مقایسه بیت کوین با اتریوم؛ شباهت ها و تفاوت های BTC و ETH

۰۲ دی ۱۴۰۲
مقایسه بیت کوین با اتریوم

قطعا بیت کوین و اتریوم بزرگترین ارزهای دیجیتال دنیا هستند که سهم قابل توجهی در اقتصاد دنیا دارند. BTC و ETH ویژگی های زیادی دارند که ما قصد داریم در این مقاله به بررسی کامل شباهت ها و تفاوت های آن دو بپردازیم.

به صورت کلی بیت کوین به دلیل عرضه محدود که آن را مانند فلزات گران بها با ارزش است و از سوی دیگر اتریوم به عنوان بستر جدیدی برای نرم افزار های کاربردی غیرمتمرکز در نظر گرفته می شود، زیرا این شبکه برای اجرای برنامه های غیرمتمرکز (dApps) استفاده می شود. بر اساس بسیاری از معیارها، این دو ارزدیجیتال از دیگر ارزهای دیجیتال در دنیای ارزدیجیتال برتر هستند اما تفاوت های اساسی و شباهت های بسیاری بین آنها وجود دارد که در ادامه به دنیای این دو رمزارز محبوب وارد می شویم و تفاوت ها و شباهت های بین بیت کوین و اتریوم را مطرح می کنیم.

مقایسه اجمالی بیت کوین و اتریوم

در اینجا به صورت خلاصه مهمترین ویژگی های این دو ارزدیجیتال محبوب را مقایسه میکنیم:

ویژگی بیت کوین اتریوم
تاریخ آغاز ۲۰۰۹ ۲۰۱۵
بنیانگذار ساتوشی ناکاموتو (نام مستعار) ویتالیک بوترین
هدف اصلی ارز دیجیتال پلتفرم برای قراردادهای هوشمند و برنامه‌های غیر متمرکز
مکانیزم اجماع اثبات کار (Proof of Work) اثبات سهم (Proof of Stake)
حداکثر تعداد ۲۱ میلیون نامحدود
زمان بلوک حدود ۱۰ دقیقه حدود ۱۳-۱۵ ثانیه
قابلیت برنامه‌نویسی محدود بسیار گسترده (با زبان برنامه‌نویسی Solidity)
مصارف انرژی بالا کمتر پس از به‌روزرسانی به اثبات سهم
نقش در بازار ذخیره ارزش پلتفرم برای برنامه‌های غیر متمرکز و مالی غیر متمرکز

بیت کوین و اتریوم

بیت کوین (Bitcoin) چیست و چه ویژگی هایی دارد؟

بیت کوین که در سال ۲۰۰۹ توسط شخص یا گروهی ناشناس به نام ساتوشی ناکاموتو راه اندازی شد، در طول سال ها محبوبیت زیادی پیدا کرده است و به عنوان “دلار دیجیتال” هم در نظر گرفته می شود. این رمزارز اولین ارز غیرمتمرکز (ارزی که توسط دولت صادر یا تنظیم نمی شود) است که موجودی دفترکل عمومی را تامین کرده و از نظر رمزنگاری محافظت می شود. این بدان معناست که کل شبکه بیت کوین به یک شبکه غیرمتمرکز از کاربران وابسته است و بر اساس الگوریتم اثبات کار (PoW) کار می کند. قوانین ارائه شده توسط شبکه بر عوامل مختلفی از جمله محدودیت عرضه ۲۱ میلیون بیت کوین، حاکم است. برای مشاهده اطلاعات بیشتر در مورد بیت کوین مقاله بیت کوین (bitcoin) چیست(به زبان ساده) را بخوانید.

اتریوم (Ethereum) چیست و چه ویژگی هایی دارد؟

اتریوم، دومین ارزدیجیتال بزرگ پس از بیت کوین است که بر اساس وایت پیپر منتشر شده توسط Vitalik Buterin در سال ۲۰۱۳ معرفی شد. این سند شامل استفاده از قراردادهای هوشمند بود که برای اجرای برنامه های غیرمتمرکز ضروری است. این dAppها اتر و سایر دارایی های دیجیتالی را قادر می سازند به روش های مختلف استفاده شوند. برای مثال یکی از کاربردی ترین dapp ها اکوسیستم های مربوط به وام دهی است. اتریوم توانست با ایجاد بستری جدید فناوری بلاک چین را به سطح بالاتری برساند. در ۱۵ سپتامبر ۲۰۲۲، اتریوم با موفقیت توانست مکانیزم اجماع خود را از اثبات کار (PoW) به اثبات سهام (PoS) تغییر داد. بدین ترتیب اتریوم می تواند یک لایه اجرا برای مدیریت تعامل با قراردادهای هوشمند و یک لایه اجماع برای همگام سازی اطلاعات زنجیره ای در سراسر شبکه خود داشته باشد.

علاوه بر این PoS مصرف انرژی اتریوم را تقریباً ۹۹.۹۵٪ کاهش می دهد؛ به این معنی که کارمزد تراکنش ها در این شبکه کاهش می یابد و رضایت کاربران بیش از پیش حاصل می شود. برای مشاهده اطلاعات بیشتر در مورد بیت کوین مقاله اتریوم (Ethereum) چیست؟ را بخوانید.

مهم ترین تفاوت های بیت کوین با اتریوم کدامند؟

هر چند اتریوم و بیت کوین هردو از بلاک چین استفاده میکنند اما در الگورتیم و کاربردها و سایر پارامترهای فنی با یکدیگر تفاوت زیادی دارند. در ادامه به مهم ترین تفاوت ها اشاره می شود.

  1. مقایسه بیت کوین با اتریوم از لحاظ الگوریتم اجماع : در مقایسه بیت کوین با اتریوم از لحاظ الگوریتم اجماع لازم است بدانید هم بیت کوین و هم اتریوم از فناوری “بلاک چین” استفاده می کنند، اما اتریوم بسیار قابل اعتمادتر است. تقریبا به زبان ساده اتریوم نسخه ۲.۰ بیت کوین است که امکان توسعه برنامه های غیرمتمرکز بر بستر خود را ایجاد کرده است. اثبات کار (PoW) که یک تکنیک اجماع مورداستفاده توسط بیت کوین است، گره های شبکه را قادر می سازد تا با وضعیت تمام اطلاعات جمع  آوری  شده موافق باشند و از حملات شبکه خاصی محافظت کنند. این واقعیت که اثبات کار به قدرت زیادی نیاز دارد و از این رو بسیار انرژی بر است یکی از اشکالات اصلی آن به شمار می رود.از سوی دیگر، Proof of Stake (PoS)، به جای استخراج از staking که انرژی کمتری مصرف می کند استفاده می کند. در استیکینگ به جای استخراج، کاربران که از آنها به عنوان اعتبارسنج یاد می شود، دارایی های خود را برای ایجاد بلوک های جدید به اشتراک می گذارند.
  2. مقایسه بیت کوین با اتریوم از لحاظ موارد استفاده : از آنجا که بیت کوین به عنوان جایگزینی برای ارز فیات ساخته شد، هدف آن این است که هم به عنوان وسیله ای برای تجارت و هم به عنوان ذخیره ثروت عمل کند. با استفاده از اتریوم، کاربران مالکیت بیشتری بر اطلاعات خود و توانایی ایجاد و اجرای برنامه ها بر روی بلاک چین خواهند داشت.در حالی که بیت کوین و اتریوم هر دو ارزهای دیجیتال هستند، هدف اصلی اتر تسهیل و سودآوری بیشتر برای قراردادهای هوشمند، برنامه های کاربردی غیرمتمرکز و سایر راه حل های مبتنی بر بلاک چین است. توکن های ERC-20 که مبتنی بر بیت کوین هستند نیز در شبکه اتریوم وجود دارند. یک نسخه توکن شده بیت کوین برای بهره مندی از DApps در اتریوم توسعه و مستقر شده است.
  3. مقایسه بیت کوین با اتریوم از لحاظ پیشرفت در آینده : موضوع مهم دیگری که در مقایسه بیت کوین با اتریوم باید به آن پرداخته شود آینده این دو ارزدیجیتال است. یکی از موانع اصلی که مانع استفاده از ارزهای دیجیتال می شود، مقیاس پذیری است. یک شبکه بلاک چین می تواند تا میلیاردها تراکنش در ثانیه (TPS) را در صورت مقیاس بندی مناسب مدیریت کند. در این شرایط، شبکه لایتنینگ هزینه های انرژی مربوط به بلاک چین بیت کوین را با برخورد و حل و فصل خارج از زنجیره کاهش می دهد. این شبکه، موارد استفاده جدید، مانند پرداخت های خرد سریع را امکان پذیر می کند.به طور مشابه، به دلیل ازدحام ترافیک بلاک چین اتریوم، کاربران هزینه های تراکنش قابل توجهی متحمل می شوند. اتصال شبکه های لایه ۲ به زنجیره لایه ۱ اتریوم یک راه حل آسان برای مشکل تراکم شبکه است. این گزینه های مقیاس پذیری L2 به عنوان بزرگراه هایی عمل می کنند که به بزرگراه اتریوم متصل می شوند و ترافیک را تخلیه کرده و آن را کارآمدتر می سازند.یکی از زنجیره های جانبی لایه ۳ اتریوم Polygon است. پلیگان که با عنوان ارز MATIC هم شناخته می شود می تواند حدود ۷۰۰۰ TPS را انجام دهد.

بیت کوین و اتریوم

سخن نهایی

اتر و بیت کوین از خیلی جهات مشابهت و تفاوت هایی دارند. اتریوم بهترین گزینه برای توسعه برنامه های غیرمتمرکز یا dApps و قراردادهای هوشمند است، اما بیت کوین به عنوان یک روش پرداخت امن شناخته میشود. با این حال هدف شما از استفاده از این دو پلتفرم مشخص می کند که کدام شبکه برای شما مناسب تر است.

سوالات متداول

با اینکه در این مطلب تلاش کردیم به مقایسه بیت کوین با اتریوم بپردازیم اما این احتمال وجود دارد که سوالات زیر در ذهن شما ایجاد شده باشد. به همین خاطر به آنها پاسخ می دهیم تا هیچ گونه ابهامی در این مورد باقی نماند.

هدف اصلی بیت کوین و اتریوم چیست؟

بیت کوین به عنوان جایگزین دیجیتالی برای ارزهای سنتی ایجاد شده است، که بیشتر روی تراکنش‌های همتا به همتا و عملکرد به عنوان ذخیره ارزش تمرکز دارد. و اتریوم در حالی که خود یک ارز دیجیتال است، عمدتاً به عنوان پلتفرمی برای اجرای قراردادهای هوشمند و برنامه‌های غیر متمرکز (dApps) عمل می‌کند.

بیت کوین و اتریوم از نظر سرعت تراکنش و قابلیت ارتقاء چه تفاوت‌هایی دارند؟

تراکنش‌های بیت کوین معمولاً حدود ۱۰ دقیقه طول می‌کشد تا تایید شوند اما اتریوم دارای زمان تراکنش سریع‌تری است، معمولاً حدود ۱۵ ثانیه. این شبکه به طور مداوم در حال تکامل برای رفع مشکلات مقیاس‌پذیری است.

مکانیزم‌های اجماع مورد استفاده توسط بیت کوین و اتریوم چیست؟

بیت کوین از مکانیزم اجماع اثبات کار (PoW) استفاده می‌کند، جایی که استخراج‌کنندگان برای تأیید تراکنش‌ها و ایجاد بلوک‌های جدید، مسائل ریاضی پیچیده‌ای را حل می‌کنند اما اتریوم از مکانیزم اثبات سهم (PoS) استفاده میکند که مقیاس‌ پذیرتر است.

نظرتان را درباره‌ی مقاله «مقایسه بیت کوین با اتریوم؛ شباهت ها و تفاوت های BTC و ETH» با ما درمیان بگذارید.

منبع:zenledger.io
1 نفر این مطلب را پسندید.
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
رای شما ثبت شد!
اگر بازخوردی درباره این مطلب دارید یا پرسشی دارید که بدون پاسخ مانده است، آن را از طریق بخش نظرات مطرح کنید.
ثبت نظر
مهدیه اسلامی تبار
خوشحالم با تولید محتوای با کیفیت، سطح وب فارسی رو ارتقا می دهیم. امروز سردبیر میهن سیگنال هستم و این هنوز شروع رویاپردازی های منه ...

یک نظر

  • باسلام لطفاسرگردگان وعاملان کلاهبردای شرکت هرمی ماینینگ که منجربه ضررمالبخاتگان زیادی گردیده دستگیرکنید

  • دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *