ورود / ثبت نام از کجا شروع کنم؟
قیمت ارزهای دیجیتال مقایسه قیمت صرافی ها مقایسه صرافی های ایرانی مقایسه صرافی های خارجی
عوامل موثر بر قیمت بیتکوین

دراین مقاله قصد داریم به عوامل موثر بر قیمت بیت کوین بپردازیم. بیتکوین هم مثل اکثر ارزهای دیجیتال بی ثبات است. به عنوان مثال از نوامبر تا دسامبر ۲۰۱۷ قیمت بیتکوین بیش از ۲۲۰ درصد افزایش داشته است. همچنین بین ژانویه تا فوریه ۲۰۱۸ قیمت بیتکوین یک اصلاح شدید را تجربه کرده و حدود ۶۰ درصد ارزش خود را قبل از شروع یک بازار خرسی چندماهه از دست داده است. بازار گاوی سال ۲۰۱۹ هم شاهدی بر این بی ثباتی است.

بیشتر ارزهای دیجیتال به بیتکوین وابسته هستند و از نوسانات آن تاثیر می پذیرند. پس بهتر است با شناخت عوامل تاثیرگذار بر قیمت بیتکوین دلایل این بالا و پایین رفتن قیمت را بیابیم. به این ترتیب می توانیم پیش بینی بهتری از روند قیمت ها داشته باشیم.

لازم به ذکر است که تاثیر این عوامل بر قیمت بیتکوین و سایر رمزارزها معمولا تشدید می شود. این شدت به دلیل ناآگاهی سرمایه گذاران از دنیای جدید ارزهای دیجیتال و واکنش های نامناسب و هیجانی و خرید و فروش نامناسب است.

عوامل موثر بر نوسان قیمت بیتکوین

هر چند این عوامل بسیار زیاد هستند اما  در اینجا به پنج مورد مهم تر پرداخته شده است.

قانون عرضه و تقاضا

بیتکوین هم مانند سایر دارایی ها از قانون عرضه و تقاضا پیروی می کند. عرضه بیتکوین را می توان با طلا مقایسه کرد زیرا میزان مشخصی از بیتکوین می تواند در گردش باشد درست مثل مجموع میزان طلای موجود در کره زمین که ثابت است. اگر معدنچی ها طلای جدیدی را از معادن استخراج کنند و به چرخه فروش برسانند ماینرهای بیتکوین هم باید برای ایجاد بیتکوین های جدید اقدام کنند.

برای استخراج بیتکوین باید از کامپیوترهای ویژه ای برای حل معادلات پیچیده ریاضی استفاده شود و ماینرها در ازای این استخراج مقداری بیتکوین به عنوان پاداش دریافت نمایند. با این کار، عرضه ی بیتکوین موجود در بازار هم افزایش می یابد. سمت تقاضا هم در بیتکوین مثل طلا و سایر منابع ارزشمند عمل می کند.

هرچه سرمایه گذاران جدید بیشتری به دنبال دریافت بیتکوین باشند، قیمت بیتکوین بالاتر خواهد رفت.

تاثیر تعداد تقاضا بر قیمت بیتکوین

تاثیر رسانه

تحقیقات زیادی نشان داده است رسانه مهم ترین منبع تاثیرگذار بر قیمت بیتکوین و سایر ارزهای دیجیتال است. پوشش رسانه ای بهتر به درک بهتر عموم مردم از رمزارزها و بیتکوین منجر می شود.

رسانه می تواند به طور بالقوه تعداد افراد بیشتری را به ارزهای دیجیتال جذب کند.

تاثیر رسانه بر جذب افراد به ارزهای دیجیتال بر کسی پوشیده نیست.

پوشش مثبت رسانه ای بیتکوین معمولا به بالارفتن قیمت ها منجر می شود در حالی که پوشش منفی رسانه ای تاثیر عکس بر قیمت رمزارزها خواهد گذاشت.

همچنین نباید تاثیر جمعی برخی اخبار خاص رسانه را نادیده گرفت. اگر یک سرمایه گذار یک خبر مهم مرتبط با ارزهای دیجیتال را بشنود با استفاده از شبکه های اجتماعی به سرعت خبر را به دیگران منتقل می کند و این موجب تاثیر زیاد یک خبر بر قیمت ها می شود.

به عنوان مثال یک شرکت مطرح بین المللی اعلام می کند در آینده قصد سرمایه گذاری در ریپل را دارد. همین اعلام ساده باعث افزایش شدید قیمت ریپل می شود. در واقع، سرمایه گذاران با اطلاع از این خبر به مشروعیت ریپل اطمینان پیدا می کنند زیرا این شرکت بزرگ قصد سرمایه گذاری در ریپل و حمایت از آن را دارد. در نتیجه این اطمینان باعث افزایش سرمایه گذاری در ریپل می شود.

بنابراین پیگیری آخرین اخبار بیتکوین و ارزهای دیجیتال برای پیش بینی بهتر موجهای خرسی و گاوی در آینده اهمیت بسیاری دارد.

همچنین بخوانید |  آخرین اخبار بیتکوین

وقایع سیاسی

وقایع سیاسی علاوه بر تاثیر بر پول‌های سنتی، بر قیمت ارزهای دیجیتال نیز تأثیر می‌گذارند.
با این حال، تغییر قیمت بیت کوین ناشی از وقایع سیاسی به طور کلی بر خلاف آنچه برای ارزهای بانک مرکزی اتفاق می‌افتد، است. عدم اطمینان در اقتصاد یک کشور باعث می‌شود مردم به جای ارزهای سنتی، شانس خود را با ارزهای دیجیتال امتحان کنند.

تاثیر تنش سیاسی بر قیمت بیتکوین

تاثیر تنش سیاسی بر قیمت بیتکوین

از آنجا که بیت کوین رهبر برجسته‌ای در ارزهای دیجیتال است، قبل از اینکه بر سایر ارزهای موجود در بازار تأثیر بگذارد، قیمت آن افزایش می‌یابد.
برای مثال بحران اقتصادی یونان در سال ۲۰۱۵ ، باعث شد تعداد زیادی از معامله گران یونان به سرمایه گذاری در بیت کوین علاقه‌مند شوند. اتفاقات مشابه زمانی بود که انگلیس تصمیم به ترک اتحادیه اروپا گرفت یا هنگام انتخاب دونالد ترامپ به عنوان رئیس جمهور آمریکا.
سرانجام، جنگ تجاری بین ایالات متحده و چین در ماه‌های اخیر بر قیمت بیت کوین تأثیر داشته است.

تصمیم‌های نظارتی که توسط دولت‌ها گرفته می‌شود

از آنجا که بیت کوین و ارزهای دیجیتال یک مفهوم جدید هستند، اتخاذ موضع میان مدت بر روی آن‌ها برای دولت‌ها دشوار است.

دولت‌ها مرتباً مقررات مربوط به آن‌ها را از نظر مالیات و موارد دیگر تغییر می‌دهند.در حالی که بیت کوین غیر متمرکز و مستقل از نفوذ دولت‌های مرکزی است، مقررات تصمیم گرفته شده توسط دولت‌ها تأثیر مستقیمی بر سیستم خواهد داشت، زیرا بر سرمایه گذاری در ارزهای رمزپایه اعمال می شود. ترس‌هایی که از بیانیه‌ها یا تصمیمات دولت ناشی می‌شود، مطمئناً باعث سقوط قیمت بیت کوین خواهد شد.

هنگامی که چین تصمیمات بسیار سختی را درباره بیت کوین گرفت که در پایان سال ۲۰۱۷ چندین بستر تجاری را ببندد، قیمت بیت کوین به طرز چشمگیری سقوط کرد.

به عنوان مثال، ما هنوز افت ۱۰۰ میلیارد دلاری در بازار ارز دیجیتال را فقط در ۲۴ ساعت در ابتدای فوریه ۲۰۱۸ به یاد داریم. این امر پس از اعلام تغییرات احتمالی نظارتی توسط دولت‌های مختلف آسیا (چین، هند، کره جنوبی، …) صورت گرفت.در مقابل، این کافی بود که دولت ژاپن بیت کوین را به عنوان ارز قانونی، رسمیت دهد تا تاثیر آن در ماه های بعدی ناپدید شود.

نباید تأثیر تصمیمات دولت بر قیمت بیت کوین و سایر ارزهای رمزنگاری شده را نادیده گرفت

تصمیمات دولت بر قیمت بیتکوین بسیار موثر است.

تغییرات در جامعه بیت کوین

یکی دیگر از عوامل موثر بر ناپایداری بیت کوین، حاکمیت آن توسط یک جامعه است که در تلاش برای یافتن اجماع برای اطمینان از آینده خود در میان مدت و بلند مدت هستند.

تصمیمات گرفته شده توسط جامعه، برای بلاک چین بیت کوین و کل اکوسیستم آن، به عنوان یک کل تأثیر می گذارد.

تصمیمات گرفته شده توسط جامعه، برای بلاک چین بیت کوین و کل اکوسیستم آن، به عنوان یک کل تأثیر می گذارد.

هنگامی که اجماع حاصل نمی شود، مانند مورد افزایش اندازه بلاک در سال ۲۰۱۷، یک هارد فورک ممکن است ایجاد شود که منجر به جداسازی یک بلاک به ۲ بلاک جداگانه طبق قوانین مختلف شود. اینگونه است که بیت کوین کش در آگوست سال ۲۰۱۷ به دنیا آمد.

این دوره از بی ثباتی در جامعه نسبت به قوانین بیت کوین و آینده آن، اغلب تأثیر منفی بر قیمت بیت کوین داشته است. با این وجود، پس از گذشت فورک، می توانیم ببینیم که این روند به سمت بهبود و رو به رشد است. بنابراین این احتمالاً فرصتی است تا از آن استفاده کنیم تا در زمان پایین بودن قیمت بیت کوین سرمایه گذاری کرده و سود خوبی کسب کنیم.

نتیجه گیری

درست همانطور که بازارهای مالی فراز و نشیب دارند، بیت کوین و ارزهای دیجیتال نیز فراز و نشیب‌هایی دارند. با توجه به جدید بودن بلاک چین و بیت کوین، این چرخه‌های افزایش یا کاهش بسیار قوی‌تر هستند. بنابراین خوب است که تا حد امکان از عواملی که در قیمت بیت کوین تأثیر می‌گذارد، آگاه باشید تا بتوانید به بهترین شکل ممکن عکس العمل نشان داده و یا حتی پیش بینی کرده و به یک روش ایده آل در معاملات بپردازید.
این احتمال وجود دارد که بیت کوین و بازار ارزهای دیجیتال به طور کامل رشد کنند، در این صورت این نوسانات زیاد به زودی از بین بروند و خطرات محدود شوند.

منبع:مدیوم
بر اساس رای 0 نفر
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
رای شما ثبت شد!
اگر بازخوردی درباره این مطلب دارید یا پرسشی دارید که بدون پاسخ مانده است، آن را از طریق بخش نظرات مطرح کنید.
ثبت نظر
مهدی عباس زاده
12 سال از فعالیتم در حوزه طراحی سایت و دیجیتال مارکتینگ میگذره و اخیرا به دنیای شگفت انگیز ارزهای دیجیتال علاقه مند شدم.
شارژ رایگان با ثبت نام
با ثبت نام و تکمیل احراز هویت در جشنواره کیوسک، بیست هزار تومان بیت کوین هدیه بگیرید!

دریافت جایزه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.