پایانی بر امپراطوری سم بنکمن فرید! ۲۵ سال زندان در انتظار مدیر FTX

۱۰ فروردین ۱۴۰۳
پایانی بر امپراطوری سم بنکمن فرید

به گزارش رویترز،روز پنجشنبه، یک قاضی سم بنکمن فرید را به خاطر کلاهبرداری ۸ میلیارد دلاری از مشتریان صرافی ارزهای دیجیتال FTX که حالا ورشکسته است، به ۲۵ سال زندان محکوم کرد. این اتفاق آخرین بخش از سقوط شگفت‌انگیز او بود که قبلا یک میلیاردر بود.

لوئیس کاپلان، قاضی در ایالات متحده، بعد از اینکه نپذیرفت بنکمن فرید می‌گوید مشتریان FTX واقعا پولشان را از دست نداده‌اند و فهمید که او در دادگاه دروغ گفته، این حکم را داد. هیئت داوران بنکمن فرید، ۳۲ ساله، را در دوم نوامبر به خاطر هفت مورد کلاهبرداری و توطئه به دلیل سقوط FTX در سال ۲۰۲۲ مجرم شناخت. دادستان‌ها این را یکی از بزرگترین کلاهبرداری‌های مالی در تاریخ ایالات متحده می‌دانند.

کاپلان اعلام کرد که بنکمن فرید هیچ نشانه‌ای از پشیمانی نشان نداده است. او گفت: «او می‌دانست کارش اشتباه بوده. می‌دانست که دارد جرمی مرتکب می‌شود. فقط از اینکه شرط‌بندی‌اش که ممکن است گیر نیفتد، بد درآمده، ناراحت است.»

بنکمن فرید، که یک تی‌شرت کوتاه آستین بژ زندان به تن داشت، طی ۲۰ دقیقه صحبت به قاضی اعتراف کرد که مشتریان FTX ضرر دیده‌اند و از همکاران پیشین خود در FTX عذرخواهی کرد. با این حال، او هرگونه تخلف جنایی را قبول نکرد.

او قصد دارد که علیه حکم و مجازات خود اعتراض کند. زمانی که کاپلان حکم را می‌خواند، بنکمن فرید با دست‌هایی که به هم گره خورده بودند، ایستاده بود. او بعد با وکیل دفاعش، مارک موکاسی، کمی صحبت کرد تا اینکه نیروهای مارشال ایالات متحده او را از دادگاه بیرون بردند.

این حکم به اوج سقوط بنکمن فرید از بودن یک کارآفرین خیلی ثروتمند و کمک‌کننده بزرگ به فعالیت‌های سیاسی تا رسیدن به بزرگترین نقطه در تلاش‌های مقامات ایالات متحده برای مبارزه با تخلفات در بازار ارزهای دیجیتال تبدیل شد.

مریک گارلند، دادستان کل ایالات متحده، در بیانیه‌ای گفت که فریب دادن مشتریان و سرمایه‌گذاران عواقب سنگینی دارد. او تأکید کرد که هر کسی که فکر می‌کند می‌تواند جرائم مالی خود را با ثروت و قدرت یا با نشان دادن چیزهای جدید و درخشان که ادعا می‌کند کسی نمی‌تواند آن را درک کند، پنهان کند، باید دوباره فکر کند.

کاپلان متوجه شد که مشتریان FTX به میزان ۸ میلیارد دلار، سرمایه‌گذاران سهام FTX به میزان ۱.۷ میلیارد دلار و وام‌دهندگان به صندوق پوشش ریسک Alameda Research که توسط بنکمن فرید تاسیس شده، ۱.۳ میلیارد دلار ضرر کرده‌اند. او حکم به مصادره ۱۱ میلیارد دلار داد و اجازه داد تا دولت دارایی‌های توقیف شده را به قربانیان بازپرداخت کند.

دادستان‌های فدرال خواهان مجازاتی بین ۴۰ تا ۵۰ سال بودند، اما موکاسی برای حکمی کمتر از ۵ و یک چهارم سال استدلال کرد.

بنکمن فرید به قاضی گفت: «مشتریان رنج می‌برند… من هرگز قصد کم اهمیت جلوه دادن آن را نداشتم. همچنین فکر می‌کنم این موضوع در طول این فرآیند نادیده گرفته شده است. بابت این موضوع متاسفم.»

نظرتان را درباره‌ی مقاله «پایانی بر امپراطوری سم بنکمن فرید! ۲۵ سال زندان در انتظار مدیر FTX» با ما درمیان بگذارید.

منبع:reuters
برای این مطلب رای ثبت نشده
اولین رای دهنده باش!
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
رای شما ثبت شد!
اگر بازخوردی درباره این مطلب دارید یا پرسشی دارید که بدون پاسخ مانده است، آن را از طریق بخش نظرات مطرح کنید.
ثبت نظر
مهدی عباس زاده
12 سال از فعالیتم در حوزه طراحی سایت و دیجیتال مارکتینگ میگذره و اخیرا به دنیای شگفت انگیز ارزهای دیجیتال علاقه مند شدم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *