آربیتروم از نظر کل تراکنش های پردازش شده از اتریوم پیشی گرفت

۱۰ اردیبهشت ۱۴۰۲
آربیتروم از نظر کل تراکنش های پردازش شده از اتریوم پیشی گرفت

طبق آخرین گزارشات، آربیتروم نشان داد که چگونه از نظر کل تراکنش های پردازش شده از شبکه بعدی پیشی می گیرد.

Arbitrum ، یک پروتکل مقیاس ‌پذیری مبتنی بر لایه ۲ در بلاک چین اتریوم است. این ارز دیجیتال آخرین گزارش عملکرد خود را به اشتراک گذاشت. این گزارش نشان می دهد که چگونه این کریپتو از نظر کل تراکنش‌ های پردازش‌شده از شبکه بعدی پیشی می ‌گیرد. طبق آخرین توییت، لایه ۲ گفت که پروتکل Arbitrum One آن در مجموع ۱.۲۶ میلیون در هفته پردازش کرد.

در حالی که ممکن است این یک نوع تصادف تلقی شود، لایه آربیتروم نوا همچنین در مجموع ۱.۱۸ میلیون تراکنش را برای زمان مورد بررسی پردازش کرد. این ارقام با آنچه که پروتکل اصلی اتریوم پردازش می ‌کرد و تنها ۹۳۹۰۰۰ بود، مقایسه می ‌شود.

چرا پروتکل های لایه ۲ مانند آربیتروم ظاهر شدند؟

اتریوم به عنوان یک پروتکل بلاک چین با کارایی بالا در نظر گرفته می شود. همچنین این ارز دیجیتال به عنوان بزرگترین پلت فرم قرارداد هوشمند در اکوسیستم ارز دیجیتال رتبه بندی می شود. با این که تسلط غیرقابل انکاری در بازار دارد اما توان تراکنشش کم و هزینه تراکنش هایش بسیار بالا است. علیرغم آخرین انتقال به مدل اجماع اثبات (PoS)، مقیاس پذیری اتریوم همچنان در سطح پایینی قرار دارد.

به نقل از کوین گیپ، نقص مذکور بر ظهور پروتکل‌ های Layer-2 مانند آربیتروم تأثیر گذاشت. همواره جنگ شدیدی بین پروتکل های L2 وجود دارد، اما آخرین ارقام Arbitrum نشان می دهد که هنوز هم پیشتاز است. علاوه بر تعداد بالای تراکنش‌ ها، Arbitrum گفت که شاهد تعدادی پروتکل نوآورانه جدید است که روی آن راه‌اندازی شده است.

نکته مهم دیگری که به آن اشاره شد، راه اندازی یک هیئت شغلی برای کمک به توسعه دهندگان در اکوسیستم آن است. در این صورت توسعه دهندگان برتر بر روی ساخت پروژه های مهم متمرکز می شوند.

جنگ لایه ۲ در اتریوم

تعدادی به اصطلاح قاتل اتریوم در اکوسیستم بلاک چین وجود دارد. با این حال جنگ واقعی که در حال حاضر باید مراقب آن بود، جنگ بین شبکه ‌های لایه ۲ ساکن در شبکه اصلی اتریوم است.

علاوه بر آربیتروم، Optimism (OP)، پالیگان zkEVM، zkSync و Loopring (LRC) جزو برترین لایه ۲های عملکردی و کاربردی هستند. طبق اخبار میهن سیگنال، امروزه این پروتکل های لایه ۲ در صنعت کریپتو جولان می دهند.  در حالی که همه آنها مقیاس پذیری بهتری در مقایسه با اتریوم دارند، مزیت نسبی آنها از نظر تراکنش در ثانیه (TPS) و هزینه گاز متفاوت است.

پالیگان همچنین اخیرا گزارش عملکرد خود را برای زنجیره جانبی zkEVM خود اعلام کرد. این رمزارز اشاره کرد که رشد کل تراکنش ۳۰۰ درصدی برای ماه آوریل ثبت شده است. هر یک از این L2 ها دارای مزایای متفاوتی هستند. به طور کل هدف آنها کمک به ارتقای تصویر کلی بلاک چین اتریوم است و این پروسه تاکنون عملکرد خوبی داشته است.

منبع:کوین گیپ
2 نفر این مطلب را پسندیدند.
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
رای شما ثبت شد!
اگر بازخوردی درباره این مطلب دارید یا پرسشی دارید که بدون پاسخ مانده است، آن را از طریق بخش نظرات مطرح کنید.
ثبت نظر
صابره براتی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *