید تر می شود.

۶. میزان عرضه و تقاضا:بسیار مهم است که میزان عرضه و تقاضا در حد مطلوب باشد. اگر میزان تقاضا زیاد و عرضه کم شود قطعا منجر به افزایش قیمت می شود. پس همیشه تعدد متقاضیان و عرضه کنندگان بر نوسان قیمت موثر خواهند بود.

نوسانات شدید تا کی ادامه می یابد؟

از آنجایی که بیت کوین هنوز هم در مراحل اولیه خود به عنوان دارایی قرار دارد، مانند سایر فناوری های جدید، هیچ کس نمی تواند مطمئن باشد که آینده آن چه خواهد بود.

همین عدم قطعیت بر ارزش گذاری آن تاثیر گذار است و موج های ناپایداری را موجب خواهد شد. زمانی که بیت کوین و سایر ارز های دیجیتال جایگاهش در جامعه تثبیت شد، موج های ناپایداری کمتر خواهند شد. با قوانین جدید ماینینگ و به رسمیت شناختن ارز های دیجیتال در کشور های مختلف کم کم اعتماد عمومی بیشتر میشود و به عنوان طبقه ای از دارایی  جایگزین می شود و سرانجام نوسانات کاهش می یابد.

مهدی عباس زاده
12 سال از فعالیتم در حوزه طراحی سایت و دیجیتال مارکتینگ میگذره و اخیرا به دنیای شگفت انگیز ارزهای دیجیتال علاقه مند شدم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *