معروف ترین دامنه های ارزدیجیتال کدامند؟

۰۱ اردیبهشت ۱۴۰۲
دامنه های معروف ارزدیجیتال

دامنه های ارزدیجیتال یک سیستم نوآورانه است که سطوح جدیدی از امنیت را برای دارندگان دامنه فراهم می کند که توسط یک توکن غیر قابل تعویض (NFT) ارائه می شود. این دامنه ها نقطه ضعف مرکزی ندارند و به کاربران اجازه می دهند بدون خطر سانسور شدن توسط شخص ثالث پست ارسال کنند. ما در این مقاله دامنه های معروف ارزدیجیتال را به شما معرفی می کنیم. پس با ما همراه باشید.

دامنه های ارزدیجیتال چگونه کار می کنند؟

در گذشته، مالکیت دامنه بر اساس اجاره کار می کرد. یعنی دارندگان دامنه، مالک دامنه ای که «خریداری می کردند» نبودند. در عوض، آنها حقوق ثبت دامنه را اجاره می کردند و هزینه تمدید را می پرداختند. با روی کار آمدن دامنه های کریپتو، دارندگان آنها می توانند یک بار هزینه پرداخت کنند و تا زمانی که تصمیم به فروش دامنه خود بگیرند مالک واقعی آن باشند.

دامنه های ارزدیجیتال از لحاظ نحوه اجرا متفاوت هستند. برخلاف دامنه های سنتی که روی یک سرور قرار دارند و توسط یک سازمان مرکزی مدیریت می شوند، دامنه های ارزدیجیتال غیرمتمرکز بوده و روی یک بلاک چین عمومی نوشته می شوند. این موضوع به دارنده دامنه مالکیت کامل و حق انتشار هر گونه اطلاعاتی را که می خواهد می دهد. اگرچه داشتن یک دامنه نسبتاً جدید است، اما در حال حاضر بیش از ۵۰۰۰۰۰ دامنه ارزدیجیتال از اوایل سال ۲۰۲۲ ثبت شده است. این آمار محبوبیت داشتن دامنه را ثابت می کند.

معروف ترین دامنه های ارزدیجیتال کدامند؟

محبوب ترین دامنه های ارزدیجیتال عبارت اند از crypto، .nft، .x. و eth. دلایل محبوبیت دامنه های بالا عبارتند از:

 • دامنه های کریپتو نسبت به دامنه های سنتی مزایای زیادی دارند که در ادامه به ذکر آنها می پردازیم.
 • سرمایه گذاران بسیار زیادی به دنبال خرید دامنه هایی هستند که در آینده می تواند سودآور باشد.

دامنه های معروف ارزدیجیتال از ارائه دهندگانی مانند Unstoppable Domains خریداری می شوند. دارندگان دامنه می توانند به جای اینکه هر سال دامنه خود را تمدید کنند و بابت آن هزینه بپردازند، یک بار خرید انجام دهند و دامنه را به صورت مادام العمر داشته باشند. در این صورت دامنه به صورت صددرصدی متعلق به کاربر می شود. این بدان معناست که یک نهاد متمرکز مانند Google Domains نمی تواند اطلاعات موجود در دامنه را سانسور کند، بنابراین حقوق کامل دامنه به مالک اختصاص دارد و دست او برای انتشار اطلاعات کاملا باز است.

بسیاری از دامنه های ارزدیجیتال می توانند به عنوان آدرس عمومی ارزهای دیجیتال نیز در نظر گرفته شوند. این بدان معناست که دامنه می تواند برای ارسال و دریافت رمزارزها و توکن ها استفاده شود. با تبدیل شدن رمزارزها به یک وسیله مبادله، چنین دامنه هایی در تسریع پذیرش انبوه ارزهای دیجیتال بسیار موثر خواهند بود.

پسوند دامنه های معروف ارزدیجیتال کدامند؟

مانند دامنه های سنتی، پسوندهای مختلفی برای دامنه های ارزدیجیتال وجود دارد. هر پسوند مزایای منحصر به فرد خود را داشته، به طوری که برخی از آنها فقط با ارائه دهندگان خاصی در دسترس هستند. در اینجا برخی از محبوب ترین پسوندهای دامنه آورده شده است:

 • blockchain .: از آنجا که این دامنه با نام بلاک چین شناخته می شود به خاطر سپردن آن آسان است و برای کمک به انتقال افراد از دامنه های سنتی com. به جایگزین های مبتنی بر رمزنگاری طراحی شده است.
 • bitcoin.: این دامنه به عنوان یکی از دامنه های معروف ارزدیجیتال مخصوص طرفداران بیت کوین طراحی شده است و توسط Gemini ارائه می شود. دامنه bitcoin. برای کاربرانی که از بیت کوین برای تراکنش استفاده می کنند یک گزینه عالی است.
 • coin.: این دامنه به عنوان گزینه ای آسان برای به خاطر سپردن دامنه های مربوط به NFT ایجاد شده است. coin. برای پرداخت آسان با USDC سازگار است و می توان آن را از Circle خریداری کرد.
 • nft.: یک دامنه طراحی شده برای طرفداران پروژه های NFT که یک گزینه عالی برای هنرمندان و کلکسیونرها است.
 • wallet.: این دامنه برای طرفداران پروژه های ارزدیجیتال مرتبط با پرداخت و کیف پول است.
 • ۸۸۸.: این نام دامنه اغلب برای قماربازان است. این مورد به سایت هایی پیوند می خورد که با آرزوی یک شبه خوشبخت شدن کاربران خود فرصت قمار کردن را برای آنها فراهم می کنند.
 • dao.: دامنه های dao با حکومت باز و تمرکز بر جامعه مرتبط هستند. از آنجا که حمایت از جوامع بلاک چین همچنان در حال رشد است، این دامنه خاص ممکن است در آینده بیش از زمان حال بدرخشد.
 • x.: یک نام دامنه ساده، کوتاه و منحصر به فرد. این همان چیزی است که کاربران می توانند از آن در موارد مختلف استفاده کنند.

معرفی ارائه دهندگان دامنه های معروف ارزدیجیتال

ارائه دهندگان دامنه مانند GoDaddy ، Google Domains و Hostgator نام های شناخته شده ای در دنیای اینترنت هستند، اما دامنه های ارزدیجیتال کمی اوضاع را متزلزل می کند. شرکت های Web 3 قصد دارند قدرت را در قالب مالکیت دامنه به مردم بازگردانند. همان طور که فعالیت فناوری بلاک چین در صنایع نوآورانه در سراسر جهان ادامه دارد، فرصت گرفتن قدرت از شرکت های بزرگ چندملیتی و بازگرداندن آن به مردم فراهم می شود.

 • یکی از این شرکت ها، سرویس نام اتریوم (ENS) است. ENS به دامنه های ارزدیجیتال کمک می کند چهره انسانی داشته باشند. به جای اینکه یک آدرس یک کد تصادفی باشد، کاربران یک نام دامنه معمولی مانند yourbusiness.eth را مشاهده خواهند کرد. هنگامی  که دامنه به یک آدرس وب سایت پیوند داده می شود، یک وب سایت کاملاً کاربردی شبیه به اکثر سایت هایی که امروز می بینیم نمایش داده خواهد شد. از سال ۲۰۲۲، ENS بیش از ۱۷۹.۴۶ هزار کاربر دارد که آن را به یکی از دامنه های معروف ارزدیجیتال در جهان تبدیل می کند.
 • یکی دیگر از ارائه دهندگان دامنه های ارزدیجیتال، Unstoppable Domains است. همانند ENS، Unstoppable Domains نیز به کاربران اجازه می دهد تا یک وب سایت غیر قابل سانسور ایجاد کنند. دارنده دامنه می تواند این وب سایت را مانند یک NFT یا یک ارزدیجیتال در کیف پول ارزدیجیتال خود ذخیره کند. دامنه هایی که این ارائه دهنده امکان خرید آنها را فراهم می کند موارد استفاده مختلفی دارند. مثلا می توان از آنها برای تولید نام های کاربری جهانی، انتقال ارزدیجیتال و حتی ایجاد یک راه ورود به وب غیرمتمرکز استفاده کرد. همه دامنه های Unstoppable بر روی بلاک چین اتریوم یا Zilliqa ساخته شده اند و چندین گزینه دامنه مختلف در دسترس هستند. هنگامی  که کاربر دامنه ای را خریداری می کند، مالکیت کامل آن را در اختیار می گیرد، به این معنی که هزینه تمدید پرداخت نمی کند و می تواند دامنه را تا زمانی که بخواهد بفروشد، برای خود نگه دارد.

دامنه های معروف ارزدیجیتال چقدر محبوب هستند؟

اگرچه امروزه بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال به جریان اصلی تبدیل شده اند، دامنه های ارزدیجیتال هنوز یک مفهوم نسبتاً جدید هستند. این مفهوم توسط بسیاری از شرکت های توسعه دهنده مرورگر مورد انتقاد قرار گرفته است، به طوری که بسیاری از آنها دسترسی به مرورگر خود را برای دامنه های معروف ارزدیجیتال ارائه نمی دهند. البته نه تنها برای دامنه های معروف بلکه برای هیچ دامنه ارزدیجیتالی! علی رغم این شکست، دامنه های ارزدیجیتال در چند سال گذشته جایگاه قابل توجهی به دست آورده اند.

در اصل، دامنه های ارزدیجیتال تنها با مرورگرهای خاصی قابل دسترسی هستند. محبوب ترین مرورگرها در این زمینه Brave و opera است. علاوه بر این، اغلب برای دسترسی به سایت ها به یک افزونه نیاز است که این فرایند را برای کاربران بسیار ناخوشایند می کند.

با این حال، اعلامیه های اخیر توسط Unstoppable Domains، بازی را به کلی تغییر داده است. Unstoppable Domains سرویس جدیدی را پیش برده است که به کاربران اینترنت اجازه می دهد بدون نیاز به دانلود نرم افزار اضافی به وب سایت های غیرمتمرکز دسترسی داشته باشند. این سرویس با Cloudflare’s Distributed Web Resolver کار می کند تا هر آدرس وب crypto. را از هر مرورگر یا مکانی در سراسر جهان قابل مشاهده کند. این فناوری امکان پذیرش انبوه دامنه های ارزدیجیتال را فراهم می کند و به انتقال اینترنت از یک پلتفرم متمرکز به یک پلتفرم غیرمتمرکز کمک می کند.

سخن پایانی

طبق یک مطالعه انجام شده توسط Dune Analytics، تقریباً ۹۰۰۰۰ دامنه ارزدیجیتال در نوامبر ۲۰۲۱ ایجاد شد که بیشترین تعداد ثبت دامنه ارزدیجیتال در یک ماه است. این رشد قابل توجه در ثبت دامنه نشان می دهد که دامنه های معروف ارزدیجیتال ممکن است روزی به یک هنجار در اینترنت تبدیل شوند. محبوبیت این دامنه ها در نهایت به این بستگی دارد که کاربران روزمره چقدر به راحتی می توانند به آنها دسترسی داشته باشند.

نظرتان را درباره‌ی مقاله «معروف ترین دامنه های ارزدیجیتال کدامند؟» با ما درمیان بگذارید.

منبع:coincentral.com
5 نفر این مطلب را پسندیدند.
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
رای شما ثبت شد!
اگر بازخوردی درباره این مطلب دارید یا پرسشی دارید که بدون پاسخ مانده است، آن را از طریق بخش نظرات مطرح کنید.
ثبت نظر
مهدیه اسلامی تبار
خوشحالم با تولید محتوای با کیفیت، سطح وب فارسی رو ارتقا می دهیم. امروز سردبیر میهن سیگنال هستم و این هنوز شروع رویاپردازی های منه ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *