مصوب شدن کلیات طرح ساماندهی رمز ارزش‌ها در کمیسیون اقتصادی

۱۴ آذر ۱۴۰۲
مصوب شدن کلیات طرح ساماندهی رمز ارزش‌ها در کمیسیون اقتصادی

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس از تصویب کلیات لایحه ارجاع اختلاف بین بانک مرکزی ایران و دولت کره جنوبی و طرح ساماندهی رمز ارزش‌ها در جلسه امروز این کمیسیون خبر داد.

به گزارش ایسنا، محمدرضا پورابراهیمی در توضیح جلسه امروز کمیسیون اقتصادی گفت: در این جلسه لایحه ارجاع اختلاف بین بانک مرکزی ایران و دولت کره جنوبی در دستور کار قرار گرفت؛ طی سالهای اخیر حساب هایی در حوزه تجارت خارجی به عنوان منابع متعلق به جمهوری اسلامی ایران در بانکهای کره جنوبی نگهداری شده که اخیرا به دلیل تغییر ارزش پولی کشور کره در مقابل واحد پول دلار هزینه ای را به کشور ما تحمیل کرده است.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه دولت کره جنوبی مقصر اصلی این موضوع است، گفت: دولت کره مکلف بوده در زمان‌هایی که جمهوری اسلامی ایران دستور امکان استفاده از منابع ارزی اش را می داد، این امکان را برای ما فراهم کند، اما به هر دلیلی رخ نداد و عملا تاخیر در پرداخت تعهدات دولت کره بابت منابع ارزی جمهوری اسلامی ایران، باعث شد مشمول کاهش ارزش پول ملی در آنجا شود و حدود یک میلیارد دلار هزینه تحمیل کند.

وی ادامه داد: با این اتفاق دولت لایحه‌ای را به مجلس ارائه کرد تا بعد از تصویب آن، موارد برشمرده شده مورد پیگیری قرار دهد. در این لایحه پیش بینی شده تا اختیار لازم به بانک مرکزی و معاونت حقوقی ریاست جمهوری در زمینه پیگیری این موضوع داده شده و شکایت ایران از دولت کره جنوبی پیگیری شود.

وی گفت که در این جلسه کلیات لایحه ارجاع اختلاف بین بانک مرکزی ایران و دولت کره جنوبی به تصویب رسید.

پورابراهیمی با انتقاد از حضور پیدا نکردن رئیس کل بانک مرکزی در جلسه کمیسیون اقتصادی مجلس گفت که کمیسیون اقتصادی بر لزوم هماهنگی بانک مرکزی با کمیسیون برای ارائه گزارشات تاکید دارد؛ مقرر شد کمیسیون اقتصادی پیرامون مشکلات شکل گرفته نشست مشترکی با رئیس جمهور داشته باشد تا انتقاد مجلس به نحوه رفتار غیر مسئولانه رئیس کل بانک مرکزی به رئیس جمهور منعکس شود. ما این انتقاد شدید را هم از سوی رئیس مجلس و هم با جلسه با رئیس جمهور پیگیری خواهیم کرد.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با اشاره به بررسی گزارش مربوط به ساماندهی رمز ارزش‌ها گفت: به موجب ارائه این گزارش در مجلس، ما باید متن مصوبی را آماده می کردیم که بعد از مدت ها آماده شد. لذا امروز کلیات طرح ساماندهی رمز ارزش‌ها در کمیسیون مورد بررسی و به تصویب رسید. قرار است جزئیات این طرح در هفته های آینده در مجلس مورد بررسی قرار گیرد.

نظرتان را درباره‌ی مقاله «مصوب شدن کلیات طرح ساماندهی رمز ارزش‌ها در کمیسیون اقتصادی» با ما درمیان بگذارید.

برای این مطلب رای ثبت نشده
اولین رای دهنده باش!
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
رای شما ثبت شد!
اگر بازخوردی درباره این مطلب دارید یا پرسشی دارید که بدون پاسخ مانده است، آن را از طریق بخش نظرات مطرح کنید.
ثبت نظر
مهدی عباس زاده
12 سال از فعالیتم در حوزه طراحی سایت و دیجیتال مارکتینگ میگذره و اخیرا به دنیای شگفت انگیز ارزهای دیجیتال علاقه مند شدم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *