مسترکارت چیست؟

مسترکارت - کاور -میهن سیگنال

مسترکارت یا ویزا کارت و کاربردهای آنها چیست؟
آیا امکان دریافت مستر کارت برای هموطنانمان وجود دارد؟
کارت فیزیکی با کارت مجازی چه تفاوتی دارد؟
اگر پاسخ این سوالات را نمیدانید این مقاله برای شما بسیار مفید خواهد بود،با ما همراه باشید.

مستر کارت

مستر کارت و ویزا کارت دو نوع از کارت‌های اعتباری معتبر در جهان هستند و با داشتن بیش از ۱۴۰ نمایندگی در کشورهای مختلف جهان و با دارا بودن سه میلیون دستگاه پایانه ATM, POS در رتبه اول مبادلات مالی قرار دارند. کارت‌های اعتباری همچون مستر کارت علاوه بر ایجاد دسترسی گسترده به منابع ارزی در خارج از کشور، امکان دریافت وجه نقد در کشورهای خارجی را فراهم می‌کند.

شرکت‌های ویزا و مستر دو شرکت بزرگ آمریکایی هستند که پشتیبانی و تسهیل تعاملات مالی بین‌المللی را بر عهده دارند. همه‌ی بانک‌ها و مؤسسات مالی در سراسر دنیا می‌توانند از شبکه‌ی گسترده‌ی جهانی ویزا و مستر استفاده کرده و حساب‌ها یا کارت‌های صادرشده را به درگاه این شرکت‌ها وصل کنند. البته دیگر درگاه‌ها و شبکه‌هایی هم وجود دارند که حوزه‌ی فعالیتشان محدودتر است.

تصویر مسترکارت -میهن سیگنال

تصویر مسترکارت -میهن سیگنال

مسترکارت (MasterCard) چیست؟

مسترکارت یک شرکت خدمات مالی چندملیتی آمریکایی ا‌ست که دفتر مرکزی آن در شهر نیویورک در ایالات متحده آمریکا قرار دارد. این شرکت با موسسات مالی همکاری می‌کند و از این طریق کارت‌های اعتباری مستر کارت را صادر می‌کند. موسسات مالی هم هزینه تولید کارت‌ها را پرداخت می‌کنند و پس از تحویل گرفتن کارت‌ها، آن‌ها را به مشتریان خود ارسال می‌کنند. هنگامی که موسسات مالی با مستر کارت همکاری می‌کنند، به این معنا است که تمام عملیات مربوط به تراکنش‌ها از طریق شرکت مستر کارت به عنوان پردازنده شبکه انجام می‌شود. مسترکارت از طریق پردازش پرداخت‌های بین بانکی بازرگانان در سراسر جهان و همچنین از راه صدور کارت‌های اعتباری با عنوان دبیت کارت یا کردیت کارت به بانک‌ها یا اتحادیه‌های اعتباری درآمد کسب می‌نماید.

شرکت مسترکارت در ابتدا (۱۹۶۶) به نام مسترشارژ شناخته می‌شد که چندین بانک کالیفرنیا این کارت را برای مشتریان خود ارائه می‌کردند. این شرکت در سال ۱۹۷۹ به‌طور رسمی به مسترکارت تغییر نام داد و از سال ۲۰۰۶ به یک شرکت عمومی چندملیتی تبدیل شد.مستر کارت در سال ۲۰۱۲ با توسعه‌ی شبکه‌ی خود بخش خاورمیانه‌اش را نیز معرفی کرد. امروزه در بیش از ۲۱۰ کشور جهان، می‌توان از خدمات مسترکارت استفاده نمود.  در سال‌های اخیر بعضی از شرکت‌های ایرانی نیز اقدام به صدور ویزا کارت و مسترکارت از کشورهای واسط شده‌اند و این خدمات در داخل کشور قابل دسترس می‌باشد .

مسترکارت ایده‌های منحصر به فردی در عرصه‌ی مبادلات تجاری و بین‌‌المللی به مشتریان خود ارائه می‌دهد، به‌طوری که با گذشت بیش از ۶۰ سال از شروع فعالیت، این کمپانی هر روز سهم بیشتری از بازار مالی دنیا را به خود اختصاص داده است. این کمپانی توانسته یکی از مهم‌ترین مشکلات مالی روزمره یعنی بحث امنیت انتقال وجه و همین‌طور جابه‌جا کردن پول را با ارائه‌ی کارت‌های اعتباری چندمنظوره برطرف نماید. امروزه امنیت این کارت‌ها به حدی است که در صورتی که کارتی به سرقت رفته یا مفقود شود به دلیل داشتن پین‌کد اختصاصی که فقط صاحب کارت از آن اطلاع دارد تخلیه‌ی مالی آن امکان‌پذیر نیست.

تصویر مسترکارت -میهن سیگنال

تصویر مسترکارت -میهن سیگنال

انواع کارت:

کارت نقدی (Debit Card):

کارت های نقدی همانند کارت‌هایی هستند که در حال حاضر در بانک های ایرانی صادر می‌شوند و شما با استفاده از آنها تنها تا سقف پولی که در حساب متصل به کارت وجود دارد می‌توانید خرید کنید. منطق اصلی کارت‌های نقدی (یا همان کارت‌های بدهی یا عابربانک) این است که شما ابتدا مبلغ موردنظر را به حساب متصل به کارت واریز می‌کنید و سپس می‌توانید آن را خرج کنید. از آنجایی که این کارت‌ها به یک حساب پشتیبان متصل هستند، لذا اکثر بانک‌های صادرکننده‌ی کارت به اطلاعات کاملی از مشتری نیاز دارند.

کارت اعتباری (Credit Card):

این نوع از کارت‌ها نیز به یک حساب بانکی متصل هستند با این تفاوت که فرد صاحب کارت می‌تواند حتی بدون داشتن موجودی و بر اساس میزان اعتباری که بانک برای او مشخص کرده است خرید کند و بعداً بدهی خود را در بازه‌ی زمانی مشخص‌شده توسط بانک پرداخت نماید. تعیین زمان بازپرداخت بدهی بستگی به میزان رضایت بانک صادرکننده از فرد صاحب کارت دارد. به طور معمول این بدهی در قالب صورت‌حساب دوره‌ای به فرد داده می‌شود که تراکنش‌هایش در آن قید شده است و او را ملزم می‌کند تا مقدار حداقلی مشخصی از آن را بپردازد.

بانک‌ها شرایط خاصی برای صدور کارت اعتباری به نام یک فرد دارند که مهم‌ترین آن‌ها داشتن اقامت آن کشور یا معرفی ضامن معتبر است. هم‌چنین مشخصات کامل فردی و مدارک تعیین محل زندگی جهت احراز اقامت فرد لازم است. با این شرایط، امکان استفاده از این خدمات برای هموطنان ایرانی مشکلات زیادی دارد اما غیرممکن نیست.

کارت پیش‌پرداخت (Prepaid Card):

کارت‌های پیش‌پرداختی قابل استفاده به عنوان هدیه به افرادی که صلاحیت داشتن مستر کارت را ندارند یا می‌خواهند بدون بدهکاری صاحب یک مستر کارت شوند، هستند. با وجود تشابه در عملکرد کارت‌های پیش‌پرداخت و کارت‌های نقدی، این نوع کارت‌ها به حساب بانکی متصل نبوده و تنها توسط بانک یا مؤسسات مالی صادرکننده‌ی آن قابل شارژ هستند. مزیت این نوع کارت این است که علاوه بر اینکه شما می‌توانید از آن برای بودجه‌بندی استفاده کنید، کارکردهای سایر کارت ها را نیز دارد. به همین علت، به این کارت‌ها کارت‌های خرید نیز گفته می‌شود. با توجه به اعتبار محدودی که کارت شما دارد، شما تا سقف همان موجودی می‌توانید خرج کنید و اینگونه متحمل بدهی نمی‌شوید. کارت‌های پیش‌پرداخت در دو نوع کارت‌های قابل شارژ (Reloadable Card) و غیرقابل‌شارژ (Gift Card) صادر می‌شوند.

باید این نکته را در نظر داشت که این کارت‌ها عملاً به حساب بانکی متصل نبوده و نمی توان از طریق آن موجودی کارت‌ها را کم و زیاد کرد. پولی که شما در این کارت‌ها خواهید داشت تنها با دریافت وجه توسط بانک شارژ شده و فقط با خریدکردن می‌توانید آن پول را برداشت کنید و انتقال آن به کارت‌های دیگر یا حساب‌های بانکی امکان‌پذیر نیست. لازم به ذکر است که اغلب تبلیغاتی که در کشور برای افتتاح حساب بانکی در اروپا انجام می‌شود در واقع به ارائه‌ی این‌گونه کارت‌ها منتهی شده و عملاً حسابی برای متقاضی افتتاح نمی‌شود. در مقابل، حساب بانکی اختصاصی در اروپا امکان برخورداری از دبیت‌کارت و دیگر کارت‌های اروپایی را در دسترس شما قرار می‌دهد و حتی انتقال وجه در اروپا را نیز ممکن سازد.

یکی از انواع کارت های قابل شارژ مستر کارت مسافرتی است.

مستر کارت Travel چیست؟

مسترکارت تراول (مسافرتی) یکی از انواع کارت های اعتباری فیزیکی است که هم برای خرید آنلاین و هم هنگام سفر به کشورهای خارجی مورد استفاده قرار می گیرد. با توجه به قابلیت های این کارت پیش پرداخت بسیاری از افرادی که به وفور قصد خرید از سایت های خارجی و سفر خارجی دارند، استفاده از این نوع کارت را به جای حمل پول نقد انتخاب می کنند.

برخی از مهمترین کاربردهای مسترکارت Travel عبارت است از:

 • ثبت نام در آزمون های مختلف مانند آزمون آیلتس، آزمون تافل، آزمون GRE و …
 • رزرو هتل خارجی و هاستل
 • خرید بلیط هواپیما خارجی، قطار و کشتی کروز
 • خرید از فروشگاه های آنلاین مانند آمازون، ایبی، سوق ، علی بابا ، علی اکسپرس و …
 • خرید با دستگاه POS
 • دریافت پول از دستگاه های ATM

ویژگی های مستر کارت Travel

 1. افتتاح کارت به ارز دلار آمریکا صورت می گیرد اما قابلیت استفاده و خرید توسط سایر ارزها مانند یورو، پوند و غیره هم وجود دارد.
 2. امکان برگشت وجه پرداختی بعد از خرید (refund) به کارت وجود دارد.
 3. می توان سالیانه حداکثر تا ۳۰هزار دلار کارت را شارژ مجدد نمود.
 4. حداقل موجودی برای صدور کارت ۱۰۰ دلار و حداکثر آن ۵۰۰۰ دلار آمریکا است.
 5. امکان استفاده از خدمات اینترنتی مدیریت حساب از طریق پنل شخصی وجود دارد.
 6. مدت اعتبار کارت ۲ تا ۲.۵ سال است. البته تا ۳ ماه بعد از تاریخ انقضاء کارت می توان وجه موجود در حساب را به حساب بانکی دیگری انتقال داد.
 7. مانند انواع دیگر مسترکارت قابلیت استفاده در تمامی پایانه های فروشگاهی متصل به مسترکارت و برداشت وجه نقد از دستگاههای خودپرداز را دارند.

مزایای مستر کارت

مزایای این کارت ها این است که کارمزدهای ناچیز دارد، می‌توانید به صورت روزانه صورت حساب رایگان دریافت کنید، از دستگاه‌های خودپرداز (ATM) در بیشتر کشورهای جهان می‌توانید وجه نقد دریافت کنید، از تمامی فروشگاه‌های بین‌المللی و همه فروشگاه‌های اینترنتی آنلاین خرید کنید، با شرکت‌های بین‌المللی تبادل مالی داشته باشید و از شعب ارزی بانک‌های بین‌المللی، صرافی‌ها و بانک‌های اینترنتی پول انتقال دهید.

اما با وجود چنین مزایای فراوانی، به علت محدودیت‌های مختلف، امکان دسترسی به کارت‌های مالی جهانی در کشور ما دشواری‌های زیادی دارد و به خاطر چنین محدودیت‌هایی، برخی از مؤسسات و شرکت‌های مختلف در ایران، اقدام به صدور مستر کارت از طریق بانک‌های کشورهای خارجی کرده‌اند.

چگونه مستر کارت بگیریم؟

برای دریافت مستر کارت کافی است به شرکت‌های ارائه‌کننده خدمات خصوصی مراجعه کنید. این شرکت‌ها به صورت اینترنتی و یا با داشتن غرفه رسمی در برخی مراکز بزرگ خرید تهران فعالیت می کنند و تفاوت میان این دو روش در میزان کارمزدهای آن‌هاست. شرکت‌های خصوصی برای صدور این کارت‌ها از شعب مستر کارت و ویزا کارت در کشورهای نزدیک ایران مانند عمان، امارات، گرجستان، ارمنستان یا کشورهای اروپای شرقی چون بلغارستان و لهستان استفاده می‌کنند. برای ثبت درخواست کافی است فرم موردنظر شرکت را کامل کرده و یک کپی از کارت ملی و پاسپورت را همراه با مبلغ موردنظر تحویل دهید. اگر تقاضای دریافت ویزا کارت و مستر کارت مجازی دارید بدون تردید همان لحظه می‌توانید اعتبار را دریافت و خرید خودتان را انجام دهید، اما اگر کارت فیزیکی درخواست کرده‌اید باید از ۱۵ تا ۴۵ روز کاری منتظر بمانید.

تصویر مسترکارت -میهن سیگنال

تصویر مسترکارت -میهن سیگنال

تفاوت کارت مجازی با کارت فیزیکی چیست؟

کارت مجازی تنها مشخصات مندرج روی کارت لازم برای پرداخت است که به آدرس ایمیل فرد متقاضی ارسال می‌شود و ماهیت فیزیکی ندارد و در معاملات اینترنتی یا معاملاتی که از طریق فکس یا تلفن انجام می‌پذیرد کاربرد دارد. اما کارت فیزیکی همانند کارت‌های موجود در شبکه بانکی ایران است و از آن‌ها علاوه بر استفاده‌هایی که برای کارت مجازی وجود دارد می‌توانید در پایانه‌های فروش (POS)، هتل‌ها و… اقدام به پرداخت کنید و همچنین از دستگاه‌های خودپرداز سراسر جهان که لوگوی master card یا visa کارت را دارند پول دریافت کنید.

مراحل صدور مستر کارت در ایران

شرکت‌های مختلفی که در ایران اقدام به صدور مستر کارت می‌کنند هر کدام مراحل مختص به خود را دارند. اما حداقل‌ترین مراحل برای صدور مستر کارت و کارت‌های اعتباری در ایران در زیر اشاره شده است:

– ثبت‌نام در وب‌سایت شرکت

– ثبت درخواست صدور مستر کارت و کارت‌های اعتباری در وب‌سایت

– تکمیل فرم بانکی

– ارسال اسکن گذرنامه و کارت ملی

– پرداخت مبلغ پیش‌پرداخت برای صدور کارت

– معمولاً پس از ارسال مدارک، صدور مستر کارت (MasterCard) و کارت‌های اعتباری حداقل تا ده روز کاری زمان خواهد برد

ویژگی‌های ظاهری مستر کارت چیست ؟

کارت‌های اعتباری مستر کارت با لوگوی مستر کارت حک شده روی آن‌ها شناخته می‌شوند. این لوگو به شما کمک می‌کند تا با اطمینان، نسبت به خرید مستر کارت خود اقدام کنید. کارت‌های پرداخت الکترونیکی، دارای شماره کارت اعتباری هستند که با شماره شناسایی نهاد صادر کننده (INN) شروع می‌شوند. شماره شناسایی درج شده روی کارت‌های اعتباری مستر کارت، این شرکت را به عنوان صادر کننده کارت معرفی می‌کنند تا اگر زمانی لوگو درج شده روی کارت قابل مشاهده نبود، مشکلی پیش نیاید.

جمع بندی

مستر کارت و ویزا کارت دو نوع از کارت‌های اعتباری معتبر در جهان هستند که در رتبه اول مبادلات مالی قرار دارند.
انواع کارت شامل کارت نقدی،کارت اعتباری و کارت پیش پرداخت میباشد.
با توجه به قابلیت های مسترکارت تراول (مسافرتی) که یک کارت پیش پرداخت میباشد،بسیاری از افرادی که به وفور قصد خرید از سایت های خارجی و سفر خارجی دارند، استفاده از این نوع کارت را به جای حمل پول نقد انتخاب می کنند.
برای دریافت مستر کارت کافی است به شرکت‌های ارائه‌کننده خدمات خصوصی مراجعه کنید. این شرکت‌ها به صورت اینترنتی و یا با داشتن غرفه رسمی در برخی مراکز بزرگ خرید تهران فعالیت می کنند و تفاوت میان این دو روش در میزان کارمزدهای آن‌هاست.

 

منابع:

وبسایت مسترکارت آمریکا

دانشنامه آزاد ویکیپدیا

اشتراک گذاری:
حامد فولادی وب‌سایت
همیشه علاقه به برنامه نویسی داشتم و در این زمینه هرچیزی که نیاز بود رو به خودم یاد دادم. الان به عنوان توسعه دهنده وب و برنامه نویس توی تیم میهن سیگنال فعالیت دارم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 + نه =