هشدار جدی نماینده مجلس درخصوص رمزارز ریال !

۱۲ بهمن ۱۴۰۱
هشدار جدی نماینده مجلس درخصوص رمزارز ریال !

نماینده مردم کرج در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه ریال دیجیتال دارای خطرات و ابهامات متعددی به لحاظ اقتصادی، اجتماعی، اخلاقی، فقهی و امنیتی است، گفت:

با توجه به اینکه شورای نگهبان اصطلاح رمزپول و رمزارز را در طرح بانکداری دارای ابهام دانسته، ضروری است تا پیش از رفع تمامی این نگرانی ها و ابهامات از هر گونه اقدام عجولانه توسط بانک مرکزی جلوگیری شود.

به گزارش ایسنا، مهدی عسگری در نطق میان دستور خود در جلسه علنی امروز یکشنبه(۹بهمن) مجلس شورای اسلامی بیان کرد:‌ جهان در حال تغییراتی بزرگ در راستای حاکم کردن نظم نوین و تعبیر بهتر دیکتاتوری دیجیتال و سیطره اراده زرسالاران زورگو بر اراده ملت ها و دولت ها است. سوال اینجاست که نقش ما در این کلان روندهای جهانی چیست و در تصمیمات چه مقدار به این رویکرد تمدنی توجه می کنیم و جایگاه آینده اندیشی در نظام حکمرانی ما کجاست؟

وی افزود:

چرا در برابر بسیاری از مسائل نوپدید با رویکرد جزء نگر، سطحی، مقطعی و انفعالی دست به تحلیل، قانون نویسی می زنیم. پدیده کرونا نمونه اخیر آن بود که صرفا به مثابه یک بیماری و همه گیری به آن نگاه کرده و تصمیماتی گرفته شد.

عسگری گفت: پدیده ای که امروز در کشور ما در حال پیاده سازی است. موضوع ارزهای دیجیتال بانک مرکزی که مصداق آن در ایران ریال دیجیتال یا رمزریال محل بحث ما است نه موضوع رمزارزهای غیر متمرکز بین المللی مانند بیت کوین که مقوله ای مجزا است.

وی افزود: برخی تعابیر نشان می دهد وقتی پول هوشمند و قابل برنامه ریزی شود به تبع آن صاحب پول یعنی انسان نیز قابل هک و قابل کنترل هوشمند می شود. معاون بانک مرکزی نیز به صراحت از پروژه رمزریال به عنوان تبدیل اسکناس به یک موجودیت قابل برنامه ریزی و هوشمند یاد می کند. علیرغم کتمان ارتباط رمزارزها در سند ۲۰۳۰ توسط بانک مرکزی، در پاسخ به نامه ای که برای رئیس جمهور نوشتم، در اسناد متعدد سازمان ملل تحقق اهدافی از سند ۲۰۳۰ وابسته به اجرای رمزارزها شده است. بنابراین صرفا با تغییر شکل پول مواجه نیستیم تا از نظر فقط فنی و اقتصادی آن را بررسی کنیم، بلکه با پروژه ای مواجهیم که همچون یک اسب تروا ما را با یک نظم نوین و دنیای جدید روبرو خواهد ساخت. بدیهی است که همچون اکثر اسناد بین المللی در نگاه اول این اصل زیبا به نظر می رسد و لایه های باطنی آن به تدریج آشکار خواهد شد.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی یادآور شد: حدود یک قرن از تولد ریال به عنوان پول اعتباری می گذرد، ریالی که در طول این سال ها بی ارزش تر شده، چراکه عملا تحت سیطره دلار قرار داشته و فاقد ارزش ذاتی و پشتوانه واقعی بوده است. حال به جای آنکه برای رهایی از سیطره دلار که ابزار تورم و تحریم و تحمیل اراده نظام چپاول جهانی است و برای رهایی از خلق پول از عدم توسط بانک ها به فکر تبدیل پول اعتباری به پول دارای ارزش ذاتی باشیم به دنبال خلق پول دیجیتال هستیم که این وابستگی و آشوب اقتصادی را تشدید می کند و برخلاف قاعده نفی سبیل زمینه تسلط بیگانگان بر اقتصاد کشور را تقویت می کند.

عسگری با بیان اینکه حجم ابهامات در خصوص ارزهای دیجیتال متمرکز به حدی است که اتحادیه اروپا و آمریکا نیز هنوز آن را اجرایی نکرده اند، تاکید کرد: این ابهامات برای کشور ما که درگیر نزاع تمدنی و جنگ اقتصادی با غرب است بسیار جدی تر است. از جمله اینکه رئیس سابق بانک مرکزی در مهر ۱۴۰۰ خواستار کمک های فنی صندوق بین المللی پول برای ریال دیجیتال شده است و این در حالی است که این صندوق بازوی کمکی و اطلاعاتی خزانه داری آمریکا برای اعمال تحریم علیه ایران بوده است.

وی افزود: به این ترتیب اطلاعات تراکنش ها در اختیار IMF خواهد بود و این موضوع وقتی جدی تر می شود که نرم افزار تولید بلاکچین از شرکتی آمریکایی دریافت شده است و این یعنی قرار دادن زیرساخت پولی کشور در اختیار تحریم کنندگان و تهدیدگران ایران.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه ریال دیجیتال دارای خطرات و ابهامات متعددی به لحاظ اقتصادی، اجتماعی، اخلاقی، فقهی و امنیتی است، گفت: ضروری است همانطور که شورای نگهبان اصطلاح رمزپول و رمزارز را در طرح بانکداری دارای ابهام دانسته، تا پیش از رفع تمامی این نگرانی ها و ابهامات از هر گونه اقدام عجولانه و غیرضروری توسط بانک مرکزی جلوگیری شود.

نظرتان را درباره‌ی مقاله «هشدار جدی نماینده مجلس درخصوص رمزارز ریال !» با ما درمیان بگذارید.

5 نفر این مطلب را پسندیدند.
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
رای شما ثبت شد!
اگر بازخوردی درباره این مطلب دارید یا پرسشی دارید که بدون پاسخ مانده است، آن را از طریق بخش نظرات مطرح کنید.
ثبت نظر
مهدی عباس زاده
12 سال از فعالیتم در حوزه طراحی سایت و دیجیتال مارکتینگ میگذره و اخیرا به دنیای شگفت انگیز ارزهای دیجیتال علاقه مند شدم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *