تاثیر عرضه در قیمت نهایی ارز دیجیتال

۲۸ فروردین ۱۴۰۳
تاثیر عرضه در قیمت نهایی ارز دیجیتال

همانطور که می‌دانید تعداد واحدهای موجود در بازار یک ارز دیجیتال، که به آن عرضه گفته می‌شود، تأثیر زیادی بر قیمت آن دارد. این موضوع بر اساس اصل عرضه و تقاضا است که در تمام دارایی‌ها از جمله ارزهای دیجیتال و پول کاغذی صدق می‌کند.

در دنیای ارزهای دیجیتال، برخی از کوین‌ها به صورت نامحدود عرضه می‌شوند، مانند دوج کوین، و برخی دیگر به صورت محدود، مانند بیت‌کوین. در این مقاله، به بررسی نحوه تأثیر تعداد واحدها و حجم عرضه بر قیمت نهایی ارزهای دیجیتال می‌پردازیم.

آیا محدودیت تعداد عرضه یک ارزدیجیتال مثل بیت کوین مفید است یا مضر؟

از زمانی که بیت‌کوین شهرت پیدا کرد، یکی از مباحث چالش‌برانگیز این بوده که آیا پایان یافتن تعداد بیت‌کوین‌ها خوب است یا بد؟ شرکت‌هایی که در حوزه ارزهای دیجیتال فعالیت دارند، سیاست‌های مختلفی را دنبال می‌کنند. همه می‌دانیم که تعداد کل بیت‌کوین‌ها در جهان یک رقم ثابت ۲۱ میلیون است. این عدد بر اساس اسناد منتشر شده توسط ساتوشی ناکاموتو، خالق بیت‌کوین، مشخص شده است.

تا سال ۲۰۱۸، حدود ۸۰ درصد از کل بیت‌کوین‌های قابل استخراج استخراج شده بود. با کمتر شدن تعداد بیت‌کوین‌هایی که می‌توان استخراج کرد، فرآیند استخراج پیچیده‌تر و دشوارتر می‌شود. به طوری که در نهایت استخراج بیت‌کوین به صفر می‌رسد. تحلیل‌گران پیش‌بینی می‌کنند که این اتفاق در سال ۲۱۴۰ رخ خواهد داد و دیگر استخراج بیت‌کوین امکان‌پذیر نخواهد بود.

 

اینفوگرافیک رابطه ی عرضه و قیمت نهایی رمز ارز ها - میهن سیگنال

زمانی که تعداد بیت‌کوین‌ها محدود می‌شود، ارزش این ارز دیجیتال افزایش می‌یابد. علت این امر این است که با کمتر شدن عرضه، تقاضا بیشتر می‌شود و افزایش تقاضا به افزایش قیمت منجر می‌گردد. طرفداران ارزهای دیجیتال معتقدند که محدودیت بیت‌کوین می‌تواند به کاهش تورم کمک کند.

همانطور که می‌دانید، در حال حاضر پول کاغذی توسط بانک‌های مرکزی چاپ می‌شود و دولت‌ها می‌توانند با چاپ بیش از حد پول، تورم را افزایش دهند. تورم به معنای کاهش ارزش پول رایج است و می‌تواند به اقتصاد کشور آسیب بزند.

با این حال، محدودیت در تعداد عرضه مخالفانی نیز دارد. برخی معتقدند که ارزهای دیجیتال با عرضه محدود می‌توانند باعث سفته‌بازی شوند و مانعی برای دسترسی عموم مردم به خرید و استفاده از آن‌ها ایجاد کنند.

۲- ارزدیجیتال بیت کوین تورم منفی دارد؟

عنوان مقاله: آیا بیت‌کوین تورم منفی دارد و این امر ضدتورمی بودنش خوب است یا بد؟

بیت‌کوین دارای تورم منفی است، اما این ویژگی لزوماً بد نیست و می‌تواند به حفظ ارزش ارزهای دیجیتال کمک کند. تورم منفی به این معناست که شما برای خرید کالاها و خدمات کمتر پرداخت می‌کنید. این مفهوم با تورم معمولی متفاوت است. در اقتصاد سنتی، تورم منفی مشکل‌ساز است، اما در حوزه ارزهای دیجیتال چندان مضر تلقی نمی‌شود.

تورم می‌تواند مشکل‌ساز باشد زیرا بعد از یک دهه با پس‌انداز ده میلیون تومانی، قدرت خرید شما کاهش می‌یابد و کالاهایی با ارزش کمتری خریداری می‌کنید. برای مثال، در ایالات متحده که تورم نسبتاً پایین است، ارزش یک دلار در سال ۱۹۱۳ معادل ۲۵.۴۳ دلار امروزی است.

برایان کوران از بلاکنومی می‌نویسد که بازارهای تورمی موجب بالا رفتن سطوح قروض می‌شوند و اقتصادها را با بدهی‌هایی روبه‌رو می‌کنند که توانایی پرداخت آن‌ها را ندارند. در زیمباوه، تورم از ۵۹ درصد در سال ۲۰۰۰ به رقم نجومی ۸۰ میلیارد درصد در سال ۲۰۰۸ رسید.

ونزوئلا، که با بحران‌های سیاسی مواجه است، به دلیل ابرتورم به یکی از بازارهای بزرگ ارزهای دیجیتال تبدیل شده است. یکی از تاجران ونزوئلایی در گفتگو با رویترز اظهار داشته است که با وجود ناپایداری‌ها، بیت‌کوین همچنان از ارزهای ملی ما امن‌تر است.

ارزهای دیجیتالی مانند بیت‌کوین، که دارای عرضه محدودی هستند، توسط اقتصاددان‌ها به عنوان «طلای دیجیتال» شناخته می‌شوند. در نتیجه، قیمت کالاها ممکن است کاهش یابد، اما ارزهای دیجیتال می‌توانند ارزش خود را حفظ کنند. حامیان این کاهش قیمت می‌گویند که این مسئله نسبت به وقایع اقتصاد جهانی از ثبات بیشتری برخوردار است.

تصویر عرضه ی محدود رمز ارز - عرضه ی محدود بیت کوین - میهن سیگنال

۳- تاثیر دارایی‌های ضد تورمی مانند ارزدیجیتال ها بر رفتار مصرف‌کنندگان

رفتار مصرف‌کنندگان چگونه از دارایی‌هایی با تورم منفی و نرخ عرضه ثابت، تاثیر می پپذیرد؟

اقتصاددانان جهان معتقدند که قبل از کاهش ارزش پول به خاطر تورم، باید آن را خرج کرد. وام‌ها و کارت‌های اعتباری، که نوعی قرض به شمار می‌روند، در میان دولت‌ها نیز رواج دارند.

دارایی‌هایی که بر اثر گذر زمان ارزش‌شان کاهش می‌یابد، موجب می‌شوند که دارندگان آن‌ها به طور هوشمندانه‌ای خرج کنند تا بتوانند در آینده بهتر از سرمایه‌های باقی‌مانده خود استفاده کنند. اما طبق گفته اقتصاددان جورج گوییدو هالسمن، این به معنای آن نیست که دارندگان ارزهای دیجیتال هرگز دارایی‌های خود را خرج نمی‌کنند. آنها آگاهند که ممکن است بتوانند در سال‌های آینده کالاها را ارزان‌تر تهیه کنند، ولی گاهی اوقات به دلیل ضرورت، ارزهای دیجیتال خود را خرج می‌کنند.

در اقتصادهایی که واحد پول ضدتورمی دارند، مردم فرصت دارند خود را در یک رستوران شیک مهمان کنند و به سینما بروند. هالسمن توضیح می‌دهد که دارندگان ارزهای دیجیتال نمی‌توانند به یکباره پول‌های خود را خرج کنند؛ بلکه باید قبل از خرید اقلام غیرضروری، چندین بار فکر کنند.

از طرف دیگر، این شرایط موجب تغییر در روابط عمومی با قروض شده است و مردم برای خرید ماشین‌های گران‌قیمت و تلویزیون‌های بزرگ، وام می‌گیرند. آنها آگاه هستند که با هر بازپرداخت ماهانه، ارزش پرداخت‌های آنها بیشتر می‌شود.

۴- معایب تورم منفی

وقتی تورم منفی رخ می‌دهد، وضعیت اقتصادی بدتر می‌شود. با کمتر شدن تمایل مردم به خرج کردن پول، تقاضا برای خرید کالاها و خدمات کاهش می‌یابد. این امر می‌تواند به کاهش دستمزدها بیانجامد و اقتصاد را به سمت زوال سوق دهد. در نهایت، این شرایط می‌تواند به بیکاری و ورشکستگی شرکت‌ها منجر شود.

این وضعیت برای هیچ یک از طرفین مفید نیست. کسب‌وکارها برای جذب مشتریان مجبور به کاهش مداوم قیمت‌ها می‌شوند، اما مردم تمایلی به خرج کردن پول نداشته و منتظر کاهش بیشتر قیمت‌ها می‌مانند. در نهایت، این امکان وجود دارد که هر دو طرف به خواسته‌های خود نرسند.

هالسمن، از دانشکده اقتصاد اتریش، بیان می‌کند که تا زمانی که ارز یا اقتصادی بر پایه قروض بنا نشده باشد، رکود قیمتی پایدار خواهد ماند. در چنین شرایطی، ارزهای دیجیتال به یک بن‌بست می‌رسند. راه حل این مشکل استفاده از ارزهای دیجیتال برای خریدها و تبدیل پول‌های رایج به ارزهای دیجیتال است. به عنوان مثال، اگر ارزهای دیجیتال برای خرید‌های کوچک مثل قهوه استفاده شوند، تقاضا برای آن‌ها افزایش می‌یابد. البته برای پذیرش و استفاده از ارزهای دیجیتال در پرداخت‌ها، برنامه‌ریزی‌های ویژه‌ای لازم است.

ارزدیجیتال

۵-پایان ضرب سکه!

اگر تمام بیت‌کوین‌ها استخراج شوند، چه اتفاقی خواهد افتاد؟ ابتدا باید بدانید که این اتفاق تا حدود ۱۲۰ سال دیگر رخ نخواهد داد، پس نیازی به نگرانی فوری نیست!

وقتی تمام بیت‌کوین‌ها استخراج شده باشند، تاثیر آن بیشتر بر روی ماینرها خواهد بود. ماینرها برای استخراج هر بلاک، جایزه‌ای دریافت می‌کنند، اما به تدریج که استخراج سخت‌تر می‌شود، دیگر بیت‌کوینی برای استخراج باقی نمی‌ماند. ساتوشی ناکاموتو، خالق بیت‌کوین، به این نکته نیز فکر کرده است. پس از استخراج آخرین بلاک، درآمد ماینرها از جوایز بلاک به کارمزد تراکنش‌ها تغییر خواهد کرد. این به این معناست که کاربران برای انجام سریع‌تر تراکنش‌های خود، مجبور به پرداخت کارمزد بیشتری خواهند بود.

علاوه بر این، با ثابت ماندن تعداد بیت‌کوین‌ها و افت احتمالی قیمت‌ها، تقسیم‌پذیری بیت‌کوین به عنصر حیاتی برای حفظ سطح عرضه تبدیل خواهد شد. ناکاموتو برای رفع نیاز کاربران به خریدهای کوچک، هشت رقم اعشار در نظر گرفته است.

با توجه به اینکه اتریوم دارای هجده رقم اعشار است، می‌توان آن را با هر ارز دیجیتال دیگری معامله کرد. این ویژگی برای یک ارز دیجیتال بسیار مهم است و در آینده اهمیت بیشتری خواهد یافت.

سه سال پیش در سال ۲۰۱۷، حدود ۳.۸ میلیون بیت‌کوین گم شد که معادل ۱۸ درصد از کل بیت‌کوین‌ها بود! از دست دادن، دزدیده شدن و نابود شدن، از جمله دلایل این اتفاق بودند و احتمالا در آینده، این رقم افزایش خواهد یافت.

منابع:

https://cointelegraph.com/news/what-are-supply-and-demand-zones-and-how-do-we-use-them-in-crypto-trading

https://www.binance.com/en/square/post/887968

نظرتان را درباره‌ی مقاله «تاثیر عرضه در قیمت نهایی ارز دیجیتال» با ما درمیان بگذارید.

8 نفر این مطلب را پسندیدند.
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
رای شما ثبت شد!
اگر بازخوردی درباره این مطلب دارید یا پرسشی دارید که بدون پاسخ مانده است، آن را از طریق بخش نظرات مطرح کنید.
ثبت نظر
حامد فولادی
همیشه علاقه به برنامه نویسی داشتم و در این زمینه هرچیزی که نیاز بود رو به خودم یاد دادم. الان به عنوان توسعه دهنده وب و برنامه نویس توی تیم میهن سیگنال فعالیت دارم.

‫2 نظر

 • سلام و وقت شما بخیر
  خیلی عالی و ریز مسایل رو توضیح دادید و البته کاربردی . واقعا باید خداقوت گفت به شما و تیم تون .
  لطفا در رابطه با معامله ی رمزارزها در فارکس و تفاوت هاش و کمیت هاش نسبت به صرافی ها مطلب بگذارید. ممنونم

 • ممنون از مطلب خوبتون
  امیدوارم همیسه موفق باشید.

 • دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *