هشدار مرکز ملی فضای مجازی: سایت‌های فروش بیت‌کوین مجوز ندارند

۱۳ اسفند ۱۳۹۹
هشدار مرکز ملی فضای مجازی: سایت‌های فروش بیت‌کوین مجوز ندارند

به نقل از دنیای اقتصاد، مرکز ملی فضای مجازی که دبیرخانه شورای عالی فضای مجازی محسوب می‌شود تاکید کرده که تصمیمی برای اعطای مجوزی در این خصوص به درگاه‌ها و سایت‌های فعال خرید و فروش رمزارزها و بیت‌‌کوین در کشور گرفته نشده است. هشدار مرکز ملی فضای مجازی در حالی منتشر شده که در حال حاضر تولید بیت‌کوین در کارگاه‌های صنعتی در نقاط مختلفی در سراسر کشور انجام می‌شود. با توجه به عرضه انواع رمزارزها در فضای مجازی و مواجه شدن بسیاری از افراد با تبعات منفی و مشکلات متعدد به‌وجودآمده در این زمینه، مرکز ملی فضای مجازی در اطلاعیه‌ای اعلام کرد که این نوع شبه‌دارایی‌ها از هیچ‌گونه پشتوانه و تضمینی برخوردار نیستند و علاوه برآن به‌طور دائم دچار نوسانات قیمتی خارج از مناسبات اقتصادی متعارف شده و بیم از دست رفتن ثروت و دارایی خریداران همواره وجود دارد.

در کنار این موارد، گزارش‌های فراوانی از طرف مردم و نهادهای نظارتی در زمینه سرقت و کلاه‌برداری در این بازار وجود دارد که بررسی آنها موید سیر صعودی فعالیت‌های مجرمانه در این خصوص است:

حضور بازیگران و عوامل فعال ناشناخته و غیرقابل‌ شناسایی در بازار خرید و فروش این نوع شبه‌دارایی‌های فاقد پشتوانه، موجب شده که این فضای خرید و فروش بسیار غیرقابل اعتماد شده و قدرت هرگونه پیگیری برای جبران زیان‌های احتمالی و ارائه اسناد و ادله، از نهادهای حمایتی و صیانتی مرتبط با حفظ حقوق مردم سلب شده است.

مرکز ملی فضای مجازی با اعلام اینکه فعالیت در بازار این نوع ارزهای دیجیتالی شفاف نیست، عنوان کرده است:

علاوه بر خروج سرمایه از کشور، هیچ نشانه‌ای از وجود سازوکارهای حفظ دارایی‌‌های مردم توسط گردانندگان پشت پرده آنها ارائه نشده است. از این‌ رو اکیدا توصیه می‌‌شود همگان در این زمینه احتیاط‌های لازم را به‌خرج داده و در دام تبلیغات سوداگران این بازار غیرشفاف نیفتند.

در این اطلاعیه تاکید شده است؛ تجربه از دست ‌رفتن دارایی‌های مردم در جریان‌های مشابه مانند شبکه‌‌های هرمی در کشور و دنیا وجود دارد و انتظار می‌رود همه نهادها و صاحبان رسانه، مسوولانه نسبت به آگاهی‌بخشی صحیح به شهروندان تلاش کنند. در این زمینه تاکید می‌شود تاکنون هیچ‌گونه تصمیمی برای اعطای مجوز به درگاه‌ها و سایت‌‌های فعال خرید و فروش رمزارزها و بیت‌‌کوین در کشور گرفته نشده و لازم است همگان مراقبت‌‌های لازم در این خصوص را به عمل آورند.

همچنین توصیه میکنیم برای اطلاع از وضعیت قانونی رمزارز ها و استخراج، مقاله آیا بیت کوین در ایران قانونی است؟ را مطالعه نمایید.

11 نفر این مطلب را پسندیدند.
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
رای شما ثبت شد!
اگر بازخوردی درباره این مطلب دارید یا پرسشی دارید که بدون پاسخ مانده است، آن را از طریق بخش نظرات مطرح کنید.
ثبت نظر
مهدی عباس زاده
12 سال از فعالیتم در حوزه طراحی سایت و دیجیتال مارکتینگ میگذره و اخیرا به دنیای شگفت انگیز ارزهای دیجیتال علاقه مند شدم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *