ورود
ماینینگ غیرقانونی دلیل کمبود برق ایران نیست

علیرضا هادی یکی از مقامات وزارت صمت ادعاهای مبالغه‌آمیز توانیر درباره نقش ماینرهای غیرقانونی در کمبود انرژی برق را رد کرد.

علیرضا هادی که مدیر سرمایه گذاری ها و طرح های وزارت صنعت معدن و تجارت است، در مصاحبه ای اعلام کرده ادعاهای توانیر مبالغه آمیز است. مصرف ماینرهای غیرقانونی کمتر از ۲۰۰۰ مگاوات است. این میزان به اندازه مصرف ۳ میلیون قطعه سخت افزاری است.

اگرچه در سالهای اخیر ماینینگ در ایران قانونی شناخته شده و ماینرها با رعایت قوانین و اخذ مجوزها قادر به فعالیت بوده اند اما در یک سال اخیر با مشکلات زیادی مواجه شده اند.

برخی از ماینرها به دلیل تعرفه بالاتر برق برای ماینینگ تحت مجوز دولت، فعالیت خود را بدون مجوز و غیرقانونی انجام می دهند. اما با کمبود برق در ماههای اخیر، توانیر ماینرهای غیرقانونی را دلیل اصلی این وضعیت دانسته است. هفته گذشته رجبی مشهدی سخنگوی توانیر گفته بود “ماینرهای بدون مجوز مقصر اصلی قطع برق در ماههای اخیرند. در صورتی که ماینرها فعالیتشان را متوقف می کردند ما ۸۰ درصد خاموشی کمتری می داشتیم.”

توانیر همچنینین اعلام کرده بیش از ۵۰۰۰ مزرعه ماینینگ در ایران تعطیل شده و حدود ۲۱۳۰۰۰ قطعه سخت افزاری که توسط ماینرهای غیرقانونی استفاده می شده نیز توقیف شده است. آنها معتقدند این ماینرها هنوز هم حدود ۲۰۰۰ مگاوات برق مصرف می کنند.

اکنون ۵۶ مزرعه استخراج با مجوز وزارت صمت در حال فعالیت هستند. این تعداد ۴۰۰ مگاوات برق مصرف می کنند.

منبع:فایننشال تریبون
فاطمه عباس زاده
سردبیر بخش خبری میهن سیگنال، مترجم و تحلیلگر در حوزه های مالی، اقتصادی و ارزهای دیجیتال

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *