۹ ابزار تحلیل ارز دیجیتال که هر تریدر باید استفاده کند!

۱۳ آبان ۱۴۰۲
9 ابزار تحلیل ارز دیجیتال که هر تریدر باید استفاده کند!

از بازار ارزدیجیتال که با نوسان زیاد (صعودی یا نزولی) همراه است پول زیادی می توان به دست آورد. اما اگر بخواهید مهارت و توانایی تحلیل بازار در حد عالی را داشته باشید چه باید بکنید؟ در واقع، در زمان یادگیری بازار ارز دیجیتال بسیار مهم است که از یک ابزار تحلیل ارز دیجیتال مناسب برای پشتیبانی از استراتژی سرمایه  گذاری خود استفاده کنید.

اما در جعبه ابزار تحلیل ارز دیجیتال خود چه چیزهایی دارید؟ برای کمک به شما در این مقاله، فهرست جامعی از ابزارهای تحلیل ارز دیجیتال را با هم معرفی و بررسی می کنیم تا بفهمید چه چیزهایی را در جعبه ابزار خود ندارید. به این ترتیب می توانیم به شما کمک کنیم که در کوتاه ترین زمان به یک تریدر ماهر در بازار ارزهای دیجیتال تبدیل شوید. با ما همراه باشید.

ابزار تحلیل ارز دیجیتال DefiLlama

DefiLlama یک داشبورد چند زنجیره ای است که محبوب ترین پروتکل ها را بر اساس مجموع کل ارز دیجیتال قفل شده (TVL) ردیابی می کند. TVL یکی از مهم ترین معیارها برای ارزیابی محبوبیت یک پروتکل است. این ابزار به ما نشان می دهد که چه میزان ارز دیجیتال در یک پروتکل قفل شده است.

ابزار تحلیل ارز دیجیتال DefiLlama

DefiLlama این همه داده را از کجا می آورد؟ این ابزار، داده ها را از بیش از ۸۰ بلاکچین لایه ۱ می گیرد، اما همه داده ها درون زنجیره نیستند. در واقع، این شرکت داده های خود را با تکیه بر شرکت های بزرگ گردآورنده داده مانند CoinGecko جمع آوری می کند. CoinGecko به طور فعال بیش از ۵۰۰ صرافی و ۱۳۰۰۰ دارایی دیجیتال را رصد می کند و به همین دلیل به یکی از بزرگترین گردآورندگان داده های ارز دیجیتال تبدیل شده است.

ورود به سایت DefiLlama 

DefiLlama داشبوردهایی دارد که جستجوی TVL را با پروتکل، ایردراپ، اوراکل و موارد دیگر آسان می کند. DefiLlama همچنین فیلترهای قدرتمندی را ارائه می دهد که می توانید از آنها برای جستجو در پلتفرم و آزمایش استراتژی ارزشمندی که می خواهید به کار ببرید، استفاده کنید. اما به خاطر داشته باشید که تمرین کردن استراتژی در کنار استفاده از این ابزار بسیار مهم است. با در اختیار داشتن ابزار تحلیل ارز دیجیتال قدرتمندی مانند DefiLlama می توانید به راحتی یاد بگیرید که چگونه روندهای بالقوه را شناسایی کنید.

ابزار تحلیل ارز دیجیتال DefiLlama

یکی از ویژگی های قدرتمند DefiLlama این است با کلیک بر روی “chains” در نوار کناری سمت چپ، یک چارت دایره ای و یک چارت StackArea نمایش داده می شود که تحلیل TVL بر اساس زنجیره را نشان می دهد. چارت دوم شامل تاریخ است و به شما در یافتن روندها کمک می کند.

ابزار تحلیل ارز دیجیتال نانسن (Nansen)

نانسن ظرف مدت کوتاهی، جایگاه خود را به عنوان یکی از قابل اعتمادترین پلتفرم های تحلیل داده های بلاک چین تثبیت کرد. بر خلاف Dune که همتای غیرمتمرکز و جامعه محوری است، Nansen تیمی از متخصصان را در مجموعه خود دارد. این افراد مجموعه ای از ابزارهای معاملاتی پیشرفته را ساخته اند که در کمتر جایی می توان چنین ابزارهایی را پیدا کرد.

به عنوان مثال، نانسن بیش از ۷۰ میلیون کیف پول را ردیابی می کند. به همین دلیل، راحت تر می توان جریان های پولی را رصد کرد و روندها و الگوهایی که مناسب نیستند و نمی توان از آنها نتیجه  مناسبی به دست آورد را پیدا کرد.

Nansen

برای مثال می توانید کیف پول نهنگ های NFT را ردیابی کنید. انجام این کار به شما اطلاعات گسترده ای نسبت به دیگران می دهد. NFT Paradise داشبورد Nansen است که به روزرسانی های مستقیم قیمت کف را از طریق OpenSea ارائه می کند. در این قسمت، شما می توانید از Profit Leaderboard برای مشاهده سودآورترین کیف پول ها در فضای NFT استفاده کنید.

Nansen حتی به شما اجازه می دهد که اعلان های هشدار را به صورت سفارشی تنظیم کنید (حتی اعلان های مربوط به فعالیت های یک کیف پول خاص) و همه این کارها تنها با چند کلیک انجام می شود.

ورود به سایت Nansen

علاوه بر این، شما می توانید میزان مصرف گس را ردیابی کنید و ببینید نهنگ های غیر NFT در اکوسیستم اتریوم چه کار می کنند. ابزار تحلیل ارز دیجیتال نانسن دو نسخه پولی و رایگان دارد که نسخه رایگان آن با نام Nansen Lite در دسترس قرار دارد.

ابزار تحلیل ارز دیجیتال Dune

Dune  که قبلا با نام Dune Analytics شناخته می شد یک بستر داده مبتنی بر جامعه است. Dune به هر کاربری اجازه می دهد تا با استفاده از SQL بلاک چین را جستجو کنند. محبوب ترین داشبوردها به صورت رایگان برای بررسی در دسترس قرار دارند. شما می توانید پروژه های ارزهای دیجیتال خاص را جستجو کنید یا می توانید پروژه های پرطرفدار را بررسی کنید. همچنین شما می توانید داشبورد سازندگان موردعلاقه خود را جستجو و پیدا کنید.

ابزار تحلیل ارز دیجیتال Dune

یک ابزار به اندازه کاربر آن قدرتمند است. صرف خریدن یک قلم مو از کسی، شخصی مثل ون گوگ نمی سازد. به همین دلیل، همان طور که قبلاً اشاره کردیم، صرف نظر از اینکه در نهایت از کدام ابزار استفاده می کنید حتما باید زمانی از روز را صرف تمرین کنید تا روش های عملی بهتر و سودآور تحلیل را پیدا کنید.

با کمک ابزار Dune و استفاده از داده ها می توانید اطلاعات را تحلیل و دسته بندی کنید. اگر چیزی درباره SQL نمی دانید، نگران نباشید. کافی است یک درخواست برای ویزاردهای داده ارسال کنید تا داشبورد خاص شما  (البته با پرداخت هزینه) را بسازند.

ورود به سایت Dune

نحوه شروع کار با Dune چگونه است؟

بهترین مکان برای شروع، جستجو در داشبوردهایی است که محبوب ترین دانشمندان داده در جامعه ایجاد کرده اند. از آنجایی که Dune از یک سیستم ستاره دار برای مرتب سازی داشبوردها بر اساس محبوبیت استفاده می کند، یافتن محبوب ترین داشبوردها کاری بسیار راحت است.

علاوه بر این، شما می توانید داشبوردها را بر اساس جدید بودن آن مرتب کنید یا از فیلد جستجو برای یافتن پروژه های موردعلاقه خود در این ابزار تحلیل ارز دیجیتال استفاده کنید.

ابزار تحلیل ارز دیجیتال CoinGecko

CoinGecko فقط یک پلتفرم جمع آوری داده های ارز دیجیتال نیست. حتی اگر تنها فهرست های این ابزار را در نظر بگیریم CoinGecko فوق العاده است و داده های ده ها هزار دارایی دیجیتال را جمع آوری می کند.

CoinGecko

با استفاده از CoinGecko می توانید هر دارایی ارز دیجیتال را به سادگی و با کلیک کردن روی آن بررسی کنید. با بررسی عمیق تر می توانید آدرس قرارداد را پیدا کنید. این آدرس ها وقتی از MetaMask برای وارد کردن توکن های سفارشی استفاده می کنید به کارتان می آید.

ورود به سایت کوین گکو

علاوه بر امکان دسترسی به جامع ترین محتوای آموزشی بلاک چین در فضای ارز دیجیتال، در CoinGecko ابزارهایی مانند NFT Floor Price وجود دارد که با استفاده از آن می توانید قیمت کف پروژه های NFT در اتریوم و آوالانچ و پروژه های دیگری که بعدا معرفی می شوند را رصد کنید.

CoinGecko

با استفاده از قابلیت  Compare Coin Feature می توانید قیمت یک ارز دیجیتال را بر اساس ارزش بازار و ارزش گذاری کاملا دقیق با یک ارز دیجیتال دیگر مقایسه کنید، این ابزار ساده زمانی بهترین کارایی را دارد که بخواهید بفهمید از کدام ارز دیجیتال می توانید بیشترین سود را به دست آورید.

ابزار تحلیل ارز دیجیتال Glassnode

Glassnode همانند نانسن یکی از پلتفرم های تحلیل داده و متمرکز روی بستر بلاک چین است. اما ارزش Nansen بیشتر بر توانایی آن در ردیابی کیف پول های ارز دیجیتال و جریان پول، متمرکز است. در مقابل، Glassnode دید کلی تری از داده های بلاک چین ارائه می دهد.

ابزار تحلیل ارز دیجیتال Glassnode

Glassnode Academy  نیز یکی دیگر از تفاوت های بین این دو ابزار است. چون این ویژگی یک منبع غنی از توضیحات مفید درباره معیارهای مهم تحلیل ارز دیجیتال در اختیار کاربر قرار می دهد. علاوه بر این، این ابزار، نحوه استفاده از ابزارهای Glassnode و خواندن نمودارهای ارائه شده را به شما یاد می دهد. در اصل، ابزار تحلیل ارز دیجیتال Glassnode برای کاربران پیشرفته بسیار مناسب تر است.

ورود به سایت گلس نود

با استفاده از Glassnode Studio، کاربران می توانند به انواع داده ها از داده های نحوه مبادله ارز دیجیتال گرفته تا نسبت های سود و زیان و داده های ماینر دسترسی داشته باشند. در نهایت، Glassnode Insights گزارش ها و تحلیل های زیادی از تیم داخلی Glassnode ارائه می دهد. این گزارش ها نه تنها به زبان انگلیسی، بلکه به زبان های ایتالیایی، اسپانیایی، چینی و ژاپنی نیز در دسترس هستند.

ابزار تحلیل ارز دیجیتال RugDoc

RugDoc کد را برای اطمینان از امنیت پروتکل های بلاک چین بررسی می کند. آنها یک سایت جامع برای ترویج آموزش بلاک چین دارند. در واقع، آن ها می خواهند بهترین سایت جامعه محور برای کاربران ارزهای دیجیتالی باشند که می خواهند بدانند چگونه از خود در برابر نوسان بازار محافظت کنند.

ابزار تحلیل ارز دیجیتال RugDoc

اما چگونه می توانید تحلیل مربوط به ارز دیجیتال یا پروتکلی که به آن علاقه دارید را دریافت کنید؟ تنها کاری که باید انجام دهید این است که به کانال رسمی تلگرام یا دیسکورد RugDoc بپیوندید و فرم درخواست review را پر کنید. ظرف ۳۶ ساعت، نقد و بررسی ارز دیجیتال موردنظر در وب سایت RugDoc منتشر خواهد شد.

ورود به سایت راگ داک

ابزاری مانند RugDoc برای ارزیابی ریسک ضروری است؛ زیرا کاربران ارز دیجیتال که قادر به خواندن قراردادهای هوشمند نیستند تحت تاثیر حرف دیگران قرار می گیرند. با ابزار RugDoc، کاربران می توانند بدون پرداخت هیچ هزینه ای به افراد حرفه ای تکیه کنند.

ابزار تحلیل ارز دیجیتال Alphaday

Alphaday پلتفرمی فوق العاده است که برای جمع آوری تمام داده های مربوط به ارزهای دیجیتال در یک داشبورد جامع طراحی شده است. این ابزار با داشتن تب هایی در گوشه بالای سمت چپ به چهار جزء اصلی تقسیم می شود:

Alphaday

Alpha Board

اولین تب ابزار تحلیل ارز دیجیتال آلفادی حاوی داشبوردی است که نمای کلی از تمام اتفاقات مهم در ارز دیجیتال را ارائه می دهد. در سمت چپ، تب News و در زیر آن، یک فید توییتر ارز دیجیتال (Crypto Twitter) را در اختیار دارید. در مرکز آن، می توانید کیف پول ارز دیجیتال خود را برای مشاهده پورتفولیو متصل کنید. علاوه بر این شما یک نمای کلی از پروتکل های TVL در  دست دارید. در سمت راست تقویمی است که تاریخ های مهم مشخص شده اند.

ورود به آلفادی

نکته مهمی که باید به آن توجه داشت این است که این ویجت ها ثابت نیستند، اما می توان آن ها را تنظیم کرد. کافی است روی دکمه “Widget Library” در گوشه سمت راست بالا کلیک کنید. با انجام این کار، یک نوار کناری ایجاد می شود که در آن می توانید ویجت هایی را که می خواهید در داشبورد خود قرار دهید، انتخاب کنید.

NFTها

با کلیک بر روی تب NFT، با داشبوردی شبیه به داشبورد قبلی مواجه خواهید شد، اما این داشبورد مخصوص NFT است. به عنوان مثال، در مرکز صفحه، لیست NFTهای پرطرفدار ذکر شده است تا بتوانید قیمت های کف و غیره را ردیابی کنید. علاوه بر این، در تقویمی در سمت راست داشبورد، تاریخ  رویدادهای مهم صنعت NFT ثبت می شود که شامل آرای DAO و پیشنهادات صرافی غیرمتمرکز است.

Trading

این داشبورد، چارت ها، اندیکاتورهای تکنیکال، تحلیل احساست بازار و موارد دیگر را به شما نشان می دهد.

Beginner

داشبورد Beginner تفاوت چندانی با بقیه ندارد، جز اینکه برای افراد مبتدی ارائه می شود. در این داشبورد اطلاعات زیادی برای یادگیری وجود دارد. بدون شک با استفاده از این ابزار، غرق همه ویجت ها و اطلاعات داشبورد خواهید شد. بنابراین اگر تازه یادگیری را شروع کرده اید کافی است این اطلاعات را مطالعه کنید و همه چیز را ساده ببینید.

ابزار تحلیل ارز دیجیتال DeBank

ابزار تحلیل ارز دیجیتال DeBank، داشبورد و ابزاری برای نجات تریدرها است. اگر برای مدتی در پلتفرم های معاملاتی زیادی فعال بوده اید، این احتمال وجود دارد که نتوانید دارایی های ارزهای دیجیتال خود را ردیابی نکنید.

DeBank

ردیابی همه دارایی های شما با استفاده از DeBank آسان است. تنها کاری که برای شروع باید انجام دهید این است که کیف پول خود را به آن وصل کنید. پس از انجام این کار، در صورتی که آدرس کیف پول شخصی را بدانید، داشبورد DeBank نشان می دهد که دارایی های دیجیتالی آن فرد در کجا قرار دارد و چقدر ارزش دارد. در واقع، از این ابزار عالی می توانید برای ردیابی هر کیف پولی استفاده کنید.

ورود به سایت DeBank

DeBank

ما فقط درباره دارایی های دیجیتال در پورتفولیوی شما صحبت نمی کنیم. شما می توانید NFTهای خود را هم ردیابی کنید و همچنین یک دید کلی از تمام معاملات خود در گذشته به دست آورید. در نهایت، DeBank از بیش از ۱۳۰۰ پروتکل پشتیبانی می کند و همیشه در حال افزودن پروتکل های بیشتری است.

ابزار تحلیل ارز دیجیتال GeckoTerminal

GeckoTerminal را بنیانگذاران CoinGecko (بابی اونگ و تیم لی) تأسیس کردند. گکوترمینال، یک ابزار معمولی برای ساخت چارت و نمودار ارزهای دیجیتال شما نیست. برخلاف سایر ابزارهای ترسیم نمودار، GeckoTerminal از بیش از ۵۰ زنجیره، ۳۰۰ DEX و بیش از ۱ میلیون توکن پشتیبانی می کند. علاوه بر این، یک رابط کاربری گرافیکی عالی برای بوت کردن دارد. GeckoTerminal از داده های درون زنجیره ای برای ساخت نمودارهای شمعی، نمودارهای خطی و بسیاری دیگر از سبک ها و ابزارهای ترسیم نمودار استفاده می کند. از آنجا که تنها چند ماه از ساخت این ابزار می گذرد، باید گفت که هنوز در فاز آلفا بوده و کاملا رایگان است.

ابزار تحلیل ارز دیجیتال GeckoTerminal

ابزار تحلیل ارز دیجیتال GeckoTerminal کاربرد بصری دارد. به راحتی می توانید توکنی که به آن علاقه دارید را جستجو کنید. پس از یافتن آن، روی توکن کلیک کنید تا چارت یا نمودار آن ظاهر شود. از اینجا به بعد، ابزارهای استاندارد ترسیم نمودار و روند خود را در دسترس دارید. علاوه بر این، در پایین صفحه ابزار، می توانید فهرستی از فعالیت های درون زنجیره ای مربوط به توکن مانند زمان و مقدار خرید توکن و همچنین آدرس خریدارها را به دست  آورید. تا زمانی که ابزارهای ترسیم روند و نمودار در حوزه ارز دیجیتال توسعه می یابند آینده این ابزار هم روشن به نظر می رسد.

ورود به گکو ترمینال

سخن پایانی

با توجه به جدید بودن فناوری بلاک چین، ابزارهای ارز دیجیتال بسیار زیادی توسعه می یابند. در واقع، ما در فهرست اولیه خود، تقریباً ۱۵ ابزار را گنجانده بودیم اما از بین آنها فقط بهترین گزینه ها را معرفی کردیم. از آنجایی که بازار ارز دیجیتال، یک صنعت نو و جدید است، توسعه دهندگان همیشه در حال کار و توسعه ابزارهایی برای تحلیل این بازار هستند.

همه ما می دانیم که یک میلیون نقطه داده تصادفی به اندازه داشتن دانش و استراتژی کاربردی مفید نیست. تنها استفاده از تعداد محدودی از ابزارهای قدرتمند در کنار یک استراتژی قوی برای ترید ارز دیجیتال می تواند شما را در بازار ارزهای دیجیتال موفق سازد. بنابراین نظم داشته باشید، در ترید کردن احتیاط را مدنظر قرار دهید، همیشه به یادگیری بپردازید، ابزار تحلیل ارز دیجیتال مناسبی انتخاب کنید و مدیریت ریسک را فراموش نکنید.

نظرتان را درباره‌ی مقاله «۹ ابزار تحلیل ارز دیجیتال که هر تریدر باید استفاده کند!» با ما درمیان بگذارید.

منبع:کوین گکو
برای این مطلب رای ثبت نشده
اولین رای دهنده باش!
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
رای شما ثبت شد!
اگر بازخوردی درباره این مطلب دارید یا پرسشی دارید که بدون پاسخ مانده است، آن را از طریق بخش نظرات مطرح کنید.
ثبت نظر
مهدی عباس زاده
12 سال از فعالیتم در حوزه طراحی سایت و دیجیتال مارکتینگ میگذره و اخیرا به دنیای شگفت انگیز ارزهای دیجیتال علاقه مند شدم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *