ورود / ثبت نام از کجا شروع کنم؟
قیمت ارزهای دیجیتال مقایسه قیمت صرافی ها مقایسه صرافی های ایرانی مقایسه صرافی های خارجی

آموزش صرافی های ارز دیجیتال

صرافی ارز دیجیتال نوعی کسب و کار نوینه که با هدف آسون کردن معاملات ارزهای دیجیتال ساخته شده. توی این صرافیا انواع ارزهای دیجیتال (مثل بیت کوین ،اتریوم و…) رو میتونین با بقیه ی ارزهای دیجیتال و با پول نقد مبادله کنین. صرافی هم در قبال خدماتش ازتون کارمزد کم میکنه. اما انتخاب بهترین صرافی ارزدیجیتال برای شما یکی از سخت ترین کار ها در ابتدای راهه. دلیلشم اینه که معیار های هر نفر برای انتخاب بهترین صرافی ایرانی و خارجی متفاوته. توی مقاله زیر بهتون کمک میکنیم تا بهترین صرافی ارزدیجیتال رو انتخاب کنید:
 معرفی بهترین صرافی ارز دیجیتال ایرانیمعرفی بهترین صرافی ارزدیجیتال خارجی برای ایرانی ها

صرافی های ارز دیجیتال چیست؟

صرافی در دنیای ارزهای دیجیتال معادل کارگزاری در بازار سهام است. کارگزاری خریدار و فروشنده سهام را به یکدیگر وصل می‌کند تا در کمترین زمان مؤثرترین ارتباط صورت بگیرد. صرافی هم در مقابل خریدار ارز دیجیتال را به فروشنده آن متصل می‌کند و در ازای این خدمات کارمزد کسر می‌کند. صرافی‌ها نقدینگی زیادی جمع‌آوری می‌کنند تا برای برداشت مشکلی وجود نداشته باشد. برای مثال تصور کنید تعداد زیادی از افراد بخواهند ارزهای خود را بفروشند و به‌ازای آن ارز فیات برداشت کنند و وظیفه صرافی تأمین این نقدینگی است.

همچنین صرافی سفارش‌های خرید و فروش زیادی هم درون خود دارد به‌این‌ترتیب نقدشوندگی سفارش‌ها نیز تا حد زیادی افزایش پیدا می‌کند و دیگر کاربران نگران خرید یا فروش نخواهند بود. صرافی‌های دیگری مانند یونی سواپ (UniSwap) وجود دارند که غیرمتمرکز هستند یعنی نهاد و شرکت خاصی بر فعالیت‌های آنان نظارت نمی‌کند.

 

آموزش کار با صرافی ها: سفارش گذاری

می‌توانید از انواع سفارش و ویژگی‌های خوب هرکدام در صرافی استفاده کنید. به صورت کلی ۳ نوع سفارش در صرافی‌ها وجود دارد که شامل موارد زیر است:

  • سفارش Limit: در این نوع سفارش قیمت و تعداد ارزی که قرار است خریداری یا فروخته شود توسط کاربر تعیین می‌شود. برای مثال می‌توانید یک سفارش خرید برای ۲ عدد اتر (ETH) در قیمت ۳۰۵۰ قرار دهید.
  • سفارش Market: در این نوع سفارش خود صرافی بهترین قیمت را بر اساس سفارش شما پیدا می‌کند و معامله انجام می‌شود. برای مثال اگر سفارش فروش ۵ عدد BTC داشته باشید، صرافی بهترین قیمت را که در اینجا بالاترین قیمت است برای کامل شدن سفارش پیدا می‌کند.
  • سفارش Limit-Order: این سفارش با نام‌های دیگری هم شناخته می‌شود اما این نام رایج‌ترین موردی است که استفاده می‌شود. در این نوع سفارش علاوه بر قیمت و حجم معامله باید شرایط بازشدن سفارش هم مشخص شود. برای مثال سفارش خرید ۳ عدد SUSHI در قیمت ۶.۵ قرار می‌دهید. این سفارش مشروط به شرایطی که تعیین کرده باشید فعال می‌شود. برای مثال اگر قیمت به ۶.۴ و بالاتر رسید و مانند آن که همگی در اختیار خودتان است. تا زمانی که شرایط محقق نشده باشد سفارش فعال نمی‌شود.

آموزش کار با صرافی ها: خدمات دیگر

صرافی‌ها خدمات زیادی دارند که یکی از آنها استخر استیک است. با جمع‌آوری حجم زیادی از نقدینگی ارز شما استیک می‌شود و معمولاً به سود بالاتری از شرایط بازار می‌رسید. در این روش باید مراقب باشید زیرا هم‌زمان با افزایش سود ریسک هم بیشتر می‌شود و ممکن است هرگز به پول خود نرسید. همچنین صرافی برای انتقال یا دریافت ارزهای دیجیتال هم استفاده می‌شود. به‌این‌ترتیب می‌توانید ارزهای خود را پس از خرید به کیف پول یا حتی یک صرافی دیگر ارسال کنید.

نمایش بیشتر