ارز متیک (matic) چیست؟ | آشنایی با شبکه و پلتفرم پالیگان (polygon)

۳۰ مرداد ۱۴۰۱
ارز matic چیست؟

امروزه بازار ارزهای دیجیتال بسیار داغ است و افراد زیادی هستند که سرمایه خود را در این بازار قرار داده و با انجام انواع معاملات از جمله کوتاه مدت، میان مدت یا بلندمدت به دنبال کسب سود میگردند. آنچه اهمیت دارد این است که در این بازار گسترده روی چه ارزدیجیتالی سرمایه گذاری کنید. در شرایط فعلی یکی از بهترین گزینه ها برای سرمایه گذاری پالیگان است. با ما همراه باشید تا شما را با ارز matic به عنوان ارز بومی شبکه پالیگان آشنا کنیم.

به چپ و راست بکشید.
نام ارز دیجیتال Polygon (Polygon)
نام اختصاری MATIC
قیمت Polygon ۰.۷۲۳۴ دلار
رتبه در سایت کوین مارکت کپ ۱۸
حجم معاملات روزانه ۳۷۸,۲۶۹,۷۴۵ دلار
عرضه ی کل ۱۰,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰ دلار
مقدار در گردش ۹,۹۰۶,۹۴۶,۹۲۷ دلار
وب سایت رسمی https://polygon.technology/
وایت پیپر https://github.com/maticnetwork/whitepaper/

ارز matic چیست؟

ارز matic چیست؟

ارزدیجیتال matic ارز بومی شبکه پالیگان (Polygon) است. این شبکه مجموعه ای از پروتکل ها است که برای رفع مشکلات مقیاس پذیری اتریوم طراحی شده است. شبکه Polygon با مدیریت تراکنش ها در یک بلاک چین جداگانه سازگار با اتریوم، چالش های شبکه را برطرف میکند. سپس Polygon تراکنش ها را به بلاک چین اصلی اتریوم برمیگرداند. این رویکرد بار شبکه اتریوم را کاهش میدهد. با انجام این کار، Polygon میتواند معاملات را سرعت ببخشد و هزینه تراکنش را به کمتر از یک سنت کاهش دهد.

به عبارت دیگر، Polygon که قبلاً به عنوان شبکه Matic شناخته میشد، چارچوبی آسان برای پروژه های بلاک چین جدید و موجود فراهم میکند تا بر روی اتریوم بدون مشکلات مقیاس پذیری ساخته شوند. شبکه Polygon شرایطی را فراهم میکند که کاربران بتوانند بدون اینکه دچار ازدحام شبکه شوند، با برنامه های غیرمتمرکز (DApp) مختلف تعامل برقرار کنند. ارزدیجیتال اختصاصی این شبکه با نام متیک شناخته می شود و ما در این راهنما تمام آنچه را که در مورد شبکه Polygon و ارزمتیک باید بدانید بررسی میکنیم.

تاریخچه و بنیانگذاران ارز matic

Polygon در سال ۲۰۱۷ ایجاد شد. این شبکه در آن زمان، Matic نام داشت. پالیگان به دلیل داشتن تیم توسعه بسیار توانمند، خود را به عنوان امیدوارکننده ترین پروژه مقیاس پذیری اتریوم تثبیت کرده است.

تخصص تیم توسعه آن، نیروی محرکه رشد Polygon است. میتوان گفت کسانی که شبکه پالیگان و ارز Matic را ایجاد کردند، نیازهای صنعت کریپتو امروز را پیش بینی کرده بودند.

بنیانگذاران ارز matic

تیم توسعه ارز متیک

یکی از بنیانگذاران پروژه، جینت کانانی (Jaynti Kanani) مدیرعامل فعلی Polygon است. او این پروژه را در کنار سندیپ نیلوال (Sandeep Nailwal)، به عنوان مدیرعامل و آنوراگ آرجون (Anurag Arjun) به عنوان بنیانگذار و مدیر ارشد محصول توسعه داد.

در ابتدا، کمک های مالی از دوستان و خانواده در بمبئی به حمایت از این سرمایه گذاری کمک کرد. اما در حالی که Polygon ریشه در هند دارد، این پلتفرم همچنان به جذب سرمایه گذاران از سراسر جهان ادامه میدهد. Polygon بیش از ۴۵۰,۰۰۰ دلار را در دو نوبت جمع آوری کرد. Balaji Srinivasa و Mark Cuban دو نفر از بزرگترین حامیان Polygon هستند.

قبل از تغییر نام پروژه در فوریه ۲۰۲۱، Polygon به عنوان شبکه Matic شناخته میشد. شبکه Matic یک پیشنهاد اولیه داشت: زنجیره های جانبی پلاسما. زنجیرهای پلاسما کمی شبیه زنجیره های جانبی هستند، با این تفاوت که در ازای راحتی، امنیت بیشتری را ارائه میدهند.

برخلاف زنجیره های جانبی، زنجیره های پلاسما «ریشه» خود را در لایه ۱ اتریوم منتشر میکنند و بر اساس این فرض که مکانیسم توافق آن ممکن است شکست بخورد، کار میکنند. این طراحی امنیت بیشتری را فراهم میکند اما این زنجیره ها قادر به اجرای عملیات پیچیده نیستند. پس از گسترش پروژه، Polygon تصمیم گرفت تا نماد MATIC را برای توکن اصلی خود نگه دارد؛ بنابراین شبکه Matic به Polygon تبدیل شد اما ارز matic به عنوان ارز بومی شبکه باقی ماند.

شبکه پالیگان چگونه کار میکند؟

بلاک چین اتریوم میتواند تعداد محدودی تراکنش در ثانیه انجام دهد. نرخ خروجی تقریباً ۱۴ تراکنش در ثانیه برای لایه پایه است. هر تراکنش با هزینه های تراکنش به نام کارمزد گس در اتریوم همراه است. هزینه های گس در مواقع ازدحام شبکه بالا میرود و هزینه گس اتریوم میتواند به سرعت به بالای ۵۰ تا ۸۰ دلار افزایش یابد. این یک مسئله بزرگ است. قطعاً اگر کاربران مجبور به پرداخت بیش از ۵۰ دلار به ازای انجام هر تراکنش در شبکه اتریوم باشند، به کلی قید استفاده از آن را میزنند.

ازدحام شبکه همچنین فرایند بلاک چین اتریوم را کندتر میکند و کاربران را از درگیرشدن با قراردادهای هوشمند در بلاک چین منصرف خواهد کرد. این مسائل میتواند به سرعت صدها دلار کارمزد برای هرکسی که از برنامه ها و پروتکل های مالی غیرمتمرکز (DeFi) استفاده میکند، توکن های غیر قابل تعویض (NFT) را معامله یا خریداری میکند و توکن ها را در اتریوم مبادله میکند، میخرد یا منتقل میکند، به همراه داشته باشد.

بنابراین پالیگان برای کاهش هزینه های گس، وارد عمل شد. Polygon توانایی انجام ۶۵۰۰۰ تراکنش در ثانیه را دارد در حالی که اتریوم میتواند تنها تا ۱۷ تراکنش در ثانیه را پردازش کند. Polygon میتواند این هزینه ها را در قبال یک پنی یا یک سنت (یک صدم دلار) به کاربران ارائه دهد.

این قیمت با میانگین کارمزد انجام تراکنش در شبکه اتریوم که حدود ۱۵ دلار است قابل مقایسه نخواهد بود. از آنجایی که Polygon مجموعه ای از پروتکل های مختلف از جمله انواع اثبات دانش صفر (zk) را شامل میشود، کاربران میتوانند بهترین گزینه مقیاس بندی مناسب برای استفاده خود را انتخاب کنند.

ویژگی های پلتفرم پالیگان (polygon)

ارز متیک

 • مقیاس پذیری: پلتفرم پالیگان به گونه ای طراحی شده است که از آن می توان برای حل مشکلات مقیاس پذیری استفاده کرد همچنین می توانید با استفاده از آن مقیاس پذیری را به دست آورد.
 • توان و قدرت عملیاتی بالا: پلتفرم پالیگان می تواند با استفاده از ساختار زنجیره جانبی خود میلیون ها تراکنش را انجام دهد. یک زنجیره در پلتفرم پالی گان می تواند تا ۶۵هزار تراکنش در ثانیه را پردازش کند.
 • امنیت: این پلتفرم در ساختار خود از الگوریتم اثبات سهام یا PoS استفاده می کند. استفاده از این الگوریتم موجب شده است تا امنیت این پلتفرم افزایش یابد.
 • قابلیت همکاری: هم اکنون پالیگان در حال کار بر روی قابلیت همکاری سرمایه های دیجیتال میان زنجیره های گوناگون و بلاک چین است. این پلتفرم قصد دارد به زودی ارزهای رمزپایه مبتنی بر ERC-20 و NFTهای مبتنی بر ERC-721 را هم در برگیرد.

آیا روی ارز matic سرمایه گذاری کنیم یا خیر؟

اتریوم اولین و بزرگترین شبکه بلاک چین در جهان با قابلیت قرارداد هوشمند است. ارز بومی آن، اتر (ETH)، دارای ارزش بازار تقریباً ۳۵۰ میلیارد دلار است که آن را به دومین ارزدیجیتال بزرگ در جهان از نظر ارزش بازار تبدیل میکند. هر پروژه ای که بتواند به طور قابل اعتماد اتریوم را بهبود بخشد، احتمالاً پشتیبانی و پذیرش گسترده ای خواهد داشت.

کاربران ارزدیجیتال، ارز matic را به چند دلیل یک گزینه سرمایه گذاری خوب میدانند. این پروژه میتواند به راه حل اصلی لایه ۲ انتخابی برای اتریوم تبدیل شود. این پروژه یک تیم قوی و جاه طلب دارد. آنها به شدت فرصت های مشارکت استثنایی را دنبال میکنند. این پروژه راه حل هایی را برای حل مشکلات ارائه میدهند؛ مشکلاتی که کاربران اتریوم سال ها از آن شکایت داشتند. با گذشت زمان، Polygon ثابت کرده است که قابل اعتماد است.

MATIC با ارزش بازار تقریباً ۱۱ میلیارد دلار در میان ۲۵ ارزدیجیتال برتر قرار دارد. علاوه بر این، حداکثر عرضه به ۱۰ میلیارد MATIC محدود شده است. عرضه توکن در گردش تقریباً ۷.۵ میلیارد از این ۱۰ میلیارد است. با این عرضه محدود، این امکان وجود دارد که تقاضا برای توکن های MATIC از عرضه پیشی بگیرد و منجر به عملکرد مثبت قیمت شود.

ارز matic را از کدام صرافی ها بخریم؟

ارز matic را از کدام صرافی ها بخریم؟

صرافی های خارجی که ارز متیک دارند:

خرید از طریق DEX مانند Uniswap را میتوان با استفاده از رپد اتر (wETH)، یک توکن ERC-20 که به کاربران اجازه میدهد ETH را در پلتفرم های غیرمتمرکز معامله کنند، انجام داد.

صرافی های ایرانی که ارز متیک دارند:

بهترین کیف پول های ارز matic کدامند؟

بهترین کیف پول های ارز matic کدامند؟

پالیگان یک کیف پول دیجیتالی تحت وب به نام wallet Polygon دارد. این کیف پول به کاربران امکان ارسال و دریافت ارز دیجیتال MATIC برای کسب سود و دسترسی به پل Polygon برای واریز و برداشت بین بلاک چین ها را میدهد. هر کیف پول سازگار با ERC-20 میتواند MATIC را نگهداری کند.

آینده ارز matic چگونه است؟

آینده ارز matic چگونه است؟

روند قیمتی ارز متیک – عکس از سایت کوین مارکت کپ

با اینکه بازار ارزهای دیجیتال اصلاً قابل پیش بینی نیست اما با توجه به گستره وسیع پروژه Polygon، خبرهای مداوم از مشارکت های جدید و پیشرفت های رمزنگاری، میتوان گفت این شبکه عملکرد فوق العاده ای دارد. این شرکت شهرت خوبی به دست آورده است و ارز matic در میان هزاران پروژه دیگر در اتریوم برجسته شده است.

لیست شرکای Polygon به سرعت در حال رشد است. شرکای قابل توجه Ocean، Chainlink، Atari هستند. اخیراً حتی Coinbase نیز وارد میدان شده است.

تا زمانی که اتریوم ۲.۰ به طور کامل راه اندازی نشود، تشخیص اینکه پروژه Polygon چقدر امیدوارکننده خواهد بود دشوار است. اما با پیشرفت این پروژه، پتانسیل واقعی برای افزایش ارزش بازار وجود دارد. یکی از نگرانی های اصلی این است که آیا پروژه Polygon شروع به سرقت بخشی از TVL میکند که در حال حاضر روی لایه پایه اتریوم قفل شده است یا خیر، اما این هنوز مشخص نیست.

در مقایسه با رقبای خود، Polygon به وضوح به عنوان یک راه حل لایه ۲ قابل توجه است. اگرچه Polygon همچنان یک فناوری نوظهور است، اما به نظر میرسد که امیدوارکننده ترین فناوری برای مقیاس سازی موفقیت آمیز اتریوم باشد؛ فناوری که تمرکززدایی و در عین حال مقیاس پذیری را بدون به خطر انداختن امنیت حفظ میکند.

جدول زیر صرفا پیش بینی قیمت آینده ارز متیک می باشد و ممکن است اصلا محقق نشود. چراکه بازار ارزهای دیجیتال غیرقابل پیش بینی و بسیار پرنوسان است و وضعیت میتواند در هر ثانیه به شدت تغییر کند.

پیش بینی قیمت ارز matic بین سال های ۲۰۲۲ تا ۲۰۲۳

سال پیش بینی قیمت
۲۰۲۲ تقریبا ۴.۷۵ دلار
۲۰۲۳ حداقل ۵.۲۹ دلار ، حداکثر ۶.۵۱ دلار و بطور میانگین ۵.۶۸ دلار
۲۰۲۴ حداکثر ۹.۵۵ دلار و بطور میانگین ۷.۹۳ دلار
۲۰۲۵ حداقل ۱۱.۳۳ دلار ،حداکثر ۱۴.۱۸ دلار
۲۰۳۰ حداکثر ۷۹.۳۲ دلار

:منابع

https://cointelegraph.com/blockchain-for-beginners/polygon-blockchain-explained-a-beginners-guide-to-matic

https://changelly.com/blog/polygon-matic-price-prediction/

 

نظرتان را درباره‌ی مقاله «ارز متیک (matic) چیست؟ | آشنایی با شبکه و پلتفرم پالیگان (polygon)» با ما درمیان بگذارید.

1 نفر این مطلب را پسندید.
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
رای شما ثبت شد!
اگر بازخوردی درباره این مطلب دارید یا پرسشی دارید که بدون پاسخ مانده است، آن را از طریق بخش نظرات مطرح کنید.
ثبت نظر
مهدیه اسلامی تبار
خوشحالم با تولید محتوای با کیفیت، سطح وب فارسی رو ارتقا می دهیم. امروز سردبیر میهن سیگنال هستم و این هنوز شروع رویاپردازی های منه ...

‫5 نظر

 • سلام
  خسته نباشید ، من هیچگونه سبدی را نمی بینم!!

 • سلام
  من ۵۰۰ تا از پای هام رو می فروشم احراز هویت هم کردم و تو کیف پولم تو قسمت مین نت هست

 • سلام دوستان
  اگه سرمایتون براتون مهمه ارز به اکسکوینو نفروشید
  ۸۰ میلیون رو الان ۱۰ روزه که نگه داشته
  داره واسه خودش آربیتراژ گیری میکنه فک میکنن خبر نداریم بهونه پلیس فتا میارن

 • دوستان سوال من این هستش که آیا امیدی به ارز پای هست؟ و جمع آوری اون فایده ای داره در آینده؟

 • سلام برای انتقال از کیف پولم به صرافی باید چه ارزی داشته باشم به عنوان کارمزد.بایننس دارم ولی باز میزنه موجودی کمه برای کارمزد انتقال

 • دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *