نهنگ جنجالی باعث رشد بیت کوین در ۲۰۱۷

۱۳ آبان ۱۳۹۸
نهنگ جنجالی باعث رشد شدید بیت کوین در سال 2017 شد!

محققینی که از زمستان ۲۰۱۷ مدعی بودند بازار دستکاری شده است، حال در تحقیق منتشر شده جدیدی ادعا دارند که یک نهنگ بیت کوین باعث افزایش قیمت بیت کوین در سال ۲۰۱۷ شده است.

به گزارش کوین تلگراف و بر اساس گزارش امروز بلومبرگ، جان گریفین (john M. Griffin) و امین شمس، به تازگی تحقیق پیشین خود را به روز رسانی و اعلام کردند که سوء رفتاری در خصوص رشد گسترده بازار بیت کوین صورت گرفته است. در نتیجه این رشد، قیمت بیت کوین در ماه دسامبر (آذر) سال ۲۰۱۷ به ۲۰,۰۰۰ دلار رسید. گریفین و شمس به ترتیب از پژوهشگران دانشگاه‌های تگزاس و اوهایو هستند.

طبق بررسی‌های گریفین و شمس که نسخه اول آن ژوئن (خرداد) امسال منتشر شد، مدعی شدند که الگوهای تراکنش در بلاک چین نشان می‌دهد که از تتر (Tether) برای ایجاد حمایت و دستکاری در بازار بیت کوین استفاده شده است. در گزارش آمده است:

خریدهای زمابندی شده با استفاده تتر و پس از روند نزولی در نهایت موجب افزایش شدید قیمت بیت کوین شد. جریان سرمایه ورودی به یک نهاد برمی‌گردد و نسبت به قیمت‌های رند، رقمی کمتری را نشان می‌دهد. از این جریان سرمایه می‌توان به «خود همبستگیِ» نامتقارن در بیت کوین رسید و بیانگر این مسئله است که در روزهای پایانی ماه [دسامبر] میزان ناکافی ذخیره تتر ایجاد شده است.

آنها بر این عقیده هستند که به جای آنکه تقاضا از جانب سرمایه‌گذارانی که در ارزهای دیجیتال فعالیتی ندارند باعث افزایش قیمت شده باشد، فرضیه‌ای قوی وجود دارد که بر اساس آن تترهای بدون پشتوانه باعث افزایش قیمت ارزهای دیجیتال شده‌اند؛ آنها همچنین این فرضیه را به عرضه مرتبط می‌دانند.

در به روز رسانی اخیری که در خصوص تحقیق‌شان منتشر کرده‌اند، گریفین و شمس بحث گسترده‌تری را در این خصوص پیش کشیده‌اند. نتایج به روز شده تحقیقات به زودی در مقاله‌ای رسمی در ژورنال اقتصاد (Journal of Finance) منتشر خواهد شد.

بنا بر گزارش‌ها بررسی تراکنش‌های تتر و بیت کوین از ابتدای مارس ۲۰۱۷ تا ۳۱ مارس ۲۰۱۸، به فرضیه‌شان در خصوص اینکه تنها یک نهاد پشت این دستکاری بازار است، قوت می‌بخشد. نکته حائز اهمیت اینجاست تراکنش‌ها با استفاده از شرکت تابعه تتر، بیتفینکس (Bitfinex) انجام شده‌اند. در گزارش می‌خوانیم:

این الگو تنها در بازه‌های زمانی پس از عرضه تتر، که توسط یک حساب کاربری بسیار بزرگ هدایت شده، وجود دارد و توسط صرافی‌های دیگر مشاهده نشده است.

شمس و گریفین در ادامه می‌افزایند:

شبیه‌سازی‌ها نشان می‌دهد که احتمال تصافی بودنِ بروز این الگوها بسیار کم است. این نهاد یا شخص بسیار بزرگ یا با استفاده یک قدرت ماورایی فعالیت‌های خود را زمان‌بندی کرده است یا هم تاثیرات بسیار گسترده‌ای بر قیمت بیت کوین گذاشته است، به نوعی که در مجموع سرمایه‌های ورودی از جانب سرمایه‌گذاران کوچکتر هم دیده نمی‌شود.

استوارت هوگنر (Stuart Hoegner) وکیل ارشد تتر با انتشار بیانیه‌ای، نتایج تحقیقات این افراد را «از پایه و اساس غلط» توصیف کرد. به عقیده او چنین نتیجه‌گیری‌ای ناشی از اطلاعات نادرست است. به گفته بسیاری این بیانیه از جانب هوگنر، آتش شایعات را داغ‌تر کرده است.

هوگنر در بخش دیگری از بیانیه‌اش می‌گوید که این تحقیق با انگیزه حمایت از دعوی حقوقی ضد تتر، بیتفینکس و اپراتور بیفینکس، یعنی شرکت iFinex، اجرا شده است.

8 نفر این مطلب را پسندیدند.
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
رای شما ثبت شد!
اگر بازخوردی درباره این مطلب دارید یا پرسشی دارید که بدون پاسخ مانده است، آن را از طریق بخش نظرات مطرح کنید.
ثبت نظر
مهدی عباس زاده
12 سال از فعالیتم در حوزه طراحی سایت و دیجیتال مارکتینگ میگذره و اخیرا به دنیای شگفت انگیز ارزهای دیجیتال علاقه مند شدم.

یک نظر

  • لطفا شماره تلفن وآدرس آنجا را برای بنده بفرستیدیا این مشکل راحل کنیدتابتوانم پولم رابر اشت کنن

  • دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *