ورود
چرا تراکنش ارزدیجیتال تعلیق شده یا انجام نشده است؟

از آنجایی که ماینرها هزینه گس پرداخت شده توسط فرستنده را جمع‌آوری می‌کنند، معمولا به دنبال تراکنش‌هایی با بالاترین قیمت گس هستند تا اول آنها را تایید کنند. به همین خاطر است که تراکنش‌هایی با هزینه گس کمتر، زمان بیشتری برای پردازش نیاز دارند. در مجموعه‌ای از تعداد زیادی تراکنش، بعضی از آنها که کمترین گس را دارا هستند هیچ گاه دریافت نمی‌شوند و درواقع ماینرها تمایلی به پردازش آنها ندارند. این فرایند منجر به گیرکردن این تراکنش‌ها در وضعیت تعلیق تراکنش می‌شود.

تراکنش های انجام نشده و تعلیق شده

بسیاری از دوستان از ما هر روز درمورد تراکنش هایی میپرسند که از کیف پول انجام شده اما به مقصد نرسیده! در این مطلب قرار است روش هایی را به شما آموزش دهیم که با ان میتوانید تراکنش های معلق خود را به صورت کامل انجام دهید. قبل از هر چیز مقاله آموزش کامل تراست والت را بخوانید تا به مباحث مطرح شده اشراف داشته باشید.

تراکنش‌هایی که در حالت تعلیق تراکنش هستند نیز ممکن است در کیف پول شما ظاهر شوند اما پس از بررسی جزئیات در اکسپلورر بلاک‌چین چیزی نشان داده نمی‌شود. در ابتدا مطمئن شوید طرز کار کامل اکسپلورر هارا یاد دارید. ما در مقاله راهنمای گام به گام استفاده از اکسپلورر اتراسکن (Etherscan) مباحث تکمیلی اکسپلورر را آموزش داده ایم. اما اگر مطمئنید تراکنش تعلیق شده در این‌گونه موارد شما باید با دقت بیشتری سراغ کیف پول ارزدیجیتال خود باز گردید.

در صورت گیرکردن تراکنش چه می‌توان کرد؟

 راه‌حل اول: صبر کنید

اگر عجله ندارید، می‌توانید اجازه دهید تا معامله خودبه‌خود انجام شود. در نهایت زمانی خواهد آمد که شبکه کمتر شلوغ خواهد بود و ماینرها تراکنش شما را نیز دریافت خواهند کرد. تنها ایراد این کار این است که هیچ چارچوب زمانی خاصی مبنی بر اینکه چقدر زمان می‌برد تا شبکه کمتر شلوغ باشد و یا چه زمانی ماینرها تصمیم به پردازش تراکنش می‌گیرند وجود ندارد.

گاهی برای تایید تراکنش ها باید واقعا صبر کرد

گاهی برای تایید تراکنش ها باید واقعا صبر کرد

نکته مهم در تعلیق تراکنش ها

مطمئنید یک تراکنش را چند بار تکرار نکرده اید؟ شما می‌توانید بر روی گزینه «More Details» کلیک کنید تا روند واقعی تراکنش را مشاهده کنید. یک تراکنش یکسان را بارها و بارها ارسال نکنید، زیرا ممکن است باعث ارور یا از دست‌دادن وجه شود.

راه‌حل دوم: معامله را لغو کنید

برای لغو تراکنش باید موارد زیر را ابه ترتیب انجام دهید

برای لغو تراکنش باید موارد زیر را ابه ترتیب انجام دهید:

بر روی تراکنش در حال تعلیق کلیک کنید و قسمتی به نام «nonce» را در صفحه پیدا کرده و مقدار (یک عدد) را در آن وارد کنید. یک تراکنش جدید آغاز کنید و در قسمت Recipient address، آدرس عمومی کیف پول خود، یعنی همان آدرسی که تراکنش را از آن ارسال می‌کنید، وارد کنید.

یک تراکنش جدید آغاز کنید و در قسمت Recipient address، آدرس عمومی کیف پول خود، یعنی همان آدرسی که تراکنش را از آن ارسال می‌کنید، وارد کنید.

در قسمت «Amount ETH» هم عدد ۰ را وارد کنید. در صفحه بعد، روی علامت چرخ‌دنده در گوشه سمت راست بالای صفحه کلیک کنید، به قسمت پایین بروید و مقدار nonce»» را با مقدار ثبت شده قبلی جایگزین کنید.

در قسمت «Amount ETH» هم عدد 0 را وارد کنید. در صفحه بعد، روی علامت چرخ‌دنده در گوشه سمت راست بالای صفحه کلیک کنید، به قسمت پایین بروید و مقدار nonce»» را با مقدار ثبت شده قبلی جایگزین کنید.

قیمت گس را بالا تنظیم کرده و تراکنش را تأیید کنید. این فرایند یک تراکنش جدید می‌سازد که بر تراکنش در حال تعلیق برتری می‌یابد و قبلی را کنسل می‌کند.

این فرایند یک تراکنش جدید می‌سازد که بر تراکنش در حال تعلیق برتری می‌یابد و قبلی را کنسل می‌کند.

راه‌حل سوم: دوباره ایجادکردن و یا ارسال مجدد تراکنش

این مورد کمی پیچیده‌تر از کنسل کردن تراکنش و راه حل های پیشین است؛ آن را با مسئولیت خود با دقت کافی انجام دهید.

ترتیب پردازش تراکنش‌ها به‌وسیله مقداری به نام «nonce» تعیین می‌شود. اگر می‌خواهید تراکنشی را که گیرکرده مجدد ارسال کنید، باید مقدار nonce را تعیین کنید و یک تراکنش با مقدار nonce مشابه ایجاد کنید. در ابتدا، به دنبال قدیمی‌ترین تراکنش تعلیق شده بگردید.

اگر می‌خواهید تراکنشی را که گیرکرده مجدد ارسال کنید، باید مقدار nonce را تعیین کنید و یک تراکنش با مقدار nonce مشابه ایجاد کنید. در ابتدا، به دنبال قدیمی‌ترین تراکنش تعلیق شده بگردید.

روی گزینه تراکنش‌های در حال تعلیق کلیک کنید تا یک نمای کلی از تعلیق تراکنش‌ها مشاهده کنید. در این صفحه می‌توانید مقدار nonce را ملاحظه کنید. این عدد را یادداشت کنید چون در آینده به کار خواهد آمد. سپس یک تراکنش جدید با آدرس گیرنده (Recipient address) اصلی و مبلغ ایجاد کنید. در صفحه تأیید روی علامت چرخ دنده در گوشه سمت راست بالا کلیک کنید و به پایین بروید. مقدار nonce روی صفحه را با مقدار ثبت شده قبلی جایگزین کنید. قیمت گس را بالا تعیین کرده و معامله را تأیید کنید.

مقدار nonce روی صفحه را با مقدار ثبت شده قبلی جایگزین کنید. قیمت گس را بالا تعیین کرده و معامله را تأیید کنید.

حتما توجه کنید که:

اگر تراکنشی که سعی در سرعت بخشیدن به آن دارید، یک تراکنش با قرارداد هوشمند مانند ارسال توکن یا سواپ است، باید از صحیح پرشدن قسمت داده‌های تراکنش مطمئن شوید. امیدواریم مشکلتان حل شده باشید. اگر باز هم مشکلی داشتید در قسمت نظرات آن را بیان کنید.

منبع:freshdesk.com
مهدی عباس زاده
12 سال از فعالیتم در حوزه طراحی سایت و دیجیتال مارکتینگ میگذره و اخیرا به دنیای شگفت انگیز ارزهای دیجیتال علاقه مند شدم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *