گیفت کارت چیست؟

تصویر کاور گیفت کارت - کارت هدیه - میهن سیگنال

آیا با گیفت کارت ها یا همان کارت هدیه ها آشنایی دارید؟
از چه راهی میتوان گیفت کارت تهیه کرد؟
استفاده از گیفت کارت ها محدودیت جغرافیایی دارد؟
میتوان به صورت ناشناس از کارت های هدیه استفاده نمود؟
آیا کارت های هدیه همچون کارت های پیش پرداخت (prepaid)   قابلیت شارژ شدن دارند؟
با اولین مقاله از سری مقالات جذاب گیفت کارت یا همان کارت هدیه در خدمت شما هستیم:


گیفت کارت (Gift Card) یا کارت هدیه چیست؟

گیفت کارت یا همان کارت هدیه به اعتبار غیر نقدی یا مجازی گفته می شود که توسط شرکت ها یا بانک ها صادر شده و به عنوان جایگزین پول نقد برای خرید از فروشگاه های خاص یا کسب و کارهای آنلاین مورد استفاده قرار می گیرند. مهمترین تفاوت کارت هدیه با کارت اعتباری این است که اعتبار آنها قابل انتقال نمی باشد، اما Credit کارت های اعتباری قابل انتقال هستند. کارت های هدیه ها صرفا برای خرید و جایگزین کردن پول نقد محدود مورد استفاده قرار می گیرد.

گیفت کارت ها دو نوع می باشند. فیزیکی و دیجیتالی ( که به آن مجازی هم گفته میشود ) که هر کدام از آن ها سطح دسترسی و کاربرد های متفاوتی دارد. بطور کلی کارت هدیه، نوعی از کارت ها را شامل می شود که شما با دریافت آن به اندازه مبلغ مشخص ذخیره شده در آن می توانید خرید های خود را انجام دهید یا خدمات مورد نیازتان را فراهم سازید. معمولا این کارت ها از طریق بانک و یا خود فروشندگان در دسترس قرار می گیرد. ساده ترین مثال، کارت های هدیه ی بانکی می باشد که شما در مقابل پرداخت پول به بانک و ذخیره کردن آن مقدار پول در کارت، کارت های فیزیکی دریافت می کنید.

در ابتدا گیفت کارت‌ها توسط بانک‌ها ابداع و عرضه شدند، اما امروزه علاوه بر بانک ها توسط هر کمپانی بزرگ یا کوچکی می‌توانند عرضه شوند. هدف اصلی از به وجود آمدن این کارت، هدیه دادن دوستان به یکدیگر بوده‌است. شایان ذکر است با توجه به اینکه مارکت هر کشور در پلتفرم‌های بزرگی همچون گوگل، اپل، آمازون و … مجزا می‌باشد، برای هر کشور و منطقه گیفت کارت منحصر به آن توزیع می‌شود. کارت هدیهها عموماً غیرقابل نقد شدن هستند و فقط می‌توان به وسیله آن‌ها در اماکن یا وب سایت‌هایی که توسط تولیدکننده یک گیفت کارت مشخص شده خرید کرد که این خرید می‌تواند کالای واقعی یا کالای دیجیتال باشد. بارزترین مثال ممکن در این زمینه را می توان گیفت کارت های مربوط به آیتونز و گوگل پلی عنوان کرد. هر کسی که صاحب یه گوشی هوشمند است، برای دسترسی به خدمات غیررایگان مربوط به گوشی خود نیازمند خرید کارت هدیه های مربوط به آن است.

تصویر کاور گیفت کارت - کارت هدیه - میهن سیگنال

انواع مختلفی از گیفت کارت ها وجود دارد که بعضی از آنها را فقط برای خریدهای خاصی می توان استفاده نمود. مثلا کارت هدیه آمازون فقط برای خرید از سایت آمازون قابل استفاده است. اما برخی از گیفت کارت ها را در چندین فروشگاه می توان استفاده نمود مانند گیفت کارت های ویزا، مستر کارت و…

محبوب ترین گیفت کارت‌ها عبارتند از؛  کارت هدیه های مایکروسافت، اپل، گوگل، آمازون، سونی، ایکس باکس، اسکایپ ویزا، مسترکارت و …. این شرکت ها، گیفت کارت‌هایی با اعتبارهای گوناگون پولی در اختیار خریداران قرار می‌دهند تا خریداران قادر باشند بدون استفاده از کارت‌های اعتباری بانکی و فقط توسط کُد گیفت کارت از فروشگاه‌های آنلاین آنان خریداری انجام دهند. گیفت کارت ها معمولا از ۵ دلار تا هزار دلار و بیشتر ارائه می شوند که مصرف کنندگان با توجه به نیازشان،  اعتبار مورد نیاز خود را تهیه می کنند.

در کشورهای توسعه یافته مثل امریکا کارت هدیه ها دارای محبوبیت زیادی هستند. در رتبه بندی محبوبترین هدایای مردم در ۲۰۰۶، گیفت کارت ها به عنوان دومین هدیه بین مردم آمریکا شناخته شد. همچنین در سال ۲۰۱۲، نزدیک به ۵۰٪ از همه مصرف کنندگان ایالات متحده ادعا کرده اند که یک GiftCard به عنوان هدیه در طول تعطیلات خریداری نموده اند.

 

تاریخچه ی گیفت کارت ها

Neiman Marcus اولین کسی بود که در سال ۱۹۹۴ از طریق شرکت Blockbuster Entertainment اولین نسل گیفت کارت ها را با استفاده از یک زیرساخت پرداخت در فورت لادردیل فلوریدا روانه ی بازار کرد. کارت‌های هدیه Blockbuster، در آغاز برای جایگزین شدن با گواهینامه‌های ارائه شده به همراه پرینترها و دستگاه‌های کپی رنگی که به تازگی معرفی شده بودند، ایجاد شدند و این باعث شروع جستجو توسعه گیفت کارت شد. اولین معاملات با گیفت کارت بوسیله‌ی Nabanco of Sunrise در فلوریدا انجام گردید. شرکت نفتی “موبیل” اولین شرکتی بود که “نیمن مارکوس” و پروژه‌ اش را دنبال کرد و از خدمات آن استفاده نمود. سپس فروشگاه های زنجیره‌ای “کی‌مارت” هم اولین گیفت کارت های خودش را عرضه کرد و این روند توسط سایر شرکت ها و موسسات ادامه یافت.

 

ویژگی های گیفت کارت

روی گیفت کارت ها بارکد و یا یک نوار مغناطیسی وجود دارد که دربردارنده کدها و شماره‌ های خاصی می باشد که فقط توسط دستگاه های مخصوص خوانده می شود و درصورت مخدوش شدن، کارت دیگر قابلیت استفاده نخواهد داشت. گیفت کارت ها معمولا تاریخ انقضای یک ساله دارند که پس از اتمام اعتبار، دور ریخته می شوند و قابل شارژ نیز نیستند. ویژگی دیگر گیفت کارت ها این است که به نام شخص خاصی صادر نمی شوند و دارندگان آنها به طور ناشناس می توانند از این گیفت کارت ها استفاده کنند.

تصویر کاور گیفت کارت - کارت هدیه - میهن سیگنال

تفاوت بین کارتهای اعتباری Prepaid و کارت های هدیه

با توجه به مقاله های قبلی سایت درباره کارتهای ویزا و مستر، یکی از تفاوت های کارت های پیش پرداخت (prepaid) با کارت های هدیه در موارد کاربرد آن است. یعنی بسیاری از فروشگاه ها، پذیرنده این نوع کارت ها می باشند، در حالی که با استفاده از کارت های هدیه تنها می توان از فروشگاه هایی که نامشان بر روی کارت ثبت شده خرید انجام داد. هنگامی که اعتبار کارت هدیه تمام شود، از آن کارت دیگر نمی توان استفاده کرد اما کارت های پیش پرداخت قابل شارژ را می توان بارها و بارها استفاده و شارژ کرد. از این کارت ها می توان برای خرید آنلاین، پرداخت صورت حساب های مختلف و یا خرید مواد غذایی استفاده کرد.

 

معایب و مزایای گیفت کارت ها

گیفت کارت‌ های دیجیتالی نمی توانند دقیقا جایگزین پول نقد شوند اما گیفت کارت های فیزیکی نیاز به ثبت شدن در سامانه ی مخصوص دارند و به محض انجام این کار دقیقا می توانند جایگزین پول نقد و کیف پول شخصی شوند. همچنین کارت های فیزیکی قابلیت ردیابی دارند و حتی می توان بر روی آن ها محدودیت ایجاد کرد. با وجود چنین ویژگی، به راحتی میتوان بر خرید و خرج های افراد خانواده کنترل داشت.

مشکل عمده ای که در بسیاری از گیفت کارت ها وجود دارد این است که بعد از انجام خرید، اطلاع درستی از مانده موجودی کارت وجود ندارد. به همین دلیل ممکن است فروشندگان از این ویژگی سواستفاده نموده و مبلغ بیشتری را از کارت خارج نمایند. همچنین برای اکثر گیفت کارت ها محدودیت زمانی خاصی مطرح نشده است و در صورت مفقود شدن آن هرکسی می تواند از آن استفاده کند.

خلاصه

گیفت کارت یا همان کارت هدیه به اعتبار غیر نقدی یا مجازی گفته می شود که توسط شرکت ها یا بانک ها صادر شده و به عنوان جایگزین پول نقد برای خرید از فروشگاه های خاص یا کسب و کارهای آنلاین مورد استفاده قرار می گیرند.
معمولا این کارت ها از طریق بانک و یا خود فروشندگان در دسترس قرار می گیرد.
با توجه به اینکه مارکت هر کشور در پلتفرم‌های بزرگ مجزا می‌باشد، برای هر کشور و منطقه گیفت کارت منحصر به آن توزیع می‌شود.
گیفت کارت ها معمولا تاریخ انقضای یک ساله دارند که پس از اتمام اعتبار، دور ریخته می شوند و قابل شارژ نیز نیستند.
گیفت کارت ها به نام شخص خاصی صادر نمی شوند و دارندگان آنها به طور ناشناس می توانند از این گیفت کارت ها استفاده کنند.
هنگامی که اعتبار کارت هدیه تمام شود، از آن کارت دیگر نمی توان استفاده کرد اما کارت های پیش پرداخت قابل شارژ را می توان بارها و بارها استفاده و شارژ کرد.

منابع

دانشنامه آزاد ویکیپدیا 

اینوستوپدیا

اشتراک گذاری:
حامد فولادی
همیشه علاقه به برنامه نویسی داشتم و در این زمینه هرچیزی که نیاز بود رو به خودم یاد دادم. الان به عنوان توسعه دهنده وب و برنامه نویس توی تیم میهن سیگنال فعالیت دارم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *