تحلیل بنیادی یا فاندامنتال ارز دیجیتال

تحلیل بنیادی یا فاندامنتال ارز دیجیتال

معرفی تحلیلی بنیادی یا تحلیل فاندامنتال ارز دیجیتال - میهن سیگنال

تحلیل بنیادی یا تحلیل فاندامنتال چیست؟

تجزیه‌وتحلیل بنیادی ارزهای چگونه انجام می‌شود؟

آیا تحلیل فاندامنتال یا همان تحلیل بنیادی سهام بورس با تحلیل ارزهای دیجیتال تفاوت دارد؟

اوراق سفید چیست و کاربرد آنها در تحلیل بنیادی ارزهای دیجیتال به چه صورت است؟

در ادامه این مقاله به تمامی این سوالات پاسخ میدهیم ؛ با ما همراه باشید.

 

معرفی تحلیل فاندامنتال یا تحلیل بنیادی

تحلیل فاندامنتال به علم ارزیابی  موارد تغییر پذیر اقتصادی مالی وامثالهم در باره ی یک دارایی گفته میشود که باعث پیشبینی ارزش احتمالی آن در آینده میشود.

به عبارت دیگر در تحلیل فاندامنتال تحلیل‌گر به بررسی و تحلیل شرایط یک پروژه یا شرکت از چهت های گوناگون می‌پردازد و اخبارهای مهم آن را دنبال می‌کند. آنالیز تمامی عوامل موثر بر یک پروژه یا شرکت به‌ صورتی که بتوان ارزش بالقوه ی آن را تشخیص داد به عنوان تعریف تحلیل بنیادین یا فاندامنتال شناخته می‌شود.

تحلیل بنیادی یا تحلیل فاندامنتال، روشی برای بررسی کردن سهام یا اوراق بهادار با محاسبه ی ارزش ذاتی آن است. این نوع تحلیل، با بررسی تمامی موارد موثز بر ارزش، نظیر وضعیت   مالی مدیریت شرکت، صنعت و شرایط اقتصادی کلان انجام می‌شود. هدف مهم چنین تحلیل‌هایی، پیدا کردن ارزش خاصی است که امکان مقایسه با قیمت فعلی را داشته باشد و درنتیجه مقایسه یک سرمایه‌گذار بتواند برای خرید یا فروش سهم و اوراق بهادار تصمیم بگیرد.

اگر ارزش(Value) پایین‌تر از قیمت(Price) فعلی باشد، گفته می‌شود سهام اقزایش یافته است و سرمایه‌گذار میتواند سهام خود را به فروش برساند. از طرف دیگر اگر ارزش بیشتر از قیمت فعلی باشد، سهام به‌عنوان سهام سودآور مشخص میشود، که مبنای خرید سهم است. هنگامی‌که بازار این شکاف را درک کند و با رشد قیمت سهم، آن را تنظیم کند، سرمایه‌گذار سود به دست می آورد. هدف تحلیل بنیادی یا تحلیل فاندامنتال سهام در بورس همین است.

تحلیل بنیادی بهتر است یا تحلیل تکنیکال؟ میهن سیگنال

تحلیل بنیادی بهتر است یا تحلیل تکنیکال؟ میهن سیگنال

تحلیل  فاندامنتال ارز دیجیتال

زمانی که سخن  از ارزهای دیجیتال می‌شود موضوع تحلیل بنیادی بسیار متفاوت است. اکثر پروژه های ارز دیجیتال هیچ یک از معیارهای سنتی مانند درآمد یا سود مشخصی را ندارند که افراد معامله گران ارزهای دیجیتال بتوانند برای بدست آوردن ارزش دارایی های مالی از آن استفاده کنند. به دلیل اینکه معیارهای سنتی وجود ندارند تا بتوان قضاوت را بر اساس آنها قرار داد، سرمایه گذاران ارزهای کریپتو باید از دیدگاه دیگر و بر اساس منطق پیش بینی، تحقیق های وسیع و عمیق و ظرفیت ارز دیجیتال مورد نظر به تحلیل فاندامنتال یا بنیادی بپردازند.

هم چنین باید در نظر داشته باشید که تحلیل فاندامنتال به دلیل ذات بی همتای بازار ارز دیجیتال همیشه کارساز نمی‌باشد. برای مثال دنتاکوین (Dentacoin) را در نظر بگیرید که روش بلاک چین برای صنعت بین المللی دندانپزشکی است. اگر برای شما سوال پیش آمده است که دندان پزشک برای مراقبت بهتر از مریض خود چه نیازی به روش بلاک چین دارد،جواب شما بدین صورت است:هیچ نیازی ندارد!!

یکی از اعضای سایت ردیت که در بلاکچین دنتاکوین مشارکت داشت، در این باره این سوال را پرسیده است: چرا این طرح به بلاک چین نیاز دارد؟ می‌توانید خدمات مربوطه را به راحتی با استفاده از سرویس های اینترنتی معمولی ارائه کنید. تنها فرق اختلاف این دو روش در موضوع سیستم تشویقی یا جایزه دهی می‌باشد. در روش بلاک چین، پس از  اینکه بیمار فرم بررسی و نظرسنجی را پر میکند به او توکن داده میشود، اما می‌توان این روش را با جایزه دادن پول نقد انجام داد. متوجه نمیشوم که چه مزیتی در این سیستم وجود دارد؟

زمانی که ارزش بازار دنتاکوین در طول کمتر از یک ماه به ۲ میلیارد دلار رسید حتی حامیان اصلی آن نیز بسیار غافلگیر شدند.هم اکنون ارزش بازار دنتاکوین به ۳۰ میلیون دلار برگشته است، دقیقا همان مقداری که بر اساس تحلیل فاندامنتال انتظار میرفت.

 

چگونگی تحلیل بنیادی یا تحلیل فاندامنتال ارز دیجیتال

دلایل تغییر قیمت های ارز دیجیتال را میتوان با تحلیل جزئیات دارایی پیدا کرد.هر اخبار یا اتفاقی نتایج خاصی دارد که بر ارز یا توکن تاثیر میگذارد.

ارزش ارز های سنتی با بررسی اطلاعات مربوط به تورم ،میزان تقاضا ،رشد اقتصادی و غیره پیشبینی کرد.اما با استفاده از این اطلاعات میتوان تحلیل ارزهای دیجیتال را انجام نمود؟خیر !

سه عامل مهم وجود دارد که مستقیما بر تغییر قیمت ارزهای دیجیتال، تقاضای یک ارز خاص، عرضه و استخراج، و وضعیت کنونی بازار تاثیر میگذارد.

در نظر گرفتن یک نوع خاص ارز دیجیتال به تحلیلگران این امکان را می دهد که متوجه شوند کدام ارز در دراز مدت برای معامله گران و سرمایه گذاران مورد توجه بوده است. و با استفاده از این اطلاعات میتوانند مطمئن شوند که ارزهایی که ممکن است در آینده مفید باشند، تقاضای بالا و در نتیجه سود بیشتری همراه خواهند داشت.

روش های عرضه و استخراج نقش مهمی در روند تغییرات قیمت ارزهای دیجیتال دارند.با استفاده از این اطلاعات میتوان فهمید که در آینده چند نفر این ارز را خریداری خواهند کرد.

مهم است که تعداد دقیق ارزها را در آینده بدانید، زیرا برخی از این ارزها به تعداد مشخصی تولید میشوند و بعد از استخراج آن تعداد مشخص،استخراج آنها متوقف خواهد شد.

در تحلیل فاندامنتال یک ارز دیجیتال ، وضعیت کنونی آن ارز بسیار مهم است و همانطور که میدانید ارزهای معروف و پرطرفداری که بازار آن ها میلیارها دلار ارزش دارند،گزینه ی مناسب تری هستند ،چون هم اکنون نیز اعتماد اکثریت را جلب کرده اند.

بسیار مهم است تعداد دقیق معامله گران و سرمایه گزاران ارز مورد نظر را بدانید، زیرا با داشتن این اطلاعات میتوانید پیشبینی کنید که این ارز برای معاملات کوتاه مدت مناسب تر است یا در بلند مدت سود بیشتری دارد.

آموزش تحلیل بنیادی از های دیجیتال

آموزش تحلیل بنیادی از های دیجیتال

وایت پیپر ارز دیجیتال

وایت پیپر، هدف و مکانیزم هر ارز را مشخص میکند که منبع اصلی برای تحلیل بنیادی یا تحلیل فاندامنتال ارز دیجیتال میباشد. به عنوان یک تحلیل گر باید حتما پیش از سرمایه گذاری روی یک ارز دیجیتال، وایت پیپر آن را مطالعه نمایید.

اوراق سفید، اسناد بازاریابی هستند که برای ترغیب سرمایه گذاران استفاده میشوند. اطلاعات موجود در این اوراق شامل اطلاعات مربوط به خرید ارز ،خدمات دهی و تکنولوژی مربوط به آن ارز می باشد.

 

نمونه ای از یک وایت پیپر ارز دیجیتال

در ادامه صفحه ای از نمونه ی یک وایت پیپر یا اوراق سفید مربوط معروف ترین ارز دیجیتال،بیتکوین را مشاهده میکنید که توسط مرد اسرار آمیز سازنده ی بیتکوین ،ساتوشی ناکاموتو نوشته شده است:

تصویر وایت پیپیر بیت کوین - میهن سیگنال

تصویر وایت پیپیر بیت کوین – میهن سیگنال

 

نتیجه گیری

  • تحلیل بنیادی یا تحلیل فاندامنتال، روشی برای بررسی کردن سهام یا اوراق بهادار با محاسبه ی ارزش ذاتی آن است. این نوع تحلیل، با بررسی تمامی موارد موثز بر ارزش، نظیر وضعیت   مالی مدیریت شرکت، صنعت و شرایط اقتصادی کلان انجام می‌شود. 
  • از ارزهای دیجیتال ،موضوع تحلیل بنیادی بسیار متفاوت است.
  • زمانی که سخن  از ارزهای دیجیتال می‌شود موضوع تحلیل بنیادی یا فاندامنتال بسیار متفاوت است. اکثر پروژه های ارز دیجیتال هیچ یک از معیارهای سنتی مانند درآمد یا سود مشخصی را ندارند که افراد معامله گران ارزهای دیجیتال بتوانند برای بدست آوردن ارزش دارایی های مالی از آن استفاده کنند.
  • ارزش ارز های سنتی با بررسی اطلاعات مربوط به تورم ،میزان تقاضا ،رشد اقتصادی و غیره پیشبینی کرد.اما با استفاده از این اطلاعات نمیتوان تحلیل ارزهای دیجیتال را انجام نمود.
  • ارزهای معروف و پرطرفداری که بازار آن ها میلیارها دلار ارزش دارند،گزینه ی مناسب تری هستند ،چون هم اکنون نیز اعتماد اکثریت را جلب کرده اند.
  • وایت پیپر، هدف و مکانیزم هر ارز را مشخص میکند که منبع اصلی برای تحلیل فاندامنتال ارز دیجیتال میباشد.

منابع

ویکی پدیااینوستوپدیا

اشتراک گذاری:
حامد فولادی
همیشه علاقه به برنامه نویسی داشتم و در این زمینه هرچیزی که نیاز بود رو به خودم یاد دادم. الان به عنوان توسعه دهنده وب و برنامه نویس توی تیم میهن سیگنال فعالیت دارم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 + چهارده =