بررسی مهمترین اتفاقات ارز دیجیتال در سه ماه ابتدایی سال ۲۰۲۳

۲۸ فروردین ۱۴۰۲
بررسی مهمترین اتفاقات ارز دیجیتال در سه ماه ابتدایی سال 2023

سه ماه گذشته اتفاقات و حوادث جذابی در بازار ارز دیجیتال به وقوع پیوستند. حوادثی که پای افراد زیادی را به دنیای نوپای ارزهای دیجیتال باز کرد. قدرت گرفتن هوش مصنوعی و ارز های مرتبط با آن، آپگرید های مهم اتریوم ، اخبار مهم مربوط به آربیتروم و آپتیمیسم ، ورشکستگی بانک های آمریکا، توکن های جدید و … باعث شدند بار دیگر افراد زیادی به صنعت ارزهای دیجیتال قدم گذارند. در ادامه این مطلب به مرور برخی از قسمت های مهم گزارش سه ماهه اول مهمترین رخداد های صنعت کریپتو در ۲۰۲۳ از زبان کوینکس می پردازیم. تا پایان این مطلب با ما همراه باشید.

بررسی مهمترین رخداد های صنعت کریپتو

اوردینال های بیت کوین، احیاکننده بیت کوین!

اوردینال ها امکان ساخت ان اف تی بر بستر بیت کوین را به وجود اوردند و بار دیگر به شبکه بیت کوین جان تازه ای بخشیدند.

استفاده از اینسکریپشنهای اوردینال از 17 دسامبر 2022 شروع شد و قیمتشان بعد از اواخر ژانویه شروع به رشد .کرد تعداد اینسکریپشنهای اوردینال تا 27 مارس به بیش از 600000 رسیده است.

استفاده از اینسکریپشنهای اوردینال از ۱۷ دسامبر ۲۰۲۲ شروع شد و قیمتشان بعد از اواخر ژانویه شروع به رشد .کرد تعداد اینسکریپشنهای اوردینال تا ۲۷ مارس به بیش از ۶۰۰۰۰۰ رسیده است.

ارتقاء شانگهای اتریوم – افزایش سرعت و کاهش کارمزد

در روند ارتقاء شانگهای اتفاقاتی افتاد که باعث کاهش کارمزد تراکنش ها و افزایش سرعت آنها می شود. با این حال انتظار میرود استیکینگ اتریوم پس از ارتقا به طور قابل توجهی افزایش یابد. پس از فعال شدن امکان واریز و برداشت اتریوم احتمالاً نوسانات قیمتی تشدید میشوند.

ارتقاء شانگهای اتریوم

سه EIP کلیدی در ارتقای شانگهای معرفی میشوند ۴۸۹۵-EIP-3855 EIP، و ۳۸۶۰-EIP.

  • ۴۸۹۵-EIP مکانیسمهای استیکینگ انعطاف پذیرتری را به سهامداران اتریوم ارائه میکند کاربران در پایان دوره قفل شدن اتریوم میتوانند آزادانه اتریومشان را واریز یا برداشت کنند.
  • ۳۸۵۵-EIP: سرعت تراکنش را در شبکه اتریوم بهبود میدهد.
  • ۳۸۶۰-EIP کارمزد تراکنشها را کاهش میدهد.

توکن Blur

توکن Blur در چند ماه گذشته به شدت مورد استقبال کاربران قرار گرفت.در ۱۹ اکتبر ۲۰۲۲ بازار ان اف تی خود را راه اندازی کرد و سومین ایردراپش را برگزار کرد. قیمت Blur از ۰.۵ دلار شروع شد و به ۱.۴ دلار رسید و حدوداً ۱۸۰ درصد افزایش یافت ۸۳.۳ درصد از آدرسها توکن هایشان را فروخته اند ۱۵.۶ درصد هنوز توکن هایشان را نفروخته اند و ۰.۹ درصد توکن های بیشتری خریده اند.

تا تاریخ ۲۷ مارس ۴۱ درصد از آدرسها بین ۱۰۰ تا ۱۰۰۰ توکن BLUR و ۳۱ از آنها کمتر از ۱۰۰ BLUR داشته اند.

مقایسه پروژه های آربیتروم و آپتیمیسم

بسیاری از پروژه های Deti به دلیل سازگاری کامل آربیتروم با EVM به راحتی روی زنجیره قابل استقرار هستند بعلاود آبتیمیسم ابتدا لیستی سفید حاوی پروژه های قابل استقرار روی زنجیره اش ارائه کرد در مقابل آربیتروم از نظر TVL و DAppها بسیار برتر از آبلیمیسم است و حتی بیش از نیمی از سهم بازار را از آن خود کرده است.

آپتیمیسم دسامبر ۲۰۲۱ اعلام کرد که میخواهد شرکتهای قابل استقرار روی پلتفرمش محدود به لیست سفید فوق نباشند و این محدودیت را در سه ماهه اول ،۲۰۲۲ پس از کاهش کارمزد تراکنشها و جذب ۱۵۰ میلیون دلار سرمایه طی تأمین مالی سری B به رهبری a162 و Paradigm، رسماً حذف کرد.

نام پروژه زمان انتظار کارمزد تراکنش سازگاری با EVM درصد سهم بازار تعداد دپ ها
آربیتروم ۷ روز ۰.۱۵ دلار سازگار ۵۴.۳۲ ۳۹۸
آپتیمیسم ۷ روز ۰.۲۳ دلار سازگار ۳۰.۳۷ ۲۸۵

مقایسه کارمزد آربیتروم و آپتیمیسم

آربیتروم و آبتیمیسم با ارتقای شبکه هایشان هزینه تراکنشها را و با افزایش حجم تراکنشها کارمزد تراکنشها را کاهش دادند کارمزد تراکنش در هر دو پروتکل با گذشت زمان تقریباً برابر شده است.

مقایسه کارمزد آربیتروم و آپتیمیسم

مقایسه حجم تراکنش های آربیتروم و آپتیمیسم

حجم تراکنشهای روزانه آربیتروم از ۲۱ مارس ۲۰۲۳ به مدت شش روز متوالی از اتریوم پیشی گرفت توکن ARB آرتروم ۲۳ مارس ارائه شد و حجم تراکنشهای روزانه اش در همان روز به ۲.۷۳ میلیون رسید (یعنی ۲.۵ برابر حجم تراکنش اتریوم که ۱.۰۸ میلیون بود.

مقایسه حجم تراکنش های آربیتروم و آپتیمیسم

توکن های مرتبط با هوش مصنوعی

هوش مصنوعی نه تنها محرک بازار سرمایه سنتی و عامل محبوبیت سهام شرکتهای هوش مصنوعی در سراسر جهان است بلکه تاثیرات  مشابهی را در بازار کربیتو نیز دارد. بسیاری از شرکت های جاه طلب کریپتو روند رو به رشد هوش مصنوعی را درک کرده اند و قیمت توکن پروژه های هوش مصنوعی کربیتو فزایش یافته است. برای مثال قیمت AGIXطی سه ماه گذشته ۷۰۰ افزایش یافته است. با این حال قیمت کوینهای هوش مصنوعی اواخر مارس کم و بیش کاهش یافت.

توکن های مرتبط با هوش مصنوعی

ChatGPT فوریه امسال موجب آغاز مباحث داغی با محوریت هوش مصنوعی (AI) شد. این پروژه موفق هنوز هم مورد توجه است و نقل قولهای مختلفی درباره آن مطرح میشود از جمله ادغام ChatGPT با Office و Azure ، سرمایه گذاری ۳۰۰ میلیون دلاری گوگل روی رقیب haGT یعنی Anthropic، و استفاده از ChatGPT برای کسب سود به طور خلاصه فعالان بازار جهانی نسبت به هوش مصنوعی خوشبین هستند.

ورشکستگی بانک های آمریکایی

  1. March 8 – بانک سیلورگیت که به موضع دوستدار ارزهای دیجیتال معروف است انحلال خود را اعلام کرد
  2. March 10 – بانک سیلیکون ولی اعلام ورشکستگی کرد
  3. March 12 – رگولاتورهای نیویورک از بسته شدن بانک سیگنیچر به دلیل ریسک های سیستمی” خبر دادند.
  4. March 15 – قیمت سهام اولین بانک ریپابلیک بیش از ۲۰ درصد سقوط کرد.

اخیراً ارزش بسیاری از بانکها همزمان با ورشکستگی برخی بانکهای ایالات متحده نظیر Signature Bank Silicon Valley Bank و First Republic Bank، افت کرده است و این کاهش ارزشها فقط نوک کوه یخ خطرات پیش روی صنعت بانکداری ایالات متحده است. امروز فدرال رزرو با بحران گسترده ای در صنعت و بحران نقدینگی مواجه است فروپاشی بانکهای ایالات متحده محرک توجه بیشتر به مباحث تمرکز زدایی شد و این سؤال را مطرح کرد که آیا تمرکز زدایی مقصد نهایی بشریت است یا خیر.

دریافت نسخه کامل گزارش

این مطلب بخشی از گزارش سه ماهه اول مهمترین رخداد های صنعت کریپتو در ۲۰۲۳ از کوینکس بود. برای دریافت گزارش کامل روی لینک زیر کلیک کنید:

دریافت گزارش کامل رخداد های صنعت کریپتو در ۲۰۲۳ از کوینکس

نام صرافی تخفیف کارمزد IP خارج ایران لینک ثبت نام

nobitex

نوبیتکس

دارد نیاز ندارد

ثبت نام با تخفیف کارمزد

اریترون

اریترون

دارد نیاز ندارد

ثبت نام با تخفیف کارمزد

آبان تتر

آبان تتر

دارد نیاز ندارد

ثبت نام با تخفیف کارمزد

4 نفر این مطلب را پسندیدند.
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
رای شما ثبت شد!
اگر بازخوردی درباره این مطلب دارید یا پرسشی دارید که بدون پاسخ مانده است، آن را از طریق بخش نظرات مطرح کنید.
ثبت نظر
مهدی عباس زاده
12 سال از فعالیتم در حوزه طراحی سایت و دیجیتال مارکتینگ میگذره و اخیرا به دنیای شگفت انگیز ارزهای دیجیتال علاقه مند شدم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *