فورک چیست و هاردفورک و سافت فورک چه تفاوتی دارند؟ + ویدئو

۰۱ اردیبهشت ۱۴۰۰
هاردفورک چیست؟

اگر اهل دنبال کردن اخبار دنیای ارزهای دیجیتال باشید حتما اصطلاح فورک به گوش شما خورده است و میدانید همیشه بعد از رویداد فورک قیمت آن ارز دیجیتال دچار نوسانات زیادی می شود. قیمت آن گاهی افزایش و گاهی کاهش می یابد. صرف نظر از اینکه روند قیمت ارز به کدام سو است، اگر فورک ها را بشناسید میتوانید از آنها کسب درآمد کنید.

در این مقاله هر آنچه که باید راجع به فورک در ارزهای دیجیتال بدانید را بررسی خواهیم کرد و به سوالاتی از این قبیل پاسخ خواهیم داد:

فورک چیست و فرق بین هاردفورک و سافت فورک چیست؟ فورک به چه دلایلی رخ می‌دهد و چرا برایمان اهمیت دارد؟ آیا فورک ها تاثیری بر قیمت ارزهای دیجیتال میگذارند؟

فورک چیست؟

احتمالا میدانید اطلاعات روی بلاکچین قابل تغییر نیستند و بعد از شروع فعالیت یک ارز دیجیتال، تنها زمانی میتوان جلوی آن را گرفت که همه ی کاربران آن را قبول کنند. برنامه نویسان برای هر ارز دیجیتال قوانینی وضع میکنند که به آنها پروتکل گفته میشود و آن ارز دیجیتال تا ابد از آنها پیروی خواهند کرد به عنوان مثال پروتکل بیت کوین درباره ی زمان هر بلاک ده دقیقه می باشد یا هر بلاک باید ۱ مگابایت ظرفیت داشته باشد.

حال اگر در شبکه یک ارز دیجیتال مشکلی وجود داشته باشد چه میتوان کرد؟

راه حل آن به روزرسانی یا ایجاد یک بلاکچین جدید است که اصطلاحا به آن فورک می گویند.

واژه فورک به معنی چنگال نیست!

واژه فورک به معنی انشعاب است.

در برنامه نویسی با کپی کد منبع یک پروژه و تغییر بخش هایی از آن یک فورک شکل می گیرد. در دنیای ارزهای دیجیتال هم همین مفهوم با پیچیدگی های خاص خود به کار می رود.

 

اینفوگرافی فورک -برای مشاهده در سایز اصلی کلیک نمایید

اینفوگرافی فورک -برای مشاهده در سایز اصلی کلیک نمایید

مثال برای سافت فورک

BIP66  : سافت فورکی برای اعتبارسنجی امضای شبکه‌ی بیت ‌کوین.

P2Sh  : سافت فورکی برای اضافه کردن قابلیت آدرس‌های چند امضایی بر روی شبکه‌ی بیت کوین.

هنگامی که سایز یک بلاک تغییر کند مثلا از ۱ مگابایت به ۸۰۰ کیلوبایت برسد، ماینر هایی که نرم افزار خودشان را آپدیت نکرده‌اند می‌توانند آن را در سافت فرک مشاهده کنند. ولی این ماینرها موقع ثبت بلاک جدید با مشکل مواجه می‌شوند چون بلاک آن‌ها توسط شبکه تایید نمی‌شود. پس سافت فورک یک مکانیزم ارتقا تدریجی نشان می‌دهد تا انگیزه‌ای باشد برای آپدیت نرم افزارشان.

هارد فورک چیست؟

آپدیت بودن نرم افزار ماینرها مربوط به هاردفورک است. برای اینکه تمام نودها بتوانند در تایید تراکنش‌ها و اعتبارسنجی آن‌ها مشارکت کنند باید نرم افزار خود را بروز نگه دارند. نودهای بروز نشده انشعاب جدید و دائمی در شبکه بلاکچین ایجاد می‌کنند و تا زمانی که کاربران قدیمی همچنان حضور داشته باشند این دو بلاکچین به صورت همزمان وجود خواهند داشت.

 

بیت کوین کش و اتریوم کلاسیک دو نمونه از هاردفورک هستند که با جدا شدن از شبکه قبلی خود ارز دیجیتال جدیدی بوجود آوردند. البته همیشه این اتفاق نمی‌افتد و برای ایجاد ارز دیجیتال جدید همه جامعه باید آن را تایید کنند.

هاردفورک برنامه ریزی شده

این هاردفورک در واقع نوعی از بروزرسانی است که قابلیت‌ها و ویژگی‌های جدیدی به شبکه بلاک چین مورد نظر می‌دهد و تمامی نودها به رهبری توسعه دهندگان اصلی باید نرم افزار خود را آپدیت کنند چون فورک زنجیره قبلی از بین می‌رود و در آن ارز جدیدی ایجاد نمی‌شود، زیرا تغییرات فقط در سطح کد نویسی پایه شبکه ایجاد می‌شود.

تاثیر فورک بر قیمت ارز های دیجیتال

فورک‌های زیادی برای بیت کوین بوجود آمده اند چون هرکسی می‌تواند با تغییر سورس بیت کوین فورک جدید ایجاد کند، ولی  فقط فورک‌هایی مانند بیت کوین کش و بیت کوین گلد که حامیان زیادی در شبکه دارند و می‌توانند آن را به ارز جدید تبدیل کنند.

 

 

فورک ها سرنوشت ارزهای دیجیتالند!

فورک ها سرنوشت ارزهای دیجیتالند!

بعنوان مثال شخص الف مقدار ۳۵۰۰۰ بیتکوین دارد. اگر فرض کنیم قیمت هر بیتکوین ۵۰۰۰ دلار باشد، ارزش دارایی های این شخص ۱۷۵ میلیون دلار می باشد. این شخص خبرها و رویداد های بازار ارزهای دیجیتال را بخاطر تاثیراتی که برروی موقعیت او در این بازار میگذارد با دقت بررسی می کند. شخص الف از قبل می داند که فورک چیست و در آینده ارز جدیدی مثل بیتکوین کش بوجود خواهد آمد. از آنجایی که این شخص کیف پولی دارد که از فورک بیتکوین کش پشتیبانی می کند، به ازای دارایی هایش یعنی۳۵۰۰۰ بیتکوین، ۳۵۰۰۰ هزار توکن بیتکوین کش نیز دریافت خواهد کرد. و این مسئله به اون انگیزه می دهد تا پیش از فورک، بیتکوین بیشتری بخرد چرا که با این فورک سهم بیشتری در این بازار خواهد داشت، علاوه بر اینکه هرچه تعداد بیتکوین های او بیشتر شود ، بیتکوین کش بیشتری نیز به او تعلق میگیرد.

اگر شخص الف، یک سرمایه گذار یا معامله گر آگاه و با تجربه باشد، تصمیم میگیرد تا موقعیتیش را در بازار بیتکوین بالا برده و قبل از وقوع فورک دارایی خود را به ۵۰۰۰۰ بیتکوین افزایش دهد. در نتیجه ی این کار، او ۵۰۰۰۰ بیتکوین کش بدست خواهد اورد.

قبل از فورک معمولا قیمت ارز افزایش پیدا می کند اما زمانی که یک فورک در شبکه ی یک ارز دیجیتال اتفاق می افتد، ارز آن نیز در زنجیره فورک پخش می شود. بعنوان مثال در ۲۳ ژولای ۲۰۱۷ ، قیمت بیتکوین از ۲۸۰۰ دلار بعلت فورک بیتکوین کش به ۲۷۰۰ دلار کاهش یافت.

چگونه خود را برای یک فورک جدید آماده کنیم؟

فورک ها در خیلی از اوقات اتفاق می افتند و نیازی نیست برای تک تک آنها خودمان را آماده کنیم. یک فورک زمانی به موفقیت می رسد که بتواند نظر اکثریت کاربران را به خود جلب کند.

محبوبیت فورک

محبوبیت فورک

ارتفاع بلاک یعنی چه؟

برای هر بلاک یک شماره مشخص در نظر گرفته میشود. هرچقدر این بلاک از جایی که فورک در آن رخ میدهد دورتر باشد ، سخت تر میتوان فورک را پیش بینی نمود.
دلیل این امر این است که نرخ تشکیل بلاک های جدید به توان ماینر های شبکه بلاکچین وابسته است. تا اندازه بلاک موردنظر معلوم شود ، بلاکچین جدید ایجاد خواهد شد. تراکنش های قبل فورک دیگر اعتبار نخواهد داشت. پس اگر بعد از فورک ارزدیجیتال جدید بخرید ، واحدی از قبل فورک تعلق نمیگیرد.

صرافی ها هم از کوین جدید پشتیبانی خواهند کرد.

صرافی ها هم از کوین جدید پشتیبانی خواهند کرد.

چه فورکی قابل اطمینان است؟

فورکی قابل اطمینان است که کد منبعش را قبل از وقوع منتشر کند تا توسعه دهندگان کیف پول ها امکان توسعه را داشته باشند

یک توصیه مهم

تا زمانی که از امنیت و کارکرد فورک جدید مطمئن نشدید، تراکنش های خود را با ارز جدید انجام ندهید. برای به دست آوردن سکه های رایگان از فورک بیتکوین باید قبل از مشخص شدن ارتفاع بلاک ،از ارز دیجیتال اصلی مقداری داشته باشید. در فرایند فورک توسعه دهندگان از زنجیره قدیم ، معادل داراییشان را به آنها پس خواهد داد.
اگر از قبل فورک کوین هایی دارید و میخواهید کوین های جدیدی به آن اضافه کنید ، حتما باید ابتدا موجودی بیتکوین خود را به آدرس جدیدی منتقل کنید.

این کار حتی میتواند سکه های قبل شمارا بسوزاند!

این کار حتی میتواند سکه های قبل شمارا بسوزاند!

نتیجه‌گیری

با اینکه هاردفورک‌ها جزء اجتناب‌ناپذیر ارزهای دیجیتال هستند، بعضی از آنها کلاه‌برداری‌های واقعی بوده‌اند. اما ما باید به حقوق جامعه برای توسعه‌ی چنین پروژه‌هایی احترام بگذاریم.

اگر کسی اصول هاردفورک‌های درک کند، در می‌یابد که جامعه خود مسئول ارزیابی خودش است. شاید دلیل ناپدید شدن ساتوشی ناکاموتو بعد از ساخت بیت کوین همین باشد.

تصورات نادرست زیادی راجع به هاردفورک‌ها، ذات آنها و پیاده‌سازی و پذیرش آنها از سوی سرمایه‌داران وجود دارد. این موجب جنجال و بدبینی اجتماع نسبت به چنین پروژه‌هایی می‌شود. اما باید به یاد داشت که برخی از این پروژه‌ها مشروع هستند و باعث پیشرفت شبکه می‌شوند.

نظرتان را درباره‌ی مقاله «فورک چیست و هاردفورک و سافت فورک چه تفاوتی دارند؟ + ویدئو» با ما درمیان بگذارید.

منبع:اینوستوپدیا
2 نفر این مطلب را پسندیدند.
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
رای شما ثبت شد!
اگر بازخوردی درباره این مطلب دارید یا پرسشی دارید که بدون پاسخ مانده است، آن را از طریق بخش نظرات مطرح کنید.
ثبت نظر
مهدی عباس زاده
12 سال از فعالیتم در حوزه طراحی سایت و دیجیتال مارکتینگ میگذره و اخیرا به دنیای شگفت انگیز ارزهای دیجیتال علاقه مند شدم.

‫3 نظر

 • کار در حوضه ارز دیجیتال رو بایدفرا گرفت.چون پول آینده هر کشوری از همین شبکه رد و بدل می‌شود.
  اگر کسی منبع در آمدش فقط از همین راه تامین می‌شود یا استخراج و بسیار اشتباه بزرگی مرتکب خواهدشد.
  به خصوص جوانانی که نه درس نه کار مبلغی از این کار دستشون رسیده دیگه دل به کار دیگه ای نمیدن.

 • سلام. من تو یه مقاله ای میخوندم که فورک رو به عنوان یکی از چالش های امنیتی بلاک چین مطرح کرده بود.سوالی که برام پیش اومده اینه که آیا فورک یکی از امکانات بلاک چین هست یا تهدیدات بلاک چین؟

  • سلام . مبحث امنیت و غیر متمرکز بودن جزو ابتداییات هر شبکه بلاکچین هست و فورک به عنوان یکی از امکانات بلاکچین هست که قابلیت آپدیت و رفع اشکال شبکه در اختیار ما قرار میده.

 • دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *