ورود / ثبت نام از کجا شروع کنم؟
قیمت ارزهای دیجیتال مقایسه قیمت صرافی ها مقایسه صرافی های ایرانی مقایسه صرافی های خارجی
ماینینگ غیرقانونی دلیل کمبود برق ایران نیست

علیرضا هادی یکی از مقامات وزارت صمت ادعاهای مبالغه‌آمیز توانیر درباره نقش ماینرهای غیرقانونی در کمبود انرژی برق را رد کرد.

علیرضا هادی که مدیر سرمایه گذاری ها و طرح های وزارت صنعت معدن و تجارت است، در مصاحبه ای اعلام کرده ادعاهای توانیر مبالغه آمیز است. مصرف ماینرهای غیرقانونی کمتر از ۲۰۰۰ مگاوات است. این میزان به اندازه مصرف ۳ میلیون قطعه سخت افزاری است.

اگرچه در سالهای اخیر ماینینگ در ایران قانونی شناخته شده و ماینرها با رعایت قوانین و اخذ مجوزها قادر به فعالیت بوده اند اما در یک سال اخیر با مشکلات زیادی مواجه شده اند.

برخی از ماینرها به دلیل تعرفه بالاتر برق برای ماینینگ تحت مجوز دولت، فعالیت خود را بدون مجوز و غیرقانونی انجام می دهند. اما با کمبود برق در ماههای اخیر، توانیر ماینرهای غیرقانونی را دلیل اصلی این وضعیت دانسته است. هفته گذشته رجبی مشهدی سخنگوی توانیر گفته بود “ماینرهای بدون مجوز مقصر اصلی قطع برق در ماههای اخیرند. در صورتی که ماینرها فعالیتشان را متوقف می کردند ما ۸۰ درصد خاموشی کمتری می داشتیم.”

توانیر همچنینین اعلام کرده بیش از ۵۰۰۰ مزرعه ماینینگ در ایران تعطیل شده و حدود ۲۱۳۰۰۰ قطعه سخت افزاری که توسط ماینرهای غیرقانونی استفاده می شده نیز توقیف شده است. آنها معتقدند این ماینرها هنوز هم حدود ۲۰۰۰ مگاوات برق مصرف می کنند.

اکنون ۵۶ مزرعه استخراج با مجوز وزارت صمت در حال فعالیت هستند. این تعداد ۴۰۰ مگاوات برق مصرف می کنند.

منبع:فایننشال تریبون
بر اساس رای 0 نفر
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
رای شما ثبت شد!
اگر بازخوردی درباره این مطلب دارید یا پرسشی دارید که بدون پاسخ مانده است، آن را از طریق بخش نظرات مطرح کنید.
ثبت نظر
فاطمه عباس زاده
سردبیر بخش خبری میهن سیگنال، مترجم و تحلیلگر در حوزه های مالی، اقتصادی و ارزهای دیجیتال
شارژ رایگان با ثبت نام
با ثبت نام و تکمیل احراز هویت در جشنواره کیوسک، بیست هزار تومان بیت کوین هدیه بگیرید!

دریافت جایزه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.