بیت کوین چیست؟

بیت کوین یک ارز دیجیتاله یعنی یه نوع پول الکترونیکی. ارز دیجیتال چون غیرمتمرکزه یعنی نیازی به واسطه ای مثل بانک نداره باید در شبکه بلاک چین بیت کوین از یک کاربر به یک کاربر دیگه منتقل بشه. برای حفظ امنیت هم از سیستم رمزنگاری و بلاک چین استفاده میشه.

هدف ساخت بیتکوین

هدف از ساخت بیت کوین چه بود؟

هدف ساخت ارزهای دیجیتال از بین بردن مشکلات پرداخت های سنتی بوده. یعنی بدون نیاز به واسطه بانک مرکزی و به صورت همتا به همتا میتونیم انتقال وجه بدیم.

هدف ساخت بیتکوین
فردی در حال انتقال بیت کوین
فردی در حال انتقال بیت کوین

بیت کوین چجوری منتقل میشه؟

با داشتن یه آدرس مثل ارسال یه مرسوله میتونین بیت کوین رو از یه حساب به حساب دیگه منتقل کنید

درحال سرقت بیتکوین

میتونن بیت کوین هامو سرقت کنن؟!

اینکه از چه طریقی بیت کوین کسب می کنین یا از چه سایتی خرید می کنین خیلی مهمه. روش های مختلفی برای حفظ امنیت بیت کوین وجود داره که مهم ترین هاش استفاده از کیف پول، پشتیبان گیری از کیف پول و استفاده از سیستم کامپیوتری با امنیت بالاست.

درحال سرقت بیتکوین
ساتوشی کجاست اصن؟
ساتوشی کجاست اصن؟

ساتوشی کجایی که ببینی؟

ساتوشی ناکاموتو نام کسیه که بیت کوین رو خلق کرده.
او اولین پایگاه داده بلاک چین را هم طراحی کرده. تا الان افراد زیادی ادعای ساتوشی ناکاموتو بودن کردن ولی هر کدوم به دلیل خاصی رد شدن و معلوم شد ساتوشی نیستن! یه اصل مهم هست که میگه زمانی که ساتوشی بیت کوین رو خلق کرد یک میلیون از این ارز رو برای خودش ذخیره کرد. اینکه اون بیت کوین ها الان کجاست و دست کیه رو هیچکس خبر نداره جز خود ساتوش ناکاموتو!

مردی در حال ماینینگ بیت کوین

ماینینگ بیت کوین یعنی چی؟

استخراج بیت کوین یعنی ساخته شدن بیت کوین که از طریق حل مسائل ریاضی پیچیده انجام میشه. ماینرها با استفاده از سخت افزارهای خاصی مسائل ریاضی رو حل می کنن و این مسائل بر اساس سختیش مشخص می کنه چه تعداد بیت کوین استخراج بشه. ماینر ها می تونن به تنهایی یا با همکاری هم (در استخر استخراج) کار ماینینگ رو انجام بدن و به اندازه کاری که انجام دادن پاداش بگیرن.

مردی در حال ماینینگ بیت کوین
ردی درحال خرید بیتکوین
ردی درحال خرید بیتکوین

چجوری میتونم بیت کوین بخرم؟

برای خرید بیت کوین چند روش وجود داره. راحت ترین روش ها خرید از طریق صرافی های آنلاین یا از افراد حقیقی با کارت بانکیه. برای خرید از طریق صرافی اول باید چند مرحله دیگه رو انجام بدید. بعد از انجام مراحل نصب کیف پول، پیدا کردن فروشنده معتبر، احراز هویت، انتقال پول به صرافی می تونید بیت کوین خریداری شده رو دریافت کنید.

نگهداشتن بیتکوین

بیت کوین رو کجا نگه داری کنم؟

برای نگهداری، دریافت و ارسال بیت کوین از نرم افزار یا سخت افزاری به نام کیف پول استفاده میشه که به راحتی روی موبایل یا کامپیوتر شخصی نصب میشه و امنیت بالایی داره. این کیف پول مثل یک حساب بانکی عمل می کنه یعنی اگر بخوایم بیت کوین بخریم باید آدرس کیف پولمون که مثل شماره حساب بانکیه رو به فروشنده بدیم تا بیت کوین رو به اون واریز کنه.

نگهداشتن بیتکوین