ارز sushi چیست؟ | آیا ارز سوشی سواپ (SushiSwap) ارزی آینده دار است؟

۲۹ آبان ۱۴۰۱
ارز sushi چیست؟

ارز sushi ارز بومی شبکه سوشی سواپ است. SushiSwap نرم افزاری است که بر روی بلاک چین اتریوم اجرا می شود.در این پلتفرم کاربران می توانند دارایی های دیجیتال را بخرند و بفروشند. مشابه پلتفرم هایی مانند Uniswap و Balancer، SushiSwap از مجموعه ای از استخرهای نقدینگی برای رسیدن به هدف خود استفاده می کند. کاربران ابتدا دارایی ها را در قراردادهای هوشمند قفل می کنند و سپس معامله گران از آن استخرها ارزهای دیجیتال را خریداری کرده و می فروشند و یک توکن را با توکن دیگری مبادله می کنند.

SushiSwap یکی از پلتفرم های رو به رشد مالی غیرمتمرکز  (DeFi) است که به کاربران اجازه می دهد تا بدون نیاز به مدیر اپراتور مرکزی، ارزهای دیجیتال را معامله کنند. این بدان معناست که تصمیم گیری های مربوط به SushiSwap توسط دارندگان ارزدیجیتال بومی آن، یعنی SUSHI اتخاذ می شود. هرکسی که مقداری از این دارایی را در اختیار دارد می تواند تغییراتی را در نحوه عملکرد شبکه پیشنهاد دهد و در مورد پیشنهادهای ارسال شده توسط سایر کاربران نظر بدهد.

به چپ و راست بکشید.
نام ارز دیجیتال SushiSwap (SushiSwap)
نام اختصاری SUSHI
قیمت SushiSwap ۰.۷۲۳۶ دلار
رتبه در سایت کوین مارکت کپ ۲۴۹
حجم معاملات روزانه ۲۷,۰۱۱,۸۶۳ دلار
عرضه ی کل ۲۷۷,۷۳۳,۵۲۲ دلار
مقدار در گردش ۲۶۱,۱۷۵,۱۵۸ دلار
وب سایت رسمی https://sushi.com/
وایت پیپر https://docs.sushi.com/pdf/whitepaper.pdf

ارز سوشی سواپ (SushiSwap) چیست؟

ارز sushi چیست؟

رتبه فعلی ارز سوشی – عکس از سایت کوین مارکت کپ

سوشی نمونه ای از یک بازارساز خودکار (AMM) است. AMMها یک ابزار محبوب در میان کاربران ارزهای دیجیتال هستند که از قراردادهای هوشمند برای ایجاد بازار برای هر جفت توکن استفاده می کنند. سوشی سواپ در سپتامبر ۲۰۲۰ به عنوان یک انشعاب از شبکه Uniswap راه اندازی شد.

SushiSwap با هدف تنوع بخشیدن به بازار AMM و همچنین اضافه کردن ویژگی های اضافی که قبلاً در Uniswap وجود نداشت روی کار آمد. منظور، ویژگی هایی مانند افزایش پاداش برای شرکت کنندگان در شبکه از طریق توکن داخلی است.

SUSHI یک توکن ERC-20 است که برای ارائه دهندگان نقدینگی (LP) در صرافی غیرمتمرکز SushiSwap صادر می شود. این توکن با ارائه نقدینگی به استخرها در SushiSwap یا از طریق فارمینگ در ازای توکن های SLP که برای کنترل پروتکل استفاده می شوند، به دست می آید.

ارز sushi برای پاداش دادن به کاربران اولیه پروتکل طراحی شده است. این رمزارز به آنها اجازه می دهد حتی پس از توقف ارائه نقدینگی به استخرهای SushiSwap، به کاهش هزینه های SushiSwap ادامه دهند. این کار را می توان با گذاشتن سوشی برای کسب توکن های بیشتر در نوار sushi وب سایت سوشی سواپ انجام داد.

تاریخچه و بنیانگذاران ارز سوشی (Sushi)

SushiSwap توسط نهادی با نام مستعار Chef Nomi تأسیس شد. اطلاعات کمی در مورد Nomi یا انگیزه او برای جدا شدن از Uniswap وجود دارد. این پروژه دو بنیانگذار دیگر با نام مستعار sushiswap و 0xMaki دارد که با نام Maki نیز شناخته می شوند.

اخیراً، مالکیت واقعی SushiSwap به سام بنکمن- فراید، مدیرعامل بورس مشتقات FTX داده شد. بنکمن- فراید یک مفسر معروف در بازار ارزهای دیجیتال است که مرتباً در مصاحبه های رسانه ای ظاهر می شود.

Nomi آشکارا از برخی از معتبرترین شرکت ها، از جمله Quanstamp و Consensys دعوت کرد تا کد SushiSwap را در اولین پست Medium در مورد پروژه بررسی کنند.

در هفته اول انتشار، SushiSwap بیش از ۱ میلیارد دلار سرمایه قفل شده جمع آوری کرد و به طور موقت از Aave به عنوان بزرگترین پروتکل دیفای پیشی گرفت. نرخ بهره سالیانه در وجوه قفل شده از ۲۵۰۰٪ نیز فراتر رفت!

در ۵ سپتامبر ۲۰۲۰، Nomi به طور ناگهانی بیش از ۱۴ میلیون دلار توکن SUSHI را که به عنوان بودجه توسعه توسط پروتکل انباشته شده بود، نقد کرد. در یک سری از پست های توییتری، او خاطر نشان کرد که احساس می کند مستحق دریافت این بودجه است.

نقشه راه ارز سوشی (Sushi)

ارز sushi تنها یک هدف دارد: تبدیل شدن به بهترین DEX در ارزهای دیجیتال. این یک هدف کاملاً گسترده است و تیم جدید SushiSwap در حال حاضر هیچ نقطه عطف خاصی در آینده را شرح نمی دهد.

نزدیکترین سند به یک نقشه راه تصویری، پست SushiSwap منتشرشده در تاریخ ۱۲ سپتامبر ۲۰۲۰ است. با این حال، از آن زمان تاکنون، SushiSwap نقشه راه فوق العاده جاه طلبانه ۲۰۲۱ خود را منتشر کرده است که شامل ارتقاهای MISO، آرزوی ساخت بر روی زیرساخت لایه دوم، AMM 2.0 و SushiBar است. این همان نسخه ۲ سوشی سواپ و توکن های Wrapped SLP برای کاربرد بیشتر در دیفای است.

ویژگی های منحصربه فرد ارز سوشی (sushi)

SushiSwap اساساً به عنوان یک AMM شناخته می شود که از طریق آن نقدینگی معاملات خودکار بین هر دو دارایی ارزدیجیتال تنظیم خواهد شد. مخاطبان اصلی آن معامله گران دیفای و نهادهای مرتبط هستند که به دنبال سرمایه گذاری در رونق توکن های پروژه و ایجاد نقدینگی هستند. AMMها با اجتناب از مشکلاتی مانند مسائل نقدینگی که صرافی های غیرمتمرکز سنتی را مختل می کند، به طور کامل دفتر های سفارش را حذف خواهند کرد.

SushiSwap با افزایش تأثیری که کاربران می توانند بر عملکرد و آینده اش داشته باشند، پیشنهادهای شرکت مادر خود، Uniswap را بهبود می بخشد. این پلتفرم ۰.۳ درصد از تراکنش های انجام شده در استخرهای نقدینگی را کاهش می دهد، در حالی که توکن SUSHI آن برای پاداش بخشی از این هزینه ها به کاربران استفاده می شود. ارز sushi همچنین به کاربران حق حاکمیت می دهد. SushiSwap تلاش می کند تا با افزایش قدرت حاکمیتی کاربران خود، خطرات سنتی سپرده گذاری وجوه در قراردادهای هوشمند را کاهش دهد.

ناشناس بودن توسعه دهندگان آن سؤالاتی فراتر از نقطه نظر فنی ایجاد می کند. برای مثال، در سپتامبر ۲۰۲۰، نومی پس از برداشت ۳۸۰۰۰ اتریوم از SushiSwap، با کاربران درگیر شد. وجوه متعاقبا بازگردانده شد و نومی علناً از این کار عذرخواهی کرد و این حرکت را یک اشتباه سهوی خواند.

ارز سوشی (sushi) را از کدام صرافی ها بخریم؟

صرافی های پشتیبانی کننده ارز sushi

صرافی های ارز سوشی – عکس از سایت کوین مارکت کپ

صرافی های خارجی که ارز سوشی را دارند عبارتند از:

صرافی های ایرانی که ارز سوشی را دارند عبارتند از:

بهترین کیف پول های ارز سوشی (sushi) کدامند؟

کیف پول های ارز sushi

کیف پول های ارز سوشی – عکس از سایت کوین مارکت کپ

از آنجا که SUSHI یک توکن ERC-20 است پس می توان آن را در هر کیف پول ارزدیجیتالی که از دارایی های مبتنی بر اتریوم پشتیبانی می کند، ذخیره کرد. جایی که باید سوشی خود را قرار دهید بستگی به این دارد که قصد دارید با آن چه کاری انجام دهید.

اگر علاقه مند به استفاده از SushiSwap برای تامین نقدینگی یا مشارکت در مدیریت هستید، بهترین راه برای شما یک کیف پول وب ۳ مانند متامسک خواهد بود. از طرف دیگر، اگر قصد دارید سوشی خود را تا زمانی که بازار تشنه آن شود نگه دارید، یک کیف پول موبایل امن مانند کیف پول اتمیک یا یک کیف پول سخت افزاری مانند ترزور می تواند گزینه بهتری باشد.

آینده ارز سوشی (sushi) چگونه است؟

آینده ارز سوشی چه می شود؟

روند قیمتی ارز سوشی – عکس از سایت کوین مارکت کپ

علیرغم مضحک بودن پروژه سوشی و هرج و مرجی که در تاریخچه کوتاه خود ایجاد کرده است، ارز sushi همچنان توانسته حدود ۸۰۰ میلیون از ۱.۱۴ میلیارد اولیه را که از Uniswap تخلیه کرد، حفظ کند. این صرافی غیرمتمرکز همچنین به طور متوسط ۱۵۰ میلیون دلار حجم روزانه دارد.

علیرغم تجربه یک سفر نسبتاً پرتلاطم و پر از دست انداز در ابتدای پیدایش، SushiSwap به یکی از راه حل های DEX، فارمینگ و استخر نقدینگی در دیفای تبدیل شده است. حتی این احتمال وجود دارد که به طور بالقوه روزی این پروژه حتی تاج را از Uniswap به عنوان پلتفرم اصلی DEX بدزدد.

اما همچنین باید توجه داشت که نام گذاری و رابط کاربری نسبتاً غیرحرفه ای بسیاری از پروتکل های دیفای، از جمله SushiSwap، شاید برای سرمایه  گذاران ناخوشایند باشد. علاوه بر این، جنجال هایی مانند کلاهبرداری های نومی واقعاً به فضا آسیب می زند.

در کل به نظر می رسد که SushiSwap تحت مدیریت جدید، خدمات بهتری ارائه دهد. جاه طلبی و فداکاری توسعه دهندگان اصلی و جامعه، تحسین برانگیز است و ممکن است برای پیشبرد پروژه در آینده کافی باشد.

پیش بینی قیمت ارز سوشی (sushi) از سال ۲۰۲۳ تا ۲۰۳۰

سال پیش بینی قیمت
۲۰۲۳ ۲.۵۸ دلار
۲۰۲۴ ۳.۶۷ دلار
۲۰۲۵ ۵.۲۶ تا ۶.۳۰ دلار
۲۰۳۰ ۳۲.۶ دلار

منابع:

https://www.coinbureau.com/review/sushiswap-sushi/

https://www.kraken.com/learn/what-is-sushiswap-sushi

https://coinmarketcap.com/currencies/sushiswap/

https://priceprediction.net/en/price-prediction/sushiswap

نظرتان را درباره‌ی مقاله «ارز sushi چیست؟ | آیا ارز سوشی سواپ (SushiSwap) ارزی آینده دار است؟» با ما درمیان بگذارید.

6 نفر این مطلب را پسندیدند.
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
رای شما ثبت شد!
اگر بازخوردی درباره این مطلب دارید یا پرسشی دارید که بدون پاسخ مانده است، آن را از طریق بخش نظرات مطرح کنید.
ثبت نظر
مهدیه اسلامی تبار
خوشحالم با تولید محتوای با کیفیت، سطح وب فارسی رو ارتقا می دهیم. امروز سردبیر میهن سیگنال هستم و این هنوز شروع رویاپردازی های منه ...

یک نظر

  • خوب می فروشه !

  • دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *