ورود / ثبت نام از کجا شروع کنم؟
قیمت ارزهای دیجیتال مقایسه قیمت صرافی ها مقایسه صرافی های ایرانی مقایسه صرافی های خارجی
نگرانی های در خصوص کارمزد لایتنینگ

اخیرا یک مقاله جالب در مورد ترافیک شبکه لایتنینگ (lightning network) منتشر شده که بسیار غنی و پر محتوا می باشد. این مقاله تحقیقی توسط سه نویسنده مجارستانی نوشته شده است و تصویر واضحی از ترافیک شبکه لایتنینگ را به دست می دهد. در این مقاله، ترافیک شبکه لایتنینگ شبیه سازی شده و در انتهای این مقاله اشاره شده که کارمزد این شبکه برای دراز مدت پایدار نمی باشد.

در این مقاله هم به وضعیت حال حاضر اشاره شده است و هم به بحث در مورد آینده شبکه لایتنینگ برای بیت کوین (bitcoin) پرداخته شده است.

مشکل اول شبکه لایتنینگ: دوام اقتصادی بازار کارمزد

بلاک چین (blockchain) بیت کوین در مقایسه با غول های موسساتی مانند ویزا (Visa)، تراکنش های کمتری را در ثانیه پردازش می کند. البته هدف بیت کوین هم این نیست که مانند ویزا باشد. به هر حال، شبکه لایتنینگ بیت کوین برای حل این مشکلات ایجاد شده است و هدف از آن، مقیاس پذیر کردن بیت کوین می باشد.

بیت کوین باید بتواند تراکنش های زیادی را سریعا و با کارمزد کم پردازش کند. لایتنینگ فرصتی برای بهبود حریم خصوصی را نیز فراهم می کند.

بیت کوین باید بتواند تراکنش های زیادی را سریعا و با کارمزد کم پردازش کند. لایتنینگ فرصتی برای بهبود حریم خصوصی را نیز فراهم می کند.

 

شبکه لایتنینگ توسط نودها (nodes) مدیریت می شود و این نودها به انتقال پرداختی ها بین فرستنده ها و گیرنده ها کمک می کنند. این نود ها در عوض کاری که می کنند، مقداری کارمزد تراکنش را نیز به خود اختصاص می دهند. لایتنینگ جدید تر و خصوصی تر از بلاک چین بیت کوین می باشد و در این مقاله بسیار عالی ابراز شده که در حال حاضر هیچ انگیزه مالی برای هدایت پرداخت ها توسط نود ها موجود نیست. نویسندگان این مقاله تخمین زده اند که درآمد روزانه یک نود اصلی در این شبکه حدودا ۱۰۰۰۰۰ ساتوشی باشد.

 

همچنین بخوانید |  بلاکچین چیست؟

 

توسعه دهندگان شبکه لایتنینگ، کارمزد ها را به طور پیش فرض برای اپراتور های (operators) نود تعیین می کنند. البته اپراتور ها می توانند به طور دستی کارمزد تراکنش را تنظیم کنند. در این مقاله، اصرار برای پایین نگه داشتن کارمزد تراکنش ها در شبکه لایتنینگ، از لحاظ اقتصادی غیر منطقی توصیف شده است.

این مقاله پیشنهاد کرده که برای حل این مشکل یا باید ترافیک شبکه را افزایش داد و یا باید به افزایش کارمزد های تراکنش ها پرداخت. بسیاری از نود های بزرگتر در این شبکه می توانند از موقعیت انحصاری خود استفاده کرده و اقدام به بالا بردن کارمزد ها کنند. وجود این نود های بزرگتر ضروری است و بنابراین فرصت چندانی برای نود های مجاور باقی نخواهد ماند.

مشکل دوم شبکه لایتنینگ: حریم خصوصی در مسیر پرداخت
در این مقاله بیان شد علیرغم اینکه مسیر انتقال در این شبکه، تصادفی و ناشناس است اما شواهد آماری برجسته ای می توان در مورد فرستنده و گیرنده پرداختی ها جمع آوری کرد. نویسندگان این مقاله پیشنهاد می کنند که برای حل این مشکل از مسیر های پرداختی طولانی تری استفاده شود که البته در نتیجه این امر، کارمزد تراکنش ها نیز بیشتر خواهد شد. علاوه بر این، ایجاد یک کانال پرداختی مستقیم بین فرستنده و گیرنده، سطح بهینه ای از حریم خصوصی را ایجاد می کند.

بر اساس توصیه های این مقاله، اگر کارمزد های پیش فرض تراکنش ها افزایش پیدا کند، مسیر های پرداختی طولانی تر و غیر مستقیم برای بهبود حریم خصوصی هزینه بیشتری خواهند داشت. در این مقاله نیز پیشنهاد شده که انتخاب حریم خصوصی و مسیر پرداختی به کاربران واگذار شود.

کارمزد پایین تراکنش ها چیزی کاملا منطقی است

بسیاری از توسعه دهندگان و اپراتور های نود ها با نتیجه گیری پایان این مقاله موافق نیستند که می گوید کارمزد پایین تراکنش از لحاظ اقتصادی غیر منطقی و یا مشکل زا است. بسیاری از مشتریان شبکه لایتنینگ را کسب و کار ها تشکیل می دهند و این کسب و کار ها نیز برای کسب رضایت مشتریان به این کارمزد های کم نیاز دارند.

شبکه لایتنینگ علاوه بر کارمزد های پایین تراکنش، دارای ویژگی های دیگری نیز می باشد که تراکنش های روی زنجیره بیت کوین چنین ویژگی هایی ندارند. تراکنش های سریع و فوری از جمله این ویژگی ها می باشند. یکی از کسب و کار هایی که از شبکه لایتنینگ استفاده می کند، Sparkswap می باشد. این برنامه به کاربران اجازه می دهد که مستقیما با استفاده از دلار به خرید بیت کوین بپردازند.

با توجه به این که کسب و کار ها غالب مشتریان شبکه لایتنینگ را فراهم می آورند، نتایج این مقاله را نمی توان تماما پذیرفت اما قطعا در آینده کارمزد تراکنش ها در شبکه لایتنینگ بالاتر خواهد رفت.

آیا باید کارمزد تراکنش های شبکه لایتنینگ را افزایش داد؟

مشکل اصلی کارمزد های پایین شبکه لایتنینگ این است که در آینده ممکن است برخی از نود ها مجبور به ترک این شبکه شوند. مشکل دیگری که در این میان مطرح است این است که بسیاری از اپراتور های نود ها از تنظیمات پیش فرض کارمزد استفاده می کنند. این می تواند نشان از اعتبار پایین و تاخیر در پیدا کردن نود های منفعل باشد. تنظیمات پیش فرض کارمزد فضای زیادی برای تمایز باقی نمی گذارد. از طریق افزایش کارمزد پیش فرض، می توان به طور خودکار این نود های منفعل که تنها تنظیم شده اند و سپس بدون توجه رها شده اند را مجبور به تغییر کرد.

البته به نظر می رسد که این مقاله پیاده سازی c-lightning را نادیده گرفته باشد که انتخاب مسیر را برای فرستندگان تصادفی می کند. با توجه به این انتخاب مسیر تصادفی، افزایش کارمزد این نود های منفعل را از فضا خارج نمی کند اما قطعا می تواند باعث بهبود اوضاع شود.

چشم انداز ۲۰۲۰

اگرچه بسیاری در مورد نتایج مقاله مذکور موافق نیستند اما این مقاله چشم انداز خوبی از مشکلات شبکه لایتنینگ در سال ۲۰۱۹ را به معرض نمایش گذاشته است و اولویت های برجسته ۲۰۲۰ را نیز نشان می دهد. جامعه لایتنینگ، کار زیادی بر روی این شبکه انجام داده و قرار است که در آینده هم اعتبار این شبکه بالاتر رود و هم کاربر پسند تر شود. اعضای این جامعه با نویسندگان مقاله مذکور در زمینه اینکه حریم خصوصی مسئله اصلی در این شبکه برای سال ۲۰۲۰ است، اتفاق نظر دارند.

شبکه لایتنینگ مورد استفاده کسب و کار ها قرار گرفته و قضاوت در مورد غیر منطقی بودن کارمزد پرداختی های آن به سادگی امکان پذیر نیست. این شبکه در ابتدای کار خود قرار دارد و قطعا در آینده کاربرد های بیشتری برای آن متصور خواهیم بود.

در نهایت باید گفت که شبکه لایتنینگ هرگز وعده حل مشکل حریم خصوصی در خارج از زنجیره را نداده است و این تاثیر جانبی طرز فکر و نگرش مهندسین و کاربران این فضا می باشد. انتقال وجه در شبکه لایتنینگ به این معنی نیست که شما مسیر خارجی مفیدی برای استفاده دارید. نظر شما چیست؟ برای حل مشکلات این شبکه چه پیشنهاد هایی دارید؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

 

منبع:

سایت رسمی شبکه لایتنینگ

بر اساس رای 0 نفر
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
رای شما ثبت شد!
اگر بازخوردی درباره این مطلب دارید یا پرسشی دارید که بدون پاسخ مانده است، آن را از طریق بخش نظرات مطرح کنید.
ثبت نظر
مهدی عباس زاده
12 سال از فعالیتم در حوزه طراحی سایت و دیجیتال مارکتینگ میگذره و اخیرا به دنیای شگفت انگیز ارزهای دیجیتال علاقه مند شدم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.