معرفی ایردراپ های بزرگ سال ۲۰۲۱ | بهترین و معتبرترین ایردراپ های سال

۰۹ اردیبهشت ۱۴۰۱
ایردراپ های بزرگ سال 2021

سال ۲۰۲۱ سالی پر از شگفتی برای دنیای ارزهای دیجیتال و حوزه‌های مرتبط با آن بود. یکی از مهم‌ترین اتفاقات سال گذشته میلادی وجود ایردراپ‌های گسترده بود که بعد از چند سال دوباره در دنیای ارزهای دیجیتال به فراوانی دیده می‌شود. در این مطلب ایردراپ های بزرگ سال ۲۰۲۱ بررسی می‌شوند و توضیح می‌دهیم هرکدام چه ویژگی‌هایی داشتند پس تا انتها همراه باشید.

بررسی ایردراپ های بزرگ سال ۲۰۲۱

در ۲۵ دسامبر سال ۲۰۲۱ سرویس شبکه‌سازی اجتماعی (SOS) یک‌شبه فراگیر شد. دلیل آن، این بود که OpenDAO که یک جامعه یا گروه NFT است، در یک ایردراپ به همه کاربرانی که در این پلتفرم تراکنش انجام داده بودند توکن‌هایی داد که قیمت آن تنها در ۲۴ ساعت ۱۰ برابر شد. کاربرانی که واجد شرایط دریافت این ایردراپ بودند آن را یکی از بهترین کادوهای کریسمس می‌دانستند.
در انتهای سال ۲۰۲۱ سازمان دیگری با نام gas DAO این روش را دنبال کرد و در یک ایردراپ به کاربرانی که مجموع هزینه گس (gas fee) آن‌ها در شبکه اتریوم بیش از ۱۵۵۹ دلار بود توکنی به نام GAS داد. جالب این است که این دو برنامه پرطرف‌دار تنها در یک هفته در انتهای سال ۲۰۲۱ از رونق افتادند. با این مقدمه اکنون بهتر است نگاهی به ایردراپ های محبوب در سال ۲۰۲۱ داشته باشیم.

ایردراپ های بزرگ سال 2021

۱- ایردراپ پروژه SOS

اخیراً ارز SOS تبدیل به یکی از ارزهای دیجیتال معروف بازار شده است. افراد فعال در حوزه ارزهای دیجیتال در چند روز گذشته بیشتر از اینکه درباره کریسمس حرف بزنند درباره این ارز گفت‌وگو می‌کردند. این توکن بعد از عرضه در کمتر از ۲۴ ساعت در چندین صرافی لیست شد. با وجود موفقیت زیادی که در ابتدا به دست آورد، این ارز هنوز هم یک شت کوین (shitcoin) است. این ارز نوعی میم کوین (MEME Coin) و بدون هیچ استفاده خاصی است. با وجود این اخباری وجود دارد که جامعه این ارز در حال بررسی ارائه یک بازار برای NFT است.

ایردراپ SOS
این مورد یکی از ایردراپ های بزرگ سال ۲۰۲۱ بود که مجموع عرضه این ارز ۱۰۰ تریلیون توکن است. از این مقدار ۵۰ درصد در ایردراپ به کاربران اپن سی (OpenSea) ، ۲۰ درصد به‌عنوان پاداش استیک کردن (Staking)، ۲۰ درصد برای مدیریت و نگهداری OpenDAO و ۱۰ درصد باقی‌مانده نیز در فرایند ییلد فارم (yield farming) به‌عنوان پاداش عرضه شد. OpenSea بعداً مشخص کرد که این توکن چه اهمیتی برای مدیریت و نگهداری دارد:

 1. جبران خسارت قربانیان کلاهبرداری در OpenSea (این موضوع به‌صورت رسمی تأیید شده است).
 2. حمایت از آثار NFT هنرمندان تازه‌کار
 3. کمک به توسعه جامعه NFT و حفاظت از NFTهای هنری
 4. پاداش به توسعه دهندگان برای تلاش‌های آنان در هماهنگی اکوسیستم

آدرس دارندگان این ارز اکنون از ۲۱۰ هزار مورد گذشته است. با وجود این بر اساس داده‌های Etherscan Explorer، بعد از محبوبیت ارز SOS در ۲۵ دسامبر در بازار ارزهای دیجیتال این محبوبیت تنها بعد از چند روز افول کرد. این موضوع نشان می‌دهد که اگرچه توجه کاربران زیادی به سمت این ارز متمرکز شد اما بعد از فروکش کردن هیاهو اگر ارز ارزشی نداشته باشد تنها در کوتاه‌مدت موفقیت دارد. خوشبختانه OpenDAO به طور دائم در حال بررسی توسعه ارز SOS است.

۲- ایردراپ پروژه GAS

ایردراپ گس دائو

GAS (آن را با gas fee اشتباه نکنید) یکی دیگر از توکن‌های پرطرف‌دار است که در لیست ایردراپ های بزرگ سال ۲۰۲۱ جا دارد. توکن حاکمیتی (governance token) که توسط سازمان خودکار غیرمتمرکز Gas DAO ارائه شده است. ۵۵ درصد تمام توکن‌ها در یک ایردراپ به کاربران واجد شرایط اتریوم رسید. هدف Gas DAO این است که از طریق حاکمیت درون شبکه‌ای (on-chain) یا برون شبکه‌ای (off-chain) سخنگوی کاربران اتریوم باشد. به زبان دیگر، هدف این است که کاربران نظراتشان را با Gas DAO بیان کنند و سپس اعضا موضع خود را با استفاده از EIP (Ethereum Improvement Proposals) به معنی پیشنهاد بهبود اتریوم روشن کنند.

نحوه توزیع این ارز به‌صورت زیر است:

 • ایردراپ ۵۵ درصد به کاربرانی که بیش از ۱۵۵۹ دلار گس فی در شبکه اتریوم پرداخت کرده‌اند.
 • ۳۰ درصد در صندوق GAS DAO ذخیره شد.
 • ۱۵ درصد به مشارکت‌کنندگان اصلی در GAS DAO رسید.

از ۳۰ دسامبر ۲۰۲۱، بیش از ۵۷ هزار آدرس ایردراپ GAS DAO را دریافت کرده‌اند و این در حالی است که بیش از ۹۰ درصد آدرس‌های واجد شرایط هنوز ایردراپ خود را برداشت نکرده‌اند. اتریوم با هزینه بالای گس فی شناخته می‌شود و ایردراپ‌های GAS DAO نیز با هدف پاداش به کاربرانی که هزینه زیادی پرداخت کرده‌اند برای این افراد ارسال شد.
می‌توان ادعا کرد که اهداف GAS DAO درست است اما وب‌سایت رسمی آن تنها نقشه راه (Roadmap) را برای این توکن مشخص کرده است. علاوه بر طرح توزیع توکن GAS DAO هنوز جدول زمانی برای حرکت بعدی خود منتشر نکرده است.

۳-ایردراپ پروژه ENS

دنیای ارزهای دیجیتال پر از درآمدهای بادآورده است که ایردراپ های بزرگ سال ۲۰۲۱ نمونه‌ای از آن هستند. در این میان ENS (Ethereum Domain Name System) یکی از پروژه‌های قدیمی بود که در سال‌های پیش تأسیس شد، اما بالاخره حضور خودش را اعلام کرد. در تاریخ ۲ نوامبر توکن‌های ENS ایردراپ شدند که در نتیجه در جامعه ارزهای دیجیتال به یکی از موضوعات داغ تبدیل شد. این ایردراپ ثروت بادآورده‌ای برای بسیاری از افراد فعال در جامعه ارزهای دیجیتال داشت.
در تاریخ ۹ نوامبر ۲۰۲۱ و بعد از اینکه کاربران ایردراپ‌های خود را جمع‌آوری کردند، ENS به‌سرعت در صرافی غیرمتمرکز یونی سواپ (Uniswap) معامله می‌شد و قیمت آن به ۸۶ دلار هم رسید. یکی از سازندگان اولیه جامعه اتریوم که اهل چین است (گفته شده که او یک دانشجو است) ۴۹ هزار توکن ENS در این ایردراپ دریافت کرد. با این فرض که قیمت هرکدام ۸۰ دلار باشد این کاربر صاحب ۳.۹۴ میلیون دلار ثروت شد و به طور گسترده درباره او در گروه‌های مختلف ارزهای دیجیتال صحبت می‌شود.
با عرضه کل ۱۰۰ میلیون، ENS توکن‌های خود را به‌صورت زیر توزیع کرد:

 • ۲۵ درصد برای آدرس‌هایی که در نام دامنه ENS ثبت شده‌اند.
 • ۲۵ درصد برای اعضای جامعه‌ای که به رشد ENS کمک کردند از جمله بسیاری از مدیران گروه در دیسکورد (Discord).
 • ۵۰ درصد برای سازمان ENS (نوعی DAO است).

روند ENS دیگر به پایان رسیده و این موضوع جای تعجب ندارد زیرا محبوبیتی که به دلیل ثروتمند شدن سریع به دست آید معمولاً زود از بین می‌برد. با فروکش کردن هیجانات، بازار تازه شروع به تست کردن ENS می‌کند. این بلاک چین با یک توکن ارزشمند اداره می‌شود و تازه زمان آزمایش آن است.

۴- ایردراپ پروژه DappRadar

سرانجام بعد از مدت‌ها DappRadar که یک پلتفرم برای ردیابی داده‌ها در اپلیکیشن غیرمتمرکز (Dapp) است به طور رسمی در ۱۵ دسامبر سال ۲۰۲۱ توکن خود به نام RADRA را با عرضه کل ۱۰ میلیون منتشر کرد. علاوه بر این، یک میلیارد توکن RADRA نیز به کاربران واجد شرایط در ۶ ماه گذشته، به‌صورت ایردراپ داده خواهد شد. این کاربران می‌توانند ۸۶۹۷ یا ۵۷۹۸ توکن RADRA دریافت کنند. بر اساس اوج قیمت یعنی ۰.۰۴ دلار در روز انتشار، کاربران می‌توانستند حداقل ۲۳۱ دلار از این توکن در اختیار داشته باشند.
شاید این مبلغ زیاد به نظر نرسد اما با توجه به تعداد بالای ایردراپ‌ها می‌توان آن را در لیست ایردراپ های بزرگ سال ۲۰۲۱ قرار داد.
در همان زمان تیم پروژه نیز در حال تکمیل سناریوهای کاربرد توکن بود. به این ترتیب دارندگان این توکن می‌توانند با استفاده از حاکمیت، استیک کردن و DappRadar PRO به محتوا و کاربردهای شخصی‌سازی شده دسترسی داشته باشند. علاوه بر این، کاربرانی که بیش از ۱۰۰ هزار توکن در اختیار داشته باشند نیز می‌توانند پیشنهادهای خود را از طریق سایت Snapshot ارسال کنند. به این ترتیب اختیار آینده این ارز در اختیار کسانی است که واقعاً به دنبال منافع و رشد این پروژه هستند.

۵- ایردراپ پروژه SWASH

ایردراپ swash

Swash یک اکوسیستم از سرویس‌های مختلف بلاک چین است که برنامه ایردراپ خود را با ۳۰۰ هزار توکن SWASH اعلام کرد. تنها ۱۰ هزار کاربر اول که فرایندهای لازم را تکمیل کنند مشمول دریافت این جایزه بودند.
بر اساس اعلام Swash کاربران برای اینکه واجد شرایط دریافت ایردراپ باشند باید گام‌های زیر را انجام دهند:

 1. برنامه Swash را روی دسکتاپ نصب کنند و حداقل برای ۳۰ روز آن را باز نگه دارند.
 2. Swash را در توییتر دنبال کرده و توییت مربوط به ایردراپ را ری توییت کنند و در یک جمله توضیح دهند که چه چیزی از این پروژه را دوست دارند. سپس دو نفر را در آن تگ کنند.
 3. در لیست ایمیل‌های Swash ثبت‌نام کنند، در تلگرام عضو گروه آنان شوند و نظر خود را درباره Swash بیان کنند.

علاوه بر این تیم Swash در آینده نیز عرضه بیشتری از توکن SWASH را در مراحل مختلف خواهد داشت. گردش اولیه توکن ۵۴ میلیون بود که تنها ۵.۴ درصد از عرضه کل آن را شامل می‌شود.

۶-ایردراپ پروژه DYDX

آخرین مورد در لیست ایردراپ های بزرگ سال ۲۰۲۱ یک پروژه دیفای است. به دنبال ایردراپ‌های دیفای (Defi) که توسط سوشی سواپ (SushiSwap) و یونی سواپ آغاز شد، dYdX نیز که یک صرافی غیرمتمرکز دیگر بود اعلام کرد که توکن حاکمیتی خود با نام DYDX را منتشر خواهد کرد. این اتفاق در دسامبر ۲۰۲۱ انجام شد و به آدرس‌هایی که از قبل در صرافی فعال بودند داده شد.
۳۶ هزار کاربر واجد شرایط دریافت ایردراپ بودند و معیارها نیز معقول بود. تمام کاربران dYdX که مبلغی در شبکه قرار داده بودند واجد شرایط دریافت ۳۱۰.۷۵ توکن شدند. بر اساس قیمت ۱۱.۳ دلاری در روز انتشار، کاربران می‌توانستند ۳۵۰۰ دلار در اختیار داشته باشند. علاوه بر این کاربرانی که حجم معامله آن‌ها بیش از یک دلار بود نیز واجد شرایط دریافت ۱۱۶۳.۵۱ توکن DYDX بودند. برای بسیاری از کاربران ارزهای دیجیتال چنین ایردراپی یک فرصت بسیار مناسب برای ثروتمند شدن است.
بر اساس اعلام صرافی، ۵۰ درصد عرضه کل توکن‌ها (یک میلیارد) به کاربران، ۲۷.۷ درصد به سرمایه گذاران و باقی‌مانده به مشاوران و تیم توسعه‌دهنده خواهد رسید. بعد از ۵ سال برای این که پروتکل منابع لازم برای حفظ و توسعه در اختیار داشته باشد نرخ تورم سالیانه DYDX در محدوده ۲ درصد خواهد بود.
اگرچه این مورد یکی از پایدارترین ایردراپ های بزرگ سال ۲۰۲۱ از نظر رشد بوده اما تیم dYdX یک مشکل روبروی خود می‌دید و آن این بود که افراد متقلب زیادی به سمت این پروژه هجوم آوردند. این افرد صدها حساب داشتند و به‌وسیله آن‌ها سابقه معاملاتی خود را افزایش می‌دادند. به‌محض اینکه ایردراپ توسط این افراد دریافت شد، این حساب‌ها دیگر فعال نخواهند بود که با هدف اصلی تیم توسعه‌دهنده این پروژه در تضاد است.

سخن پایانی

با پیچیده‌تر شدن شرایط ایردراپ‌ها، شایستگی تیم‌های پشت این پروژه‌ها تست خواهد شد زیرا باید همه تلاش خود را برای جلوگیری از تقلب در برنامه ایردراپ‌ها داشته باشند. با ورود به سال ۲۰۲۲ ایردراپ‌های هیجان‌انگیز دیگری مانند MateMask، DAS و Paraswap وجود خواهند داشت. تجربه‌های گذشته نشان می‌دهد که اگر برای شناسایی و مطالعه پروژه‌های مختلف به‌اندازه کافی مطالعه کنید. علاوه بر این درآمد ناشی از سرمایه گذاری و حدس و گمان، ممکن است سود شما بیش از انتظارات باشد.

با بررسی ایردراپ های بزرگ سال ۲۰۲۱ متوجه می‌شویم که بیشتر آن‌ها پروژه‌هایی بودند که با هیجان زیاد بر سر زبان‌ها افتادند و سپس فروکش کردند. هرچند که برخی از آن‌ها مانند dydx وضعیت بهتری دارند اما در سال جدید میلادی یعنی ۲۰۲۲ انتظار می‌رود که با توجه به رقابت شدید تنها ارزهایی که ارزش ذاتی زیادی دارند باقی بمانند.

نظرتان را درباره‌ی مقاله «معرفی ایردراپ های بزرگ سال ۲۰۲۱ | بهترین و معتبرترین ایردراپ های سال» با ما درمیان بگذارید.

منبع:viabtc
1 نفر این مطلب را پسندید.
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
رای شما ثبت شد!
اگر بازخوردی درباره این مطلب دارید یا پرسشی دارید که بدون پاسخ مانده است، آن را از طریق بخش نظرات مطرح کنید.
ثبت نظر
مهدیه اسلامی تبار
خوشحالم با تولید محتوای با کیفیت، سطح وب فارسی رو ارتقا می دهیم. امروز سردبیر میهن سیگنال هستم و این هنوز شروع رویاپردازی های منه ...
شیبا اینو رایگان

با ثبت نام و تکمیل احراز هویت در جشنواره اکسکوینو، شیبا اینو هدیه بگیر!

دریافت هدیه

یک نظر

 • شیبا عشقه فقط شیبا

 • نمایش کامنت بیشتر

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *