صرافی یونی سواپ (Uniswap) | آموزش کامل معامله گری برای ایرانیان

۳۱ خرداد ۱۴۰۱
صرافی یونی سواپ Uniswap چیست؟

با رشد بازار ارزهای دیجیتال سرمایه گذاران دنبال راهی هستند که بتوانند با حفظ حریم خصوصی و ناشناس بودن ارزهای جدید خریداری کنند. صرافی غیرمتمرکز (Dex) یونی سواپ (UniSwap) یک بازارساز خودکار (AMM) است که با آن قرارداد هوشمند امکان سواپ کردن توکن های مختلف را فراهم کرده است. تا انتهای این مطلب همراه ما باشید تا روش استفاده از یونی سوآپ را توضیح دهیم. علاوه بر این در ابتدا مروری به انواع صرافی های غیرمتمرکز و روش کار آن ها داریم تا بهتر با کاربرد یونی سوآپ آشنا شوید.

انواع صرافی های ارزدیجیتال

انواع صرافی های ارزدیجیتال

صرافی ارزدیجیتال یک پلتفرم است که کاربران در آن می توانند به ازای پول نقد یا ارزهای دیجیتال دیگر ارز موردنظر خود را خریداری کنند.

در حال حاضر دو نوع صرافی رایج وجود دارد:

 • صرافی های متمرکز (CEX): مانند بایننس (Binance)، کوین بیس (Coinbase)، کراکن (Kraken) و…
 • صرافی های غیرمتمرکز (DEX): مانند یونی سواپ (Uniswap)، پنکیک سواپ (PancakeSwap)، سوشی سواپ (SushiSwap) و…

صرافی های متمرکز از جنبه های زیادی مشابه کارگزاری های بازار سهام هستند و تفاوت این است که صرافی های ارز دیجیتال به صورت ۲۴ ساعته فعال هستند.

فرق صرافی متمرکز و غیرمتمرکز چیست؟

صرافی متمرکز از کاربران می خواهد ثبت نام کنند تا امکان معامله کردن وجود داشته باشد. این فرایند الزام قانونی و برای مبارزه با پولشویی است. در این فرایند کاربران باید آدرس ایمیل، تصویر کارت شناسایی یا پاسپورت، اثبات محل سکونت، شماره تلفن همراه و… را وارد کنند.

در بسیاری از این صرافی ها بدون احراز هویت هم می توان معامله کرد اما امکانات صرافی محدود است. بعد از احراز هویت بیشتر صرافی ها به کاربر اجازه می دهند یک حساب بانکی یا کارت بانکی را به حساب کاربری خود متصل کنند تا برای واریز و برداشت ارز فیات از آن استفاده شود. مانند استفاده از بانک این قابلیت ها با کارمزد همراه است.

در صرافی غیرمتمرکز تریدرها می توانند به صورت مستقیم با هم معامله کنند. بر خلاف نوع سنتی (متمرکز)، در این صرافی ها هیچ نهاد مرکزی برای نظارت بر معاملات وجود ندارد. با این صرافی ها کاربران می توانند کاملاً ناشناس باشند زیرا نیاز به احراز هویت نیست و ارزی که آن را معامله می کنید درون کیف پول شما نگهداری می شود. این نوع صرافی ها در مرکز و قلب امور مالی غیرمتمرکز یا دیفای (Defi) هستند و مانند یک برنامه غیرمتمرکز (Dapp) روی قرارداد هوشمند یک بلاک چین عمل می کنند.

بر خلاف صرافی های متمرکز، صرافی های غیرمتمرکز یا همان Dexها از ارز فیات پشتیبانی نمی کنند و کاربر نمی تواند یک حساب بانکی یا کارت را به صرافی متصل کند. صرافی های غیرمتمرکز مبتنی بر استخرهای نقدینگی (Liquidity Pool) هستند که نقدینگی آن ها توسط افراد و سرمایه گذاران دیگر در ازای پاداش تأمین می شود.

روش ترید کردن در یک صرافی غیرمتمرکز چگونه است؟

هنگام استفاده از یونی سواپ یا هر صرافی غیرمتمرکز دیگر، کاربر در واقع به صورت مستقیم با قرارداد هوشمند یک بلاک چین تعامل می کند. این معاملات به صورت ناشناس و با کیف پول شخصی ارزهای دیجیتال انجام می شود که خطرات را به حداقل می رساند.

انواع صرافی های غیرمتمرکز

 • بازارساز خودکار یا Automated Market Maker
 • صرافی اوردر بوک (Order Book)
 • صرافی غیرمتمرکز تجمیع کننده نقدینگی (DEX aggregator)

معاملات در صرافی های غیرمتمرکز چگونه است؟

بر خلاف صرافی های متمرکز، تریدرها برای دسترسی به Dex تنها نیاز به یک کیف پول دارند. چندین بلاک چین قرارداد هوشمند وجود دارد که دارایی صرافی غیرمتمرکز هستند و هرکدام نیز کارمزدهای متفاوتی دارند. بعد از این که شبکه موردنظر را انتخاب کردید به یک کیف پول سازگار با آن شبکه و توکن بومی بلاک چین موردنظر نیاز دارید که از این توکن برای پرداخت هزینه ها استفاده می شود.

برای معامله در یک صرافی غیرمتمرکز به موارد زیر نیاز خواهید داشت:

 • انتخاب شبکه موردنظر (اتریوم، کاردانو، سولانا، BSC و …)
 • انتخاب کیف پول سازگار با آن شبکه
 • ورود به صرافی و وصل کردن کیف پول
 • شروع ترید کردن

یونی سواپ چیست؟ استفاده از یونی سواپ چه مزیتی دارد؟

محیط کاربری صرافی یونی سواپ

محیط کاربری بسیار ساده صرافی یونی سواپ

یونی سواپ بزرگ ترین پروتکل صرافی غیرمتمرکز در بستر شبکه اتریوم است. پروتکل یونی سواپ متن باز است و از پروتکل نقدینگی خودکار استفاده می کند. هر شخصی می تواند در این صرافی توکن خود را به صورت رایگان لیست کند. کاربران به سرعت روش استفاده از یونی سوآپ را یاد می گیرند و بدون ثبت نام توکن ها را سواپ می کنند.

یونی سواپ در نوامبر ۲۰۱۸ توسط هیدن آدامز (Hayden Adams) که یک مهندس در شرکت زیمنس (Siemens) بود راه اندازی شد. ورژن دوم صرافی نیز در ماه مه سال ۲۰۲۰ راه اندازی شد که در نتیجه آن الزام به واریز جفت ارز در استخر نقدینگی حذف شد. با این صرافی می توانید توکن های ERC20 را به یکدیگر تبدیل یا سواپ کنید و این کار با کاهش تراکنش ها و گس فی (gas fee) شبکه انجام می شود.

در سپتامبر سال ۲۰۲۰ نیز توکن حاکمیتی یونی سواپ به نام UNI ارائه شد. بعد از آن در ماه مه سال ۲۰۲۱ ورژن سوم صرافی در روی لایه اول اتریوم و لایه دوم Optimism راه اندازی شد که در نتیجه آن ویژگی های نقدینگی متمرکز و دسته بندی کارمزدها اضافه شدند.

مانند همه صرافی های غیرمتمرکز دیگر، تریدرها می توانند دارایی خود را کنترل کنند و نیازی به واریز ارز به صرافی نیست. کاربرانی که از این صرافی استفاده می کنند در خطر ازدست دادن سرمایه خود نیستند زیرا مالکیت کامل ارزهای دیجیتال در اختیار کاربر است.

یونی سواپ از همه کیف پول های سازگار با اتریوم مانند متامسک (Metamask) پشتیبانی می کند. بر اساس داده های DappRadar از نوامبر ۲۰۲۱ مجموع ارزش قفل شده در این صرافی از ۱۰ میلیارد دلار گذشته است.

مزایا و معایب صرافی یونی سواپ

مزایا

 • دریافت کارمزد مبادلاتی دیگران بعنوان پاداش با واریز جفت ارز
 • ایجاد قرارداد مبادله برای هر توکن با استاندارد ERC-20
 • غیر متمرکز بودن آن
 • کارمزد کم

معایب

 • وابستگی به صرافی های دیگر (پلتفرم یونی سواپ برای اینکه قیمت توکن مورد نظر را در کنترل داشته باشد مبتنی بر ترید آربیتراژ است و این کار باعث وابستگی این پلتفرم به دیگر صرافی ها می شود)
 • امکان از بین رفتن تراکنش
 • امکان وجود کوین های تقلبی

توکن یونی سواپ (UNI) چیست؟

توکن یونی سواپ چیست؟

توکن یونی – عکس از سایت کوین مارکت کپ (coinmarketcap)

در سپتامبر سال ۲۰۲۰ توکن UNI که توکن حاکمیتی یونی سوآپ است عرضه شد. کسانی که این توکن را در اختیار دارند می توانند برای تغییرات در پلتفرم شامل تغییر کارمزدها و توزیع توکن ها رأی بدهند.

سوشی سواپ یک فورک (Fork) از بود که کاربران را تشویق می کرد در ازای دریافت توکن SUSHI ارزهای خود را به این پلتفرم منتقل کنند. یک ماه پس از این فورک شدن توکن UNI راه اندازی شد.

عرضه کل UNI در زمان ارائه ۱ میلیارد توکن بود و ۱۵ درصد آن بین کاربران یونی سواپ توزیع شد و تمام تریدرهای یونی سواپ ۴۰۰ توکن UNI دریافت کردند. ۴۰ درصد دیگر نیز بین تیم توسعه دهنده و سرمایه گذاران توزیع شد.

توکن UNI می تواند یک سرمایه گذاری بلندمدت باشد زیرا استفاده از یونی سوآپ در ورژن سوم آن هزینه کمتر دارد و با قرارگرفتن در لایه دوم Optimism کارمزدها تا حد زیادی کاهش پیدا کرد. توکن UNI در بیشتر صرافی ها مانند بایننس، کوین بیس، هیوبی (Huobi) و Gate.io لیست شده است.

یونی سواپ یا سوشی سواپ؟

مقایسه سوشی سواپ و یونی سواپ

هم یونی سواپ و هم سوشی سواپ صرافی های غیرمتمرکزی هستند که در بستر اتریوم ایجاد شده اند. یونی سواپ از نظر حجم معاملات پیشرو است و سوشی سواپ نیز ویژگی هایی مانند ییلد فارمینگ (Yield Farming) و پاداش های ویژه برای دارندگان توکن SUSHI در نظر گرفته است.

سوشی سواپ یک فورک از یونی سواپ و به صورت متن باز است و تقریباً همان ماهیت یونی سواپ را دارد. هر دو این صرافی های غیرمتمرکز از نوع AMM هستند و در بستر اتریوم فعالیت می کنند. کاربران می توانند برای هر دو پلتفرم نقدینگی تأمین کنند و در ازای آن درآمد داشته باشند. با وجود این، هنوز هم تفاوت هایی میان این دو مورد وجود دارد.

یونی سواپ ورژن سوم اجازه تأمین نقدینگی متمرکز می دهد. برای مثال با NFTهایی که در کیف پول اتریوم شما ذخیره شده اند مانند توکن های دیگر برخورد می شود که یک ویژگی جدید در دنیای دیفای است.

یونی سواپ همچنین چندین دسته بندی برای هزینه و کارمزد دارد و این کارمزدها وارد استخر نقدینگی می شود. کارمزد معامله در سوشی سواپ ۰.۳ درصد است که بین استخر نقدینگی (۰.۲۵ درصد) و دارندگان توکن SUSHI (0.05 درصد) توزیع می شود. به طورکلی کسانی که توکن SUSHI دارند سود بیشتری به دست می آورند و در طرف مقابل نیز استخر نقدینگی یونی سواپ درآمد بیشتری نسبت به رقیب خود ارائه می کند.

علاوه بر سواپ کردن، سوشی سواپ یک پلتفرم ییلد فارم دارد که امکان ترکیب دارایی های مختلف و کسب سود دارد. بازده سالیانه برخی از این استخرهای نقدینگی بسیار مناسب است اما باید بدانید که ریسک آن هم زیاد است. علاوه بر این توکن های رپد شده (Wrapped) هم در این پلتفرم سوشی سواپ جا دارند.

میزان کارمزدهای یونی سواپ چقدر است؟

کارمزد Uniswap در معاملات مختلف تحت این پروتکل متفاوت است:

نوع ترید میزان کارمزد
 Ether با توکن های ERC20 ۰.۳ درصد به صورت اتریوم
ERC20 با Ether ۰.۳ درصد به صورت همان توکن مورد نظر
ERC20 با ERC20 ۰.۳ درصد جهت مبادله توکن اول به Ethereum و ۰.۳ درصد دیگر نیز از مبادله Ethereum به توکن دوم

در زمان تبدیل ارزها در صرافی یونی سواپ، سه کارمزد باید پرداخت کنید:

 • برای اولین بار جهت اتصال به پروتکل یونی سواپ یک کارمزد مورد نیاز است.
 • یک کارمزد مربوط به تراکنش شبکه اتریوم می باشد.
 • یک کارمزد هم در رابطه با هزینه معامله می باشد که به عنوان پاداش به تامین کنندگان نقدینگی در یونی سواپ پرداخت می گردد.

صرافی یونی سواپ چه ارزهایی دارد؟

ارزهای موجود در صرافی یونی سواپ

ارزهای موجود در صرافی یونی سواپ – عکس از سایت کوین مارکت کپ

مهم ترین ارزهای موجود در این صرافی عبارتند از: بیتکوین (BTC)، اتریوم (ETH)، دوج کوین (DOGE)، پولکادات (DOT)، سولانا (SOL)، چین لینک (LINK)، فانتوم (FTM)، ریپل (XRP)، کازماس (ATOM)، یونی سواپ (UNI)، پالیگان (MATIC)، سوشی سواپ(SUSHI)،سندباکس (SAND)، لایت کوین (LTC)، ایاس (EOS)، کاردانو (ADA)، ترا (LUNA)، فایل کوین (FIL)، اینترنت کامپیوتر (ICP)، dydx (DYDX)، شیبااینو (SHIB)، هارمونی (ONE)، آوالانچ (AVAX)،میکر (MKR)، پنکیک سواپ (CAKE)، آوه (Aave)، چیلیز (CHZ) و…

برای مشاهده لیست کامل ارزهای موجود در صرافی یونی سواپ اینجا کلیک نمایید.

صرافی یونی سواپ از کدام کیف پول ها پشتیبانی میکند؟

 •  متامسک (MetaMask)
 • کوین بیس ( Coinbase)
 • فوتماتیک (Fortmatic)
 • پورتیس ( Portis)

آموزش استفاده از صرافی یونی سواپ

۱. آموزش اتصال کیف پول به صرافی یونی سواپ

برای کار در این صرافی غیر متمرکز، طی کردن مراحل اساسی زیر لازم است:

۱. قبل از اینکه روش استفاده از یونی سوآپ را آموزش ببینید باید یک کیف پول سازگار با اتریوم داشته باشید زیرا این صرافی در بستر شبکه اتریوم راه اندازی شده است در نتیجه اولین مرحله ساختن یک کیف پول است در قسمت قبلی مقاله، کیف پول هایی که صرافی یونی سواپ پشتیبانی میکند را معرفی نموده ایم.

۲. پس از آن از طریق لینک uniswap.org وارد صفحه پلتفرم صرافی یونی سواپ شده و طبق تصویر زیر بر روی گزینه Launch App کلیک نمایید.

آموزش کار باصرافی یونی سواپ

۳. در صفحه جدید باز شده بر روی گزینه Connect Wallet کلیک نمایید.

آموزش کار باصرافی یونی سواپ

۴. شما می توانید در این مرحله کیف پول مورد نظر خود را برای اتصال انتخاب نمایید. همانطور که مشاهده می کنید ما در این قسمت کیف پول متامسک را انتخاب کرده ایم. متامسک یکی از مشهورترین کیف پول ها برای اتریوم است.

دقت کنید که پلتفرم WalletConnect از بسیاری از کیف پول ها پشتیبانی می کند و اگر از نسخه اپلیکیشن استفاده می کنید می توانید کد QR آن را اسکن کنید.

آموزش کار باصرافی یونی سواپ

۵. در ادامه با تایید اعلانی که از طرف کیف پول ارسال می شود و انتخاب گزینه Next مشاهده خواهید کرد که کیف پول شما به صرافی متصل شده است.

۲. آموزش سواپ کردن توکن در صرافی یونی سواپ

قبل از شروع فرایند زیر باید ابتدا کیف پول خود را به یونی سواپ متصل کنید.

۱. در ابتدا باید ارزی را که می خواهید با جستجو کردن انتخاب کنید. می توانید یا آدرس و یا نام توکن را جستجو کنید.

روش سواپ کردن در صرافی یونی سواپ

۲. مقدار ارزی را که می خواهید برای سواپ کردن انتخاب کنید.

با فرض اینکه مقدار کافی ارز در کیف پول خود دارید، باید مقدار ارزی را که می خواهید سواپ شود انتخاب کنید. یونی سواپ به صورت خودکار مقدار ارزی را که دریافت می کنید محاسبه می کند.

فرض کنید می خواهید ETH را به DAI سواپ کنید. اگر می خواهید مقدار مشخصی ETH سواپ شود باید مقدار آن را در فیلد مربوط به ETH وارد کنید. اگر مقدار مشخص DAI می خواهید باید مقدار آن را در فیلد DAI وارد کنید.

روش سواپ کردن در صرافی یونی سواپ

قدم ۳: سواپ را مرور کرده و تأیید کنید.

اگر با نرخ و مقدار سواپ کردن موافق هستید روی Swap کلیک کنید و سپس پنجره جدیدی باز می شود که در آن جزئیات سواپ کردن وجود دارد. روی Confirm Swap بزنید تا فرایند تکمیل شود. زمانی که تراکنش تأیید شود ارز را در کیف پول مشاهده می کنید.

روش سواپ کردن در صرافی یونی سواپ

۳. روش افزودن نقدینگی به یونی سواپ

یک روش دیگر برای استفاده از یونی سواپ کسب درآمد غیرفعال است. اگر مقداری ارز دیجیتال برای نگهداری بلندمدت دارید و می خواهید از آن سود دریافت کنید، یک روش ارسال آن به استخر نقدینگی یونی سواپ است. دقت کنید که برای این کار باید یک جفت توکن تهیه کنید و با این کار تبدیل به یک تأمین کننده نقدینگی می شوید.

۱.توکن موردنظر برای استخراج نقدینگی را مشخص کنید.

در پلتفرم یونی سواپ وارد قسمت Pool شوید و سپس روی + New Position بزنید و جفت ارز موردنظر را انتخاب کنید.

روش افزودن نقدینگی به یونی سواپ

توجه داشته باشید که حتی می توانید یک ارز جدید اضافه کنید.

روش افزودن نقدینگی به یونی سواپ

۲. مقدار لازم برای استخراج نقدینگی را وارد کنید.

در مرحله باید مقدار ارزی را که می خواهید به استخر نقدینگی ارسال شود مشخص کنید. توجه داشته باشید که باید نسبت مربوطه را برای هر جفت ارز مشخص کنید.

روش افزودن نقدینگی به یونی سواپ

۳. در گام آخر استفاده از یونی سوآپ، بعد از واردکردن مقدار دلخواه هر دو ارز باید تراکنش اتریوم را تأیید و گس فی آن را پرداخت کنید. سپس روی Supply بزنید و در ازای تأمین نقدینگی به شما توکن داده می شود که می توانید آن را در کیف پول خود مشاهده کنید. همچنین امکان مشاهده نسبت سهم شما در استخر نقدینگی هم وجود دارد. این نسبت مشخص می کنید چه مقدار از آن استخر نقدینگی دارایی شما است.

سخن پایانی

در این مطلب روش استفاده از یونی سوآپ و به طور کلی ماهیت صرافی ها بررسی شد. اگر قصد دارید وارد حوزه دیفای شوید یونی سواپ یک پلتفرم عالی است. البته می توانید صرافی های غیرمتمرکز دیگری را هم در نظر داشته باشید اما اگر یک مبتدی یا حتی حرفه ای در بازار ارزهای دیجیتال هستید به سادگی از کنار یونی سواپ عبور نکنید.

صرافی یونی سواپ یکی از بهترین و کاربردی ترین صرافی های غیرمتمرکز بر بستر اتریوم برای کاربران ایرانی است. شما میتوانید تقریبا هر توکنی که با استاندارد ERC20 پشتیبانی می‌ نماید.توسط یونی سواپ معامله کنید.

نظرتان را درباره‌ی مقاله «صرافی یونی سواپ (Uniswap) | آموزش کامل معامله گری برای ایرانیان» با ما درمیان بگذارید.

نام صرافی تخفیف کارمزد IP خارج ایران لینک ثبت نام

nobitex

نوبیتکس

دارد نیاز ندارد

ثبت نام با تخفیف کارمزد

اریترون

اریترون

دارد نیاز ندارد

ثبت نام با تخفیف کارمزد

آبان تتر

آبان تتر

دارد نیاز ندارد

ثبت نام با تخفیف کارمزد

منبع:beincrypto
2 نفر این مطلب را پسندیدند.
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
رای شما ثبت شد!
اگر بازخوردی درباره این مطلب دارید یا پرسشی دارید که بدون پاسخ مانده است، آن را از طریق بخش نظرات مطرح کنید.
ثبت نظر
مهدی عباس زاده
12 سال از فعالیتم در حوزه طراحی سایت و دیجیتال مارکتینگ میگذره و اخیرا به دنیای شگفت انگیز ارزهای دیجیتال علاقه مند شدم.

‫3 نظر

 • هرجایی بوی کلاهبرداری یا دورزدن تحریم یا دیکتاتوری یا خرداق کردن بیاد حتما یک ایرانی پشت پرده هست

 • سلام.
  ترید کردن تو این صرافی بنظرتون خوبه یا نه؟

  • سلام ترید نه
   کارمزد های صرافی های غیر متمرکزی مثل یونی سواپ بالاست
   اما برای خرید شت کوین ها و تبدیل های موقتی عالیه.

 • دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *