مجله خبری 12 بهمن 99: تاثیر توئیت ایلان ماسک بر قیمت بیت کوین

این یک شنبه هم به خلاصه ای از اخبار مهم در هفته ای که گذشت می پردازیم. در هفته ای که گذشت شاهد رسوایی رابین هود، توئیت های ایلان ماسک و تاثیر آن بر قیمت بیت کوین و اعلام برنامه های جدید کوین بیس بودیم. با ما همراه باشید.

رسوایی رابین هود

در این هفته نوسانات عجیبی در بازار سهام رخ داد. این نوسانات به دلیل فعالیت های گروهی در ردیت به نام r/Wallstreetbets رخ داد که از فروش زیاد و سریع توسط یک صندوق تامینی در معاملات استفاده کرده اند.

معامله گران روزانه در ۴ ژانویه به بالارفتن ارزش سهام گیم استاپ کمک کردند. و هر سهم را از ۱۷ دلار به ۴۸۳ دلار رساندند. این افزایش قیمت ۲۷۰۰ درصدی در حالی اتفاق افتاد که این شرکت کوچک در حال نزاع برای بقا در دنیای آنلاین بوده است. این باعث شد در مدت کوتاهی میلیاردها دلار ضرر متوجه سرمایه گذاران بلندمدتی شود.

اما رابین هود با محدود کردن معاملات سهام GME و سایر هدف های گروه r/Wallstreetbets مانند نوکیا، بلک بری و AMC خلاف این روند عمل کرد. این اپ سرمایه گذاری به این متهم شده که اجازه فعالیت به سرمایه گذاران عادی در مبارزه با صندوق های تامینی که بازار را دستکاری می کنند نداده است.

کمیسیون بورس اکنون در حال بررسی دستکاری معاملات گیم استاپ توسط رابین هود است. این گونه اتفاقات باعث جلب توجه بیشتر به دارایی های دیجیتال می شوند. مقامات اجرایی این صنعت این وقایع را به عنوان نمونه ای بارز از مشکلات بنیادی سیستم مالی سنتی مطرح کرده اند.

تویت ایلان ماسک و بالارفتن قیمت بیت کوین

مدیرعامل تسلا ایلان ماسک یکی از کسانی بود که از وضعیت پیش آمده توسط r/Wallstreetbets ابراز رضایت کرده و جایگزینی ارز دیجیتال را پیشنهاد کرده است.

ثروتمندترین مرد جهان #bitcoin را به بیوی توئیتر خود اضافه کرد و تنها پس از چند دقیقه قیمت بیت کوین ۵۰۰۰ دلار افزایش یافت. این به تغییر وضعیت بیت کوین کمک شایانی کرد و خطر از دست دادن حمایت ۳۰۰۰۰ دلار را رفع کرد.

البته این افزایش دوام چندانی نداشت. در ۲۴ ساعت بعدی دوباره قیمت تا محدوده ۳۳۰۰۰ دلار بازگشت وحمایت ۳۴۰۰۰ دلار که مهمترین سطح برای حفظ مومنتوم صعودی بود را ترک کرد.

به گفته مایکل ون دپاپ اکنون سطح کلیدی ۳۰۰۰۰ دلار است. اگر این حمایت از دست برود احتمال افت تا ۲۵۰۰۰ دلار وجود خواهد داشت.

دوج کوین در میان ۱۰ ارز برتر

یکی دیگر از وقایع عجیب این هفته افزایش ۹۰۰ درصدی قیمت دوج کوین در عرض کمتر از دو روز بود. قیمت این ارز از ۰.۰۰۷۸ دلار به قله تاریخی جدید ۰.۷۸ دلار رسید.

یکی از دلایل این حرکت سریع تاثیر گروه r/Wallstreetbets و رابین هود بود که شرایط خاصی را در بازار ایجاد کردند.

در این وضعیت حتی یک بار حجم معاملات دوج از بیت کوین هم فراتر رفت. این ارز توانست با پیشی گرفتن از لایت کوین، بیتکوین کش و استلار از نظر ارزش بازار در میان ده ارز برتر قرار بگیرد.

پس از این صعود چشمگیر یک اصلاح ۴۵.۸ درصدی تنها در یک روز اتفاق افتاد و بسیاری از سرمایه گذاران را متضرر کرد.

برنامه های جدید کوین بیس

کوین بیس از برنامه های خود برای فهرست کردن مستقیم سهام های درجه A به جای انجام عرضه اولیه عمومی پرده برداشته است. این یعنی این صرافی بزرگ ارز دیجیتال سهام جدیدی به سرمایه گذارانش ارائه نخواهد کرد و به جای آن سهام موجود را به عموم خواهد فروخت. یکی از مزایای این روش این است که امکان فروش آن بدون فاصله و انتظار وجود دارد.

کوین بیس مدتی است با مشکلاتی در ارائه خدمات به کاربران خود روبه رو بوده است. این هفته هم برخی کاربران درباره مشکلات این صرافی به خصوص در زمان های ترافیک بالای معاملات اظهار نظر کرده اند.

 برنده ها و بازنده ها

برنده ها و بازنده ها

در پایان این هفته بیت کوین ۳۴۲۹۳، اتر ۱۳۶۵ و ریپل ۰.۳۸ دلار قیمت داشت. ارزش کل بازار هم به  ۱۰۱۲۶۷۶۷۱۱۹۳۸ دلار رسیده است.

در میان ۱۰۰ ارز برتر سه آلت کوین فانتوم، دوج کوین و توکن وویجر بیشترین افزایش قیمت را داشته اند. بیشترین ضرر در این هفته نیز نصیب  Enjin Coin،Decentraland و NXM شده است.

فاطمه عباس زاده
سردبیر بخش خبری میهن سیگنال، مترجم و تحلیلگر در حوزه های مالی، اقتصادی و ارزهای دیجیتال

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *