دستورالعمل جدید برای احراز هویت

۱۳ آبان ۱۳۹۸
دستورالعمل جدید کارگروه ویژه اقدام مالی در خصوص گسترش سیستم‌های احراز هویت دیجیتال

کارگروه ویژه اقدام مالی (FATF) در تازه‌ترین دستورالعمل خود از موسسات مالی خواسته تا خود را برای گسترش جهانی سیستم‌های دیجیتال احراز هویت آماده کنند.

به گزارش کوین دسک، کارگروه ویژه اقدام مالی بر اساس این دستورالعمل، پنجشنبه هفته گذشته به دولت‌ها، نهادها و سهام‌دارانی که تحت قوانین این کارگروه قرار می‌گیرند اعلام کرد که باید سیاست‌های ضد پول‌شویی و مقابله با تامین مالی تروریسم را اجرا نمایند.

در دستورالعمل مذکور، FATF خطاب به نهادهای دولتی اعلام می‌کند که از آنجایی که روند پردازش تراکنش‌های مالی روز به روز دیجیتالی‌تر می‌شوند باید خود را برای مقابله با مشکلات ناشی از امنیت و شفافیت چنین تراکنش‌هایی آماده کنند.

در وب‌سایت رسمی این کارگروه، چندین سوال مختلف با عنوان «حوزه‌های محوری» تدوین شده است. در این وب‌سایت از سهام‌داران خصوصی خواسته شده تا پایان ماه نوامبر سال ۲۰۱۹، نظرات و پاسخ‌های خود را از طریق ایمیل، ارسال نمایند.

در این دستورالعمل به صورت خاص از فناوری دفتر کل توزیع شده، به عنوان ابزاری برای تسهیل رشد شبکه‌های احراز هویت دیجیتالی نام برده شده است. اخیرا شاهد ورود شرکت‌های مختلف بلاک چینی در حوزه احراز هویت دیجیتالی بوده‌ایم که «سیویک» (Civic) سرشناس‌ترین آنهاست.

در بخش دیگری از دستورالعمل، کارگروه ویژه اقدام مالی از مقامات کشورهای عضو می‌خواهد تا راهنماهای جامع یا قوانین مشخصی در حوزه احراز هویت دیجیتالی تهیه نمایند. هدف از تدوین چنین قوانینی امکان استفاده نهادهای تحت قوانین این کارگروه از سیستم‌های مستقل، مناسب احراز هویت به منظور مقابله با پولشویی و تامین مالی تروریسم اعلام شده است.

کارگروه ویژه اقدام مالی، همچنین به موسساتی نظیر صرافی‌های ارز دیجیتال (که از آنها با عنوان «خدمات دهندگان دارایی‌های مجازی» (VASP) یاد می‌کند) پیشنهاد می‌کند که در خصوص بکارگیری سیستم‌های احراز هویت دیجیتالی برای ارزیابی بایسته کاربران رویکردی آگاهانه و مبتنی بر ریسک اتخاذ نمایند.

در دستورالعمل ۷۷ صفحه‌ای کارگروه ویژه اقدام مالی، بخشی نیز به مشکلات سیستم‌های احراز هویت دیجیتالی پرداخته شده است. قابل اتکا و مستقل بودن این سیستم‌ها و نحوه عملکردشان در ارزیابی بایسته مشتریان از جمله مسائل مورد بحث در این دستورالعمل است.

انتشار چنین دستورالعملی، یکی از اقدامات FATF به منظور خطرات ظهور استیبل کوین‌ها در تمام بخش‌های سیستم‌های مالی [در جهان] در خصوص تامین مالی تروریسم و پول شویی است.

این نهاد همچنین تاکید بسیاری بر اهمیت هویت دیجیتال در سیستم‌های پرداخت دارد. به گفته این کارگروه ویژه، از این چنین سیستم‌هایی می‌توان برای شناسایی تراکنش‌های مربوط به استیبل کوین‌ها استفاده نمود.

مدتی است که FATF نگاه ویژه و سخت‌گیرانه‌ای به حوزه بلاک چین دارد و این نگاه طی سال جاری میلادی سختگیرانه‌تر نیز شده است. ماه ژوئن (خرداد)، این کارگروه با انتشار دستورالعملی از کشورهایی که میزبان صرافی‌های ارز دیجیتال هستند خواست تا از پروتکل‌های شناخت مشتری (KYC) استفاده کنند.

5 نفر این مطلب را پسندیدند.
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
رای شما ثبت شد!
اگر بازخوردی درباره این مطلب دارید یا پرسشی دارید که بدون پاسخ مانده است، آن را از طریق بخش نظرات مطرح کنید.
ثبت نظر
مهدی عباس زاده
12 سال از فعالیتم در حوزه طراحی سایت و دیجیتال مارکتینگ میگذره و اخیرا به دنیای شگفت انگیز ارزهای دیجیتال علاقه مند شدم.

‫2 نظر

  • exodus شرکت آمریکایی است و ایران را تحریم کرده است است
    ریسک مسدودیت حساب شما بسیار بالا است

    در صورت وجود مشکل , هیچ پشتیبانی نخواهید شد

  • قرار دادهای هوشمند چگونه می توانند به اوراکل ها اعتماد کنند

  • دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *