توکن BRC20 چیست و چه تفاوتی با DRC20 دارد؟

۰۱ مرداد ۱۴۰۲
BRC20

با وجود ایجاد شبکه های بلاک چین مختلف و آلت کوین های متنوعی که با اهداف متنوع آغاز به کار کرده اند، بیت کوین همچنان در اوج محبوبیت است. معرفی توکن های BRC20 هم موجب افزایش فعالیت در این شبکه شده است. پس از ایجاد این توکن ها، برای حل مشکلات موجود توکن های DRC20 وارد بازار شدند. این توکن ها به محض ورود توجه زیادی را به خود جلب کرده اند. به همین دلیل قصد داریم در این مقاله به معرفی هر یک از این دو نوع توکن و مقایسه آنها بپردازیم. با ما تا انتها همراه باشید.

مقایسه اجمالی توکن های BRC20 و DRC20

ویژگی ها BRC20 DRC20
نقدشوندگی بالا پایین
الگوریتم رمزنگاری SHA-256 Keccak-256
امنیت کمتر امن تر
مقیاس پذیری کمتر بیشتر
زمان بلاک ۱۰ دقیقه ۲ دقیقه
محبوبیت بیشتر کمتر
سرعت تراکنش کندتر سریع تر

BRC20 چیست؟

توکن های BRC20 در ماه مارس ۲۰۲۳ توسط یک برنامه نویس با نام مستعار دومو آغاز به کار کردند. ایده پشت این توکن ها ایجاد توکن های قابل تعویض بر روی شبکه بیت کوین بود. Ordi اولین توکن BRC20 بود که آغاز به کار کرد.

پس از آن توکن های دیگری وارد بازار شدند که اکثریت آنها میم کوین بودند. افزایش تقاضا برای توکن های BRC20 منجر به افزایش هزینه های تراکنش بیت کوین و فشردگی این شبکه شد. همچنین، برخی از این توکن ها افزایش قیمت شدید و رشد ارزش بازار را در ماه می ۲۰۲۳ تجربه کردند.

توکن های BRC20 بر بستر شبکه بیت کوین فعالیت می کنند و از قراردادهای هوشمند استفاده نمی کنند. این توکن ها از داده های JSON برای ایجاد و انتقال توکن ها استفاده می کنند. این عملیات به دلیل تازگی آغاز به کار آن هنوز کاربرپسند نیست و ابزارها و خدمات محدودی از آن استفاده می کنند. کاربرد اندک این توکن ها و سادگی ایجاد آنها موجب کاهش ارزش آنها می شود.

به هر حال، توکن BRC20 به عنوان یک آزمایش برای فعال کردن مکانیزم تعویض پذیری در بلاک چین بیت کوین انجام شده است و احتمال شکست خوردن این آزمایش وجود دارد.

DRC20 چیسـت؟

منظور از DRC20 چیسـت؟

پیدایش توکن های DRC20 جرقه ای از انقلاب احتمالی در فضای ارز دیجیتال بود. موج DRC20 در حال شکل دادن به فضای کریپتو است زیرا یکی از محبوب ترین استانداردهای توکن است که به طور انحصاری برای پلتفرم بلاک چین دوج کوین ایجاد شده است.

توکن های DRC20 هم مانند سایر استانداردهای شناخته شده توکن از جمله ERC20 که به صورت انحصاری برای شبکه اتریوم به کار می روند، قابل تعویض هستند و کاربران می توانند آنها را ایجاد و معامله کنند.

نقطه جذاب این توکن ها، سازگاری آنها با کیف پول دوج کوین است که به کاربران امکان می دهد دریافت ها و پرداخت هایشان را از این راه انجام دهند و با برنامه های غیرمتمرکز (dApps)  مبتنی بر بلاک چین دوج کوین تعامل داشته باشند.

با اینکه استاندارد DRC20 هم در ابتدای راه خود است این پتانسیل را دارد که به یک جزء کلیدی در اکوسیستم دوج کوین تبدیل شود. این به توسعه دهندگان امکان می دهد انواع توکن های منحصر به فرد را برای کاربردهای متنوع از جمله دارایی های دیجیتال، خدمات و حتی رای بسازند.

کاربرد این استانداردها چیست؟

این پروتکل ها اهمیت زیادی برای ایجاد و مدیریت توکن ها در پلتفرم های بلاک چین دارند. توسعه دهندگان از این استانداردها برای ایجاد توکن های محبوبی مانند BRC-20  و DRC-20 استفاده می کنند.

تفاوت توکن های BRC-20 و توکن های DRC-20 چیست؟

هر دو استاندارد BRC-20  و DRC-20 هیجان را به دنیای ارز دیجیتال وارد کرده اند. با اینکه هر دو نوآوری به شمار می روند ویژگی های متفاوتی دارند که در زیر به آنها اشاره می کنیم:

  • پلتفرم بلاک چین:BRC20  یک استاندارد آزمایشی برای کار بر روی شبکه بیت کوین است در حالی که DRC20 روی شبکه دوج کوین فعالیت می کند.
  • نقدشوندگی: نقدشوندگی یکی از نکات مهم برای هر سرمایه گذار است. از این نظر توکن های BRC20   بر DRC20 برتری دارند.
  • به کارگیری قراردادهای هوشمند: توکن های DRC20 به منظور استفاده در قراردادهای هوشمند طراحی شده اند در حالی که توکن های BRC20  با ماشین مجازی اتریوم سازگار نیستند و از قراردادهای هوشمند پشتیبانی نمی کنند.
  • سرعت تراکنش: سرعت تراکنش های DRC20 نسبت به BRC20   بیشتر است.
  • امنیت: امنیت DRC20 به دلیل استفاده از الگوریتم رمزنگاری Keccak-256 نسبت به BRC20 که از SHA-256 استفاده می کند بیشتر است.

BRC20  یا DRC20 کدام یک بهتر است؟

هر دو استاندارد موجب ایجاد گزینه های متنوع برای توسعه دهندگان در استفاده از برنامه های غیرمتمرکز شده اند. با اینکه BRC20 قدمت بیشتری دارد، مقیاس پذیری و امنیت کمتری را نسبت به DRC20 ارائه می دهد. به نظر می رسد استاندارد DRC20 برای جبران محدودیت های BRC20 ایجاد شده است.

از این جهت می توان گفت DRC20 برتر است زیرا پیشرفته تر، مقیاس پذیرتر، ایمن تر و سازگاری بیشتری دارد که برای توسعه دهندگان جذاب تر است.

در نهایت میتوان گفت هر کدام از این توکن ها ویژگی خاص خود را دارند که برای منظور خاصی استفاده می شوند. شما میتوانید همه این توکن ها را از بهترین صرافی ارز دیجیتال ایرانی یا معرفی بهترین صرافی ارز دیجیتال خارجی برای ایرانی ها  تهیه کنید.

نظرتان را درباره‌ی مقاله «توکن BRC20 چیست و چه تفاوتی با DRC20 دارد؟» با ما درمیان بگذارید.

منبع:coingape
7 نفر این مطلب را پسندیدند.
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
رای شما ثبت شد!
اگر بازخوردی درباره این مطلب دارید یا پرسشی دارید که بدون پاسخ مانده است، آن را از طریق بخش نظرات مطرح کنید.
ثبت نظر
فاطمه عباس زاده
سردبیر بخش تحلیلی میهن سیگنال، مترجم و تحلیلگر در حوزه های مالی، اقتصادی و ارزهای دیجیتال

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *