سفارش گذاران(makers) و سفارش برداران(takers)

۲۰ آذر ۱۳۹۹
سفارش گذاران(makers) و سفارش برداران(takers)

بازارهای مالی از  سفارش گذاران (makers)  و سفارش برداران (takers)  تشکیل شده‌اند.  سفارش گذاران (makers)  سفارشات خرید یا فروش را ایجاد می‌کنند که بلافاصله انجام نمی‌شود (به عنوان مثال، “وقتی قیمت به ۱۵ هزار دلار می‌رسد BTC  را بفروشید) “. که این باعث ایجاد نقدینگی می‌شود، بدین معنا که خرید یا فروش فوری BTC در صورت تحقق شرایط برای دیگران راحت‌تر است. افرادی که فوراً خرید یا فروش می‌کنند، سفارش بردار (taker)  نامیده می‌شوند. به عبارت دیگر، سفارش برداران (takers)  سفارشات ایجاد شده توسط  سفارش گذاران (makers)  را پر می‌کنند.

مقدمه

در این مقاله، ما در مورد مفهوم سفارش گذاران (makers)  و سفارش برداران (takers)  بحث خواهیم کرد. هر شرکت کننده در بازار حداقل در یکی از این دسته‌ها قرار می‌گیرد. در واقع، به عنوان یک معامله‌گر، احتمالاً در مرحله‌ای هر دو نقش را تجربه کرده اید.  سفارش گذاران (makers)  و سفارش برداران (takers)  عامل حیاتی بسیاری از سیستم عامل‌های معاملاتی هستند و حضور آنها (یا فقدان آن) مبادلات قوی را از مبادلات ضعیف جدا می‌کند.

همچنین بخوانید |  آموزش مدیریت سرمایه

نقدینگی

قبل از اینکه بتوانیم به مفهوم  سفارش گذاران (makers)  و سفارش برداران (takers)  بپردازیم، مهم است که در مورد نقدینگی صحبت کنیم. وقتی می‌شنوید کسی می‌گوید یک دارایی نقد است یا یک دارایی نقد نیست، او در حال صحبت کردن در مورد چگونگی فروش آسان آن است.

اونس طلا یک دارایی با نقدینگی بسیار زیاد است زیرا به راحتی می‌توان آن را در مدت زمان کوتاهی با پول نقد معامله کرد. متأسفانه مجسمه‌ای از مدیر عامل Binance که سوار بر گاو است، به طول ده متر، یک دارایی غیر نقد است. اگرچه برای هر کس به نظر عالی می‌رسد، اما واقعیت این است که همه علاقه‌مند به چنین کالایی نیستند.

ایده مرتبط (اما کمی متفاوت) نقدینگی بازار است.

بازار نقدینگی، بازاری است که در آن می‌توانید دارایی‌ها را به راحتی و با ارزش منصفانه، خریداری و بفروشید.

تقاضای زیادی از طرف کسانی که می‌خواهند دارایی را بدست آورند و عرضه زیادی از طرف کسانی که مایل به فروش آن هستند وجود دارد. با توجه به این میزان فعالیت، خریداران و فروشندگان تمایل به دیدار در میانه دارند: کم‌ترین سفارش فروش (یا قیمت درخواست) تقریباً مشابه بالاترین سفارش خرید (یا قیمت پیشنهادی) خواهد بود. در نتیجه، تفاوت بین بالاترین پیشنهاد و کم‌ترین درخواست، کم (یا محدود) خواهد بود. ضمناً، به این تفاوت bid ask spread می‌گویند.

در نقطه مقابل، یک بازار غیر نقد هیچ یک از این خصوصیات را نشان نمی‌دهد. اگر می‌خواهید دارایی را بفروشید، در فروش آن با قیمت مناسب مشکل خواهید داشت زیرا تقاضای زیادی وجود ندارد. نتیجه این که، بازارهای غیر نقدینگی معمولاً دارای بازه پیشنهادی بسیار بالاتری هستند.

بسیار خوب! اکنون که نقدینگی را تحت بررسی قرار دادیم، وقت آن است که به مفهوم  سفارش گذاران (makers) و سفارش برداران (takers) بپردازیم.

 سفارش گذاران (makers)  و سفارش برداران (takers)  بازار

همانطور که گفته شد، بازرگانانی که به یک صرافی هجوم می‌آورند یا به عنوان سازنده و یا سفارش بردار عمل می‌کنند.

سفارش گذاران (makers)  سفارشات خرید یا فروش را ایجاد می‌کنند ؛ هرچند معامله بلافاصله انجام نمی‌شود.

سفارش گذاران (makers)  سفارشات خرید یا فروش را ایجاد می‌کنند ؛ هرچند معامله بلافاصله انجام نمی‌شود.

  • سفارش گذاران (makers)  بازار

صرافی‌ها معمولاً ارزش یک دارایی را با دفترچه سفارش محاسبه می‌کنند. اینجاست که تمام پیشنهادات خرید و فروش از کاربران خود را جمع می‌کند. ممکن است دستورالعملی را ارائه دهند که به صورت زیر باشد: به عنوان مثال ۸۰۰ BTC را با قیمت ۴۰۰۰ دلار خریداری کنید. این به دفترچه سفارش اضافه می‌شود و وقتی قیمت به ۴۰۰۰ دلار برسد، پر می‌شود.

سفارشات محدود مانند سفارش شرح داده شده، مستلزم این است که شما مقدمات خود را با افزودن آنها به کتاب سفارشات، زودتر اعلام کنید. شما سازنده هستید زیرا به تعبیری بازار را “ساخته‌اید”. صرافی مانند یک فروشگاه مواد غذایی است که برای قرار دادن کالا در قفسه‌ها از افراد هزینه دریافت می‌کند و شما شخصی هستید که موجودی خود را اضافه می‌کنید.

معمولاً بازرگانان و موسسات بزرگ (مانند آنهایی که در تجارت با نوسان بالا تخصص دارند) نقش  سفارش گذاران (makers)  بازار را بر عهده می‌گیرند. متناوباً، معامله‌گران کوچک می‌توانند به سادگی با قرار دادن انواع خاصی از سفارش‌ها که بلافاصله اجرا نمی‌شوند، سازنده شوند.

افرادی که فوراً خرید یا فروش می‌کنند، سفارش بردار (taker)  نامیده می‌شوند.

افرادی که فوراً خرید یا فروش می‌کنند، سفارش بردار (taker)  نامیده می‌شوند.

 سفارش برداران (takers) بازار

اگر مثال فروشگاه را ادامه دهیم، مطمئناً شما موجودی خود را در قفسه‌ها قرار می‌دهید تا کسی بیاید و آن را خریداری کند. کسانی که سفارش بردار (taker)  هستند، به جای اینکه قوطی لوبیا را از فروشگاه بردارند، آنها نقدینگی که شما مشخص کرده‌اید را برمی‌دارند.

به این فکر کنید: با قرار دادن پیشنهاد در دفترچه سفارش، نقدینگی صرافی را افزایش می‌دهید زیرا خرید و فروش را برای کاربران آسان‌تر می‌کنید. از طرف دیگر، یک سفارش بردار (taker)  بخشی از آن نقدینگی را حذف می‌کند. وقتی این کار را انجام می‌دهند، بلافاصله سفارشات موجود در دفتر سفارش پر می‌شوند.

اگر قبلاً در Binance یا صرافی ارز دیجیتال دیگری سفارش بازار داده‌اید، یعنی به عنوان یک سفارش بردار (taker)  عمل کرده‌اید. اما توجه داشته باشید که شما همچنین می‌توانید با استفاده از سفارشات حد یک سفارش بردار (taker)  باشید. مسئله این است: شما هر وقت سفارش شخص دیگری را پر کنید، یک سفارش بردار (taker)  هستید.

هزینه سفارش گذاران (makers) و سفارش برداران(takers) بازار

بسیاری از صرافی‌ها با شارژ هزینه‌های معاملاتی برای کاربران، بخش قابل توجهی از درآمد خود را تولید می‌کنند. این بدان معنی است که هر زمان سفارشی را ایجاد می‌کنید و آن را اجرا می‌کنید، مبلغ کمی را به عنوان هزینه پرداخت می‌کنید. اما این مبلغ در صرافی‌های مختلف متفاوت است و بسته به اندازه و نقش معاملاتی شما نیز ممکن است متفاوت باشد.

معمولاً نوعی تخفیف به  سفارش گذاران (makers)  ارائه می‌شود، زیرا نقدینگی را به صرافی اضافه می‌کنند. این برای تجارت خوب است. معامله‌گران احتمالی فکر می‌کنند وای، به این سیستم عامل و نقدینگی زیاد آن نگاه کنید، من باید اینجا تجارت کنم. به هر حال، چنین مکانی نسبت به مکان با نقدینگی کمتر جذاب‌تر خواهد بود، زیرا معاملات با سهولت بیشتری انجام می‌شوند. در بسیاری از موارد، متصدیان هزینه‌های بالاتری نسبت به  سفارش گذاران (makers)  پرداخت می‌کنند، زیرا نقدینگی  سفارش گذاران (makers)  را تأمین نمی‌کنند.

همانطور که گفته شد، ساختار هزینه سازنده به پلتفرم معاملاتی بستگی دارد. به عنوان مثال، شما می‌توانید تفاوت در قیمت‌گذاری سازنده و سفارش بردار   Binance را در صفحه Fee Schedule آن مشاهده کنید.

نتیجه گیری

به طور خلاصه، سفارش گذاران (makers) تاجرانی هستند که سفارشات را ایجاد می‌کنند و منتظر پر شدن آنها می‌مانند، در حالی که سفارش برداران (takers)  کسانی هستند که سفارشات شخص دیگری را پر می‌کنند. نکته اصلی در اینجا این است که  سفارش گذاران (makers) تأمین کننده نقدینگی هستند.

برای صرافی‌هایی که از مدل سازنده و سفارش بردار (taker)  استفاده می‌کنند،  سفارش گذاران (makers) ، برای جذابیت پلتفرم به عنوان مکان تجارت بسیار حیاتی هستند. به طور کلی،  سفارش گذاران (makers)  با پرداخت نقدینگی با کارمزد پایین‌تر، مبادله می‌کنند. در مقابل، متصدیان استفاده از این نقدینگی برای خرید یا فروش آسان دارایی‌ها استفاده می‌کنند. اما آنها غالباً برای این کار هزینه بالاتری پرداخت می‌کنند.

اگر در مورد  سفارش گذاران (makers)  و دریافت کنندگان، انواع سفارش و استراتژی‌های تجاری عمومی سوالی دارید از تیم میهن سیگنال بپرسید، تیم ما به سوالات شما پاسخ خواهد داد!

نظرتان را درباره‌ی مقاله «سفارش گذاران(makers) و سفارش برداران(takers)» با ما درمیان بگذارید.

1 نفر این مطلب را پسندید.
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
رای شما ثبت شد!
اگر بازخوردی درباره این مطلب دارید یا پرسشی دارید که بدون پاسخ مانده است، آن را از طریق بخش نظرات مطرح کنید.
ثبت نظر
مهدی عباس زاده
12 سال از فعالیتم در حوزه طراحی سایت و دیجیتال مارکتینگ میگذره و اخیرا به دنیای شگفت انگیز ارزهای دیجیتال علاقه مند شدم.

‫2 نظر

  • سلام عامل اصلی بخاک سیاه نشاندن و پودر شدن سرمایه مردم در بازار رمز ارزها مدیر عامل بایننس و کوین بیس است مگر میشود دولت امریکا بدون مدارک و مستندات کافی حداقل ۱۳ پرونده تخلفاتی علیه این اشخاص تشکیل دهد با پول مردم سرمایه گذاری های شخصی و کسب منافع انچنانی انجام دادند حالا هم رو به جلو میخواهند حرکت کنند فقط ضرر حاصل از این اقدام را در سطح این کره خاکی حدودا محاسبه کنید ببینید چه ارقام نجومی از دست مردم خارج کردند حالا با شکایت میتوانید جبران این خسارات را بفرمایید؟

  • سلام ممنونم از محتوای خوبتون
    اگر داخل صرافی به قیمت بازار نخرم و قیمت خودمو مطرح کنم، میکر به حساب میام؟

  • دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *