ورود / ثبت نام از کجا شروع کنم؟
قیمت ارزهای دیجیتال مقایسه قیمت صرافی ها مقایسه صرافی های ایرانی مقایسه صرافی های خارجی
خوب بد دوج

بعد از افزایش شدیدی که اخیراً در قیمت دوج کوین رخ‌داده توجه زیادی به این ارز دیجیتال معطوف شده است. در این مقاله قصد داریم به نکات مثبت و منفی این ارزدیجیتال بپردازیم تا هرگونه ابهامی درباره سرمایه‌گذاری در این ارز دیجیتال برای کاربران برطرف شود.

قیمت دوج کوین در ماههای گذشته با یک رشد خیره‌کننده به قله تاریخی بالاتر از ۷۰ سنت رسیده بود و هر روز اخبار متنوعی در خصوص این ارز منتشر می‌شود که باعث شده دیگر به‌عنوان یک شوخی مطرح نباشد و جدی گرفته شود.

دوج کوین بهترین عملکرد را در میان ارزهای دیجیتال در یک سال اخیر داشته است. رمزارزی که در ابتدای سال ۲۰۲۰ کمتر از ۱ سنت ارزش داشته اکنون به یکی از ارزشمندترین شبکه‌های ارز دیجیتال با ارزش بازار ۴۲ میلیارد دلار تبدیل شده است. البته این رقم پس از افت شدید قیمت ارزهای دیجیتال در ماه می به ثبت رسیده و در ماه قبل از آن ارزش بازار دوج کوین حدوداً ۷۷ میلیارد دلار بوده است.

اما درباره این ارز نکاتی نیز وجود دارد که باعث نگرانی تحلیل گران شده است. در ادامه به بررسی این نکات می پردازیم.

ضعف بلاک چین

با اینکه شبکه دوج کوین حدوداً ۲۰۰۰ نود فعال دارد، کمتر از یک‌چهارم آنها کاملاً همگام‌سازی شده‌اند و به‌روزترین اطلاعات بلاک چین را منتشر می‌کنند. برخی از این نودهای فعال فاقد بیش از نیمی از تاریخچه تراکنش‌های این بلاک چین هستند.

علاوه بر این، گرداندن یک نود دوج کار دشواری است. بانک گلکسی با اداره هسته دوج کوین مشکل دارد. زمان بلاک یک‌دقیقه‌ای این شبکه نشان می‌دهد اکثر نودها دچار تأخیر هستند. این باعث شده شبکه امنیت کمتری داشته باشد و انجام تراکنش بر روی آن دشوارتر گردد.

با اینکه این ویژگی باعث آسیب‌پذیری این شبکه در مقابل حمله‌های ۵۱ درصدی شده، به‌طورکلی بلاک چین دوج کوین نسبتاً امن است. دوج کوین که فورک لایت کوین به شمار می‌رود خصوصیات امنیتی مشترکی با شبکه لایت کوین دارد و این باعث شده وضعیت امنیتی نسبتاً خوبی را نسبت به ارزهای دیجیتال نوظهور داشته باشد.

همچنین بخوانید |  حمله ۵۱ درصدی چیست؟

بعد اجتماعی

اما بیشترین بحث‌هایی که پیرامون دوج کوین مطرح شده به بعد اجتماعی آن ارتباط داشته و نه بعد فنی. دوج کوین یک پدیده اجتماعی به شمار می‌رود که به‌عنوان “ارز دیجیتال مردمی” شناخته می‌شود. این لقب را مارک کیوبان به آن اختصاص داده زیرا دوج کوین باعث شده عموم مردم بتوانند با دوج کالاهای گران‌قیمت را خریداری کنند. تب تبلیغاتی دوج کوین که توسط گیم استاپ ایجاد شد، باعث ثروتمند شدن افراد زیادی در آمریکا شد.

جف وندرو درباره عاقبت دوج گفته است:

“من فکر نمی‌کنم مردم بتوانند درک کنند پایان این قضیه دوج کوین چقدر بد خواهد بود. این به یک فاجعه منجر خواهد شد و افراد زیادی که چیز زیادی از آن نمی‌دانند آسیب خواهند دید.”

اما جف وندرو تنها کسی نیست که درباره پایان دوران دوج ابراز نگرانی کرده است. نیراج اگراوال هم اعتقاد دارد ضررهای گسترده باعث می‌شوند تب کل صنعت ارز دیجیتال بالا برود و این اتفاق قبلاً هم برای ارزهای دیگری افتاده است.

با وجود نقاط ضعف فنی، کارگزاری‌های محبوبی مانند رابین‌هود و ویبول امکان معاملات روزانه این ارز را برای کاربرانشان فراهم کرده‌اند. برخی از صرافی‌های معتبر مانند جمینای نیز با فهرست کردن این ارز باعث جدی‌تر گرفته شدن آن شده‌اند. به‌تازگی کوین بیس که یکی از بزرگ‌ترین صرافی‌های آمریکا و جهان است نیز دوج کوین را در فهرست ارزهای مورد قبول خود قرار داده است.

یکی دیگر از انتقاداتی که درباره دوج کوین مطرح است تأثیرپذیری زیاد آن از افرادی مانند ایلون ماسک، مارک کیوبان و برخی دیگر از افراد مشهور است.

یکی دیگر از انتقاداتی که درباره دوج کوین مطرح است تأثیرپذیری زیاد آن از افرادی مانند ایلون ماسک، مارک کیوبان و برخی دیگر از افراد مشهور است.

از زمانی که دوج کوین در جهان شناخته نشده بود تا زمانی که عملکرد بهتری نسبت به بیت کوین و اتریوم بروز داد، رابطه ایلون ماسک با این ارز دیجیتال سؤال‌برانگیز بوده است.

تاثیر ایلون ماسک بر قیمت دوج کوین

ایلون ماسک که یک مهندس و کارآفرین با اصلیت آفریقای جنوبی است، در هر جایگاهی که مشغول فعالیت بوده پروژه‌ها و ایده‌های نوآورانه را دنبال کرده است. شاید بسیاری از مردم ندانند که ماسک یکی از بنیان‌گذاران شرکت غول خدمات پرداخت پی پل بوده که اکنون از پیشتازان این حوزه در جهان است.

ارتباط ایلون ماسک با ارزهای دیجیتال به حدی بوده که برخی او را همان ساتوشی ناکاموتو مخترع ناشناس بیت کوین می‌دانند.

در ۲ آوریل ۲۰۱۹ برای اولین‌بار ایلون ماسک در توئیتی از دوج کوین نام برد. پس از این توییت قیمت این ارز دیجیتال از ۰.۰۰۲ دلار تنها در عرض ۳ روز دوبرابر شد و به ۰.۰۰۴ دلار رسید.

این روند تا دسامبر ۲۰۲۰ ادامه یافت و هر بار با توییت ماسک درباره دوج، قیمت آن افزایش یافت. حتی در تاریخ ۴ فوریه ۲۰۲۰ توییت یک کلمه او به‌صورت “دوج” باعث افزایش ۱۲۰ درصدی قیمت دوج کوین در عرض ۴ روز شد.

همچنین اشاره ماسک به توزیع نابرابر ذخایر دوج کوین در میان دارندگان عمده آن در یک توییت، به افت ۲۰ درصدی قیمت این ارز منتهی شد.

به نظر می‌رسد حداقل بخش عمده‌ای از رشد بازار دوج کوین مدیون توییت‌ها و اظهارنظرهای ایلون ماسک است.

با اینکه تأثیر عوامل دیگر را نمی‌توان نادیده گرفت اما واضح است که تب ارزهای دیجیتال واگیر است و برخی افراد با دیدن حتی یک توییت اقدام به تصمیم‌گیری‌های معاملاتی می‌کنند.

با اینکه تأثیر عوامل دیگر را نمی‌توان نادیده گرفت اما واضح است که تب ارزهای دیجیتال واگیر است و برخی افراد با دیدن حتی یک توییت اقدام به تصمیم‌گیری‌های معاملاتی می‌کنند.

تاثیر منفی ایلون ماسک

نقطه تاریک داستان در می ۲۰۲۱  شکل گرفت زمانی که ماسک اعلام کرد شرکت تسلا که تحت مدیریت اوست دیگر بیت کوین را به دلیل نگرانی‌های زیست‌محیطی به‌عنوان روش پرداخت نمی‌پذیرد. این تصمیم شروعی برای ایجاد ترس در بازار ارز دیجیتال بود و در نهایت در کنار عوامل دیگر باعث سقوط شدید قیمت بیت کوین و به‌تبع آن ارزهای دیجیتال شد. در این زمان قیمت دوج کوین تنها در یک روز ۷۰ درصد کاهش یافت.

تحلیل گران معتقدند تأثیرگذاری بیش از حد یک نفر بر بازار یک ارز یا بدتر از آن کلیت بازار ارز دیجیتال یک عامل منفی است چراکه این با ماهیت غیرمتمرکز ارزهای دیجیتال کاملاً در تضاد است.

یکی دیگر از انتقادات مطرح شده علیه این ارز دیجیتال عدم ارتقای آن است. بلاک چین دوج از ابتدای ایجاد آن، تغییرات خاصی نداشته در حالی که سایر بلاک چین‌های رقیب از جمله بیت کوین، اتریوم، کاردانو، چین لینک و… در سطوح مختلف ارتقا یافته‌اند.

اخیراً ماسک از طرفداران و کارشناسان خواسته بود در جوامع مجازی مانند ردیت ایده‌های خود را برای ارتقای این ارز دیجیتال و بلاک چین آن ارائه کنند.

پیش بینی آینده مثبت

با وجود انتقادات بسیار، این ارز دیجیتال نسبت به سال گذشته ۱۲۰۰۰ درصد رشد قیمتی داشته است که البته با سقوط قیمت‌ها در پایان ماه می این رقم کمی تغییر کرده است. طرفداران این ارز دیجیتال معتقدند روند صعودی این ارز دیجیتال به‌زودی ادامه خواهد یافت. آنها پیش بینی می کنند این رمزارز که ابتدا با هدف شوخی ساخته شده می‌تواند در سال جاری به ارزش یک دلار برسد.

منبع:coindesk
بر اساس رای 0 نفر
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
رای شما ثبت شد!
اگر بازخوردی درباره این مطلب دارید یا پرسشی دارید که بدون پاسخ مانده است، آن را از طریق بخش نظرات مطرح کنید.
ثبت نظر
فاطمه عباس زاده
سردبیر بخش خبری میهن سیگنال، مترجم و تحلیلگر در حوزه های مالی، اقتصادی و ارزهای دیجیتال
شارژ رایگان با ثبت نام
با ثبت نام و تکمیل احراز هویت در جشنواره کیوسک، بیست هزار تومان بیت کوین هدیه بگیرید!

دریافت جایزه

‫2 نظر

  • سلام.ایلان ماسک چرا از دوج کوین حمایت میکنه؟

    • سلام . قطعا یکی از دلایل اولیه حمایت ایشون از دوج کوین مرتبط با درآمد زایی خود ایشون یا افراد و موسسات وابسته به ایشون هست.

  • نمایش کامنت بیشتر

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.