منظور از اکوسیستم دیفای بیت کوین چیست؟

۱۸ تیر ۱۴۰۲
دیفای بیت کوین
آیا برای سفری آماده هستید که در آن سیستم پولی به صورت خودگردان اداره می شوند؟ در این معرفی جذاب، به عالم شگفت‌انگیز دیفای ارزدیجیتال بیتکوین سری خواهیم زد و مفاهیم و امکانات آن را  بررسی خواهیم کرد. از پلتفرم‌های نوآورانه تا پروتکل‌های نوآورانه، در میان پیچیدگی‌های این چشمگیر و رشد سریع، ما در این منظومه حرکت خواهیم کرد. پس کمربند ایمنی خود را ببندید و آماده باشید تا به بررسی اکوسیستم دیفای ارزدیجیتال بیتکوین بپردازیم و آن را به شیوه‌ای ساده و قابل فهم برای شما توضیح دهیم!

منظور از دیفای بیت کوین چیست؟

دیفای بیتکوین به توسعه برنامه‌های کاربردی غیرمتمرکز (DApps) در بلاک چین بیتکوین اشاره دارد که توسط به‌روزرسانی تپروت امکان‌پذیر شده است. قبل از این به‌روزرسانی، اتریوم تسلط کامل بر فضای دیفای ارزدیجیتال (DeFi) را داشت و خدماتی نظیر تبادل‌های غیرمتمرکز، پلتفرم‌های وام‌دهی خودکار و توکن‌های غیرقابل معامله (NFTs) را ارائه می‌کرد. اما با تاپ‌روت، بیتکوین اکنون قابلیت پشتیبانی از برنامه‌های کاربردی غیرمتمرکز نوآورانه و مشارکت در جریان رشد دیفای ارزدیجیتال را دارد. بهبود تاپ‌روت با برطرف کردن مشکلات قابلیت مقیاس‌پذیری تراکنش‌ها و امکان اعتبارسنجی همزمان امضاهای دیجیتالی چندگانه، حجم مورد نیاز برای هر بلاک را کاهش می‌دهد. این امکان را برای توسعه برنامه‌های کاربردی DeFi در شبکه بیتکوین ایجاد می‌کند.
بیت کوین

دیفای بیت کوین چگونه کار می کند؟

بیتکوین DeFi از طریق استفاده از توکن‌های بسته‌شده، بلاک چین‌های لایه اول و زنجیره‌های فرعی، ترید ارزدیجیتال غیرمتمرکز را در شبکه بیتکوین امکان‌پذیر می‌سازد.

زبان اسکریپت مورد استفاده در بیتکوین، به نام اسکریپت، محدودیت‌هایی دارد و تورینگ کامل نیست، به این معنا که برخی از عملیات منطقی مانند حلقه‌ها را ندارد. بنابراین، قابلیت برنامه‌پذیری شبکه بیتکوین حتی با به‌روزرسانی تاپ‌روت محدود است. به منظور برطرف کردن این موضوع، پلتفرم‌های دیفای ارزدیجیتال بیتکوین برای میزبانی قراردادهای هوشمند خود، به راهکارهای مقیاس‌پذیری لایه دوم و زنجیره‌های فرعی وابسته هستند.

توکن‌های بسته‌شده مانند Wrapped Bitcoin (wBTC)، بلاک چین‌های لایه اول مانند Stacks و زنجیره‌های فرعی مانند Rootstock، امکان ترید ارزدیجیتال را در بیتکوین فراهم می‌کنند. به عنوان مثال، wBTC یک توکن اتریوم است که بیتکوین را در شبکه اتریوم نمایان می‌کند و به کاربران اجازه می‌دهد با استفاده از بیتکوین با برنامه‌های کاربردی اتریوم تعامل کنند.

Stacks یک بلاک چین مستقل لایه اول است که از مکانیزم اثبات کار بیتکوین بهره می‌برد و روش‌های جدیدی برای استفاده و بهره‌برداری از ارزدیجیتال بیتکوین را فراهم می‌کند. این بلاک چین امکاناتی نظیر ترید، ساخت NFT، امانت گیری از استیبل‌کوین‌های الگوریتمی و راه‌اندازی و تبادل توکن‌ها در شبکه بیتکوین را فراهم می‌کند. NFTهای ایجاد شده در Stacks بر روی بلاک چین بیتکوین تسویه و تضمین می‌شوند.

Rootstock یک بلاک چین موازی با بیتکوین است که قراردادهای هوشمند تورینگ کامل را در شبکه بیتکوین فراهم می‌کند. هنگامی که بیتکوین به Rootstock ارسال می‌شود، به RBTC تبدیل می‌شود که یک نسخه فعال قراردادهای هوشمند بیتکوین است. این پروتکل به عنوان پلی بین زنجیره‌های بیتکوین و Rootstock عمل می‌کند و امکان ارتباط دوطرفه را فراهم می‌کند. پروژه‌هایی مانند Sovryn از فناوری Rootstock برای اتصال به شبکه‌های دیگر مانند شبکه لایتنینگ، اتریوم، بیتکوین و زنجیره هوشمند BNB استفاده می‌کنند و برنامه‌های مالی بدون نیاز به اجازه را فراهم می‌کنند.

بیت کوین

معرفی انواع پروژه های معروف دیفای

پروژه‌های مختلفی در حوزه دیفای ارزدیجیتال بیتکوین وجود دارند که شامل BadgerDAO، RenVM و شبکه Liquid می‌شوند.

BadgerDAO یک سازمان خودمختار غیرمتمرکز است که به کاربران امکان استفاده از بیتکوین به عنوان تضمین در DApps های مختلف را می‌دهد. این سازمان از توکن BADGER مبتنی بر اتریوم برای حاکمیت و تشویق استفاده می‌کند. کاربران می‌توانند با استیک کردن بیتکوین نمادین خود در Sett Vaults به عنوان پول های بیتکوین توکنیزه شده، درآمد کسب کنند. در این سیستم، سود به شکل بتوکن به وسیله قراردادهای هوشمند مدیریت می‌شود.

RenVM یک پروتکل غیرمتمرکز بر روی اتریوم است که توکن هایی که ارزهای غیراتریومی مانند بیتکوین را نمایندگی می‌کنند، ایجاد می‌کند. این پروتکل، نقدینگی را در چندین بلاک چین امکان پذیر می‌کند و اجازه می‌دهد که دارندگان بیتکوین بتوانند به محصولات DeFi اتریوم دسترسی پیدا کنند بدون اینکه بیتکوین خود را بفروشند یا اموال خود را بین بلاک چین ها منتقل کنند. RenBridge تبادل دارایی ها بین بلاک چین ها را ممکن می‌سازد.

شبکه Liquid یک راهکار بیتکوین لایه ۲ و یک شبکه تسویه در بین صرافی ها است که امکان صدور دارایی های دیجیتالی مانند توکن های امنیتی، ارزهای پایدار و سایر ابزارهای مالی را بر روی بلاک چین بیتکوین فراهم می‌کند. در این شبکه، نسخه توکنیزه شده بیتکوین به نام LBTC به عنوان توکن اصلی در سایدچین Liquid استفاده می‌شود. کاربران بیتکوین خود را به آدرس شبکه Lightning Network ارسال کرده و سپس معادلی از LBTC را دریافت می‌کنند. در صورتی که تراکنش ۱۰۲ تأیید داشته باشد، LBTC به آدرس کاربر تحویل داده می‌شود.

این پروژه‌ها با ارائه راهکارهای جدید برای استفاده از بیت کوین به عنوان تضمین، دسترسی به دیفای ارزدیجیتال در بلاک چین های مختلف و صدور دارایی های دیجیتال بر روی شبکه بیتکوین، امکانات دیفای ارزدیجیتال بیتکوین را گسترش می‌دهند.

جمع بندی

آینده دیفای ارزدیجیتال بیتکوین به چندین عامل بستگی دارد، از جمله پایداری و امنیت بلاک چین‌ها و پروتکل‌های استفاده شده، سطح نوآوری که با خود به همراه می‌آورند و انگیزه‌هایی که برای سرمایه‌گذاران فراهم می‌کنند.

با وجود راهکارهای مقیاس‌پذیری بیتکوین مانند بلاک چین استکس، بلاک چین لیکوید و غیره، روند دیفای ارزدیجیتال به سمت بلاک چین بیتکوین جاری است. با این حال، دیفای ارزدیجیتال در بیتکوین نسبت به بلاک چین اتریوم و سایر پلتفرم‌های قرارداد هوشمند دسترسی آسان‌تری ندارد.

از جانبی، اگر توسعه‌دهندگان بخواهند برای توسعه DApps یا صدور NFTها از بلاک چین بیتکوین استفاده کنند، نیاز دارند به راهکارهای لایه ۱ و لایه ۲ تکیه کنند، در حالی که در اتریوم می‌توانند از تست نت‌های مانند Ropsten استفاده کنند.

در حال حاضر، NFTها در بیتکوین هنوز در مراحل ابتدایی خود قرار دارند؛ اما با توجه به نقش بنیادی بیتکوین در دنیای ارزهای دیجیتال، احتمالاً در آینده توسعه دهندگان به بلاک چین بیتکوین مراجعه کرده و ابزارها و پلتفرم‌های مالی نوآورانه‌تری را برپا خواهند کرد. بنابراین، برای موفقیت دیفای ارزدیجیتال بیتکوین، باید برنامه‌های مالی غیرمتمرکز نوآورانه‌ای ارائه داد که در بلاک چین‌های دیگر موجود نباشند، تعداد قابل توجهی کاربر جذب کنند و مزیت‌های واضحی را در مقابل راهکارهای موجود دیفای داشته باشند.

نظرتان را درباره‌ی مقاله «منظور از اکوسیستم دیفای بیت کوین چیست؟» با ما درمیان بگذارید.

1 نفر این مطلب را پسندید.
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
رای شما ثبت شد!
اگر بازخوردی درباره این مطلب دارید یا پرسشی دارید که بدون پاسخ مانده است، آن را از طریق بخش نظرات مطرح کنید.
ثبت نظر
مهدی عباس زاده
12 سال از فعالیتم در حوزه طراحی سایت و دیجیتال مارکتینگ میگذره و اخیرا به دنیای شگفت انگیز ارزهای دیجیتال علاقه مند شدم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *