ورود
اتریوم یا کاردانو؟ کدامیک برای سرمایه گذاری بهتر است؟

کشمکش بین اتریوم و کاردانو در چند هفته اخیر در توئیتر به بحث داغی تبدیل شده است. از زمان اعلام آپگرید برلین، پیش بینی می شد که قیمت اتریوم یک رالی را تجربه کند. اما قیمت این ارز در بازار لحظه ای چیزی بر خلاف پیش بینی ها عمل کرد.

بعد از سقوط قیمت ارزهای دیجیتال در چند روز گذشته، آلت کوین های با ارزش بازار متوسط مانند پولکادات، کاردانو، چین لینک، فایل کوین و تتا همگی بازگشت قیمت را تجربه کرده اند. اکنون این آلت کوین های برتر از جمله اتریوم دوباره افت قیمت داشته اند اما حجم معاملات ۲۴ ساعته شان هر روز در حال افزایش است.

آمار سه ماهه اول ۲۰۲۱ تصویر واضحی از اتریوم ارائه می کند. بیش از ۵۶۸۰۰۰ آدرس فعال در روز، ۴.۴۴ میلیون افزایش آدرس های دارای موجودی، ۹۳۳.۶ میلیارد اتر تراکنش شده در شبکه و ۹۶.۶۷ درصد سود میانگین هر آدرس تا این زمان از سال همگی نشانه های مثبت دال بر بازگشت اتریوم هستند.

با این وجود در این سه ماه بیش از ۳.۹۸۶ میلیون اتر از صرافی ها خارج شده است. با اینکه این عامل می توانست با کم شدن عرضهT قیمت را افزایش دهد اما تاثیر مثبتی بر قیمت اتر نگذاشته است. افزایش حجم معاملات نشان می دهد نقدینگی این ارز وجود دارد اما بر قیمت تاثیری نگذاشته است. به همین دلیل افت قیمت اتریوم هنوز هم ادامه یافته است.

اما برای کاردانو در این سه ماه اتفاقات خوبی افتاده است. ارزش بازار این آلت کوین در سه ماهه اول سال ۲۰۲۱ نه برابر شده است. دامیننس آن ۲.۱۷ درصد و قیمت آن ۲۲.۹ درصد با قله تاریخی خود فاصله دارد. حجم معاملات کاردانو هم مانند اتریوم در ۲۴ ساعت اخیر ۶۸ درصد افزایش یافته است.

مقایسه وضعیت اتریوم و کاردانو

احساسات بازار درباره کاردانو هم مانند اتر همچنان خرسی است.با این وجود، احساسات بازار درباره اتریوم اکنون به سمت خنثی رفته است. در نگاه اول به نظر می رسد اتریوم برنده این رقابت باشد زیرا پورتفوی ۹۵ درصد از هودلرهای اتر در مقابل ۵۵ درصد از هودلرهای کاردانو در وضعیت سبز سوددهی می باشد.

اما نکته جالب ماجرا این است که رشد خالص شبکه در کاردانو مثبت و بالاتر از اتریوم می باشد. به نظر می رسد مشکل اتریوم در اشباع به دلیل تاخیر در آغاز به کار و آپدیت های جدید باعث عقب ماندن آن در رقابت با کاردانو شده است.

فعالیت های بازار مشتقات بر قیمت اتر تاثیر گذاشته است. اما با مقایسه این دو دارایی در پورتفوی تریدرهای خرد، درصد سود عمدتا به نقطه ورود و قیمت خرید هر کدام از آنها بستگی دارد. بنابراین بسیاری از افراد فکر می کنند چون اتریوم اثر شبکه ای، ماینرها و جامعه قوی تری دارد پس بهتر است. اما چنین چیزی لزوما صحیح نیست.

کاردانو با سرعت بیشتری نسبت به اتریوم آپدیت های خود را انجام می دهد. تنها ۵۵ درصد از هودلرهای آن فروش دارایی شان را در سطوح فعلی قیمتی انجام می دهند. بنابراین رقابت بسیار نزدیک است. یکی از راه های برنده شدن در این رقابت برقرار کردن تعادل بین کاردانو و اتریوم در پورتفو است. سرمایه گذاران خرد می توانند با کم کردن میانگین، زیان تحقق نیافته حاصل از افت قیمت اتریوم را در طول زمان کاهش دهند.

 

راستی! اگر علاقه مند به دنبال کردن اخبار داغ ارزهای دیجیتال هستید کانال اخبار میهن سیگنال برای شما عزیزان ساخته شده.

همچنین میتوانید آخرین اخبار ارز های دیجیتال را در خبر ارز دیجیتال بخوانید.

منبع:ambcrypto
فاطمه عباس زاده
سردبیر بخش خبری میهن سیگنال، مترجم و تحلیلگر در حوزه های مالی، اقتصادی و ارزهای دیجیتال

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *