بیت کوین و اتریوم چه تفاوت هایی با هم دارند؟ | مقایسه بیت کوین با اتریوم

۰۹ اسفند ۱۴۰۱
مقایسه بیت کوین با اتریوم

بیت کوین و اتریوم دو تا از بزرگترین ارزهای دیجیتال از نظر ارزش بازار هستند که سهم قابل توجهی در اقتصاد کریپتو دارند. رقابت اتریوم و بیت کوین مدت زیادی است که همواره ادامه دارد. امروز قصد داریم به مقایسه بیت کوین با اتریوم بپردازیم و این دو ارزدیجیتال را از جنبه های مختلف با هم بررسی کنیم.

بیت کوین به دلیل عرضه محدود که آن را مانند فلزات گران بها با ارزش کرده و نیز سهولت ذخیره سازی و رویداد هاوینگ (تقسیم)، به عنوان طلای دیجیتال شناخته می شود. از سوی دیگر، اتریوم به عنوان رایانه غیرمتمرکز جهان در نظر گرفته می شود، زیرا این شبکه برای اجرای برنامه های غیرمتمرکز (dApps) یا برنامه هایی که توسط یک مقام مرکزی کنترل نمی شوند، استفاده می شود.

بر اساس بسیاری از معیارها، این دو ارزدیجیتال از دیگر ارزهای دیجیتال در دنیای رمزنگاری برتر هستند اما تفاوت های اساسی بسیاری بین آنها وجود دارد. از جمله مواردی که بیت کوین و اتریوم در آن با هم تفاوت دارند می توان به مکانیسم توافق، تعداد تراکنش در ثانیه، تعداد عرضه و موارد استفاده اشاره کرد. در ادامه به دنیای این دو رمزارز محبوب وارد می شویم و تفاوت های بین بیت کوین و اتریوم را مطرح می کنیم.

بیت کوین (Bitcoin) چیست؟

به چپ و راست بکشید.
نام ارز دیجیتال بیت کوین (Bitcoin)
نام اختصاری BTC
قیمت فعلی ۳۸,۸۳۲.۸۶ دلار
رتبه در سایت کوین مارکت کپ ۱
حجم معاملات روزانه ۲۳,۴۸۷,۱۴۳,۸۱۸ دلار
عرضه ی کل ۱۹,۵۵۸,۳۱۲ دلار
مقدار در گردش ۱۹,۵۵۸,۳۱۲ دلار
وب سایت رسمی https://bitcoin.org/
وایت پیپر https://bitcoin.org/bitcoin.pdf

بیت کوین که در سال ۲۰۰۹ توسط شخص یا گروهی ناشناس به نام ساتوشی ناکاموتو راه اندازی شد، در طول سال ها محبوبیت زیادی پیدا کرده است و به عنوان “دلار دیجیتال” هم در نظر گرفته می شود. این رمزارز اولین ارز غیرمتمرکز (ارزی که توسط دولت صادر یا تنظیم نمی شود) است که موجودی دفترکل عمومی را تامین کرده و از نظر رمزنگاری محافظت می شود.

این بدان معناست که کل شبکه بیت کوین به یک شبکه غیرمتمرکز از کاربران وابسته است و بر اساس الگوریتم اثبات کار (PoW) کار می کند. قوانین ارائه شده توسط شبکه بر عوامل مختلفی از جمله محدودیت عرضه ۲۱ میلیون بیت کوین، حاکم است. در ادامه بحث مقایسه بیت کوین با اتریوم به شناخت اتریوم می پردازیم.

برای مشاهده اطلاعات بیشتر در مورد ارزدیجیتال بیت کوین بر روی سایت معروف کوین مارکت کپ اینجا کلیک کنید.

اتریوم (Ethereum) چیست؟

به چپ و راست بکشید.
نام ارز دیجیتال اتریوم (Ethereum)
نام اختصاری ETH
قیمت فعلی ۲,۰۹۱.۹۷ دلار
رتبه در سایت کوین مارکت کپ ۲
حجم معاملات روزانه ۱۱,۰۲۱,۸۶۳,۸۹۰ دلار
عرضه ی کل ۱۲۰,۲۳۷,۸۳۶ دلار
مقدار در گردش ۱۲۰,۲۳۷,۸۳۶ دلار
وب سایت رسمی https://www.ethereum.org/
وایت پیپر https://github.com/ethereum/wiki/wiki/White-Paper

اتریوم، دومین ارزدیجیتال بزرگ پس از بیت کوین است که بر اساس وایت پیپر منتشر شده توسط Vitalik Buterin در سال ۲۰۱۳ معرفی شد. این سند شامل استفاده از قراردادهای هوشمند بود که برای اجرای برنامه های غیرمتمرکز ضروری است. این dAppها اتر و سایر دارایی های دیجیتالی را قادر می سازند به روش های مختلف استفاده شوند. از جمله این روش ها می توان به وثیقه برای وام یا قرض دادن به وام گیرندگان برای کسب سود اشاره کرد.

اتریوم با انجام تراکنش ها و ارتباط با برنامه هایی که در شبکه آن اجرا می شوند، فناوری بلاک چین را به سطح بالاتری رسانده است. در ۱۵ سپتامبر ۲۰۲۲، اتریوم با موفقیت مکانیسم اجماع خود را از اثبات کار (PoW) به اثبات سهام (PoS) تغییر داد. بدین ترتیب اتریوم می تواند یک لایه اجرا برای مدیریت تعامل با قراردادهای هوشمند و یک لایه اجماع برای همگام سازی اطلاعات زنجیره ای در سراسر شبکه خود داشته باشد.

علاوه بر این، PoS مصرف انرژی اتریوم را تقریباً ۹۹.۹۵٪ کاهش می دهد؛ به این معنی که کارمزد تراکنش ها در این شبکه کاهش می یابد و رضایت کاربران بیش از پیش حاصل می شود. اکنون که اصول اولیه بیت کوین و اتریوم را می دانیم، بیایید در مورد تفاوت های این دو ارزدیجیتال صحبت کنیم.

برای مشاهده اطلاعات بیشتر در مورد ارزدیجیتال اتریوم بر روی سایت معروف کوین مارکت کپ اینجا کلیک کنید.

مهم ترین تفاوت های بیت کوین با اتریوم کدامند؟

بلاک چین های عمومی و رمزنگاری، پایه هر دو شبکه بیت کوین و اتریوم هستند. اما آنها از نظر الگوریتم های اجماع، کاربردها و سایر پارامترهای فنی با یکدیگر تفاوت زیادی دارند. در ادامه به مهم ترین این تفاوت ها اشاره می شود.

۱. مقایسه بیت کوین با اتریوم از لحاظ الگوریتم اجماع

در مقایسه بیت کوین با اتریوم از لحاظ الگوریتم اجماع لازم است بدانید هم بیت کوین و هم اتریوم از فناوری “بلاک چین” استفاده می کنند، اما اتریوم بسیار قابل اعتمادتر است. اتریوم نسخه ۲.۰ بیت کوین است که امکان توسعه برنامه های غیرمتمرکز بر بستر خود را ایجاد کرده است. اثبات کار (PoW) که یک تکنیک اجماع مورداستفاده توسط بیت کوین است، گره های شبکه را قادر می سازد تا با وضعیت تمام اطلاعات جمع  آوری  شده موافق باشند و از حملات شبکه خاصی محافظت کنند. این واقعیت که اثبات کار به قدرت زیادی نیاز دارد و از این رو بسیار انرژی بر است یکی از اشکالات اصلی آن به شمار می رود.

از سوی دیگر، Proof of Stake (PoS)، به جای استخراج از staking که انرژی کمتری مصرف می کند استفاده می کند. در استیکینگ به جای استخراج، کاربران که از آنها به عنوان اعتبارسنج یاد می شود، دارایی های خود را برای ایجاد بلوک های جدید به اشتراک می گذارند.

۲. مقایسه بیت کوین با اتریوم از لحاظ موارد استفاده

از آنجا که بیت کوین به عنوان جایگزینی برای ارز فیات ساخته شد، هدف آن این است که هم به عنوان وسیله ای برای تجارت و هم به عنوان ذخیره ثروت عمل کند. با استفاده از اتریوم، کاربران مالکیت بیشتری بر اطلاعات خود و توانایی ایجاد و اجرای برنامه ها بر روی بلاک چین خواهند داشت.

در حالی که بیت کوین و اتریوم هر دو ارزهای دیجیتال هستند، هدف اصلی اتر تسهیل و سودآوری بیشتر برای قراردادهای هوشمند، برنامه های کاربردی غیرمتمرکز و سایر راه حل های مبتنی بر بلاک چین است. توکن های ERC-20 که مبتنی بر بیت کوین هستند نیز در شبکه اتریوم وجود دارند. یک نسخه توکن شده بیت کوین برای بهره مندی از DApps در اتریوم توسعه و مستقر شده است.

۳. مقایسه بیت کوین با اتریوم از لحاظ پیشرفت در آینده

موضوع مهم دیگری که در مقایسه بیت کوین با اتریوم باید به آن پرداخته شود آینده این دو ارزدیجیتال است. یکی از موانع اصلی که مانع استفاده از ارزهای دیجیتال می شود، مقیاس پذیری است. یک شبکه بلاک چین می تواند تا میلیاردها تراکنش در ثانیه (TPS) را در صورت مقیاس بندی مناسب مدیریت کند. در این شرایط، شبکه لایتنینگ هزینه های انرژی مربوط به بلاک چین بیت کوین را با برخورد و حل و فصل خارج از زنجیره کاهش می دهد. این شبکه، موارد استفاده جدید، مانند پرداخت های خرد سریع را امکان پذیر می کند.

به طور مشابه، به دلیل ازدحام ترافیک بلاک چین اتریوم، کاربران هزینه های تراکنش قابل توجهی متحمل می شوند. اتصال شبکه های لایه ۲ به زنجیره لایه ۱ اتریوم یک راه حل آسان برای مشکل تراکم شبکه است. این گزینه های مقیاس پذیری L2 به عنوان بزرگراه هایی عمل می کنند که به بزرگراه اتریوم متصل می شوند و ترافیک را تخلیه کرده و آن را کارآمدتر می سازند.

یکی از زنجیره های جانبی لایه ۳ اتریوم Polygon است. پلیگان که با عنوان ارز MATIC هم شناخته می شود می تواند حدود ۷۰۰۰ TPS را انجام دهد. تفاوت های اصلی بین بیت کوین و اتریوم در جدول زیر خلاصه شده است:

مقایسه بیت کوین با اتریوم

جمع بندی

از بسیاری جهات، اتر و بیت کوین مشابه هم هستند. با این حال، هدف شما از استفاده از این دو پلتفرم مشخص می کند که کدام شبکه برای شما مناسبتر است. اتریوم بهترین گزینه برای توسعه برنامه های غیرمتمرکز یا dApps و قراردادهای هوشمند است، اما بیت کوین به عنوان مکانیزم پرداخت همتا به همتا بهتر عمل می کند.

سوالات متداول

با اینکه در این مطلب تلاش کردیم به مقایسه بیت کوین با اتریوم بپردازیم اما این احتمال وجود دارد که سوالات زیر در ذهن شما ایجاد شده باشد. به همین خاطر به آنها پاسخ می دهیم تا هیچ گونه ابهامی در این مورد باقی نماند.

آیا سرمایه گذاری روی اتریوم در سال ۲۰۲۳ درست است؟

کارشناسان ارزهای دیجیتال بر این باورند که اتریوم در سال ۲۰۲۳ دوباره از ۴۰۰۰ دلار خواهد گذشت. پس سرمایه گذاری روی آن منطقی به نظر می رسد؛ هرچند در بازار کریپتو هیچ چیز قابل پیش بینی نیست.

شبکه لایتنینگ چیست؟

در یک تراکنش دوطرفه که به عنوان کانال شبکه لایتنینگ شناخته می شود، طرفین می توانند مبالغی را برای هم ارسال و از طرف هم دریافت کنند. با مدیریت تراکنش های خارج از شبکه اصلی بلاک چین (لایه یک)، لایه دو، مقیاس پذیری فناوری بلاک چین را افزایش می دهد در حالی که همچنان از ویژگی های امنیتی غیرمتمرکز شبکه اصلی استفاده می کند.

بهترین ارز دیجیتال در سال ۲۰۲۳ چیست؟

پلیگان یا ارز MATIC یکی از بهترین ارزهای دیجیتال در سال ۲۰۲۳ است که خرید آن برای سرمایه گذاری پیشنهاد می شود. با این حال تصمیم نهایی به شما بستگی دارد.

نظرتان را درباره‌ی مقاله «بیت کوین و اتریوم چه تفاوت هایی با هم دارند؟ | مقایسه بیت کوین با اتریوم» با ما درمیان بگذارید.

منبع:zenledger.io
1 نفر این مطلب را پسندید.
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
رای شما ثبت شد!
اگر بازخوردی درباره این مطلب دارید یا پرسشی دارید که بدون پاسخ مانده است، آن را از طریق بخش نظرات مطرح کنید.
ثبت نظر
مهدیه اسلامی تبار
خوشحالم با تولید محتوای با کیفیت، سطح وب فارسی رو ارتقا می دهیم. امروز سردبیر میهن سیگنال هستم و این هنوز شروع رویاپردازی های منه ...
بیت کوین رایگان

با ثبت نام و تکمیل احراز هویت در جشنواره نوبیتکس، بیت کوین هدیه بگیرید!

دریافت هدیه

یک نظر

  • باسلام لطفاسرگردگان وعاملان کلاهبردای شرکت هرمی ماینینگ که منجربه ضررمالبخاتگان زیادی گردیده دستگیرکنید

  • نمایش کامنت بیشتر

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *