آموزش ارز های دیجیتال

در این دسته بندی جدیدترین مطالب آموزشی ارزهای دیجیتال به صورت رایگان در اختیار شما قرار میگیرد.

برای ورود به دنیای ارز های دیجیتال ابتدا باید با مفاهیم پایه مثل بلاک چین و نحوه کارکرد آن، انواع صرافی های ارز دیجیتال ایرانی و خارجی، استخراج و ماینینگ رمز ارزها، تریدینگ و استراتژی های معامله‌گری و همچنین آموزش تحلیل های تکنیکال و همچنین آموزش تحلیل های تکنیکال ، روش های کسب درآمد از بیت کوین و سایر ارز های دیجیتال و موارد پر کاربرد دیگر آشنا شوید. سپس سعی کنید با ارز های دیجیتال مثل بیت کوین، اتریوم و آلتکوین ها آشنا شوید و بهترین فرصت های خرید و فروش را پیدا کنید. همچنین پیشنهاد میشود:

شما میتوانید محتوای آموزشی این بخش را در قالب های زیر مشاهده کنید:

دوره آموزشی رایگان کار با صرافی ها – ویدئو های آموزشی ارزدیجیتالپادکست های آموزش رمزارزها

آموزش ارز های دیجیتال

ارز دیجیتال چیست؟

ارزدیجیتال شکل جدیدی از پول است که از فناوری دیجیتال استفاده می‌کند. ارز دیجیتال معمولا به صورت غیرمتمرکز است و هیچ نهاد، بانک یا واسطه‌ای آن را در اختیار ندارد. برخی اعتقاد دارند ارزهای دیجیتال نه یک شکل از پول بلکه یک نوع از دارایی برای سرمایه گذاری هستند. یعنی همان دیدی که نسبت به طلا، سهام، فلزات و مانند آن دارید باید به ارزهای دیجیتال هم داشته باشید.

آموزش ارز های دیجیتال

می‌توان از ارزهای دیجیتال برای خرید استفاده کرد و در حال حاضر تعداد شرکت‌هایی که از این روش پرداخت پشتیبانی می‌کنند در حال افزایش است. از آن جا که این شکل جدید پول هنوز به اندازه کافی فراگیر نشده ریسک‌هایی در بازار آن وجود دارد. برای مثال نوسانات قیمتی یکی از ریسک‌های بازار است که افراد کم‌تجربه را آزرده‌خاطر می‌کند اما برای افرادی که آموزش‌دیده‌اند فرصتی برای کسب سود است.

چرا ارز دیجیتال مهم است؟

بازار ارزهای دیجیتال جدی گرفته نمی‌شد تا این که در سال‌های اخیر با رشد انفجاری قیمت بسیاری از ارزها و ورود سرمایه‌های عظیم به این حوزه توجه همه و حتی دولت‌ها به این حوزه جلب شد. ارزهای دیجیتال شفافیت دارند و تمامی تراکنش‌های آن‌ها مشخص است به‌این‌ترتیب با بازاری روبرو هستیم که امکان تقلب در آن نیست. نمی‌توان کنترل ارزهای دیجیتال را در اختیار گرفت زیرا غیرمتمرکز هستند یا به عبارت ساده‌تر اختیار آن‌ها بین هزاران یا حتی میلیون‌ها نفر در اینترنت قرار دارد.

پول بودن تنها هدف ارزهای دیجیتال نیست و برخی از آنها اهداف بزرگی را دنبال می‌کنند که باعث تحول در زندگی انسان‌ها خواهد شد. همچنین مفاهیم جدیدی مانند توکن‌های غیر مثلی (NFT)، وب ۳، دیفای (Defi) و … در کنار ارزهای دیجیتال شکل گرفته که نشان می‌دهد در لبه یک انقلاب فناوری قرار داریم.

بهترین منابع رایگان و پولی یادگیری ارز دیجیتال

 1. Bitcoin.org
 2. Coinbase
 3. Coursera
 4. Udemy
 5. Khan Academy
 6. Investopedia
 7. The College Investor
 8. Medium (Cryptocurrency section)

 

بلاک چین (Blockchain) چیست؟

در ادامه آموزش ارز های دیجیتال به یک موضوع مهم می‌رسیم. فناوری بلاک چین یکی از بزرگ‌ترین اختراعات در زندگی انسان‌ها بوده که در نتیجه آن ارزهای دیجیتال به وجود آمده‌اند. بلاک چین یک روش برای ذخیره داده‌ها به ویژه داده‌های تراکنش است. هر بلاک (Block) شامل داده تراکنش‌های مشخصی است و بعد از پرشدن بلاک جدید ایجاد می‌شود.

همه این بلاک‌ها به صورت زنجیر به هم متصل هستند به همین دلیل به آن بلاک چین یا زنجیره بلوکی گفته می‌شود. در حال حاضر بلاک چین شبکه یک ارز دیجیتال است و مانند خانه آن ارز در نظر گرفته می‌شود. این شبکه غیرمتمرکز برای همه در بستر اینترنت در دسترس است.

از آن جا که دست‌کاری بلاک‌ها غیرممکن است داده‌ها دست‌نخورده باقی می‌ماند و همین باعث شده تا در اختیار گرفتن ارزهای دیجیتال توسط یک نهاد یا یک فرد تا حد زیادی غیرممکن باشد. همچنین بلاک چین کاربردهای دیگری در زمینه زنجیره تامین، پزشکی، برگزاری انتخابات و … دارد و در کنار همه این کاربردها ارزهای دیجیتال به چشم می‌خورند.

انواع ارزهای دیجیتال

وقتی از ارز دیجیتال صحبت می‌شود منظور مجموعه بزرگی از ارزهای مختلف است که تعداد آن‌ها در حال حاضر بسیار زیاد است. هر ارز با یک هدف خاص به وجود آمده و طرفداران و منتقدان خاص خود را دارد و آموزش ارز های دیجیتال خوب باید این موارد را توضیح دهد. ارزهای دیجیتال مختلفی مانند بیت کوین، اتریوم، لایت کوین و … در طول سال های گسترش و رشد این بازار به وجود آمده اند.

در یک نگاه کلی می توان دسته بندی های زیر را برای ارزهای دیجیتال در نظر گرفت:

 • ارزها یا بلاک چین های لایه اول
 • بلاک چین های لایه دوم
 • دیفای
 • متاورس (Metavers)
 • میم کوین (meme coin)
 • ارزهای معادل پول یا سهام
 • سایر ارزها

آموزش ارز های دیجیتال: آشنایی با بیت کوین

بیت کوین اولین ارز دیجیتال بود که در سال ۲۰۰۸ معرفی و سپس در سال ۲۰۰۹ در اختیار کاربران قر ار گرفت. این ارز به نوعی پاسخ به تورم های سنگین در ایالات متحده آمریکا و بحران مسکن در سال ۲۰۰۸ بود و از آنجا که تعداد کوین های آن محدودیت دارد به اعتقاد بسیاری ضد تورم است. بیت کوین از زمان معرفی تا این لحظه مسیر طولانی را سپری کرده و رشد و افول های بزرگی هم در این مسیر وجود داشته است.

در حال حاضر از نظر ارزش بازار بیت کوین بالاتر از همه ارزها قرار دارد و تاثیرگذارترین ارز در بازار ارزهای دیجیتال است. بیت کوین با استخراج (Mining) به دست می آید و این کار به انرژی زیادی نیاز دارد. به همین دلیل در سراسر جهان ماینرها (Miner) با هم رقابت می کنند و با تائید تراکنش ها در شبکه بیت کوین پاداش دریافت می کنند.

اتریوم چیست و چه کاربردی دارد؟

ارز بعدی که در آموزش ارز های دیجیتال  بررسی می شود اتریوم است. اتریوم دومین ارز از نظر ارزش بازار است و طبق ادعای توسعه دهندگان آن برای حل مشکلات بیت کوین به وجود آمد. اتریوم یکی از بزرگ ترین اکوسیستم ها در بازار ارزهای دیجیتال را دارد و بیشتر ارزهایی که هنوز شبکه یا همان بلاکچین مستقلی ندارند روی اتریوم راه اندازی می شوند. اتریوم درون سیستم خود یک کوین به نام اتر (ETH) دارد که برای اهداف مختلف از ان استفاده می شود.

برخی اتر را تنها برای سود یا ترید کردن خریداری می کنند. اتر برای امنیت شبکه اتریوم و پاداش دادن به ماینرها استفاده می شود و تعداد آن برخلاف بیت کوین محدودیت ندارد.

آموزش ارز های دیجیتال: آلت کوین چیست؟

به همه ارزها به جز بیت کوین آلت کوین گفته می شود و به این ترتیب اتریوم هم در این دسته بندی قرار می گیرد. تمام ارزهایی که پس از بیت کوین معرفی شدند نام آلت کوین گرفتند و در حال حاضر هزاران آلت کوین در بازار ارزهای دیجیتال وجود دارد. آلت کوین های جدید معمولا روی شبکه اتریوم راه اندازی می شوند و برخی از ن ها بعد از مدتی بلاک چین منصحر به فرد خودشان را ایجاد می کنند. آلت کوین ها تحولات زیادی وارد بازار ارزهای دیجیتال کردند که شامل افزایش سرعت، افزایش کاربردها، ارائه فناوری های جدید و … بود.

کیف پول ارز دیجیتال

یکی از مهم ترین موضوعات آموزش ارز های دیجیتال کیف پول است. کیف پول محلی برای نگهداری ارزهای دیجیتال است و اختیار آن کاملا در دست مالک آن است مگر اینکه به نکات امنیتی توجه نکند. کیف پول به دو صورت سخت افزاری و نرم افزاری وجود دارد. کیف پول های نرم افزاری تنها یک برنامه است که روی تلفن همراه یا کامپیوتر شخصی نصب می شود و می توانید ارزهای دیجیتال خود را با آن مدیریت کنید.

کیف پول های سخت افزاری مانند فلش درایو هستند و به طور کلی امنیت آن ها بیشتر از کیف پول های نرم افزری ایسات. هر کیف پول یک کلید خصوصی دارد که از آن برای دسترسی به ارزهای دیجیتال استفاده می شود و نباید آن را در اختیار کسی قرار داد. یک کلید عمومی یا آدرس هم وجود دارد که برای انتقال ارز به کیف پول استفاده می شود.

صرافی ارزهای دیجیتال

صرافی محلی برای خرید و فروش ارزهای دیجیتال است و در ازای این خدمات از شما کارمزد می گیرد. برای مثال می توانید پول فیات (پول کاغذی رایج فعلی) وارد صرافی کنید و در ازای آن ارز دیجیتال مورد نظر خود را خریداری کنید. همچنین می توانید بعد از خرید ارزهای خود را به کیف پول ارسال کنید تا ایمن تر باشند. صرافی ها خدمات مختلفی ارائه می کنند کمه شامل موارد زیر است:

 • معاملات مارجین و فیوچرز
 • استخر استیک کردن
 • جمع آوری نقدینگی و راحت کردن خرید و فروش

صرافی ها به دو صروت متمرکز و غیر متمرکز فعالیت می کنند. صرافی های متمرکز مانند شرکت های کارگزاری در بازار سهام هستند یعنی یک شرکت که در ازای خدمات هزینه دریافت می کند. صرافی های متمرکز توسط یک شرکت یا هولدینگ مدیریت می شوند.

صرافی های غیرمتمرکز بدون نظارت هیچ نهاد و موسسه ای فعالیت دارند و هیچ مالکی ندارند. صرافی های غیرمتمرکز یکی از جدیدترین نوآوری ها در بازار ارزهای دیجیتال هستند و می توانید بدون دخالت هیچ واسطه ای در آن ها ارز خریداری کنید. البته خدمات صرافی های غیرمتمرکز محدودتر است و با مشکلاتی مانند نقدینگی، نبود تیم پشتیبانی و … روبرو هستند.

امنیت و اعتبار

امنیت هم جایگاه مهمی در آموزش ارز های دیجیتال دارد. بلاک چین فناوری شگفت انگیزی است. برای آن که تغییری در شبکه آن اعمال شود باید اعضای دخلی در آن شبکه موافقت کنند و این کار با یک الگوریتم کامپیوتری به نام الگوریتم اجماع انجام می شود. الگوریتم اجماع تضمین می کند هیچ کس نتواند داده های بلاک جین را دستکاری کند و باعث افزایش امنیت ارزهای دیجیتال می شود.

الگوریتم های اجماع مختلفی در حال حاضر وجود دارند که معروف ترین آن ها اثبات کار (PoW) و اثبات سهام (PoS) هستند. بیت کوین و اتریوم معروف ترین ارزهایی هستند که از الگوریتم PoW استفاده می کنند که نیاز به تجهیزات سخت افزاری است.

الگوریتم PoS نیاز به تجهیزات ندارد و باید ارز خود را در شبکه استیک کنید. منظور از استیک کردن قفل کردن ارز در شبکه است و دز ازای این کار به شما سود پرداخت می شود. استیک کردن راهی برای افزایش امنیت یک ارز دیجیتال است.

آموزش سیگنال ارز دیجیتال

برای گرفتن سیگنال خرید و فروش ارز های دیجیتال باید بر تحلیل فاندامنتال و تکنیکال مسلط شوید:

آموزش ارز های دیجیتال و روش های تحلیل لحظه ای ارزهای دیجیتال

روش های زیادی برای تحلیل ارزهای دیجیتال وجود دارد. در تحلیل تلاش می شود تا شرایط آینده ارزها با توجه به شرایط فعلی و شرایط گذشته آن ها بررسی شود که رایج ترین داده ها داده های مربطو به قیمت و حجم معاملا است. معروف ترین روش های تحلیل عبارتند از:

 • تحلیل تکنیکال
 • تحلیل فاندامنتال
 • تحلیل سنتیمنتال

بهترین سایت آموزش ارز دیجیتال کدام است؟

بهترین سایت های آموزش ارز دیجیتال در حال حاضر سایت های زیر هستند:

 1. کوین مارکت کپ
 2. کوین کگو
 3. ارز دیجیتال
 4. میهن بلاک چین
 5. میهن سیگنال
نمایش بیشتر