تحلیل بلندمدت قیمت بیت کوین | پیش بینی بیت کوین در سال ۲۰۲۳ و ۱۴۰۲

۱۲ اسفند ۱۴۰۱
تحلیل بلندمدت قیمت بیت کوین در سال 2022 و بعد از آن

قیمت بیت کوین در چندماه گذشته با افت شدید در حوالی سطح مهم ۲۰۰۰۰ دلار در حال معامله بوده و این باعث شده امیدها برای رشد نجومی قیمت و تحقق پیش بینی های خوش بینانه قبلی کمرنگ شود. در این مقاله قصد داریم با بررسی روند فعلی قیمت، پیش بینی جدیدی درباره ادامه سال ۲۰۲۲ و پس از آن ارائه کنیم.

بررسی بلند مدت قیمت بیت کوین

افت مجدد قیمت بیت کوین در روزهای اخیر باعث بازگشت شاخص ترس و طمع به وضعیت ترس شدید شده است. از ابتدای سال ۲۰۲۲ تاکنون، قیمت بیت کوین چندین بار با افت چند هزار دلاری مواجه شده و این موجب احساسات منفی و ترس شدید در بازار این ارز دیجیتال شده است. سؤال اینجاست که آیا با وجود حرکات قیمت در سطوح نسبتاً پایین سال جاری باز هم پیش بینی های قبلی درمورد بیت کوین صدهزار دلاری محقق خواهد شد؟ آیا این حرکات نزولی مقدمه یک روند صعودی چشمگیر هستند یا دوران افول بیت کوین آغاز شده است؟

بیت کوین ۱۰۰ هزار دلاری ، امیدواهی یا بدشانسی؟

در سال گذشته تیمی از تحلیل گران متشکل از ۳۳ عضو فایندر پیش بینی کرده بودند قیمت پادشاه ارزهای دیجیتال تا قبل از اتمام سال ۲۰۲۲ به ۹۳۷۱۷ دلار خواهد رسید. طبق بررسی های آنها، حداقل قیمت بیت کوین ۷۶۳۶۰ دلار پیش بینی شد. این ارقام تقریباً ۶۰ درصد بالاتر از قیمت این ارز دیجیتال در ابتدای سال ۲۰۲۲ است.

با درنظرگرفتن وضعیت فعلی بازار و احساسات منفی شدیدی که سرمایه گذاران را فراگرفته است، دیگر به نظر نمی رسد هدف ۱۰۰ هزار دلار در سال ۲۰۲۲ قابل دسترس باشد. با این حال در پیش بینی های بلندمدت، این روند چندان هم ناامیدکننده نیست. طبق پیش بینی فایندر، تا پایان سال ۲۰۲۵ ارزش هر بیت کوین به ۱۹۲۸۰۰ دلار و پیش از پایان سال ۲۰۳۰، این رقم به ۴۰۶۴۰۰ دلار خواهد رسید.


پیش‌ بینی قیمت بیت کوین در بلند مدت

گوین اسمیت مدیرعامل گروه پندورا معتقد است نیمی از سال جاری تحت تأثیر شرایط کلان اقتصادی در وضعیت ترس سپری شده و این احتمال وجود دارد که قیمت BTC، ۳۰% پایین تر از سطوح فعلی را نیز تجربه کند.

قیمت بیت کوین در سال های مختلف را مشاهده میکنیم.

قیمت بیت کوین در سال های مختلف را مشاهده میکنیم.

همزمان، شرکت آمریکایی مدیریت سرمایه گذاری آرک اینوست، بیت کوین یک میلیون دلاری را تا سال ۲۰۳۰ پیش بینی کرده است. به گفته آنها، با وجود افت ارزش بازار این ارز دیجیتال، به دلیل اتخاذ آن در کارکردهای روزانه و پذیرش آن توسط شرکت های مختلف در سرتاسر جان، زمینه رشد بیشتر این بازار فراهم است.

رشد بنیادی بیت کوین که از آغاز به کار تپروت، اتخاذ شبکه لایه دوم لایتنینگ و افزایش تأمین مالی متمرکز ناشی شده عواملی هستند که ما را به روند مثبت در آینده امیدوار می کنند.

یکی دیگر از عواملی که می تواند موجب افزایش قیمت بزرگترین ارز دیجیتال شود کمیاب بودن آن است.

عرضه کل بیت کوین محدود به ۲۱ میلیون سکه است در حالی که تقاضا برای آن هر روز در حال افزایش است. افزایش تقاضای عمده از سمت شرکت های بزرگی مانند مایکرواستراتژی و ادامه ماینینگ باعث شده تنها تعداد محدودی بیت کوین استخراج نشده باشد و این در بلندمدت کفه ترازوی تقاضا را نسبت به عرضه سنگین تر می کند. در نهایت هم برتری تقاضا بر عرضه باعث افزایش قیمت می شود.

عامل مهم دیگری که می تواند بر روند قیمت ارزهای دیجیتال تأثیر بگذارد قانون گذاری در کشورهای مختلف است. در سال گذشته برخی کشورها محدودیت هایی برای فعالیت این حوزه تصویب کردند. اما با شروع تنش ها بین روسیه و اوکراین، کشورها بیش از پیش متوجه اهمیت توجه و بهره مندی از ارزهای دیجیتال شدند.

اکنون در بسیاری از کشورها، قانون گذاران مشغول قانون گذاری و تصویب قوانین و مقررات لازم برای استفاده از ارزهای دیجیتال در مسیر موردنظر خود هستند. دولت ایران هم ظاهرا در پی ایجاد مقرراتی برای استفاده از ارزهای دیجیتال به منظور کم کردن اثر تحریمهای مالی آمریکا است. در صورت پذیرش وسیع این ارزها و تصویب مقررات مناسب، امکان رشد بیش از پیش ارزهای دیجیتال و به خصوص پیشرو آن یعنی بیت کوین وجود دارد. البته این امر بسیار زمان بر است اما انتظار می رود تا پایان سال جاری موضع بسیاری از دولت ها نسبت به این دنیای نوظهور مشخص گردد.

تحلیل گران بدبین و مخالفان ارز دیجیتال معتقدند در سال جاری قیمت تا ۱۰ هزار دلار افت خواهد کرد. البته آنها نیز افزایش قیمت تا ۱۰۰ هزار دلار را در آینده محتمل می دانند اما نرخ رشد کندتری را متصور هستند.

برخی کارشناسان معتقدند با ظهور فناوری هایی مثل متاورس، بازی های ارز دیجیتال، ان اف تی محصولات و تجربه جدیدی به مردم ارائه شده که به افزایش محبوبیت آلت کوین ها کمک می کند. این در نهایت موجب تأثیر بر احساسات سرمایه گذاران نسبت به بیت کوین شده و به همین دلیل قیمت بیت کوین نتوانسته پیش بینی های قبلی را برآورده کند.


قیمت کنونی بیت کوین چقدر است؟

هر واحد بیت کوین با نماد اختصاری BTC یک ارزدیجیتال با قیمت ۲۶,۱۶۱.۹۵ ارزش بازار ۵۱۰,۰۷۱,۵۸۴,۸۵۶$ است. قیمت این ارز دیجیتال در ۲۴ ساعت گذشته %-۲۲.۹۶۲ تغییر کرده است. در بین تمام ارزهای دیجیتال، Bitcoin رتبه ۱ را به خود اختصاص داده است و حجم معاملات روزانه آن ۹,۷۴۱,۷۸۰,۸۵۷$ است.


بیت کوین در سال ۲۰۲۲ (۱۴۰۱) به چه مرحله‌ای می‌رسد؟

۳ دلیل عمده برای رالی قیمت بیت کوین

رالی قیمت بیت کوین

به گفته تحلیل گران ارز دیجیتال ، سه دلیل اصلی برای افزایش قیمت بیت کوین این است:

 1. چرخه تاریخی رشد قیمت
 2. افزایش نرخ تورم
 3. ریکاوری اقتصاد

به گفته تحلیل گران سایت کریپتو تیکر دلیل اول چرخه تاریخی رشد قیمت است. قیمت بیت کوین از زمان آغاز به کار آن در چرخه های ۴ ساله حرکت کرده است. این چرخه ها بر اساس هاوینگ بیت کوین مشخص می شوند. در چرخه های قیمتی گذشته در سال های ۲۰۱۳ و ۲۰۱۷ افت قیمت با رشد تصاعدی قیمت در پایان سال همراه شده است.

در چرخه جاری، رالی بزرگی در پایان سال ۲۰۲۱ رخ نداده و این احتمال وقوع این امر در سال جاری را قوت بخشیده است. به گفته تحلیل گران چون شواهد کافی برای روند خرسی در شرایط فعلی وجود ندارد و در سال ۲۰۱۷ هم رالی پایان سال دیرتر از چرخه سال ۲۰۱۳ به وقوع پیوست، احتمال طولانی تر شدن چرخه فعلی وجود دارد.

دلیل دوم برای رشد بیت کوین نرخ تورم است.

طبق گزارش ها، نرخ تورم در اروپا و آمریکا در حال افزایش و ارزش دلار و یورو در حال کاهش است. این باعث می شود شرکت ها و سرمایه گذاران خرد بیشتری دارایی خود را وارد ارزهای دیجیتال کنند. افزایش گرایش به بازار ارزهای دیجیتال نیز به نوبه خود می تواند آغاز یک رالی را تسهیل کند.

سومین دلیل برای رشد قیمت بیت کوین در سال جاری، ریکاوری اقتصاد است. پس از بحران اقتصادی جهانی ناشی از کرونا، پیش بینی می شود در سال ۲۰۲۲ بازار سهام و وضعیت اقتصاد جهانی بهبود پیدا کند. با توجه به اینکه در سال گذشته اولین ETFهای بیت کوین به بازار سهام وارد شدند، انتظار می رود سایر محصولات مالی بیت کوین هم به بازارهای مالی دیگر راه پیدا کنند. بنابراین با بهبود شرایط این بازارها، قیمت بیت کوین هم از رشد مناسبی برخوردار می شود.

به گفته آرماندو آگوئیلار، رئیس استراتژی های جایگزین لدن، بازار S&P 500 و نزدک با ۰.۸۸ و ۰.۹۱ درصد بیشترین همبستگی را با بیت کوین دارند. این در حالی است که همبستگی ۱ نشان دهنده حرکت دوشادوش این بازارها با یکدیگر است.


سرمایه گذاران بلندمدت همچنان در سود هستند

سرمایه گذاران بلندمدت همچنان در سود هستند

قیمت بیت کوین تنها برای مدت کوتاهی در سال جاری بالاتر از ۴۵۰۰۰ دلار بوده و از ماه دسامبر نتوانسته به سطوح بالاتر از ۵۰ هزار دلار دست پیدا کند. اگرچه قیمت در حال حاضر از سقف تاریخی آن در ۶۸۰۰۰ دلار فاصله زیادی دارد و روندهای نزولی کوتاه مدت افت شدیدی را ایجاد نموده اند، بازهم نسبت به قیمت چند سال گذشته بیت کوین ارزش بیش از دوبرابری خود را حفظ کرده است.

البته نوسان در بازار چیز جدیدی نیست و سرمایه گذاران کهنه کار و تحلیل گران خبره به آن عادت دارند اما گذراندن این دوره برای سرمایه گذارانی که به تازگی و پس از مشاهده رشد چشمگیر ارزش ارزهای دیجیتال وارد این حوزه شده اند سخت و نفسگیر است.

به همین دلیل توصیه می شود سرمایه گذاران تنها بخشی از سرمایه خود را به ارزهای دیجیتال اختصاص دهند که نیاز ضروری به آن ندارند.

متأسفانه نوسان بازار ارزهای دیجیتال تحت تأثیر عوامل خارجی مانند تنش بین کشورها، انتخابات، قانون گذاری در کشورهای مختلف و محدودیت های اعمال شده توسط دولت ها افزایش یافته و این پیش بینی قیمت را دشوارتر از قبل نموده است. با این حال، بهتر است برای آگاهی از حرکات احتمالی قیمت ها در آینده به منابع معتبری همچون کوین تلگراف، بی این کریپتو، میهن سیگنال و کریپتوپولیتن مراجعه کرده و از نظر تحلیل گران برجسته و باسابقه استفاده کنیم.


منابع:

https://time.com/nextadvisor/investing/cryptocurrency/bitcoin-price-predictions/

https://cryptoticker.io/en/3-reasons-why-bitcoin-price-will-rise-massively-in-2022/

https://mihansignal.com/analysis/btc-analysis/

https://beincrypto.com/ark-invest-predicts-1-million-bitcoin-price-2030/

https://www.thecoinrepublic.com/2022/01/30/bitcoin-price-prediction-2022-changed-its-not-close-to-100k/

تجارت نیوز -پیش‌بینی قیمت بیت‌کوین و اتریوم در سال 

2 نفر این مطلب را پسندیدند.
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
رای شما ثبت شد!
اگر بازخوردی درباره این مطلب دارید یا پرسشی دارید که بدون پاسخ مانده است، آن را از طریق بخش نظرات مطرح کنید.
ثبت نظر
مهدی عباس زاده
12 سال از فعالیتم در حوزه طراحی سایت و دیجیتال مارکتینگ میگذره و اخیرا به دنیای شگفت انگیز ارزهای دیجیتال علاقه مند شدم.
شارژ رایگان با ثبت نام
با ثبت نام و تکمیل احراز هویت در جشنواره کیوسک، بیست هزار تومان بیت کوین هدیه بگیرید!

دریافت جایزه

یک نظر

 • اینکه در کل به هیچ شرط بندی نمیشه اعتماد کرد درسته ، یا هیچ گربه ای برای رضای خدا موش نمیگیره . اما اون بخش از مطلب که نوشتید وردپرس نشان دهنده ی حرفه ای بودن سایت نیست سخت در اشتباهید، لطفا در مورد چیزی که تخصص ندارید نظر قاطعانه ندید.
  مثال ، از کمپانی بنز حرفه ای تر دارین شما یا شرکت کوچکیه، جالبه بدونید وبسایت بنز با وردپرسه .
  از این مثالها زیاد هست .
  لطفا اصلاح کنید مطلب غلطتون رو

 • نمایش کامنت بیشتر

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *