ورود / ثبت نام از کجا شروع کنم؟
قیمت ارزهای دیجیتال مقایسه قیمت صرافی ها مقایسه صرافی های ایرانی مقایسه صرافی های خارجی
تصویر کاور رابطه ی عرضه و قیمت نهایی رمز ارز ها - میهن سیگنال

همانطور که میدانید در قیمت یک ارز ، تعداد واحدهای موجود رمز ارز یا همان عرضه تاثیر زیادی دارد.
این نظریه باتوجه به اصل عرضه و تقاضاست که در تمام دارایی ها مثل ارز دیجیتال یا پول کاغذی و … ، صدق میکند.
در دنیای رمز ارز ها کوین ها یا به صورت نامحدود عرضه میشوند مثل دوج یا به صورت محدود مثل بیت کوین.
ما در این مقاله تاثیر تعداد واحدها و عرضه در قیمت نهایی رمزارز ها را بررسی میکنیم.

اینفوگرافیک رابطه ی عرضه و قیمت نهایی رمز ارز ها - میهن سیگنال

آیا محدودیت تعداد عرضه یک رمز ارز مثل بیت کوین مفید است یا مضر؟

از اوایل رونق گرفتن بیت کوین تا کنون همیشه این بحث یکی از چالشی ترین بحث ها بوده که آیا تمام شدن بیت کوین خوب است یا بد؟

شرکت های حوزه رمز ارز ها سیاست های متفاوتی دارند.مثلا همه میدانیم که کل تعداد بیت کوین های جهان رقمی ثابت است.
این رقم در اسناد منتشر شده از ساتوشی ناکاموتو رقم ۲۱ ملیون عدد عنوان شده.

اما تا سال ۲۰۱۸ اعلام شد که تعداد بیت کوین های استخراج شده تا کنون حدود ۸۰ درصد از کل بیت کوین های قابل استخراج جهان است.
هرچقدر تعداد بیت کوین ها که میتوانند استخراج شوند کمتر شود ، فرایند استخراج بیت کوین سخت تر و سخت تر میشود.
تا جایی که عملا استخراج بیت کوین به صفر برسد .تحلیل گران پیش بینی میکنند که آن روز سال ۲۱۴۰ خواهد بود که دیگر استخراج بیت کوین به پایان میرسد.

تصویر عرضه ی محدود رمز ارز - عرضه ی محدود بیت کوین - میهن سیگنال

برای کسب اطلاعات درمورد استخراج بیت کوین کلیک کنید

پس عملا با محدودیت تعداد بیتکوین ارزش این رمزارز بیشتر میشود چرا که عرضه کمتر یعنی تقاضای بیشتر و تقاضای بیشتر یعنی قیمت بالاتر.
اما طرفداران رمزارز ها بر این باورند که محدودیت بیت کوین میتواند یک عامل منحصر به فرد در جهت کاهش تورم باشد!

همانطور که میدانید در حال حاضر پول کاغذی توسط بانک مرکزی چاپ میشود .دولت ها میتوانند با سیست های مختلف مقدار پول بیشتری چاپ کرده و باعث تورم بیشتر شوند.
تورم یعنی ارزش پول رایج کمتر شده و باعث میشود ساختار اقتصاد کشور لطمه بخورد.

هرچند که تعداد عرضه محدود مخالفانی هم دارد که میگویند رمزارز های محدود باعث به وجود آمدن سفته بازی شده و مانعی برای دسترسی مردم و خرج کردن آن ها میشود.

۲- رمز ارز بیت کوین تورم منفی دارد؟

بیت کوین تورم منفی دارد و آیا ضد تورمی بودن بد است؟
عرضه و تعداد واحدها در قیمت ارزهای دیجیتال چه تاثیری دارد؟

تصویر تورم منفی رمز ارز ها - میهن سیگنال

 

برای آشنایی با بیت کوین کلیک کنید.

نمی‌توان گفت تورم منفی بد خواهد بود بلکه به ارزهای دیجیتال درجهت بقا برای ارزشمند بودن کمک می‌کند.

تورم منفی، به معنای کاهش میزان پرداختی شما برای کالاها و خدماتی است که قصد خریدشان را دارید. تورم منفی، با کلمه تورم درتضاد است. در یک اقتصاد سنتی، تورم منفی یک ویژگی مشکل‌سازی به‌حساب می‌آید، در حوزه ارزهای دیجیتال، چندان هم بد نیست.

تورم از آن‌ جهت یک مشکل است که پس از یک دهه با ده میلیون‌ تومان پس اندازه شما، قدرت خرید کاهش و چیزی به‌مراتب کم‌ارزش را خریداری می‌کنید. با نگاهی سرسری به شاخص تورم در ایالات‌ متحده که تورم در آن پایین‌ است، می‌توان دید که یک دلار در سال ۱۹۱۳، ارزشی معادل ۲۵.۴۳ دلار فعلی را داراست.

«برایان کوران» از «بلاکنومی»، می‌نویسد:

بازارهای تورمی باعث سطوح بالایی از قروض می‌شوند؛ در این شرایط اقتصادها با مبلغی که توانایی پرداختش را ندارند، روبه‌رو می شوند. این مسئله از طرف دیگر می‌تواند باعث به وجود آمدن شرایط مفرط شود. به‌عنوان‌مثال در زیمباوه، نرخ تورم از ۵۹ درصد در سال ۲۰۰۰، به رقم نجومی ۸۰,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰ درصد، در سال ۲۰۰۸، رسید.

ونزوئلا، کشوری با وجود بحران های سیاسی ناآرامی‌هایی را تجربه می‌کند، به دلیل همین «ابر تورم» به یکی از بازارهای بزرگ در حوزه ارزهای دیجیتال تبدیل‌ شده. تا جایی که یکی از تاجران ونزوئلایی در گفتگو با رویترز می‌گوید:

قیمت بیت کوین با وجود بی‌ثبات بودن، اما بازهم از ارزهای ملی ما ایمن‌تر است.

ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین که از عرضه محدودی برخوردارند، اقتصاددان‌ها آن را با عنوان «طلای دیجیتال» نام‌ می برند. در نتیجه، بااینکه قیمت کالاها کاهش می‌یابد، اما در مقابل، ارزهای دیجیتال، ازنقطه‌نظر ذخیره ارزش می‌توانند با افزایش رو به رو شوند. حامیان کاهش قیمت نیز میگویند این مسئله نسبت به اتفاقاتی که در اقتصاد جهان رخ میدهد، از ثبات بیشتری برخوردار است.

اتریوم از یک سو مخدودیتی در میزان عرضه ندارد، اما به‌جای آن مقدار مشخصی واحد جدید سالانه استخراج می‌شود. این موضوع باعث تورمی شدن اتریوم می‌شود.

۳- تاثیر دارایی‌های ضد تورمی مانند رمز ارز ها بر رفتار مصرف‌کنندگان

رفتار مصرف‌کنندگان چگونه از دارایی‌هایی با تورم منفی و نرخ عرضه ثابت، تاثیر می پپذیرد؟

اقتصاددان های جهان بر این باور هستند که قبل از کاهش ارزش پول به دلیل تورم، باید خرجش کرد. وام ها و کارت‌های اعتباری، که نوعی از قرض هستند بسیاری شایع‌اند و این شیوع در سطح دولت‌ها نیز وجود دارد.

دارایی هایی که ارزششان در گذر زمان کم می شود، باعث می شود که دارندگان آنها را هوشمندانه‌تر خرج کنند تا بتوانند در آینده از سرمایه‌های باقی‌مانده‌شان بهتر استفاده کنند. اما همان‌طور که اقتصاد دان «جورج گوییدو هالسمن» می‌گوید، به این معنا نیست که دارندگان ارزهای دیجیتال هیچ‌گاه سرمایه‌های خود را خرج نمی‌کنند. با این که آنها این آگاهی را دارند که ممکن است در سال های آینده بتوانند مایحتاج خود را ارزان تر تهیه کنند، ولی به دلیل ضرورت، ارز های دیجیتال خود را خرج می کنند.

همچنین در اقتصادهایی که واحد پول ضد تورمی هستند، این فرصت را وجود دارد که خود را در یک رستوران شیک مهمان کرده و به سینما بروید. هالسمن می گوید، که دارندگان ارز های دیجیتالی، نمی‌توانند یک شبه پول‌های خود را خرج نمایند، بلکه باید پیش از خرید اقلام غیر ضروری، چندین و چند بار فکر کنند.

از طرف دیگر، باعث تغییر در رابطه عموم با قروض می شود و آنها برای خرید ماشین‌های آن‌چنانی و تلویزیون‌های چند ده اینچی، وام میگیرند. چون آگاهند که با هر بازپرداخت ماهیانه، ارزش پرداخت‌های آنها بالاتر می‌رود.

برای آشنایی با راههای کسب درآمد با ارز دیجیتال کلیک کنید!

۴- معایب تورم منفی

با منفی تر شدن تورم اوضاع وخیم تر می شود. با کاهش تمایل افراد به خرج کردن پول، کاهش تقاضا رخ می دهد و با کاهش خرید و خدمات، احتمال کاهش حقوق ها بیشتر می شود و اقتصاد مولد رو به زوال رفته و در نهایت موجب بیکاری و ورشکستگی شرکت ها می شود.

این وضعیت به ضرر هر دو طرف است به این صورت که کسب و کارها برای جلب نظر مشتری مدام قیمت های خود را کاهش می دهند اما مردم تمایلی به خرج کردن پولشان ندارند و منتظر کاهش بیشتر قیمت ها می مانند. در نهایت این احتمال وجود دارد که هر دو طرف به خواسته خود نرسند.

طبق نظر هالسمن از دانشکده اقتصاد اتریش، تا زمانی که پایه ریزی یک ارز یا یک اقتصاد بر اساس قروض انجام نشده باشد، برای کنترل کاهش قیمت ها، رکود قیمتی پایدار خواهد شد. در این حالت، ارزهای دیجیتال به بن بست می رسند. علاج این اتفاق خرید با ارزهای دیجیتال و خرید ارزهای دیجیتال با پول های رایج است. یعنی اگر در خریدهای کوچک مثل قهوه از ارزهای دیجیتال استفاده شود، تقاضا برای آنها بیشتر می شود. البته پذیرش و استفاده از ارزهای دیجیتال در پرداخت ها خود نیازمند برنامه ریزی های خاصی است.

۵-پایان ضرب سکه!

اگر تمام بیت کوین ها استخراج شود چه اتفاقی خواهد افتاد؟

اول از همه باید بگویم که این اتفاق تا ۱۲۰ سالگیمان نخواهد افتاد نیاز به نگرانی در این مورد نیست!

اتمام بیتکوین تنها بر ماینر ها تاثیر خواهد گذاشت .ماینر ها برای استخراج هر بلاک جایزه ای دریافت میکنند،اما کم کم استخراج آنها سخت تر شده تا زمانی که بیتکوینی برای استخراج باقی نمی ماند .
ساتوشی ناکاماتو فکر آنجا را نیز کرده بود،بعد از استخراج آخرین بلاک دستمزد ماینر ها از جایزه ی استخراج بلاک به کارمزد تراکنش تغییر پیدا خواهد کرد.این یعنی کاربران مجبور خواهند بود برای اینکه درخواستشان زودتر انجام شودد کارمزد بیشتری پرداخت کنند.

با وجود ثابت ماندن تعداد بیتکوین و سقوط قیمت آن، تقسیم پذیری عاملی حیاتی در قوی نگه داشتن سطح عرضه خواهد بود.ناکوموتو برای برطرف کردن نیاز کاربران به خریدهای کوچک ، هشت رقم اعشار برای  بیت کوین قرار داده است.

با توجه به این که اتریوم دارای هجده رقم اعشار است میتوان آن را با هر ارز دیجیتال دیگری معامله نمود،برای یک ارز دیجیتال این موضوع خیلی مهمی است، و در آینده بسیار مهم تر نیز خواهد شد.

حدود سه سال پیش در سال ۲۰۱۷ ،۳.۸ میلیون بیتکوین گم شد!
این یعنی ۱۸ درصد از تمام مقدار بیتکوین! گم کردن ، دزدین و از بین رفتن احتمالات مربوط به این اتفاق اند و مطمئنا در آینده این رقم بیشتر خواهد شد.

نتیجه گیری

 • آیا محدودیت تعداد عرضه یک رمز ارز مثل بیت کوین مفید است یا مضر؟

با محدود کردن مقدار عرضه و تعداد رمز ارزها مانند بیتکوین ارزش این رمزارز ها بیشتر می شود چون عرضه کمتر به تقاضای بیشتر و تقاضای بیشتر به  قیمت بالاتر منتهی می شود.

 • آیا ضد تورمی بودن بیت کوین بد است؟

خیر،در  کشورهایی که دچار بحران های اقتصادی هستند و میزان تورم ارز ملی آن ها بالاست استفاده از بیت کوین که به دلیل عرضه ی محدود ضد تورمی است ، معقول تر از استفاده از ارز ملی است. تا جایی که حتی تاجران برخی از این کشور ها برای تجارت از بیت کوین استفاده می کنند.

 • رفتار مصرف‌کنندگان چگونه از دارایی‌هایی با تورم منفی و نرخ عرضه ثابت، تاثیر می پپذیرد؟

استفاده از ارزهای ضد تورمی باعث نمی شود دارندگان آن ها،خرجشان نکنند، بلکه باعث می شود فقط برای موارد ضروری ارزهای ضد تورمی را خرج کنند زیرا می دانند با نگه داشتن این دارایی ها میتوانند در آینده مایحتاج خود را ارزان تر تهیه کنند.

 • مشکل تورم منفی چیست؟

مقدار تمایل مردم به خرید کاهش میابد ، به دلیل اینکه مردم منتظر می مانند تا بتوانند کالای مورد نظرشان را با قیمت کمتر خریداری کنند ، از طرفی دیگه کسب و کار ها برای راضی کردن مشتری مجبورند قیمت های خود به صورت مداوم کاهش یابد. با ادامه یافتن این روند احتمال آن وجود دارد که هیچ یک از طرفین به خواسته ی خود نرسند.

 • اگر تمام بیت کوین ها استخراج شود چه اتفاقی خواهد افتاد؟

اتمام بیت کوین تنها بر ماینر ها تاثیر خواهد گذاشت. دستمزد ماینر ها از پاداش برای استخراج هر بلاک به کارمزد تراکنش تغییر پیدا خواهد کرد. به این ترتیب اگر کسی بخواهد درخواستش زودتر انجام شود باید کارمزد بیشتری بپردازد.

آیا شما هم تجربه ی استفاده از رمز ارزها را دارید؟ در قسمت نظر ها با ما درمیان بگذارید.

منبع:

cointelegraph.com

بر اساس رای 0 نفر
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
رای شما ثبت شد!
اگر بازخوردی درباره این مطلب دارید یا پرسشی دارید که بدون پاسخ مانده است، آن را از طریق بخش نظرات مطرح کنید.
ثبت نظر
حامد فولادی
همیشه علاقه به برنامه نویسی داشتم و در این زمینه هرچیزی که نیاز بود رو به خودم یاد دادم. الان به عنوان توسعه دهنده وب و برنامه نویس توی تیم میهن سیگنال فعالیت دارم.
شارژ رایگان با ثبت نام
با ثبت نام و تکمیل احراز هویت در جشنواره کیوسک، بیست هزار تومان بیت کوین هدیه بگیرید!

دریافت جایزه

یک نظر

 • ممنون از مطلب خوبتون
  امیدوارم همیسه موفق باشید.

 • نمایش کامنت بیشتر

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *