بررسی گزارش سه ماهۀ دوم کوینکس

۲۸ تیر ۱۴۰۲
بررسی گزارش سه ماهۀ دوم کوینکس

در این مقاله به بررسی تحولات مهم و چشمگیری در بازار کریپتو در سه ماهۀ دوم ۲۰۲۳ میپردازم و در ادامه به آخرین تحولات قانونی و امکانات جدید کوینکس اشاره ای میکنیم. با ما همراه باشید.

وضعیت بازار ارز دیجیتال در ربع دوم سال ۲۰۲۳

تحولات بازار دیجیتال در ربع دوم سال ۲۰۲۳ مثل سه ماهه اول ادامه پیدا کرد. فضای بیت کوین با معرفی توکن‌های BRC20 به طریقی پویا گسترش یافت. همچنین ارتقای اتریوم با افزایش مداوم درخواست LSD ها همراه بود. عرضه LSDFi باعث بهبود کارایی سرمایه گذاری شد و کاربرد اتریوم افزایش یافت. علاوه بر این، میم کوین ها در سه ماهه دوم ۲۰۲۳ عملکرد برجسته‌ای از خود نشان دادند، با این حال در بازار نزولی، میم های بیشتری ارائه شد. این رشد در میم کوین‌ها بیشتر به دلیل کار کلکسیونرها و پروژه‌های NFT بود. در عین حال، پروژه‌های zkEVM نیز پیشرفت قابل توجهی کردند و TVL و حجم معاملاتی که از طریق این پروژه‌ها انجام شد، افزایش چشمگیری داشت.

بعد از سقوط چند بانک  در فوریه، نظارت‌های قانونی افزایش یافتند. کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا (SEC) از مارس تا ژوئن چندین شکایت علیه برخی از صرافی‌های کریپتو، از جمله بایننس و کوین‌بیس را ثبت کرد. این وقایع باعث نگرانی سرمایه‌گذاران شد و در نتیجه منجر به کاهش قیمت آلتکوین‌ها و مشکلات در تأمین نقدینگی شد.

در پایان، در سه ماهه دوم موضوعات دیگری نیز مطرح شدند. مثلاً انتشار نسخه یونی سواپ ۴ انتظارات را برای بهبود تجربه معاملاتی کاربران بالا برده است. علاوه بر این، حرکت‌های استراتژیک بزرگان صنعت مثل بایننس و گلدمن ساکس در فضای دارایی‌های دنیای واقعی (RWA)، توجه‌ها را به این توکن‌ها جلب کرد. در بخش هوش مصنوعی، پروژه‌ای به نام ورلدکوین معرفی شد که به وسیله تکنولوژی تشخیص عنبیه، توزیع عادلانه توکن‌ها را تضمین می‌کند.

قیمت بیتکوین در مقابل حجم معامله

در ربع دوم سال ۲۰۲۳، قیمت بیتکوین نسبتاً ثابت بود و در اواخر ژوئن کمی کاهش یافت. در ابتدای این دوره، قیمت بیتکوین حدود ۲۸۵۱۷ دلار بود و تا پایان ژوئن به ۳۰۴۵۵ دلار، که بالاترین قیمت آن در این دوره بود، افزایش یافت.

قیمت بیتکوین در مقابل حجم معاملھ

در نتیجه، نرخ بازگشت قیمتی بیتکوین در این دوره حدود ۶.۷۹% بود. با این حال، با وجود اینکه قیمت بیتکوین در ربع اول سال ۲۰۲۳ افزایش محسوسی داشت، اما در ربع دوم تقریباً ثابت ماند. اما در همین دوره، قیمت بیتکوین به بالاترین سطح خود رسید و حتی ثبت رکورد هفتگی بالای ۳۰۰۰۰ دلار را نیز در کارنامه خود ثبت کرد، که این به بالاترین سطح از زمانی که بازار در ژوئن ۲۰۲۲ به دلیل سقوط ترا، ریزش کرد، بود.

نکته قابل توجه دیگر در این دوره، پیشرفت هایی بود که در اکوسیستم بیتکوین اتفاق افتاد. به خصوص محبوبیت افزایش یافته NFT های اوردینالز و توکن‌های ۲۰BRC که موجب شد تا لایه دوم بیتکوین و برنامه‌های جدید لایه دوم، مورد توجه قرار گیرند.

اوردینالز بیتکوین

اوردینالز بیتکوین یک پروتکل در اکوسیستم بیتکوین است که از اواخر ژانویه ۲۰۲۳ شروع به کار کرد. اگرچه شروع این پروتکل با چالش‌ها و مخالفت‌های زیادی همراه بود، اما تاثیر آن در اکوسیستم بیتکوین قابل انکار نیست. تا ربع دوم سال ۲۰۲۳، بیش از ۱۳.۶۷ میلیون NFT بیتکوین توسط این پروتکل ساخته شده است.

بیتکوین

اوردینالز بیتکوین برخی از اعضای جامعه بیتکوین را به تامل و گفتگو درباره آینده این ارز دعوت کرد. برخی معتقد هستند این پروتکل یک روش خلاقانه برای افزایش سودمندی بیتکوین و ایجاد دارایی‌های ارزشمند کریپتویی است، در حالی که دیگران نگران تاثیرات احتمالی آن بر هزینه‌های شبکه هستند.

با این حال، اوردینالز بیتکوین فقط دو ماه پس از عرضه، محبوبیت بیشتری پیدا کرد و تا پایان ماه مارس (یعنی در پایان ربع اول سال) تعداد ۶۶۰۰۰۰ NFT با استفاده از آن ایجاد شد. در ربع دوم سال، تعداد NFT های ساخته شده با استفاده از اوردینالز بیتکوین چشمگیراً افزایش یافت و تعداد کل NFT های ساخته شده در بیتکوین از ۱۳.۶۷ میلیون عبور کرد. این رکورد باورنکردنی نتیجه رشد سریع مجموعه‌های NFT مانند اوردینال پانکس، بیتکوین فرگز و توالوفولد بود.

حجم ۲۴ ساعته ارزش بازار هولدر ها در توکن های BRC20

توکن‌ها حجم ۲۴ ساعت ارزش بازار هولدرها
ORDI ۱۲,۴۸۰ $۱۶۷M $۴۱K
VMPX ۸,۳۲۴ $۱۸M $۵۸K
OSHI ۱,۱۷۳ $۱۰M $۱۳K
OXBT ۱۷,۹۲۱ $۱۰M $۷۸K
HSAC ۹۳۴ $۵M $۵K

گسترش اکوسیستم بیت کوین

بیت کوین در حال گسترش است و نیاز به راه حل‌هایی دارد تا در حالی که امنیت اصلی را حفظ می‌کند، تعداد معاملات بیشتری را انجام دهد. برای رفع این مشکل، راه حل‌های لایه دوم و یا “لایه ۲” مطرح شده‌اند. این راه حل‌ها، شامل پروژه‌های مختلفی مثل Lightning، Rootstock، Stacks و Liquid می‌باشند. همچنین، پروژه‌های مهمی در بخش DeFi مثل Arcadico و Alex نیز وجود دارند. این همه تلاش برای بهبود بلند مدت بیت کوین و رفع محدودیت‌های فعلی شبکه است.

رونق میم کوین ها

در نیمه دوم سال ۲۰۲۳، یک دور دیگر از رونق ارزهای رمزنگاری شده مبتنی بر میم یا “میم کوین” رخ داد. این دوره پس از رونق نخستین میم کوین‌ها در سال ۲۰۲۱ شروع شد. در آن زمان، ارزهایی مانند شیبا اینو رشد شدیدی داشتند و بسیاری از میم کوین‌های جدید الهام برداری از آن‌ها کردند. اما در دور دوم، با ارزهای جدیدی مانند PEPE و AIDOGE، رونق در یک بازار نزولی رخ داد. برخی از این میم کوین‌ها حتی با پروژه‌های NFT مرتبط بودند. در آخرین دوره از این رونق، پروژه‌های جدیدی مانند BONK و Solana محبوبیت زیادی پیدا کردند، به خصوص BONK که به دلیل ارتباط با بنیان‌گذار FTX، سم بنکمن فراید، مورد توجه قرار گرفت.

رونق میم کوین ها

جدیدترین میم توکن های لیست شده در کوینکس در سه ماهه دوم ۲۰۲۳

در زیر لیستی از جدید ترین میم کوین های لیست شده در کوینکس آورده شده است:

 1. PEPE: توکنی بر مبنای Ethereum است که ادعا می‌کند زمان حکومت سگ‌ها تمام شده و حال باید “پپه” سلطنت کند.
 2. AIDOGE: توکنی بر مبنای Arbitrum است که توسط موجودات هوش مصنوعی و جامعه آن‌ها ساخته شده است.
 3. WOJAK: این توکن الهام گرفته از میم معروف “Wojak” و بر مبنای Ethereum است.
 4. TURBO: توکنی بر مبنای Ethereum که با استفاده از GPT-4 و با بودجه تنها ۶۹ دلاری ایجاد شده است.
 5. MONG: این توکن برخاسته از دعواهای نامنسب یک نماینده کنگره آمریکا و بر مبنای Ethereum است.
 6. LADYS: توکنی بر مبنای Ethereum که بر اساس نیاز زمان حال به قدرت ممتیک (میم) ساخته شده است.
 7. BOB: توکنی بر مبنای Ethereum که باب به سادگی همه چیز را با یک ربات می‌داند تا به سوالات پاسخ دهد.
 8. RFD: توکنی بر مبنای Ethereum که توسط Eth.Blurr (یک نهنگ OG) راه‌اندازی شده است.
 9. Ben.eth: توکنی بر مبنای Ethereum که به نام KOL یک تاثیر تحت کاربرد دارد.
 10. SNEK: توکنی بر مبنای Cardano است که هدف ایجاد یک توکن جامعه محور پایدار و فراگیر در بلاک چین کاردانو دارد.
 11. CHEEMS: توکنی بر مبنای zkSync که از ارباب میم‌ها، یعنی “شیبای کوچک” الهام گرفته است.
 12. جدیدترین میم توکن ها: این توکن‌ها در سه ماهه دوم ۲۰۲۳ در CoinEx فهرست شده‌اند.

تشدید مقررات رمز ارزی

تشدید قوانین رمزارز در ایالات متحده باعث تغییرات عمده در صنعت شده است. این پروسه آغاز شد پس از فروپاشی معروف صرافی FTX در نوامبر ۲۰۲۲، که مقامات فدرال رزرو و مالی ایالات متحده را وادار کرد تا برخی از بانک‌ها را مجبور به قطع ارتباط با شرکت‌های کریپتو کنند. این اقدامات ادامه یافت و در فوریه ۲۰۲۲، کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا (SEC) شکایتی علیه Labs Terraform و Do Kwon برای سازماندهی یک کلاهبرداری چند میلیارد دلاری در زمینه اوراق بهادار کریپتو ثبت کرد. برخی از بانک‌های آمریکایی مانند بانک سیلیکون ولی، بانک سیلورگیت، و بانک سنگاپور در مارس ۲۰۲۳ حل و فصل شدند.

از طرفی، شکایت‌ها و تشدید مقررات توسط SEC ادامه داشت و باعث شد بانک‌ها و شرکت‌های مالی دیگر نیز مورد توجه قرار بگیرند. چندین شکایت علیه صرافی‌های بزرگی نظیر بایننس و کوین بیس توسط SEC ثبت شد. این در حالی است که BlackRock، یکی از بزرگترین گروه‌های مدیریت دارایی در جهان، در خواستی برای تأسیس یک صندوق قابل معامله بیت کوین (ETF) ارائه داد. این درخواست در ژوئن ۲۰۲۳، در زمانی که قوانین سخت‌گیرانه تاثیرگذار بر بازار بود، ثبت شد. در پی این تغییرات، بانک HSBC هنگ‌کنگ اعلام کرد که مشتریانش می‌توانند از طریق بورس اوراق بهادار هنگ‌کنگ به خرید و فروش ETFهای دارایی‌های مجازی بپردازند.

سخن پایانی

با توجه به این گزارش، می‌توان گفت که ربع دوم سال ۲۰۲۳ تحولات مهم و چشمگیری در بازار کریپتو داشته است. بازار رو به پیشرفت است ولی نیاز به دقت و توجه به تحولات قانونی وجود دارد. با تکیه بر توانایی‌ها و فرصت‌های موجود، باید در جهت ارتقای بازار پیش برویم.

نظرتان را درباره‌ی مقاله «بررسی گزارش سه ماهۀ دوم کوینکس» با ما درمیان بگذارید.

نام صرافی تخفیف کارمزد IP خارج ایران لینک ثبت نام

nobitex

نوبیتکس

دارد نیاز ندارد

ثبت نام با تخفیف کارمزد

اریترون

اریترون

دارد نیاز ندارد

ثبت نام با تخفیف کارمزد

آبان تتر

آبان تتر

دارد نیاز ندارد

ثبت نام با تخفیف کارمزد

8 نفر این مطلب را پسندیدند.
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
رای شما ثبت شد!
اگر بازخوردی درباره این مطلب دارید یا پرسشی دارید که بدون پاسخ مانده است، آن را از طریق بخش نظرات مطرح کنید.
ثبت نظر
مهدی عباس زاده
12 سال از فعالیتم در حوزه طراحی سایت و دیجیتال مارکتینگ میگذره و اخیرا به دنیای شگفت انگیز ارزهای دیجیتال علاقه مند شدم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *