نگاهی به ورشکستگی صرافی FTX ،سرنخ حادثه مشخص شد!

۰۹ خرداد ۱۴۰۲
مرور یک داستان عجیب، نگاهی به ورشکستگی FTX

سقوط چشمگیر توکن FTX باعث ایجاد موج هایی در سراسر اکوسیستم ارز دیجیتال شده است. در واقع، این آسیب به قدری شدید است که بسیاری این سوال را مطرح می کنند که آیا صنعت کریپتو می تواند از این رویداد جان سالم به در ببرد. قیمت بیت‌ کوین و اتریوم به شدت پایین‌ تر رفت، تتر از دلار جدا شد و بسیاری از پروژه ‌های ارز دیجیتال تحت فشار قرار گرفتند. بیایید به آنچه در صرافی FTX و Alameda Research در نوامبر ۲۰۲۲ رخ داد و تأثیر آن بر اکوسیستم رمزارزها را نگاه کنیم.

تاریخچه مختصر صرافی FTX

سام بانکمن-فرید، که به طور گسترده با نام SBF شناخته می شود، فارغ التحصیل MIT است که قبل از تبدیل شدن به یکی از بزرگترین نام ها در حوزه ارزهای دیجیتال، مدت کوتاهی برای یک شرکت تجاری کار می کرد. پس از تأسیس Alameda Research در سال ۲۰۱۷، او میلیون ‌ها دلار از آربیتراژ بیت‌ کوین در سال ۲۰۱۸ به دست آورد و از این موفقیت برای راه ‌اندازی صرافی رمزنگاری FTX در سال ۲۰۱۹ استفاده کرد.

تا جولای ۲۰۲۱، FTX با بیش از یک میلیون حساب مشتری، سومین صرافی بزرگ ارزهای دیجیتال از نظر حجم بود. در همان زمان، SBF یک صندوق سرمایه‌ گذاری ۲ میلیارد دلاری راه ‌اندازی کرد که باعث ایجاد سایر شرکت‌ ها و استارت‌آپ‌ های ارز دیجیتال شد. او همچنین به دنبال تأثیرگذاری بر قوانین ارز دیجیتال در واشنگتن دی سی بود و حتی یکی از حمایت کننده های مالی به حزب دموکرات بود.

همچنین بخوانید: بزرگترین صرافی ارز دیجیتال خارجی

FTX Bankruptcy2

FTX با حمایت مالی از تیم NBA میامی هیت و مسابقات اتومبیلرانی فرمول ۱ به نامی شناخته شده تبدیل شد. منبع: میامی هرالد

این شرکت در سپتامبر ۲۰۲۱ دفتر مرکزی خود را از هنگ کنگ به باهاما منتقل کرد و یک مجتمع اداری ۶۰ میلیون دلاری را در آوریل ۲۰۲۲ خریداری کرد. FTX و مدیران آن در این بهشت ​​گرمسیری پول های گزافی را خرج می کردند و حداقل ۱۹ ملک به ارزش حدود ۱۲۰ میلیون دلار خریداری می کردند که ۱۶.۴ میلیون دلار آن برای سام بانکمن فرید بود.

پس از مشکلات Terra و Celsius که باعث فروش کریپتو در بهار ۲۰۲۲ شد، SBF برای نجات Voyager Digital و BlockFi با وام‌ های سخاوتمندانه و خطوط اعتباری وارد عمل شد. این تلاش ها برخی از کارشناسان را بر آن داشت تا او را با جی پی مورگان مقایسه کنند که در سال ۱۹۰۷ به نجات چندین بانک کمک کرد و از وحشت شدیدتر جلوگیری کرد.

متأسفانه، این شهرت بالا، باعث سقوط شدیدتر FTX در صنعت کریپتو شد.

ماجرای سقوط صرافی FTX

ساختن تصویر محبوب از SBF که با دقت برنامه ریزی شده بود، به سرعت در نوامبر ۲۰۲۲ از بین رفت. مشخص شد که  Alameda Research بخش قابل توجهی از توکن FTT که توکن بومی FTX بود را در اختیار دارد. بدتر از آن، FTX ظاهراً حداقل ۴ میلیارد دلار از سپرده های مشتریان خود را به Alameda Research “با پشتوانه” توکن های FTT و سهام در استارتاپ تجاری Robinhood ارسال کرده است.

بایننس تصمیم گرفت دارایی های FTT خود را پس از افشاگری ها کنار بگذارد که باعث فروش شدید توکن شد. در همان زمان، بسیاری از مشتریان FTX به دلیل نگرانی مبنی بر اینکه صرافی با مشکلات پرداخت بدهی مواجه خواهد شد، شروع به برداشت پول خود کردند. بایننس در ابتدا نامه ای غیر الزام آور را برای تصاحب کسب و کارهای غیرآمریکایی FTX امضا کرد، اما پس از مدتی از آن تصمیم عقب نشینی کرد.

در نهایت ادامه این روند منجر به سقوط سریع FTX و Alameda Research شد.

پس از مشخص شدن ماهیت رابطه FTX با Alameda Research، ارزش توکن FTT بومی FTX به شدت کاهش یافت. منبع: CoinMarketCap

پس از اعلام ورشکستگی FTX و Alameda در نوامبر ۲۰۲۲، یک هکر حدود ۴۷۷ میلیون دلار وجوه از صرافی را دزدید و شروع به شستشوی آن از طریق پل ها و بریج های مختلف کرد. در همان زمان، تنظیم‌ کننده ‌های اوراق بهادار باهامیا نیز برخی از دارایی ‌های FTX را توقیف کردند، که نشان می‌ دهد ممکن است یک جنگ حقوقی طولانی بر سر دارایی ‌ها وجود داشته باشد.

نگاهی به ورشکستگی صرافی FTX

در ۱۲ دسامبر ۲۰۲۲، SBF پس از طرح اتهامات جنایی توسط دادستان های ایالات متحده علیه وی در باهاما دستگیر شد. ایالات متحده احتمالاً در کوتاه مدت درخواست استرداد خواهد کرد، اگرچه کیفرخواست کامل همچنان مهر و موم شده است. کارشناسان معتقدند که این اتهامات ممکن است شامل کلاهبرداری اوراق بهادار، پولشویی و اتهامات مشابه باشد.

در همین حال، اسناد دادگاه حاکی از آن است که شرکت بیش از یک میلیون طلبکار دارد که مجموعاً بیش از ۳ میلیارد دلار به ۵۰ طلبکار بزرگ بدهکار است. مدیر عامل تازه منصوب شده جان ری سوم گفت که او هرگز “چنین شکست کاملی” را انتظار نداشته و شاید نتواند کنترلی برای مدیریت آن داشته باشد.

مشخص شد که فروپاشی FTX تأثیر قابل توجه و پایداری بر صنعت کریپتو خواهد داشت.

تاثیر ورشکستگی FTX بر بازار ارز های دیجیتال

فروپاشی FTX و Alameda Research یک اثر منفی فوری بر اکوسیستم ارز دیجیتال داشت. قیمت بیت کوین از ۲۰۰۰۰ دلار به ۱۵۰۰۰ دلار کاهش یافت. همچنین قیمت اتریوم نیز از ۱۵۰۰ دلار به ۱۲۰۰ دلار کاهش یافت. حتی تتر که استیبل کوین واقعی صنعت است هفته‌ ها پس از فروپاشی FTX در تلاش است تا پیوند خود با دلار آمریکا را حفظ کند.

پس از سقوط در اوایل نوامبر، تتر همچنان در تلاش است تا پیوند خود با دلار آمریکا را دوباره به دست آورد. منبع: CoinMarketCap

سقوط قیمت کریپتوها نیز تأثیر منفی داشته است. به عنوان مثال، BlockFi اخیراً با توجه به تاثیری که از FTX می‌گرفت، برای محافظت از خود فرم ورشکستگی پر کرده است.  جنسیس، یک وام دهنده ارز دیجیتال، وام دادن به مشتریان را متوقف کرد و این نشان می دهد که ممکن است این شرکت مشکلات نقدینگی داشته باشد.

در سطح عمیق تر، ورشکستی FTX و Alameda Research ضربه دیگری به اکوسیستمی وارد کرد که از قبل برای ایجاد اعتماد تلاش می کرد. سقوط Terra به نگرانی در مورد استیبل کوین ها منجر شد. ورشکستگی Three Arrows Capital یکی از معتبرترین صندوق های تامینی صنعت را مختل کرد.  اکنون، ورشکستگی FTX نشان می‌ دهد که حتی صرافی‌ های بلو چیپ دیگر امن نیستند.

این اقدام همچنین می تواند تنظیم کننده ها را وادار کند تا صنعت را تحت فشار قرار دهند. به عنوان مثال، سنای ایالات متحده قبلاً یک جلسه برای FTX را در ۱ دسامبر ۲۰۲۲ برگزار کرده بود، جایی که رئیس کمیسیون معاملات آتی کالا (CFTC) در مورد این موضوع شهادت داد. در آنجا، قانونگذاران احتمالاً به دنبال پاسخ هایی در مورد آنچه اشتباه بوده و چگونه می توان از آن اجتناب کرد، می‌گردند.

نگاهی به ورشکستگی صرافی FTX

در نهایت، بسیاری از این مشکلات ناشی از اهرم مازاد، نقدینگی پایین و نظارت ضعیف است. اینها بسیاری از مشکلاتی هستند که بانک ها در گذشته با آن مواجه بودند و افشای اجباری، الزامات ذخیره و سایر راه حل های نظارتی به حل آنها کمک کرده است. چالش اصلی، تطبیق مقررات با اصول کریپتو خواهد بود.

نتیجه گیری

ورشکستگی FTX با توجه به نفوذ SBF در سیاست، سرمایه گذاری خطرپذیر و امور مالی متعارف، امواجی از شوک را در صنعت کریپتو ایجاد کرد. پس از یک سال سخت ۲۰۲۲، بسیاری از کارشناسان این سوال را مطرح می کنند که آیا صنعت کریپتو از آخرین قربانی خود جان سالم به در خواهد برد یا خیر. حداقل، با سرکوب رگولاتورها، احتمالاً نتیجه قابل پیش بینی نخواهد بود.

کسانی که تحت تأثیر انفجار FTX قرار گرفته اند ممکن است واجد شرایط کسر برخی از زیان های خود در اظهارنامه مالیاتی خود باشند، اما همینطور باید منتظر بمانند تا دادگاه ها درباره نحوه توزیع دارایی های باقی مانده FTX تصمیم بگیرند. این شرکت تا ماه مارس فرصت دارد تا یک طرح پیشنهادی برای سازماندهی مجدد ارائه کند، به این معنی که مالیات دهندگان ممکن است تا سال ۲۰۲۳ مجبور شوند صبر کنند تا نتیجه نهایی مشخص شود.

نظرتان را درباره‌ی مقاله «نگاهی به ورشکستگی صرافی FTX ،سرنخ حادثه مشخص شد!» با ما درمیان بگذارید.

نام صرافی تخفیف کارمزد IP خارج ایران لینک ثبت نام

nobitex

نوبیتکس

دارد نیاز ندارد

ثبت نام با تخفیف کارمزد

اریترون

اریترون

دارد نیاز ندارد

ثبت نام با تخفیف کارمزد

آبان تتر

آبان تتر

دارد نیاز ندارد

ثبت نام با تخفیف کارمزد

6 نفر این مطلب را پسندیدند.
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
رای شما ثبت شد!
اگر بازخوردی درباره این مطلب دارید یا پرسشی دارید که بدون پاسخ مانده است، آن را از طریق بخش نظرات مطرح کنید.
ثبت نظر
صابره براتی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *