بیتکوین چیست؟

تصویر بیت کوین - کاور - میهن سیگنال

بیت کوین یک نوع ارز دیجیتال، یا به عبارتی نوعی پول نقد الکترونیکی است. این یک ارز دیجیتال غیرمتمرکز و بدون یک بانک مرکزی یا یک مدیر واحد است که می تواند بدون نیاز به واسطه، از یک کاربر به کاربر دیگر در شبکه بلاکچین بیت کوین ارسال شود.

اگر می خواهید بدانید ارز دیجیتال چیست، چگونه می توانید آن را دریافت کنید و چگونه می تواند به شما کمک کند، بدون آنکه وارد جزئیات فنی شوید، این راهنما برای شماست. این توضیح می دهد که چگونه سیستم کار می کند، چگونه می توانید از آن برای سود خود استفاده کنید، که از کلاهبرداری برای جلوگیری از آن استفاده می کند. همچنین شما را به سمت منابعی سوق می دهد که به شما در ذخیره و استفاده از اولین قطعات ارز دیجیتال کمک می کند. اگر به دنبال چیزی حتی با جزئیات بیشتر هستید، لطفا دوره های بلاکچین ما را در بیت کوین ببینید.

بیت کوین به طور خلاصه چیست؟

تعجب آور نیست که بیت کوین در سال ۲۰۰۸ ظهور کرد درست پس از آنکه وال استریت، بانک های بزرگ را به سوء استفاده از پول وام گیرندگان، کلاهبرداری از مشتریان، جعل سیستم و شارژ هزینه های باج گیری پرداخت متهم کرد. پیشگامان این ارز دیجیتال می خواستند فروشنده را بر عهده بگیرند، واسطه را از بین ببرند، هزینه های بهره را لغو کنند و معاملات را شفاف کنند، برای فریب فساد و کاهش هزینه ها. آنها یک سیستم غیر متمرکز ایجاد کردند که بتوانید بودجه خود را کنترل کنید و بدانید که چه اتفاقی افتاده است.

بیت کوین در یک زمان نسبتاً کوتاه بسیار رشد یافته است. در سراسر جهان، شرکت ها، از جواهرات فروشی REEDS، یک زنجیره بزرگ جواهرات در ایالات متحده، تا یک بیمارستان خصوصی در ورشو، لهستان، این ارز را می پذیرند. مشاغل میلیارد دلاری مانند دل، اکسپدیا، پی پال و مایکروسافت نیز از آن استفاده می کنند. وب سایت ها آن را تبلیغ می کنند، انتشاراتی مانند مجله بیت کوین اخبار خود را منتشر می کند، تالار گفتگو درباره ارز رمزنگاری صحبت می کند و تجارت سکه های آن را می کنند. اپلیکیشن برنامه نویسی (API) خودش را دارد، که شاخص قیمت و نرخ ارز را نشان می دهد.

مشکلات شامل هک کردن حسابها توسط سارقان، نوسانات زیاد و تأخیر در معامله است. از طرف دیگر، مردم کشورهای جهان سوم ممکن است بیتکوین را به عنوان مطمئن ترین راه برای دریافت پول پیدا کنند.

درک بیت کوین

در ساده ترین حالت، بیت کوین یا ارز مجازی است یا مرجع فناوری است. شما می توانید با چک، سیم کشی یا پول نقد معاملات انجام دهید. همچنین می توانید از بیتکوین یا BTC استفاده کنید، جایی که خریدار را به امضای خود ارجاع می دهید، این یک خط طولانی از کد امنیتی رمزگذاری شده با ۱۶ علامت مشخص است. خریدار کد را با تلفن هوشمند خود رمزگشایی می کند تا اعتبار رمزگذاری شما را بدست آورد. به عبارتی دیگر؛ ارز دیجیتال، تبادل اطلاعات دیجیتالی است که به شما امکان می دهد کالاها و خدمات را بخرید و بفروشید. این معامله با اجرای شبکه رایانه ای به همتا که شبیه به Skype یا BitTorrent  است، با یک سیستم اشتراک گذاری فایل، امنیت و اعتماد را بدست می آورد.

خواص تراکنش بیت کوین:

 • برگشت ناپذیر: پس از تأیید، معامله قابل برگشت نیست. توسط هیچ کس و هیچ کس به معنی هیچ کسی. نه شما، نه بانک خود، نه رئیس جمهور ایالات متحده، نه ساتوشی، نه ماینر شما. هیچ کس. اگر پول ارسال کنید، آن را ارسال کرده اید. دوره زمانی. هیچ کس نمی تواند به شما کمک کند، اگر بودجه خود را به کلاهبرداری ارسال کرده اید یا هکر آنها را از رایانه شما دزدیده است. هیچ شبکه ایمنی وجود ندارد.
 • نام مستعار: هیچ یک از معاملات یا حسابها به هویت دنیای واقعی متصل نیستند. شما بیت کوین ها را به آدرس های به اصطلاح دریافت می کنید، که به طور تصادفی در حدود ۳۰ کاراکتر زنجیره به نظر می رسند. در حالی که معمولاً می توان جریان معاملات را تجزیه و تحلیل کرد، لزوماً اتصال هویت دنیای واقعی کاربران با آن آدرس ها امکان پذیر نیست.
 • سریع و جهانی: معامله تقریباً فوراً در شبکه پخش می شود و طی دو دقیقه تأیید می شود. از آنجا که در یک شبکه جهانی رایانه رخ می دهند، آنها کاملاً نسبت به موقعیت فیزیکی شما بی تفاوت هستند. فرقی نمی کند که بیت کوین را به همسایه ام یا به شخصی در آن طرف دنیا ارسال کنم.
 • امن: وجوه بیتکوین در یک سیستم رمزنگاری کلید عمومی قفل شده است. فقط مالک کلید خصوصی می تواند ارز دیجیتال ارسال کند. رمزنگاری شدید و جادوی اعداد بزرگ، شکستن این طرح را غیرممکن می کند. آدرس بیت کوین از Fort Knox امن تر است.
 • مجاز: شما مجبور نیستید از هر کسی بخواهید که از ارز دیجیتال استفاده کند. این فقط نرم افزاری است که همه می توانند به صورت رایگان بارگیری کنند. پس از نصب آن، می توانید بیتکوین یا سایر ارزهای رمزپایه را دریافت و ارسال کنید. هیچ کس نمی تواند مانع شما شود. هیچ دروازه بانی وجود ندارد.

از کجا می توانم بیت کوین را پیدا کنم؟

می توانید اولین بیت کوین های خود را از هر یک از این چهار مکان دریافت کنید.

 • صرافی ازر دیجیتالی که در آن شما می توانید “پول های معمولی” را به بیت کوین یا ساتوشی ها مبادله کنید. منابع: Coinbase و Coinsquare در ایالات متحده و کانادا، و BitBargain UK و Bittylicious در انگلستان.
 • دستگاه خودپرداز بیت کوین (یا مبادله ارز رمزنگاری) که در آن می توانید بیت کوین یا پول نقد را به ارز دیگری تغییر دهید. بهترین آنها BTER و CoinCorner هستند.
 • یک سرویس طبقه بندی شده که در آن می توانید فروشنده ای پیدا کنید که به شما در تجارت بیت کوین برای پول نقد کمک کند. مانند: سایت Localبیتکوین است.
 • شما می توانید یک محصول یا خدمات را برای بیت کوین بفروشید. سایت هایی مانند کیف پول.

احتیاط! بیت کوین برای کلاهبرداری بدنام است، بنابراین قبل از استفاده از هر خدمتی به دنبال بررسی از مشتریان قبلی بگردید یا سوالات خود را در انجمن بیت کوین ارسال کنید.

بیتکوین چگونه کار می کند؟

بدون وارد شدن به جزئیات فنی، بیت کوین در یک دفتر کار بزرگ عمومی، بنام بلاکچین کار می کند، جایی که تمام معاملات تایید شده به اصطلاح بلوک در آن گنجانده شده است. برای اعتبار سنجی کاربران، همه کاربران از همه معاملات آگاه هستند، که از سرقت و دو برابر شدن جلوگیری می کند، جایی که شخصی دو برابر همان ارز را خرج می کند. این فرایند به کاربران بلاکچین کمک می کند به سیستم اعتماد کنند.

تصویر بیت کوین - طرز کار- میهن سیگنال

تصویر طرز کار بیتکوین – میهن سیگنال

چگونه می توانم بیت کوین های خود را ذخیره کنم؟

برای دیدن نحوه کار سیستم، شخصی را به نام آلیس که بیتکوین را امتحان می کند تصور کنید. او برای قرار دادن بیت کوین های خود وارد کیف پول رمزنگاری شده است.

کیف پول های بیتکوین

سه برنامه مختلف وجود دارد که آلیس می تواند از آنها استفاده کند.

 • مشتری کامل – این مانند یک سرور ایمیل مستقل است که بدون تکیه بر سرورهای شخص ثالث، تمام جنبه های این فرآیند را کنترل می کند. آلیس تمام معامله خود را از ابتدا تا انتها توسط خودش کنترل می کند. قابل درک است، این برای مبتدیان نیست.
 • مشتری سبک وزن – این یک سرویس گیرنده ایمیل مستقل است که برای دسترسی به صندوق پستی به یک سرور پست الکترونیکی متصل می شود. این بیت کوین های آلیس را ذخیره می کند، اما برای دسترسی به شبکه و انجام تراکنش به یک سرور متعلق به شخص ثالث نیاز دارد.
 • مشتری وب – این بر خلاف “کلاینت کامل” است و به وب نامه شباهت دارد زیرا کاملاً به یک سرور شخص ثالث متکی است. شخص ثالث جایگزین آلیس شد و کل معامله خود را انجام داد.

کیف پولهایی را پیدا خواهید کرد که در پنج نوع اصلی قرار دارند: دسک تاپ، موبایل، وب، کاغذ و سخت افزار. هر کدام از اینها مزایا و مضرات خود را دارد.

چگونه می توانم با بیتکوین چیزهایی بخرم و بفروشم؟

در اینجا نکته ای جالب درباره بیت کوین وجود دارد: هیچ اثری فیزیکی از آنها به دلار نمی رسد. همه شما فقط سوابق معاملات بین آدرس های مختلف را دارید، با تعادل هایی که در پرونده های آنها که در بلاکچین  ذخیره شده اند، و افزایش و کاهش می یابد.

برای دیدن نحوه کار این روند، اجازه دهید به آلیس برگردیم.

آلیس می خواهد از بیت کوین خود برای خرید پیتزا از باب استفاده کند. او “کلید” خصوصی خود را برای نامه ها و اعداد ارسال می کند، که حاوی معامله منبع سکه ها، مبلغ و آدرس کیف پول دیجیتالی باب است. این آدرس هر بار توالی عمومی حروف و اعداد دیگری خواهد بود. باب “رمز” را با تلفن هوشمند خود اسکن می کند تا آن را رمزگشایی کند. در همین زمان، معامله آلیس برای سایر شرکت کنندگان در شبکه (به نام “گره”) پخش می شود، و تقریباً ده دقیقه بعد، با طی مراحل خاصی از قوانین فنی و تجاری به نام ” استخراج” تأیید می شود. این فرآیند “استخراج” به باب نمره ای می دهد که بداند آیا باید معامله آلیس را انجام دهد یا خیر.

تصویر بیت کوین - کشور ها - میهن سیگنال

تصویر کشورهایی که در آنها بیتکوین قانونی است. – میهن سیگنال

برای محافظت از بیتکوین های خود چه چیزی را باید بدانم؟

در اینجا چهار توصیه وجود دارد که به شما کمک می کند تا بیت کوین های شما بیشتر پیش بروند.

 • اگر یک کیف پول معمولی دارید، فقط مقادیر کمی از بیت کوین را در رایانه، موبایل یا سرور خود برای مصارف روزمره ذخیره کنید و قسمت باقیمانده از بودجه خود را در یک محیط امن تر نگه دارید.
 • به طور مرتب از کیف پول خود نسخه پشتیبان تهیه کرده و کیف پول یا تلفن هوشمند خود را با رمز عبور قوی رمزگذاری کنید تا از دزدها محافظت کنید (گرچه متأسفانه در برابر سخت افزار یا نرم افزار keylogging نیست).
 • برای امنیت بیشتر برخی از بیت کوین های خود را در یک کیف پول آفلاین جدا شده از شبکه خود ذخیره کنید. این را به عنوان یک بانک فکر کنید، در حالی که شما به طور کلی فقط مقداری از پول خود را در کیف پول خود نگه می دارید.
 • نرم افزار خود را به روز کنید. برای محافظت بیشتر، از ویژگی چند امضایی بیت کوین استفاده کنید که به یک معامله اجازه می دهد چندین تأییدیه مستقل داشته باشد.

نتیجه گیری

 • بیت کوین یک نوع ارز دیجیتال، یا به عبارتی نوعی پول نقد الکترونیکی است.
 • خواص تراکنش بیتکوین :برگشت ناپذیر،سریع و جهانی،مجاز
 • می توانید اولین بیت کوین های خود را از هر یک از این چهار مکان دریافت کنید:صرافی ارز دیجیتال،دستگاه خودپرداز بیتکوین،سایت های پیدا کردن فروشنده،فروش خدمات یا محصول به ازای بیتکوین
 • بیت کوین در یک دفتر کار بزرگ عمومی، بنام بلاکچین کار می کند، جایی که تمام معاملات تایید شده به اصطلاح بلوک در آن گنجانده شده است.
 • برای محافظت از بیتکوین خود باید مواردی را رعایت کرد که شامل:فقط مقدار کمی از بیتکوین را در دسترس آسان خود قرار دهید،به طور مرتب از کیف پول خود نسخه پشتیبان تهیه کنید،برای کیف پول خود رمز قوی بگذارید،
  برای امنیت بیشتر برخی از بیت کوین های خود را در یک کیف پول آفلاین جدا شده از شبکه خود ذخیره کنید،
  نرم افزار خود را به روز کنید. برای محافظت بیشتر، از ویژگی چند امضایی بیت کوین استفاده کنید که به یک معامله اجازه می دهد چندین تأییدیه مستقل داشته باشد.

منابع

اشتراک گذاری:
حامد فولادی وب‌سایت
همیشه علاقه به برنامه نویسی داشتم و در این زمینه هرچیزی که نیاز بود رو به خودم یاد دادم. الان به عنوان توسعه دهنده وب و برنامه نویس توی تیم میهن سیگنال فعالیت دارم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده − 7 =