ارز دیجیتال تتر (USDT) چیست؟ بهترین جایگزین دلار کاغذی

۱۷ اسفند ۱۴۰۱
تتر (USDT) چیست

تتر از نظر ارزش بازار، سومین ارز دیجیتال بزرگ در تمام دنیاست. امروزه این رمزارز برخی از اقتصاددانان را نگران کرده است به طوری آن را یک خطر بالقوه برای ثبات مالی می دانند. در همین حال، برخی از سرمایه گذاران بر این باورند که از دست دادن اعتماد به تتر می تواند یک خطر بزرگ برای بازار کریپتو باشد.

مسائل پیرامون تتر پیامدهای مهمی برای دنیای نوپای ارزهای دیجیتال دارد. اقتصاددانان به طور فزاینده ای نگران هستند که این امر می تواند بر بازارهای فراتر از ارزهای دیجیتال نیز تأثیر بگذارد. در اینجا تمام آنچه که در مورد این ارز دیجیتال بحث برانگیز باید بدانید آمده است. این مطلب را تا انتها دنبال کنید.

ارز دیجیتال تتر (USDT) چیست؟

تتر درست مانند دیگر ارزهای دیجیتال از جمله بیت کوین و اتریوم، یک ارز دیجیتال است که سومین ارز دیجیتال بزرگ جهان از نظر ارزش بازار به شمار می رود. اما تتر یک تفاوت اساسی با دیگر ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین و اتریوم و ترون دارد و آن اینکه تتر یک نوع استیبل کوین است. استیبل کوین ها، یک دسته از ارزهای دیجیتال هستند که بر خلاف دیگر ارزها نوسان شدید قیمتی ندارند. ارزش این ارزها به دارایی های دنیای واقعی، مثلاً دلار آمریکا وابسته است.

قیمت دلار تتر معمولاً معادل ۱ دلار است اما همیشه این طور نیست. در واقع بارها نوسانات در ارزش تتر سرمایه گذاران را ترسانده است. اما این نوسان به قدری نیست که با نوسان قیمت دیگر ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین قابل مقایسه باشد. به عنوان مثال، زمانی که یکی از شاخص ترین استیبل کوین ها، در می  ۲۰۲۲ سقوط کرد، قیمت استیبل کوین ها در صرافی ها متزلزل شد و USDT برای مدت کوتاهی به ۹۷ سنت کاهش یافت زیرا مردم وحشت کردند و پول خود را بیرون کشیدند.

معامله گران کریپتو اغلب از ارز دیجیتال تتر برای خرید ارزهای دیجیتال به عنوان جایگزینی برای دلار استفاده می کنند. این اساساً راهی را برای آنها فراهم می کند تا در زمان نوسانات شدید در بازار کریپتو به دنبال ایمنی در یک دارایی باثبات تر باشند.

با این حال، ارزهای دیجیتال هنوز به طور کامل پذیرفته نشده اند و بسیاری از بانک ها به دلیل سطح ریسک موجود، از تجارت با مبادلات ارز دیجیتال اجتناب می کنند. اینجاست که استیبل کوین ها وارد عمل می شوند.

usdt 7

چرا استیبل کوین ها به وجود آمدند؟

استیبل کوین ها به عنوان یک مکانیسم پرداخت راحت، گزینه های هیجان انگیزی هستند. می توان از آنها برای تسویه پرداخت ها و همچنین حواله پول در سراسر جهان به طور یکپارچه استفاده کرد. استیبل کوین ها همچنین می توانند در برنامه های دیجیتالی که با سیستم های دیگر سازگاری متقابل دارند ادغام شوند و این به دلیل طراحی منبع باز آنهاست. آنها اساساً با عملیات سیستم بسته بانک های سنتی در تضاد هستند.

در واقع این نوع از دارایی ها مزایایی دارند که می توان آنها را به عنوان دلایل به وجود آمدن استیبل کوین ها مطرح کرد:

 • استیبل کوین ها توسط دارایی های دنیای واقعی پشتیبانی می شوند.
 • می توان از آنها برای معاملات جهانی استفاده کرد.
 • کارمزد تراکنش پایینی دارند.
 • انتقال آنها سریع صورت می گیرد.
 • از معامله گران و سرمایه گذاران در طول دوره های پرنوسان بازار حمایت می کنند.
 • آنها می توانند توسط هرکسی، در هرکجا و در هر زمان ارسال و دریافت شوند.
 • استیبل کوین ها برای پرداخت های برون مرزی گزینه های ایده آلی هستند.
 • آنها را می توان تقریباً به هر دارایی از دنیای واقعی متصل کرد.
 • با استیبل کوین ها می توانید بدون نیاز به بانک، به مشاغل برای ارسال و دریافت پول کمک کنید.
 • آنها اعتبار و پذیرش ارزهای دیجیتال را افزایش می دهند.
همچنین بخوانید |  قیمت تتر

ارز دیجیتال تتر (USDT) چگونه تولید می شود؟

همان طور که می دانید بیت کوین طی فرایندی به نام استخراج یا ماینینگ تولید می شود اما ارز دیجیتال تتر این گونه نیست. در تولید ارز دیجیتالی مانند بیت کوین هیچ نهاد متمرکزی دخالت ندارد اما تتر تحت نظارت یک نهاد متمرکز به وجود می آید. البته از آنجا که تراکنش های تتر مانند دیگر ارزهای دیجیتال در بستر یک شبکه بلاک چین انجام می شود کاملاً غیرمتمرکز است. در واقع فقط تولید تتر به صورت متمرکز است اما نقل و انتقال آن بین معامله گران و سرمایه گذاران کاملاً غیرمتمرکز خواهد بود. عرضه بیت کوین برای حفظ ارزش آن محدود است. اما عرضه تتر هیچ محدودیتی ندارد و با توجه به تقاضا انجام می شود.

آشنایی با انواع تتر

در کل سه نوع توکن تتر داریم که هر یک متعلق به یک شبکه بلاک چین مجزاست. البته هر سه مورد در عمل یکی هستند با این حال تفاوت هایی نیز دارند. اگر در زمان معامله USDT قصد دارید نوع آن را بدانید تنها کافی است آدرس کیف پول تتر خود را مشاهده کنید.

آشنایی با انواع تتر

 • نوع اول مبتنی بر بلاک  چین بیت  کوین است. این نوع تتر  Omni Layer USDT و بلاک  چین آن Bitcoin Omnilayer  نام دارد و آدرس کیف پول آن با عبارات «۱»، «۳» و «bc1» شروع می شود.
 • نوع دوم مبتنی بر بلاک  چین اتریوم است و از الگوریتم ERC20 پشتیبانی می کند. به همین دلیل eUSDT نام دارد. در ابتدای آدرس کیف پول آن عبارت «x0» رویت می شود.
 • نوع سوم مبتنی بر بلاک  چین ترون است و از الگوریتم TRC20 پشتیبانی می کند و USDT TRC20 نام دارد. آدرس کیف پول آن با عبارت «TX» شروع می شود.

از کدام تتر (USDT) استفاده کنیم؟

با اینکه هر سه نوع ارز دیجیتال تتر تقریباً یکی هستند و از هر سه آنها تحت عنوان تتر یاد می شود اما از آنجا که معامله تتر trc20 کارمزد پایین تری دارد پیشنهاد بهتری برای خرید و فروش است. این در حالی است که شبکه ترون پشتیبانی فوق العاده ای به کاربران خود ارائه می دهد. در نتیجه با خیال راحت می توانید از این نوع تتر استفاده کنید.

چگونه ارز دیجیتال تتر (USDT) را بخریم؟

ساده ترین راهی که یک سرمایه گذار می تواند از طریق آن به خرید و فروش استیبل کوین  تتر بپردازد استفاده از صرافی ارز دیجیتال است. برای خرید تتر تنها کافی است وارد صرافی شویم و با شارژ ریالی حساب خود در صرافی، توکن های تتر را خریداری کنیم.

چگونه ارز دیجیتال تتر (USDT) را بخریم؟

از طرفی شما می توانید تتر را در صرافی های اصلی ارزهای دیجیتال و پلتفرم های وام دهی خریداری کنید. بسیاری فقط برای ذخیره کردن تتر در پلتفرم خود به شما سود می پردازند. از آنجا که معمولاً تقاضای زیادی برای سکه های تتر در زمان انجام معاملات یا حتی وام های دیجیتالی وجود دارد، این رمزارز نسبت به دیگر استیبل کوین ها مانند GUSD محبوب تر است.

به همین ترتیب، ممکن است بتوانید در KuCoin، یک پلتفرم وام دهی همتا به همتا که مبتنی بر ارز دیجیتال است، نرخ بهره بالاتری برای تتر درخواست کنید. در آن پلتفرم، تتر نسبت به بسیاری از ارزهای دیجیتال دیگر، از جمله بیت کوین، نرخ بهره بالاتری کسب می کند.

دریافت تخفیف ویژه در کارمزد

اگر از لینک زیر در صرافی نوبیتکس ثبت نام کنید، ۱۰ درصد در اولین معاملات خود تخفیف کارمزد دریافت میکنید.

ثبت نام و دریافت تخفیف

از کجا تتر (USDT) ارزان بخریم؟

شما می توانید با استفاده از سرویس بهترین قیمت تتر میهن سیگنال، ارزان ترین قیمت خرید تتر را شناسایی کنید و نسبت به خرید آن اقدام نمایید. این سرویس جالب و جدید، قیمت ارز دیجیتال تتر و دیگر ارزهای دیجیتال برتر را در صرافی های مختلف با هم مقایسه می کند و در لحظه، بهترین صرافی را برای خرید یا فروش به شما پیشنهاد می دهد.

تبدیل انواع تتر (USDT) به یکدیگر

شما می توانید انواع توکن های تتر را به یکدیگر تبدیل کنید. برای این منظور باید از بریج یا صرافی ها استفاده نمایید. البته صرافی موردنظر باید از هر دو نوع تتر پشتیبانی کند تا بتواند امکان تبدیل را فراهم سازد. فرض کنید قصد دارید تتر شبکه اتریوم را به تتر شبکه ترون تبدیل کنید. برای این کار ابتدا باید توکن های تتر اتریوم خود را به یک بریج یا صرافی منتقل کنید و آدرس مقصد را یک آدرس از نوع ترون وارد کنید. بایننس بریج چیست؟ صفر تا صد آموزش کار با Binance Bridge

بهترین کیف پول های ارز دیجیتال برای تتر (USDT)

امکان ذخیره توکن های تتر در هر نوع کیف پولی اعم از سرد یا گرم وجود دارد. اکثر کیف پول ها از تتر پشتیبانی می کنند. از جمله کیف پول های گرم یا نرم افزاری می توان به تراست والت، مای اتروالت، متامسک و سیف پل اشاره کرد. حال اگر قصد دارید به سطح بالاتری از امنیت برسید می توانید از کیف پول های سرد یا سخت افزاری مانند لجر و ترزور استفاده کنید.

بهترین کیف پول های ارز دیجیتال برای تتر (USDT)

چه کسانی بیشتر از ارز دیجیتال تتر (USDT) استفاده می کنند؟

معامله گران بزرگ مانند سرمایه گذاران نهادی و صرافی های ارز دیجیتال می توانند مستقیماً از تتر و سایر استیبل کوین های صادرشده توسط Tether دسترسی داشته باشند. آنها می توانند با سپرده گذاری پول نقد، استیبل کوین بخرند و ممکن است با بازگرداندن ارزهای مجازی با نرخ مبادله ۱:۱ که تتر وعده داده است، سرمایه گذاری خود را بازخرید کنند.

شرکت ها و مؤسساتی که در ایران تحریم هستند و می خواهند خدمات یا کالا از خارج از کشور خریداری کنند و امکان جا به جا کردن دلار را ندارند می توانند از معادل دیجیتالی آن یعنی استیبل کوینی مانند تتر بهره ببرند.

سرمایه گذاری روی ارز دیجیتال تتر (USDT)

مبادله هر ارز دیجیتال با تتر سریع و آسان است، در حالی که تبدیل یک ارز دیجیتال به پول نقد روزها طول می کشد و کارمزد تراکنش ها بسیار بالاست. این باعث ایجاد نقدینگی برای پلتفرم های مبادلاتی می شود، استراتژی های خروج بدون هزینه را برای سرمایه گذاران ایجاد می کند و به پرتفوی سرمایه گذاران انعطاف و ثبات بیشتری می بخشد.

علاوه بر این، تتر را می توان بسیار سریع تر و با کارمزد کمتری نسبت به نقل و انتقالات در بانک ها و مؤسسات مالی سنتی به هر نقطه از جهان ارسال کرد. در حالی که اکثر مردم از بیت کوین یا اتریوم برای خرید و تراکنش های روزانه استفاده نمی کنند، به دلیل نوسانات زیاد، استفاده از تتر کاملاً منطقی است.

با توجه به این موارد می توان گفت تتر ارزش سرمایه گذاری دارد. در حالی که تتر یک سرمایه گذاری بلندمدت نیست که به خودی خود باعث رشد پول شما شود زیرا به دلار آمریکا متصل می ماند، پلتفرم های وام دهی، صرافی ها و کیف پول هایی وجود دارند که برای ذخیره ارز دیجیتال تتر در پلتفرم خود نرخ های بهره بالایی به شما می پردازند. در کل می توان گفت سرمایه گذاری روی تتر مانند سرمایه گذاری روی دلار است. اگر نرخ ارز پشتیبان آن پایین بیاید دارندگان تتر هم ضرر می کنند و اگر بعد از خرید تتر نرخ آن ارز بالا برود خریداران سود می کنند.

تحلیل ارز های دیجیتال

تتر دیجیتالی بخریم یا دلار کاغذی؟

تتر ایجاد شده تا به مردم کمک کند بدون نیاز به استفاده از ارزهای فیات تراکنش های خود را انجام دهند. تتر عملکردی مشابه اکثر ارزهای دیجیتال دارد و امکان تراکنش های ناشناس و بدون دخالت شخص ثالث را فراهم می کند.

تتر از سال ۲۰۱۴ وجود داشته و یکی از ارزهای دیجیتال قدیمی  در بازار است. ثابت شده که تتر ارزش نسبتاً پایداری دارد و برخی از پلتفرم های صرافی که معامله با Tether را به عنوان یک گزینه ارائه می کنند مورد اعتماد هستند. در ادامه بارزترین مزایا و معایب تتر را برمی شماریم:

مزایای ارز دیجیتال تتر

 • Tether (USDT) به عنوان یک ارز دیجیتال پایدار و قابل اعتماد شناخته می شود و در بیشتر مدت وجود خود با قیمت حدود ۱ دلار در هر واحد معامله شده است.
 • جامعه ارزهای دیجیتال به Tether اعتماد دارند و این باعث می شود که به عنوان یکی از باثبات ترین ارزهای دیجیتال از نظر ارزش در نظر گرفته شود.
 • مدتی است که از زمان تولد تتر می گذرد و در این زمان اطمینان و اعتماد زیادی به آن به وجود آمده است. این می تواند تا حدودی به مردم اطمینان دهد که این ارز دیجیتال، قانونی است.
 • تتر به طور گسترده در صرافی های اصلی موجود است که خرید یا فروش را در صورت لزوم آسان می کند.

معایب تتر

 • ارز دیجیتال تتر تلاش زیادی نکرده است تا عملکرد درونی خود را شفاف به مردم ارائه کند. این موضوع برای بسیاری از افرادی که واحدهای تتر را دارند نگران کننده است، زیرا باعث می شود از امنیت سرمایه گذاری خود مطمئن نباشند.
 • اتهاماتی وجود دارد مبنی بر اینکه USDT برای دستکاری قیمت بیت کوین استفاده شده است یا اینکه از آن برای پولشویی برای فعالیت های مجرمانه استفاده می شود.

تفاوت تتر با دلار کاغذی چیست؟

با اینکه هر تتر معادل یک دلار است اما تفاوت هایی بین این دو ارز وجود دارد که در ادامه به مهم ترین آنها اشاره می شود:

 • تتر قابل تقسیم نیست. در نتیجه عملکرد محدودی دارد.
 • خرید تتر به صورت دیجیتالی شامل مالیات است. اما خرید دلار به صورت دستی مالیات ندارد.
 • خرید تتر و نگهداری در کیف پول ریسک سرقت حتی از راه دور (هک شدن) دارد. در حالی که ریسک نگهداری دلار فقط مربوط به سرقت فیزیکی است.
 • مقدار کارمزد انتقال تتر فقط در شبکه اتریوم بالاست. اما انتقال دلار با استفاده از سیستم های مالی مثل سوئیفت هم کارمزد بالایی دارد.

تفاوت تتر با دلار کاغذی

تبدیل تتر (USDT) به تومان

از آنجا که پول رایج ایران برحسب تومان است معمولاً کاربران ایرانی مایل اند تا ارزش تترهای خود بر حسب تومان را بدانند. برای تبدیل تتر به تومان تنها کافی است تعداد سکه های تتر خود را در قیمت تتر بر حسب تومان ضرب کنید. دقت کنید با اینکه گفته می شود قیمت هر سکه تتر معادل با یک دلار است اما قیمت تتر معمولاً از قیمت دلار متفاوت بوده و اغلب بالاتر است.

کلاهبرداری ارز دیجیتال تتر (USDT)

در سال های اخیر بحث های زیادی در خصوص کلاهبرداری های مربوط به ارز دیجیتال تتر انجام شده است که اکثر اتهامات مربوط به خالی فروشی و عدم داشتن پشتوانه است. با این حال افراد زیادی هستند که این رمزارز را به عنوان یک ارز دیجیتال باثبات و قدرتمند می شناسند و حجم معاملات آن به قدری بالاست که تتر را به سومین ارز دیجیتال بزرگ دنیای تبدیل کرده است. پس همان اندازه که به دیگر ارزهای دیجیتال اعتماد دارید باید به تتر نیز اعتماد داشته باشید.

usdt 5

تحقیق وزارت دادگستری آمریکا در مورد کلاهبرداری تتر (USDT)

بلومبرگ اعلام کرده است که وزارت دادگستری آمریکا در ارتباط با کلاهبرداری تتر در حال انجام تحقیقات است. شرکت تتر نیز پس از انتشار این خبر با انتشار بیانیه ای  گزارش بلومبرگ را اخباری کهنه و برای جذب کلیک توصیف کرده است. با انتشار این خبر قیمت بیت  کوین دچار افت ۱۰۰۰ دلاری شد.

این در حالی است که تتر با اتهامات جرایم بانکی غریبه نیست و به دلیل اینکه بزرگ ترین استیبل کوین بازار ارزهای دیجیتال است همیشه مورد اتهامات مشابهی قرار می گیرد.

تتر پس از گزارش اخیر بلومبرگ، در بیانیه خود اعلام کرد: «ما در تتر به  عنوان بخشی از تعهدمان برای همکاری، شفافیت و پاسخ گویی، به طور منظم با مراکز اجرای قانون از جمله وزارت دادگستری آمریکا مذاکره می کنیم».


سوالات متداول

تتر چیست؟

تتر یک رمز ارز است که همیشه قیمتی معادل یک دلار دارد.

تتر بخریم یا دلار کاغذی؟

دلار کاغذی مشکل سرقت شدن دارد و تتر دیجیتالی مشکل کارمزد! اگر انتخاب شما دارایی دیجیتال است، پس تتر انتخاب مناسبی است.

تتر را از کجا بخریم؟

تتر را میتوانید از همه صرافی های ارز دیجیتال بخرید از جمله ، نوبیتکس و کوینکس

قیمت تتر را از کجا نگاه کنم؟

شما میتوانید قیمت تتر را به صورت آنلاین از اینجا ببینید.

بهترین قیمت تتر را از کجا پیدا کنیم؟

با استفاده از سرویس بهترین قیمت تتر میتوانید قیمت تتر را در صرافی های مختلف مقایسه کنید.

بهترین کیف پول تتر کدام است؟

تراست والت و متاماسک جزو بهترین کیف پول های تتر هستند.

آیا تتر همیشه ۱ دلار می ماند؟

خیر ، اما روی کاغذ بله! باید هنگام نگهداری تتر باید این ریسک را بپذیرید.


منابع:

https://www.gobankingrates.com/investing/crypto/what-is-tether/

https://www.coindesk.com/learn/2022/06/01/what-is-tether-how-usdt-works-and-what-backs-its-value/

https://www.cnbc.com/2021/07/07/tether-cryptocurrency-usdt-what-you-need-to-know.html

https://originstamp.com/blog/the-history-of-stablecoins-reasons-they-were-created/#:~:text=The%20main%20purpose%20that%20a,crypto%20inhibits%20crypto%20mass%20adoption.

https://learn.financestrategists.com/finance-terms/tether-usdt/

نظرتان را درباره‌ی مقاله «ارز دیجیتال تتر (USDT) چیست؟ بهترین جایگزین دلار کاغذی» با ما درمیان بگذارید.

1 نفر این مطلب را پسندید.
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
رای شما ثبت شد!
اگر بازخوردی درباره این مطلب دارید یا پرسشی دارید که بدون پاسخ مانده است، آن را از طریق بخش نظرات مطرح کنید.
ثبت نظر
حامد فولادی
همیشه علاقه به برنامه نویسی داشتم و در این زمینه هرچیزی که نیاز بود رو به خودم یاد دادم. الان به عنوان توسعه دهنده وب و برنامه نویس توی تیم میهن سیگنال فعالیت دارم.

‫3 نظر

 • سلام وقت بخیر برای نقد کردن بیت کوین به پول چیکار کنیم؟ از کجا شماره کارت وارد کنیم که نقد بشه در حساب

 • سلام floki دارم اپدیت شده چیکار باید بکنم؟

 • سلام خسته نباشید
  بعضی وقتا دیدم ک قیمت تتر به زیر یک دلار مثلا ۹۵ سنت میشه. دلیلش چیه؟

 • دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *