پول درآوردن از پایین رفتن قیمت ارز دیجیتال! قابلیت جدید نوبیتکس

۳۱ فروردین ۱۴۰۲
پول درآوردن از پایین رفتن قیمت ارز دیجیتال!

نوبیتکس اخیراً قابلیتی به صرافی خود اضافه کرده که امکان کسب سود از پایین رفتن قیمت را هم به کاربرانش می دهد. در این پست به معرفی این قابلیت می پردازیم. نوبیتکس یکی از بهترین صرافی های ارز دیجیتال ایرانی است که به تازگی قابلیت پوزیشن سل و شورت را به صرافی خود اضافه کرده است.

فروش تعهدی چیست؟

قابلیت فروش تعهدی همان پوزیشن سل(Sell) یا شورت در صرافی های خارجی است. یعنی شما میتوانید دارایی که ندارید را بفروشید و بعداً با کاهش بیشتر قیمت آن را مجدد بخرید. سوال رایجی که معمولا زیاد در این خصوص میپرسند این است که چطور می‌توان دارایی را که ندارید، می توانید بفروشید؟؟

شرکت‌های بزرگ، صندوق‌های سرمایه‌گذاری، کارگزاری‌ها یا حتی مالکان خرد کسانی هستند که در این مکانیزم نقش تأمین‌کننده دارایی‌ها را دارند. آن‌ها که بخش زیادی از دارایی خود را بیکار نگه داشته‌اند، می‌توانند با وکالت‌دادن به دیگر معامله‌گرها برای خرید‌و‌فروش دارایی، از آن سود کسب کنند. سرمایه‌گذاران می‌توانند به وکالت از سرمایه‌گذاران بزرگ، دارایی‌های رمزارزی آن‌ها را بفروشند و سپس با خرید دوباره در قیمت پایین‌تر، سود به دست بیاورند. آن‌ها متعهد می‌شوند که در زمان مشخصی به تعهد خود برای خرید دوباره دارایی عمل کنند. به همین خاطر به آن مکانیزم فروش تعهدی گفته می‌شود.

دریافت تخفیف ویژه در کارمزد

اگر از لینک زیر در صرافی نوبیتکس ثبت نام کنید، ۱۰ درصد در اولین معاملات خود تخفیف کارمزد دریافت میکنید.

ثبت نام و دریافت تخفیف

قابلیت پوزیشن سل/شورت در صرافی نوبیتکس

برای استفاده از این ویژگی، کاربر ابتدا باید قابلیت فروش تعهدی خود را فعال‌ کند و بخشی از دارایی خود را از کیف پول حساب اصلی به کیف پول فروش تعهدی انتقال دهد. در این مرحله کاربر باید دارایی خود را به‌عنوان وجه تضمین در کیف پول خود در نوبیتکس قفل نموده و از محل استخر دارایی وکالت‌دهنده‌ها، وکالت فروش دارایی مدنظر را دریافت کند. توجه داشته باشید که برای فعال‌سازی قابلیت فروش تعهدی باید تمامی شرایط و قوانین فعال‌سازی این حساب توسط کاربر مطالعه و تأیید شود.

دریافت وکالت فروش از استخر، یکی از تفاوت‌های موقعیت فروش تعهدی در نوبیتکس نسبت به بازارهای جهانی است. در واقع در پوزیشن فروشِ نوبیتکس، کاربر «وکالت» می‌گیرد تا بتواند رمزارز وکالت گرفته‌شده را بفروشد.

وجه تضمینِ برای دریافت وکالت فروش می‌تواند ریال یا تتر باشد. در ازای این وجه، کاربر به اندازهٔ ارزش همان وجه تضمین، وکالت فروش رمزارز موردنظر خود را دریافت می‌کند و می‌تواند با استفاده از سفارش محدود (Limit Order)، آن را در بازار نوبیتکس به فروش برساند. به‌عبارت دیگر، فروش دارایی وکالت گرفته‌شده، تفاوتی با معامله معمولی در بازار نوبیتکس ندارد. کاربر می‌تواند در یک سفارش تمام دارایی را به فروش برساند یا آن را در مراحل مختلف بفروشد. همانند معاملات عادی، قبل از انجام کامل سفارش، لغو کردن آن در موقعیت فروش امکان‌پذیر است.

بسته به سطح مشارکت و میزان مبادلات هر کوین، به تدریج اکثر کوین‌های موجود در بازار ریالی و تتری صرافی نوبیتکس برای استفاده در موقعیت فروش تعهدی در دسترس خواهند بود. دارایی قابل‌فروش مربوط به هر کوین از استخر مربوطه پرداخت می‌شود. توجه داشته باشید که استخر تمامی کوین‌ها دارای محدودیت است و مقدار موجودی مشخصی دارد. دارایی تنها در صورتی به کاربر درخواست‌کننده وکالت فروش ارائه خواهد شد که ظرفیت استخر یا ظرفیت سطح کاربری تکمیل نشده باشد.

در صورتی که استخر موجودی داشته باشد، هر کاربر با توجه به سطح کاربری خود می‌تواند درصدی از استخر را به‌عنوان وکالت فروش دریافت کند. کاربران سطح یک تا ۰.۱ درصد، کاربران سطح دو تا ۳ درصد و کاربران تریدر مشابه به کاربران سطح دو و تا ۳ درصد از استخر را می‌توانند دریافت کنند. همچنین کاربران سطح ۳ و کاربران ویژه می‌توانند به ترتیب ۵ و ۱۰ درصد از موجودی استخر دارایی وکالت‌دهنده‌ها را دریافت کنند.

توجه داشته باشید که نوبیتکس از موقعیت‌های فروش دارای اهرم (Leverage) پشتیبانی نمی‌کند. معاملات دارای اهرم به معاملاتی گفته می‌شود که در آن تا چندین برابر میزان وجه تضمین، امکان مبادله به کاربر داده می‌شود و بالتبع سود و زیان به‌دست‌آمده چندین برابر سود و زیان در حالت معمولی است و خطر از دست رفتن کل سرمایه هم به همان نسبت بیشتر است.

آموزش فعالسازی شورت سل در نوبیتکس

فقط کافیست به پروفایل بروید و درخواست فعالسازی قابلیت فروش تعهدی بدهید. ممکن است درخواست شما بعد از مدت زیادی تایید شود.

اگر کاربر موبایل هستید ابتدا وارد قسمت تنظیمات شده و روی فروش تعهدی کلیک کنید. درخواست خود را ثبت کنید. و منتظر تایید شدن بمانید.

آموزش استفاده از قابلیت فروش تعهدی نوبیتکس

به زودی آموزش کامل این قابلیت در همین صفحه درج خواهد شد.

تا آن زمان پیشنهاد میکنیم اگر تاکنون ثبت نام نکرده اید ، از طریق لینک زیر ثبت نام کنید. سپس آموزش استفاده از نوبیتکس را بخوانید.

دریافت تخفیف ویژه در کارمزد

اگر از لینک زیر در صرافی نوبیتکس ثبت نام کنید، ۱۰ درصد در اولین معاملات خود تخفیف کارمزد دریافت میکنید.

ثبت نام و دریافت تخفیف

مثالی از موقعیت فروش تعهدی

تصور کنید که قیمت بیت کوین ۲۰,۰۰۰ تتر است و طبق تحلیل شما قیمت این رمزارز تا ۱۵,۰۰۰ تتر افت خواهد کرد. برای استفاده از این روند نزولی، شما ۵,۰۰۰ تتر، به کیف پول فروش تعهدی خود انتقال می‌دهید. با قفل کردن این مبلغ به‌عنوان وجه تضمین، با توجه به قیمت ۲۰ هزار دلاری بیت کوین، به اندازه ۰.۲۵ بیت کوین، وکالت فروش دریافت می‌کنید.

با فروش این مقدار بیت کوین در همان قیمت، حدوداً ۵ هزار تتر دریافت کرده (بدون در نظر گرفتن کارمزد فروش) و منتظر می‌مانید تا قیمت بیت کوین ریزش کند. بعد از رسیدن قیمت به ۱۵,۰۰۰ تتر، همان مقدار بیت کوین را دوباره می‌خرید. اما این بار با نزدیک به ۳,۷۵۰ تتر می‌توانید مقدار بیت کوین فروخته شده را خریداری کنید (اعلام حدودی تتر موردنیاز به‌علت تأثیر کارمزد در معاملات خرید و فروش است).

در پایان، شما ملزم به تسویه تعهد خرید خود هستی. تعهد خرید برابر است با مجموع مقدار وکالت گرفته‌شده و کارمزد معامله. دارایی وکالت گرفته‌شده از استخر را که معادل ۰.۲۵ بیت کوین بود بازپرداخت می‌کنید و وجه تضمین خود را پس می‌گیرید و در نهایت حدوداً ۱,۲۵۰ تتر سود حاصل می‌کنید. تأکید می‌شود که این محاسبات بدون در نظر گرفتن کارمزد صورت گرفته است.

البته ممکن است روند بازار طبق تحلیل شما پیش نرود و قیمت بیت کوین افزایش پیدا کند. در این صورت کاربر ضرر خواهد کرد و با افزایش بیشترِ قیمت، مقدار ضرر هم بیشتر خواهد شد. این ضرر می‌تواند تا جایی ادامه داشته باشد که کل وجه تضمین کاربر برای پوشش این زیان کافی نباشد. در این صورت کاربر وجه تضمین خود را از دست خواهد داد. به این حالت «لیکویید شدن» گفته می‌شود و وقتی رخ می‌دهد که «نسبت تعهد» به ۱.۱ برسد. مفاهیم لیکویید شدن و نسبت تعهد در ادامه بیشتر توضیح داده خواهد شد. برای اطلاعات بیشتر توصیه میکنیم آموزش کامل معاملات فیوچرز (futures) در بایننس را بخوانید.

نظرتان را درباره‌ی مقاله «پول درآوردن از پایین رفتن قیمت ارز دیجیتال! قابلیت جدید نوبیتکس» با ما درمیان بگذارید.

نام صرافی تخفیف کارمزد IP خارج ایران لینک ثبت نام

nobitex

نوبیتکس

دارد نیاز ندارد

ثبت نام با تخفیف کارمزد

اریترون

اریترون

دارد نیاز ندارد

ثبت نام با تخفیف کارمزد

آبان تتر

آبان تتر

دارد نیاز ندارد

ثبت نام با تخفیف کارمزد

3 نفر این مطلب را پسندیدند.
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
رای شما ثبت شد!
اگر بازخوردی درباره این مطلب دارید یا پرسشی دارید که بدون پاسخ مانده است، آن را از طریق بخش نظرات مطرح کنید.
ثبت نظر
مهدی عباس زاده
12 سال از فعالیتم در حوزه طراحی سایت و دیجیتال مارکتینگ میگذره و اخیرا به دنیای شگفت انگیز ارزهای دیجیتال علاقه مند شدم.
شیبا اینو رایگان

بعد از تکمیل احراز هویت در جشنواره آبان تتر، شیبا اینوی رایگان هدیه بگیر!

دریافت هدیه

یک نظر

  • خوب این روشی هست که نهنگ ها ترید می کنن
    البته که مدیریت سرمایه و وین ریت خیلی مهم هست.

  • دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *