ورود / ثبت نام از کجا شروع کنم؟
قیمت ارزهای دیجیتال مقایسه قیمت صرافی ها مقایسه صرافی های ایرانی مقایسه صرافی های خارجی
ماجرای پیتزای بیتکوینی

۱۰ سال پیش یعنی سال ۲۰۱۰  یک برنامه نویس به نام لاسلو هانیچ برای خرید ۲ پیتزا تعداد ۱۰ هزار بیت کوین پرداخت کرد.

هرچند در آن زمان قیمت این تعداد بیت کوین برابر ۴۱ دلار بود، اما امروز  قیمت همین تعداد بیت کوین در حدود ۷۰ میلیون دلار است.

همه‌ساله طرفداران بیت کوین ۲۲ می را به عنوان روز پیتزا جشن می‌گیرند و اهمیت ارزش این روز را یاد آور میشوند.

د این مقاله قصد داریم به اصل ماجرای روز پیتزا و اثرات آن در قیمت بیتکوین بپردازیم. باماهمراه باشید

 

اصل ماجرا

انجمن بیت کوین تاک در 2009 تاسیس شد

انجمن بیت کوین تاک در ۲۰۰۹ تاسیس شد

 

در سال ۲۰۱۰ لازلو هانیچ با نام کاربری Laszlo  یک موضوع با عنوان و محتوای زیر در انجمن بیت کوین تاک ایجاد می‌کند:

من برای چند تا پیتزا ۱۰,۰۰۰ بیت کوین پرداخت می‌کنم. شما می‌تونید خودتون برام پیتزا درست کنید و بیارید یا برام سفارش بدید تا بیارن دم خونم اما هدفم اینه که پولشو با بیت کوین پرداخت کنم. من خودم درست نمی‌کنم یا سفارش نمیدم. یه جورایی مثل هتل که درخواست میز صبحونه می‌کنی و اونا برات میارن و تو حالشو می‌‌بری!.من پیتزاهای پنیری معمولی هم دوست دارم که درست کردنش خیلی سخت و هزینه‌بر نیست. اگر علاقه‌مند هستید، بهم خبر بدید تا معامله رو انجام بدیم. با تشکر لازلو

متن درخواست آقای laszlo . برای مشاهده سایز بزرگ کلیک نمایید

متن درخواست آقای laszlo . برای مشاهده سایز بزرگ کلیک نمایید

پرداخت ۱۰,۰۰۰ بیت کوین برای دو پیتزای بزرگ عددی است که امروز با آن می‌شود چندین شعبه پیتزا فروشی بزرگ و مجلل راه‌اندازی کرد. اما آن زمان خیلی از افراد لازلو را به کلاهبرداری متهم کردند و عقیده داشتند میخواهد با فریب پیتزای مجانی بدست آورد ؛ زیر آن زمان ۱۰,۰۰۰ بیت کوین حدود ۴۱ دلار ارزش داشت.

در پاسخ به لازلو یکی از کاربران نوشت:

واقعا کمه .. این بیت کوین‌ها رو می‌تونید در سایت https://www.bitcoinmarket.com با قیمت ۴۱ دلار بفروشید. امیدوارم در گرفتن پیتزای مجانی موفق باشی!

پاسخ یکی از کاربران به درخواست پیتزای بیتکوینی

پاسخ یکی از کاربران به درخواست پیتزای بیتکوینی . برای مشاهده سایز بزرگ کلیک نمایید

 

زمانی که لازلو آن پست را منتشر کرد، هر واحد بیت کوین کمتر از ۰.۰۰۴ دلار قیمت داشت. اکنون با فرض قیمت ۷,۰۰۰ دلاری بیت کوین، داشتن ۱۰,۰۰۰ بیت کوین، یعنی رسیدن به ثروت ۷۰ میلیون دلاری! سه چهار روز طول کشید تا لازلو بتواند کسی را پیدا کند تا حاضر باشد در ازای ارزی که آینده مشخصی ندارد، دو پیتزا  به او بدهد.

 

حسرت نوستالژیک اعتماد نداشتن به فناوری جدید

حسرت نوستالژیک اعتماد نداشتن به فناوری جدید

او در نهایت در روز ۲۲ می ۲۰۱۰ توانست با پرداخت ۱۰,۰۰۰ بیت کوین به فردی با نام مستعار جرسوس که هم‌محله‌اش بود، دو پیتزای واقعا بزرگ بخرد.بعدا مشخص شد که اسم واقعی جرسوس، جرمی استردیونت (Jeremy Sturdivant) بوده است.

 

تکرار اشتباه تاریخی توسط فروشنده!

تکرار اشتباه تاریخی توسط فروشنده!

 

همچنین بخوانید |  بیتکوین چیست؟

حسرت اشتباهات بزرگ

شاید خوش‌بین ترین طرفداران بیت کوین هم فکر نمی‌کردند که بیت کوین ۰.۰۰۴ دلاری روزی ۶ هزار دلار شود. لازلو پس از آن چند بار دیگر هم برای خرید پیتزا و وسایل دیگر، بیت کوین پرداخت کرد و تاکنون حدود ۱۰۰هزار بیت کوین پرداخت کرده است که امروز ارزشی بیش از ۸۰۰ میلیون دلار دارند. او سرانجام در فوریه سال ۲۰۱۸ برای کمک به گسترش شبکه لایتنینگ بیت کوین، دو پیتزا با لایتنینگ خریداری کرد.

 

جشن روز پیتزا

هر سال طرفداران بیتکوین روز ۲۲ می را با عنوان روز پیتزا جشن میگیرند.خیلی از افراد این روز را چون اولین تراکنش واقعی بیتکوین انجام شد، روز واقعی تولد بیتکوین میدانند.

طرفداران بیتکوین در حال جشن گرفتن

طرفداران بیتکوین در حال جشن گرفتن

هر سال این جشن با شکوه تر انجام میشود و هدف آن افزایش آگاهی مردم درباره بیتکوین و توانایی های فناوری های جدید است.

فروشندگان پیتزا هم در این روز سود میکنند

فروشندگان پیتزا هم در این روز سود میکنند

 

صرافیها هم هر ساله برنامه‌های ویژه ای برای این روز تدارک می‌بینند. صرافی هیوبی اعلام کرد که برای جشن روز پیتزای بیت کوین، به برخی از معامله‌گران در خرید ارزهای دیجیتال تخفیف می‌دهد. هیوبی همچنین به قید قرعه به یک نفر، با قیمت سال ۲۰۱۰ بیت کوین یعنی ۰.۰۰۳ دلار، یک بیت کوین می‌فروشد.

 

چرا از این روز به نیکی یاد می شود؟

مردم ممکن است از این اتفاق مطلع شده و از اهمیت چنین موضوع به نظر بی اهمیتی سالها بعد تعجب کنند.

با اینکه این تراکنش خریدی ساده به نظر می آید، اما در نوع خود منحصر به فرد است.  از آن زمان، میلیون ها تراکنش بر روی بلاک چین بیت کوین انجام شده که همه ی آنها به رشد جامعه بیتکوین تلاش کرده اند.

اهمیت روز پیتزا بر کسی پوشیده نیست

اهمیت روز پیتزا بر کسی پوشیده نیست

بدون وجود این اتفاق ساده از موارد استفاده بیت کوین، ممکن بود دیگران با کاربردهای انقلابی و در عین حال ساده آن در مبادله ارزش بین دو طرف آشنا نمی شدند.

دیگر ضرورتی به تکیه بر بانک ها یا اشخاص ثالث برای تایید قابلیت اعتماد بین دو طرف وجود نداشت. این اتفاق در واقع نقطه عطفی  بود که به بیت کوین نشان داد اگر بتواند به شکلی درست این تکنولوژی را برای مردم عادی مقیاس پذیر کند، می تواند در واقع در تمام  کسب و کارها را با خودش درگیر کند.

 

قضاوت آزاد

همه ما میدانیم در آن روز ها قیمت بیتکوین در حدود ۰.۰۰۴ دلار بود ،اما امروز قیمت بیت کوین در حدود ۷ هزار دلار است. به این بهانه مروری مختصر بر قیمت بیت کوین در این تاریخ و در طول این سال ها خواهیم داشت.

 

پیش از خرید پیتزا توسط هانیچ قیمت بیت کوین پایین بود. در آن زمان قیمت هر بیت کوین حدودا ۰.۰۰۲۵ دلار بود.با این حال فقط یک سال بعد و در سال ۲۰۱۱ قیمت ۲۵۰ درصد افزایش یافت.

حوادث موثر در قیمت بیتکوین در سال 2011

حوادث موثر در قیمت بیتکوین در سال ۲۰۱۱

وقوع رویدادهای کوچک در سال ۲۰۱۲ مثل سرقت ۵ هزار بیتکوین به دنبال یک بروزرسانی امنیتی در لینود، باعث کاهش ۵ دلاری بیت کوین شد.
پذیرش بیت کوین توسط وردپرس در شروع ماه نوامبر و افزایش قابل توجه تراکنش ها به بیش از ۱۰ هزار تراکنش در بیت پی در ابتدای سال ۲۰۱۳، موجب افزایش سرمایه و ارزش بازار بیت کوین به مقدار یک میلیارد دلار شد.

در ماه می ۲۰۱۲ قیمت بیت کوین به حدود ۱۲۴ دلار رسید که یک افزایش ۱۹۶۲ درصدی نسبت به سال قبل داشت.

پایان سال ۲۰۱۳ و آغاز سال ۲۰۱۴ ترکیبی از حوادث برای بیت کوین بود.
از یک طرف سرقت ۱۰۰ میلیون دلار از کیف پول های بیت کوین، ممنوع شدن این ارز در چین، نپذیرفتن آن توسط نروژ و وجود چندین مسئله در مورد تراکنش های صرافی های بزرگ، باعث کاهش ۳۰ درصدی قیمت بیت کوین شد.

2014 شروع استفاده بیزینس ها از بیتکوین

۲۰۱۴ شروع استفاده بیزینس ها از بیتکوین

سال ۲۰۱۵ سالی پر از اشتباه بود. در ماه ژانویه صرافی انگلیسی بیت استامپ اعلام کرد که حدود ۱۹۰۰۰ بیت کوین از این صرافی سرقت شده است.
دو عامل فدرال آمریکا به علت سرقت بیت کوین مجرم شناخته شدند. قیمت بیت کوین در ۲۲ مه آن سال به ۲۴۱ دلار رسید.

 

ادعای کریگ رایت بر قیمت بیتکوین اث گذاشت

ادعای کریگ رایت بر قیمت بیتکوین اث گذاشت

در میان چندین رویداد دیگر، قیمت بیت کوین با ۲۰۰ دلار افزایش به ۴۴۳ دلار رسید.سه سال بعد و تا همین امروز حوادث متعدد و قابل ملاحظه ای برای بیت کوین رخ داده است و شاهد افزایش روز افزون قیمت بیت کوین در روز پیتزا بوده ایم.در حالی که قیمت بیت کوین نوساناتی را به سمت بالا و پایین داشته، همیشه برآیند آنها به سمت بالا بوده است.

این تاریخچه کوتاه نشان می دهد، از روزی که لازلو با بیت کوین پیتزای خود را خریداری کرده تا به امروز، قیمت بیت کوین تقریبا ۳۲۰ میلیون درصد افزایش یافته است.

 

امروز می‌توان با چند ساتوشی یک پیتزا ویژه خرید.به نظر شما روزی خواهد آمد که همین چند هزارم هم ارزش میلیون دلاری پیدا کند و حسرت به دل کسانی که بیت کوین‌هایشان را می فروشند، بگذارد؟

پاسخ خود را با ما درمیان گذارید

منابع

بیتکوین تالکز

تلگراف

بیتکوین۲۰۴۰

بر اساس رای 0 نفر
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
رای شما ثبت شد!
اگر بازخوردی درباره این مطلب دارید یا پرسشی دارید که بدون پاسخ مانده است، آن را از طریق بخش نظرات مطرح کنید.
ثبت نظر
مهدی عباس زاده
12 سال از فعالیتم در حوزه طراحی سایت و دیجیتال مارکتینگ میگذره و اخیرا به دنیای شگفت انگیز ارزهای دیجیتال علاقه مند شدم.
شارژ رایگان با ثبت نام
با ثبت نام و تکمیل احراز هویت در جشنواره کیوسک، بیست هزار تومان بیت کوین هدیه بگیرید!

دریافت جایزه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.