ساتوشی ناکاموتو کیست؟ همه چیز راجع به خالق بیتکوین

۱۳ مرداد ۱۴۰۲
ساتوشی ناکاموتو

آیا فکر کرده‌اید که چه کسی پشت انقلاب بیت‌کوین قرار دارد؟ ساتوشی ناکاموتو، شخصیت مرموزی که ایده‌ی ارزهای دیجیتال را به دنیا معرفی کرد و سپس از بین رفت کیست ؟ با ما همراه شوید، زیرا قصد داریم به کشف رازهای جذاب ناکاموتو، خالق بیت‌کوین، بپردازیم و بررسی کنیم چگونه او یک مشکل بزرگ جهان تکنولوژی را حل کرد. این داستان فقط درباره پیشرفت فناوری نیست، بلکه درباره تغییر عمیق در نگاه ما به پول است. بیایید این دنیای جدید را با هم کشف کنیم!

ساتوشی ناکاموتو کیست؟

ساتوشی ناکاموتو(Satoshi Nakamoto)، نام مستعار فرد یا افرادی است که در توسعه اولین نرم‌افزار بیت‌کوین کمک کردند و در یک مقاله سال ۲۰۰۸، مفهوم رمزارز را به دنیا معرفی کردند. ناکاموتو تا حدود سال ۲۰۱۰ در ایجاد بیت‌کوین و بلاکچین فعال بود، اما از آن پس دیگر هیچ از او خبری نبود. ناکاموتو نخستین فردی نبود که روی مفهوم رمزارز کار کرد، اما وی نخستین فردی بود که مشکل اساسی را حل کرد که مانع از پذیرش بیت کوین میشد. و آن مشکل دوبار خرج کردن بود. ناکاموتو این مشکل را برای اولین بار با ایجاد سیستم تأیید بلاکچین حل کرد.

درمورد ساتوشی ناکاموتو چه میدانیم؟

ساتوشی ناکاموتو، این نامی که در ابتدای دوران بیت‌کوین به آن یافت می‌شود، از سال ۲۰۰۷ روی نسخه اولیه نرم‌افزار بیت‌کوین کار می‌کرد. هرگونه ارتباط با او از طریق ایمیل برقرار می‌شد. اما ما هیچ اطلاعات شخصی یا پیشینه‌ای درباره ناکاموتو نداریم و بنابراین نمی‌توانیم بفهمیم که چه کسی واقعا پشت این نام است.

اما در سال ۲۰۱۰، ناکاموتو دیگر در بیت‌کوین فعال نبود. آخرین ارتباطی که ما با او داشتیم، یک ایمیل بود که به یک توسعه‌دهنده رمزارز دیگر می‌گفت “من به کارهای دیگر روی آورده‌ام.” اینکه نمی‌توانیم چهره‌ای را به این نام متصل کنیم، باعث شده که بسیاری حدس و گمان بزنند درباره اینکه ناکاموتو چه کسی است، خصوصا هنگامی که رمزارزها امروزه بیشتر شناخته شده‌اند و محبوبیت زیادی پیدا کرده‌اند.

4 نفر که احتمال می رود ساتوشی ناکاموتو باشند.

۴ نفر که احتمال می رود ساتوشی ناکاموتو باشند.

دستاوردهای برجسته ساتوشی ناکاموتو چیست؟

ساتوشی ناکاموتو در سال ۲۰۰۸ مقاله‌ای درباره رمزارز منتشر کرد که این مفهوم را به دنیا معرفی کرد. در این مقاله، وی بر سیستمی تاکید کرد که مشکل “دو بار خرج کردن” را حل می‌کند. “دو بار خرج کردن” یعنی یک نفر از یک ارز دیجیتال (مثل بیت‌کوین) می تواند بیش از یک بار استفاده کند. این مشکل در ارزهای فیزیکی مثل دلار یا یورو وجود ندارد چون یک سکه یا برگه پول فیزیکی فقط یک بار می‌تواند خرج شود.

برای حل این مشکل، ناکاموتو از روشی استفاده کرد به نام “بلاکچین” یا زنجیره بلوک‌ها. در بلاکچین، تمام معاملات در یک دفتر کل دیجیتال ثبت می‌شوند که در سراسر شبکه توزیع شده است. به این ترتیب، هر بار که یک معامله رخ می‌دهد، کل شبکه از آن باخبر می‌شود و این کمک می‌کند تا معاملات تکراری جلوگیری شود.

این سیستم زیرساختی را فراهم می‌کند که هیچ فرد یا سازمانی نتواند از یک ارز دیجیتال بیش از یک بار استفاده کند. به همین دلیل، بیت‌کوین و سایر رمزارزها می‌توانند به عنوان یک روش پرداخت امن و قابل اعتماد مورد استفاده قرار گیرند.

تشخیص ساتوشی ناکاموتو

تحلیل بلاکچین بیت‌کوین به ما کمک کرده است تا با درجه قابل قبولی از اطمینان، متوجه شویم کدام آدرس‌ها احتمالاً متعلق به ساتوشی ناکاموتو هستند. براساس تحلیل زنجیره‌ای که سرگیو دمیان لرنر، دانشمند ارشد RSK Labs انجام داده، ساتوشی حدود ۱ میلیون بیت‌کوین دارد. این آدرس‌ها به ابتدای بیت‌کوین در سال ۲۰۰۸ برمی‌گردد.

همچنان که هویت ناکاموتو هنوز به کسی نسبت داده نشده است، تخمین زده می‌شود که ارزش بیت‌کوین‌هایی که تحت کنترل ناکاموتو است ( که فکر می‌شود حدود ۱ میلیون عدد باشد) بسیار قابل توجه است. با توجه به اینکه حداکثر تعداد ممکن بیت‌کوین تولید شده ۲۱ میلیون عدد است، سهم ۵ درصدی ناکاموتو از کل بیت‌کوین، قدرت قابل توجهی دارد. تعدادی از افراد تاکنون ادعای هویت ساتوش داشته اند، اما هیچکدام به طور قاطعی به عنوان ناکاموتو ثابت نشده‌اند.

افرادیی که احتمالا ساتوشی ناکاموتو هستند!

دوریان ناکاموتو، یک دانشمند و مهندس در کالیفرنیا است که در مارس ۲۰۱۴ در یک مقاله نیوزویک توسط لیا مک‌گراث گودمن به عنوان خالق بیت‌کوین معرفی شد. در گزارش مک‌گراث نوشته شده است:

ردپایی که نیوزویک پیگیری کرد منجر به یک مرد ۶۴ ساله ژاپنی-آمریکایی شد که نام واقعی او واقعا ساتوشی ناکاموتو است اما تحقیقات بعدی احتمال ساتوشی بودن اورا از بین برد.

هال فینی قبل و بعد از راه‌اندازی در جامعه بیت‌کوین فعال بود و اولین شخصی بود که بیت‌کوین در یک معامله دریافت کرد. او به طور اتفاقی چند ساختمان اطراف دوریان ناکاموتو زندگی می‌کرد که گمان می‌رود ممکن است الهام‌بخش اختراع یک نام مستعار توسط فینی بوده است.

دوریان ناکاموتو

Dorian S. Nakamoto

نیک سزابو، یکی از سایفرپانک‌های اولیه است که با بسیاری از افراد این حلقه دوست بود. در سال ۲۰۰۵، او در یک پست وبلاگ فرضیه‌ای در مورد یک ارز دیجیتال به نام “Bitgold” که با اعتماد به طرف‌های سوم وابسته نیست، ارائه داد. سزابو نیز احتمالا ساتوشی نبود!

کریگ رایت یکی از شخصیت‌های رنگارنگ‌تری است که به عنوان شخصی پشت ساتوشی ناکاموتو نام‌گذاری شده است. دکتر رایت، یک دانشمند و کارمند استرالیایی، در چندین موقعیت ادعا کرده است که او ساتوشی است.وی در اقدامات قانونی مربوط به مالکیت هویت درگیر شده است. در دسامبر ۲۰۲۱، یک هیئت منصفه یک دعوای مدنی علیه رایت را که توسط میراث همکار سابق او، دیوید کلیمن فوت شده، آورده شده بود، رد کرد. میراث کلیمن ادعا کرد که رایت و کلیمن با هم بیت‌کوین را ایجاد کردند و بنابراین مقداری از ۱.۱ میلیون بیت‌کوین رایت برای کلیمن در نظر گرفته شده بود. اما، میراث کلیمن به مبلغ ۱۰۰ میلیون دلار دست یافت، که نشان می‌دهد هیئت منصفه و دادگاه باور داشتند که رایت و کلیمن به نوعی در این پروژه با هم همکاری کرده‌اند. همچنین در سال ۲۰۲۱، یک دادگاه در انگلستان دستور داد Bitcoin.org مقاله وایت پیپر بیت کوین را پاک کند چون وبسایت حق کپی‌رایت رایت را نقض می‌کرد، که نشان می‌دهد دادگاه نظر داشت که رایت به نوعی حقوق معنوی بر روی وایت پیپر بیت کوین را دارد.

Craig Wright

دارایی ساتوشی ناکاموتو چقدر است؟

گزارش شده است که ناکاموتو ۱ میلیون بیت کوین در اختیار دارد. ارزش کلی بستگی به شرایط بازار و قیمت بیت کوین دارد. برای مثال، اگر بیت کوین ارزش بازاری ۲۹,۰۰۰ دلار داشته باشد، ارزش کلی ۲۹ میلیارد دلار خواهد بود.

آیا ساتوشی ناکاموتو یک فرد واقعی است؟

کسی نمی داند که آیا ناکاموتو یک فرد است یا گروهی که از یک نام مستعار استفاده می کند. با این حال، می توان با اطمینان گفت که افراد واقعی پشت طراحی بیت کوین بوده اند.

آیا ساتوشی ناکاموتو ناپدید شد؟

با توجه به اینکه ساتوشی تصمیم به حفظ ناشناسی گرفت، نمی توان تعیین کرد که آیا فرد یا گروهی که از این نام استفاده می کند ناپدید شده اند یا خیر.

سخن پایانی

چون ساتوشی ناکاموتو در توسعه رمزارز نقش حیاتی ای بازی کرد، طبیعی است که مردم بخواهند بدانند که چه کسی ممکن است پشت این نام مستعار باشد. تغییراتی که این فرد یا گروه با ایده های خود ایجاد کرده است، بسیاری از جنبه های زندگی مدرن را متحول کرده است. امکان دارد بیت کوین در آینده وجود نداشته باشد، اما تکنولوژی بلاکچین که توسط ناکاموتو معرفی شده است و پیشرفت هایی که با استفاده از آن صورت گرفته است، احتمالا برای مدت زمان طولانی وجود خواهد داشت.

نظرتان را درباره‌ی مقاله «ساتوشی ناکاموتو کیست؟ همه چیز راجع به خالق بیتکوین» با ما درمیان بگذارید.

منبع:investopedia
6 نفر این مطلب را پسندیدند.
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
رای شما ثبت شد!
اگر بازخوردی درباره این مطلب دارید یا پرسشی دارید که بدون پاسخ مانده است، آن را از طریق بخش نظرات مطرح کنید.
ثبت نظر
مهدی عباس زاده
12 سال از فعالیتم در حوزه طراحی سایت و دیجیتال مارکتینگ میگذره و اخیرا به دنیای شگفت انگیز ارزهای دیجیتال علاقه مند شدم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *