۷ تا از بهترین تریدرهای جهان که باید بشناسید!

۱۳ تیر ۱۴۰۳
images 1719643662 667fae0e297a3

واژه تریدینگ و تریدر در بازارهای مالی مختلفی بسیار شنیده می‌شود و شاید برای شما نیز آشنا باشد. تریدرها در بازارهای مالی مختلف فعالیت دارند و برای کسب سود از سرمایه خود، اقدام به ترید می‌کنند. در طول تاریخ، تریدرهای زیادی وجود داشته‌اند که داستان‌ها و تریدهای خاص آن‌ها، نام آنان را در تاریخ جاودانه کرده است. اگر برای شما نیز سوال است که بهترین تریدرهای جهان کدامند؟ در این مقاله تریدرهای موفق خارجی را معرفی کرده و درآمد آنها را توضیح داده‌ایم. با ما همراه باشید.

جورج سوروس

جورج سوروس

مرد اول لیست ما، جورج سوروس متولد سال ۱۹۳۰ در مجارستان است. سوروس از یهودیانی بود که از فاجعه هولوکاست جان سالم به در برده و پس از این واقعه به کشور انگستان مهاجرت کرد. زندگی جدید سوروس در انگلستان چندان جالب نبود و در سال‌های ابتدایی مهاجرت خود پس از ورود به دانشگاه اقتصاد لندن، مجبور به انجام کارهایی مثل کارگر راه‌آهن و خدمتکار رستوران برای تأمین هزینه‌های خود بود.

پس از فارق‌التحصیلی از لندن، سوروس وارد دنیای بانکداری شد و سپس با کمک پدرش، به آمریکا مهاجرت کرده و مشغول فعالیت در یک شرکت کارگزاری در وال استریت شد. پس از موفقیت‌های متعدد او در زمینه مالی، سوروس در سال ۱۹۷۰ صندوق تأمینی خود با نام “کوانتوم” را تأسیس کرد که شروع کننده موفقیت‌های بزرگتر او به عنوان یکی از بهترین تریدرهای جهان بود.

در سال ۱۹۹۲، سوروس بزرگترین ترید خود را انجام داد که او را ملقب به “مردی که بانک انگلستان را شکست داد” کرد. سوروس در این واقعه روی کاهش ارزش و قدرت پوند انگلستان شرطی بزرگ بست. صندوق تأمینی او یعنی کوانتوم ۳.۹ میلیون پوند انباشته کرد و سوروس برای جمع‌آوری ۵.۵ میلیارد پوند بیشتر وام گرفت. در ادامه فعالیت‌های سوروس، پوند انگلستان شروع به افت قیمت کرد و در تاریخ ۱۶ سپتامبر ۱۹۹۲ که به چهارشنبه سیاه نیز معروف است، او تمام مبلغ ۵.۵ میلیارد پوند خود را در مقابل “مارک” آلمان کوتاه کرد که باعث کاهش بیشتر نرخ این ارز شده و انگلستان را مجبور کرد تا از مکانیزم نرخ ارز اروپا خارج شود.

جورج سوروس، میلیاردر مجارستانی که مالک شرکت کوانتوم است.

پاول تودور جونز

پاول تودور جونز

 

برخلاف سوروس که کمی چاشنی شانس و قمار را در تریدهای بزرگش به کار برده، پاول تودور جونز از راه منطق و اعداد پیش رفته و از استراتژی‌های پیچیده خود که بسیار سیستماتیک و مبنی بر محاسبات آماری هستند استفاده می‌کند. جونز در سال ۱۹۵۴ متولد شد و پس از فارغ التحصیلی از دانشگاه ویرجینیا در سال ۱۹۷۶، معاملات در بورس پنبه را در بورس آمریکا آغاز کرد. این فرصت شغلی به سرعت از دست رفت، چون پس از مهمانی شبانه با دوستانش و به خواب رفتن پشت میز کار، جونز از این کار اخراج شد.

در سال‌های بعدی جونز به عنوان دلال به کار خود ادامه داد و و در سال ۱۹۸۰، شرکت تجاری و سرمایه گذاری خود، یعنی شرکت سرمایه گذاری تودور را تأسیس کرد. این شرکت و صندوق سرمایه‌گذاری‌اش در پنج سال اول خود توانست ۱۰۰٪ بازده کسب کند که نشان‌دهنده هوش اقتصادی و مدیریتی بالای جونز بود. بزرگترین موفقیت او در سال ۱۹۸۷ در واقعه دوشنبه سیاه رقم خورد؛ او در این روز توانست به درستی سقوط قیمتی را پیش‌بینی کند و در مدت کوتاهی بیش از ۱۰۰ میلیون دلار سود کسب کند و نامش را به عنوان تریدری موفق در تاریخ ثبت کند.

بزرگترین تمرکز جونز برای انجام تریدهای خود مدیریت ریسک است که از نظر او مهم‌ترین جنبه تجارت است. تاکتیک‌های او بیشتر تمایل به آرامش و جلوگیری از ضررهای کلان دارند. مهارت بالای مدیریت ریسک و انتظارات واقع‌بینانه او و نیز صبر بالا برای کسب سود بلندمت بجای سود کوتاه مدت، او را به یکی از بهترین تریدرهای جهان تبدیل کرده است. ثروت جونز حدود ۸.۱ میلیارد دلار تخمین زده می‌شود.

استیون کوهن

استیون کوهن

 

کوهن در سال ۱۹۵۶ در نیویورک است. کوهن استعداد زیادی در بازی پوکر داشت و تمام سودی که از این بازی بدست می‌آورد را صرف خرید و نگهداری سهام می‌کرد و همزمان به تحصیل خود در دانشگاه ادامه می‌داد. در سال ۱۹۷۸ در اولین روز کاری خود برای شرکت گرانتال، کوهن ۸۰۰۰ دلار سود کسب کرد و کم کم سود روزانه خود برای این شرکت را به ۱۰۰۰۰۰ دلار در روز رساند.

در سال ۱۹۹۲، او شرکت گرانتال را ترک کرد و صندوق تأمینی خود یعنی SAC Capital Partners را تأسیس کرد. صندوق SAC به عنوان یکی از موفق‌ترین صندوق‌های تأمینی شناخته می‌شد و تا سال ۲۰۱۳ به نرخ سود ثابت سالانه ۲۵ درصد رسیده بود. موفقیت این شرکت پس از چندین دهه با پرونده اتهام به آن از بین رفت، پرونده‌ای که در آن کوهن محکوم به پرداخت ۱.۸ میلیارد دلار جریمه شد و مدتی بعد این شرکت فعالیت خود را پایان داد.

کوهن بیشتر به انجام ریسک‌های بزرگ و موفق بیرون آمدن از این ریسک‌ها شهرت دارد و از بهترین تریدرهای جهان در زمینه سهام شناخته می‌شود. درحال حاضر کوهن به عنوان بنیانگذار و مدیر عامل  Point72 Asset Management، یک دفتر خانوادگی در زمینه مالی فعالیت دارد و ثروت او حدود ۱۹.۸ میلیارد دلار تخمین زده می‌شود.

نیک لیسون

نیک لیسون در سال ۱۹۶۷ متولد شد و بدون دسترسی به تحصیلات عالی، مشغول به کاری ساده در بانک کوتس شد که نیازی به مهارت خاصی نداشت. این اتفاق جلوی پیشرفت لیسون را نگرفت و چند سال بعد به شرکت مورگان استنلی رفت، جایی که آموزش دید که چطور معاملات فیوچرز و آپشن‌ها را به سرعت محاسبه کند.

پس از آموزش‌ها لیسون توسط بانک Barings استخدام شده و در ادامه حرفه کاری خود برای فعالیت در بورس بین‌المللی پول سنگاپور (SIMEX)، به آسیا سفر کرد و شهرتش از همینجا آغاز شد. در آوریل ۱۹۹۲، بانکBarings  یک دفتر معاملات فیوچرز در سنگاپور افتتاح کرد که معاملات را در SIMEX اجرا و تسویه می‌کرد. نیک لیسون در سن ۲۶ سالگی علاوه بر فعالیت تجاری خود، ریاست دفتر معاملات فیوچرز معاملات در سنگاپور را بر عهده داشت و شروع به انجام معاملات سفته بازانه غیرمجاز کرد.

این معاملات در ابتدا سود کلانی برای Barings داشت، به طوری که ۱۰ میلیون پوند معادل ۱۰ درصد از سود سالانه بانک را اضافه کرد و خود لیسون نیز افزایش حقوق ۱۳۰۰۰۰ پوندی را تجربه کرد، اما کم کم این معاملات لیسون را گیر انداختند. لیسون شروع به استفاده از پول بانک در یک حساب خاص برای پوشاندن معاملات غیرقانونی خود کرد.

در سال ۱۹۹۵، بزرگترین ضرر زده شد و پایان کار نیک لیسون و بانک Barings رقم خورد. لیسون مقدار زیادی قرارداد فیوچرز خرید تا بتواند بازار را تحت فشار قرار دهد، اما یک زلزله ۷.۲ ریشتری در ژاپن منجر به سقوط ارزش این دارایی ها شد. درنتیجه این اتفاق که از آن به عنوان یکی از بزرگترین کلاهبرداری‌ها یاد می‌شود، بانک Barings با سابقه ۲۳۳ ساله، ۱.۴ میلیارد دلار ضرر دید و به مبلغ فقط ۱ پوند به شرکت هلندی ING فروخته شد.

لیسون در ادامه از بانک فرار کرد و امیدوار بود که بتواند از چنگ پلیس سنگاپور فرار کند، ولی پلیس آلمان او را دستگیر کرد و به مقامات قضایی سنگاپور تحویل داد. حکم زندان لیسون ۶.۵ سال بود که ۴  سال آن در یک زندان محلی سپری شد. اگرچه لیسون درحال حاضر توانایی فعالیت در بازار را ندارد، اما کماکان بیش از ۱۰۰۰۰۰ دلار در ماه از کنفرانس‌های خود درآمد کسب می‌کند و درحال حاضر دارایی‌های او حدود ۴ میلیون دلار ارزش دارند.

لیسون سابقه جالبی در دنیای تریدینگ ندارد و شهرت او بخاطر ضرر سنگینش کاملا خدشه‌دار شده، اما فعالیت او در بانک Barings و تریدهایش که سودهای کلانی را برای بانک به همراه داشت، او را به یکی از جنجالی‌ترین افراد در لیست بهترین تریدرهای دنیا تبدیل کرده است.

جیم راجرز

جیم راجرز

 

جیم راجرز از دوران نوجوانی هوش اقتصادی خود را نشان می‌داد. راجرز برای کسب درآمد بادام زمینی میفروخت و از پلاستیک‌های دور ریخته شده توسط طرفداران مسابقات ورزشی برای کسب درآمد استفاده می‌کرد. راجرز مدرک لیسانس خود را در رشته تاریخ و مدرک دوم را از دانشگاه آکسفورد در اقتصاد اخذ کرد.

در سال ۱۹۶۴، راجرز به شرکت ه Dominick & Dominick, LLC در وال استریت پیوست و مشغول تجارت و مبادله سهام و اوراق شد. در سال ۱۹۶۶ تا ۱۹۶۸ نیز در ارتش آمریکا در جنگ ویتنام خدمت کرد. دو سال پس از خدمتش در جنگ ویتنام، راجرز به یک بانک سرمایه گذاری پیوست و در آنجا با شریک تجاری خود یعنی جورج سوروس آشنا شد. در اوایل دهه ۱۹۷۰، آنها صندوق تأمین کوانتوم را تأسیس کردند که در طی ده سال رشدی ۴۲۰۰ درصدی کسب کرد.

توانایی راجرز در پیش‌بینی‌های واضح و صحیح، او را جزو بهترین تریدرهای جهان قرار داده است. راجرز به عنوان نویسنده نیز فعالیت داشته و تجربیات خود از فعالیتش در بازار را برای دیگران بازگو می‌کند. همکاری او در صندوق کوانتوم و تریدهای موفقش در بازار، ثروتی بیش از ۳۰۰ میلیون دلار را برای راجرز فراهم کرده است.

ریچارد دنیس

دنیس در سال ۱۹۴۹ در خانواده‌ای نسبتا فقیر در شیکاگو متولد شد. او در سن ۱۷ سالگی به یک اجرا کننده معاملات در بورس کالای شیکاگو تبدیل شد و چندسال بعد با حساب خود در بورس MidAmerica مشغول به ترید شد. برای دور زدن قوانین مربوط به فعالیت در بازارهای بورسی که مستلزم حداقل ۲۱ سال سن بود، دنیس از پدرش برای ادامه فعالیت کمک گرفت.

او ابتدا مدرک لیسانس فلسفه را از دانشگاه دی پاول کسب کرد، سپس بورسیه تحصیلی برای تحصیلات تکمیلی در رشته فلسفه در دانشگاه تولین پذیرفت، اما سپس نظر خود را تغییر داد و به تجارت بازگشت. برای ادامه فعالیت‌های مالی خود او ۱۶۰۰ دلار از خانواده اش قرض گرفت که ۱۲۰۰ دلار آن صرف ورود به بورس MidAmerica شد و فقط ۴۰۰ دلار برای او باقی ماند.

در سال ۱۹۷۰، معاملات او مبلغ ۴۰۰ دلاری حسابش را به ۳۰۰۰ دلار افزایش داد و در سال ۱۹۷۳ سرمایه او به بیش از ۱۰۰۰۰۰ دلار رسید. دنیس در سال ۱۹۷۴ از تجارت سویا سود ۵۰۰۰۰۰ دلاری به دست آورد و به راحتی تا پایان این سال در سن بیست و شیش سالگی به یک میلیونر تبدیل شد.

جان پاولسون

پاولسون فعالیت خود را در گروه مشاوره‌ای باستن در سال ۱۹۸۸ شروع کرد که طی این مدت به شرکت‌ها مشاوره مالی ارائه می‌کرد. در سال ۱۹۹۴ پاولسون صندوق تأمینی خود یعنی Paulson & Co را با بودجه ۲ میلیون دلار و فقط یک کارمند تأسیس کرد. تا سال ۲۰۰۳، دارایی‌های این شرکت به بیش از ۳۰۰ میلیون دلار رسیده بود.

او شهرت اصلی خود را طی رکود بازار در سال‌های ۲۰۰۷ تا ۲۰۰۸ کسب کرد. پاولسون در این ریزش بازار چیزی حدود ۴ میلیارد دلار سود کرد تا به عنوان یکی از بهترین تریدرهای جهان شناخته شود. بسیاری این ترید را بهترین ترید تاریخ می‌دانند. طی این ترید، پاولسون قبل از فروپاشی بازار سواپ‌های پیش‌فرض اعتباری را خریداری کرد و از آن‌ها برای شرط‌بندی در برابر وام مسکن آمریکا استفاده کرد.

سابقه پاولسون در دنیای ترید و فعالیت درخشان او به عنوان تریدری موفق، جای شکی در موفقیت او باقی نمی‌گذارد و استراتژی‌ها و تاکتیک‌های او برای مواجه با بازار و کسب سود از آن بسیار قدرتمند هستند. ثروت او درحال حاضر حدود ۳.۵ میلیارد دلار تخمین زده می‌شود.

با آموزش ارز دیجیتال درآمدتان را افزایش دهید

با یادگیری اصول ارز دیجیتال و کسب تجربه شما هم می‌توانید درآمد بالایی از این حوزه کسب کنید. آموزشگاه پارسیان بورس با داشتن مجوز رسمی کلاس آموزش ارز دیجیتال در تهران را برگزار می‌کند. شما می‌توانید با شرکت در این دوره از آموزشگاه پارسیان بورس علاوه بر یادگیری کامل مفاهیم، یک مدرک بین المللی نیز دریافت کنید.

جمع‌بندی

در این مقاله ۱۰تا از بهترین تریدرهای جهان را به شما معرفی کرده و حدود درآمد و دارایی‌های آن‌ها را به شما معرفی کردیم. هرکدام از این تریدرها با استراتژی خاص خود تریدهایشان را انجام داده که هر استراتژی حاصل سال‌ها تلاش و مطالعه در بازارهای مالی است. کاربران می‌توانند تریدرهای موفق و بزرگ از جمله ۱۰ تریدر معرفی شده را الگوی خود قرار دهند و تلاش کنند درست مانند الگوی خود تریدری موفق باشند.

برای این مطلب رای ثبت نشده
اولین رای دهنده باش!
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
رای شما ثبت شد!
اگر بازخوردی درباره این مطلب دارید یا پرسشی دارید که بدون پاسخ مانده است، آن را از طریق بخش نظرات مطرح کنید.
ثبت نظر
مهدی عباس زاده
12 سال از فعالیتم در حوزه طراحی سایت و دیجیتال مارکتینگ میگذره و اخیرا به دنیای شگفت انگیز ارزهای دیجیتال علاقه مند شدم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *