انواع کارمزد در ارزهای دیجیتال | کدام صرافی کمترین کارمزد را میگیرد؟

۰۳ بهمن ۱۴۰۰
انواع کارمزد در ارزهای دیجیتال | کدام صرافی کمترین کارمزد را میگیرد؟

برای ورود به بازار ارزهای دیجیتال عوامل زیادی هستند که باید آن‌ها را در نظر داشته باشید. یکی از این موارد به‌ویژه برای تریدرها میزان کارمزد است. کارمزدهای بالا گاهی باعث می‌شود که یک پلتفرم کاربران زیادی را از دست بدهد و از طرفی کارمزدهای پایین می‌تواند کاربران زیادی را جذب کند. در این مقاله در ابتدا نگاه دقیقی به انواع کارمزد در ارزهای دیجیتال داریم. سپس صرافی های ارزدیجیتال مختلف و ارزهای مختلف از نظر کارمزد با یکدیگر مقایسه می‌شوند پس تا انتها همراه ما باشید.

بررسی انواع کارمزد در ارزهای دیجیتال

به‌طورکلی در دنیای ارزهای دیجیتال دو نوع هزینه تراکنش وجود دارد که شامل کارمزد شبکه بلاک چین و کارمزد صرافی است. منظور از کارمزد بلاک چین هزینه‌ای است که شبکه یک ارز برای تراکنش‌های دریافت و ارسال مقداری از ان ارز کسر می‌کند. این کارمزد در همه پلتفرم‌ها یک حداقل دارد که توسط توسعه‌دهندگان آن ارز تعیین شده است. برای مثال در شبکه ویچین برای هر تراکنش باید ۲۰ وت (VET) بپردازید. این هزینه توسط خود شبکه به‌صورت خودکار کسر می‌شود و بعداً دوباره استفاده می‌شود.

کارمزد دیگری که پرداخت می‌کنید برای خریدوفروش و حتی گاهی دریافت و ارسال ارز است. این کارمزد توسط صرافی در ازای خدماتی که به شما ارائه می‌کند کسر می‌شود. برای مثال تصور کنید که می‌خواهید ۲ عدد کوین که ارزش هرکدام ۲۰ دلار است خریداری کنید. شما ۴۰ دلار سفارش خرید قرار می‌دهید اما متوجه می‌شوید که به‌جای ۲ کوین تعداد ۱.۹۸ کوین دریافت می‌کنید. این هزینه اضافی توسط صرافی کسر شده است و هر صرافی مبلغ و قوانین مشخصی برای آن دارد.

انواع کارمزد در ارزهای دیجیتال

انواع کارمزد در ارزهای دیجیتال

تفاوت قیمت بین maker و taker دلیل اصلی کسر این کارمزد است. میکر یا بازارساز شخصی است که یک سفارش خرید یا فروش با قیمت مشخصی قرار می‌دهد. اگر شخص دیگری وجود داشته باشد که سفارش را بپذیرد به‌عنوان تیکر یا سفارش بردار شناخته می‌شود. در این فرایند یک نفر همه شرایط را مشخص کرده و دیگری آن را پذیرفته است. این کار بر اساس روش‌های مختلف سفارش گذاری مانند سفارش محدود (Limit Order) یا سفارش بازار (Market Order) انجام می‌شود.

کارمزد صرافی های ارزدیجیتال (هنگام معامله)

دومین موردی که در انواع کارمزد در ارزهای دیجیتال بررسی می‌کنیم کارمزد صرافی است. قبلاً درباره ماهیت کارمزد در صرافی‌ها توضیح داده شد و اکنون صرافی‌های مختلف را از نظر کارمزد با یکدیگر مقایسه می‌کنیم. برای ساده‌تر شدن مقایسه، صرافی‌های داخلی با هم و صرافی‌های خارجی با هم مقایسه شده‌اند. در ابتدا نگاهی به صرافی‌های خارجی داریم.

مقایسه کامزد صرافی های ارزدیجیتال ایرانی

در جدول زیر بهترین صرافی های ایرانی ارزدیجیتال لیست شده و کارمزد هایشان باهم مقایسه شده:

نام صرافی ایرانی کارمزد پس از ثبت نام
نوبیتکس ۰.۳۵ درصد
والکس ۰.۴ درصد
رابین کش ۰.۲ درصد
اکسیر ۰.۴ درصد
بیتستان ۱.۵ درصد
اوکی اکسچنج ۰.۲ درصد
تبدیل ۰.۴ درصد
فینیکس ۰.۳ درصد
جیبتکس ۰.۱۲ درصد
نیک مارکت ۰.۲۹ درصد
آبان تتر بسته به قیمت
رابکس بسته به قیمت
رمزینکس ۰.۳ درصد

مقایسه کامزد صرافی های ارزدیجیتال خارجی

در جدول زیر بهترین صرافی های خارجی ارزدیجیتال مخصوص ایرانی ها لیست شده و کارمزد هایشان باهم مقایسه شده:

نام صرافی خارجی کارمزد Taker کارمزد Maker
کوینکس ۰.۲ ۰.۲
کوکوین ۰.۱ ۰.۱
اوکی اکسچنج ۰.۱ ۰.۱
بایننس ۰.۱ ۰.۲
هوبی ۰.۲ ۰.۲
اف تی ایکس ۰.۰۷ ۰.۰۲
کوین بیس ۰.۰۴ تا ۰.۵  ۰ تا ۰.۵
بیت فینکس  ۰.۲  ۰.۰۴ تا ۰.۱
کراکن  ۰.۲۶  ۰.۱۶

کدام صرافی کمترین کارمزد را میگیرد؟

در بین صرافی‌های خارجی FTX به طور متوسط کمترین کارمزد را دارد و بعد از آن کوکوین و اوکی اکسچنج قرار دارند. بیشترین کارمزد نیز متعلق به صرافی کوین بیس است. در بین گزینه‌های داخلی جیبتکس کمترین و بیتستان بیشترین کارمزد را دارد.

کارمزد شبکه های بلاک چین (هنگام تراکنش)

یکی از انواع کارمزد در ارزهای دیجیتال کارمزد شبکه است. همان‌طور که گفته شد مقدار کارمزد در شبکه‌های مختلف با هم تفاوت دارد. از آن جا که این امکان وجود ندارد تا تمامی ارزهای موجود را بررسی کنیم مهم‌ترین موارد موجود بررسی می‌شوند. هر شبکه یک پروتکل برای انتقال و هزینه دارد که با نام مشخصی شناخته می‌شود. برای مثال Erc20 پروتکل مربوط به شبکه بلاک چین اتریوم است. در ادامه مهم‌ترین پروتکل‌های موجود به همراه هزینه کارمزد هرکدام قرار داده شده است.

 1. BITCOIN (بیت کوین): ۰.۰۰۰۴ کوین
 2. ERC20 (اتریوم): ۰.۰۰۳ کوین
 3. BEP2 (بایننس کوین): ۰.۰۰۱ کوین
 4. BEP20 (زنجیره هوشمند بایننس یا BSC): زیر ۱ دلار
 5. TRC20 (ترون): ۱ کوین
 6. CARDANO (کاردانو): ۱ کوین
 7. SOLANA (سولانا): ۰.۰۱ کوین
اتریوم و بیت کوین با وجود اینکه کسری از توکن را به‌عنوان هزینه کسر می‌کنند اما هنوز هم هزینه زیادی دارند. این موضوع به‌ویژه برای اتریوم به یک دردسر تبدیل شده است و در حال حاضر بیشترین کارمزد را در میان بلاک چین ها دارد.

کدام شبکه کمترین کارمزد را هنگام تراکنش میگیرد؟

به نظر می‌رسد بهترین کارمزد برای گزینه‌هایی مانند BEP20، ترون و کاردانو باشد. البته ازآنجاکه ترون و کاردانو ۱ توکن به‌عنوان کارمزد کسر می‌کنند بعداً با بالارفتن قیمت این ارزها یا هر ارز دیگری که روی شبکه آن‌ها راه‌اندازی شود ممکن است این هزینه زیاد باشد. BEP20 هزینه بسیار کمی دارد اما برای انتقال به کیف پول یا موارد دیگر اصلاً ایمن نیست و تنها برای نگهداری موقت روی زنجیره بایننس استفاده می‌شود.

نتیجه‌گیری

ازآنجاکه کارمزد ارزهای دیجیتال یکی از فاکتورهای تأثیرگذار در انتخاب ارز و صرافی است، در این مقاله نگاه دقیقی به این دو مورد داشتیم. در ابتدا کارمزد شبکه و سپس کارمزد صرافی‌های مختلف بررسی و با یکدیگر مقایسه شدند. اطلاع از شرایط دقیق انواع کارمزد در ارزهای دیجیتال باعث می‌شود تصمیم‌گیری بهتری پیش از ترید یا سرمایه گذاری داشته باشید.

نظرتان را درباره‌ی مقاله «انواع کارمزد در ارزهای دیجیتال | کدام صرافی کمترین کارمزد را میگیرد؟» با ما درمیان بگذارید.

نام صرافی تخفیف کارمزد IP خارج ایران لینک ثبت نام

nobitex

نوبیتکس

دارد نیاز ندارد

ثبت نام با تخفیف کارمزد

اریترون

اریترون

دارد نیاز ندارد

ثبت نام با تخفیف کارمزد

آبان تتر

آبان تتر

دارد نیاز ندارد

ثبت نام با تخفیف کارمزد

2 نفر این مطلب را پسندیدند.
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
رای شما ثبت شد!
اگر بازخوردی درباره این مطلب دارید یا پرسشی دارید که بدون پاسخ مانده است، آن را از طریق بخش نظرات مطرح کنید.
ثبت نظر
مهدی عباس زاده
12 سال از فعالیتم در حوزه طراحی سایت و دیجیتال مارکتینگ میگذره و اخیرا به دنیای شگفت انگیز ارزهای دیجیتال علاقه مند شدم.

‫2 نظر

 • وقتی می بینم که مردم از سرمایه گذاری خود در هنگام سرمایه گذاری در تجارت گزینه های باینری شکایت می کنند ، صدمه می بیند زیرا هدف از سرمایه گذاری درآمدزایی است ، اما وقتی پول خود را به کلاهبرداران می دهید حتی بیشتر صدمه می زند.

 • سلام و درود
  کارمزد ارزهای Defi چرا انقدر زیاد است؟

 • دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *