ارز فایل کوین (Filecoin) چیست؟ | پیش بینی قیمت و بررسی آینده ارز FIL

۲۳ اسفند ۱۴۰۱
Filecoin چیست؟

مدیریت داده‌ها برای کسب و کارها و کاربران زمان بر، پرهزینه و سخت است. Filecoin یک شبکه برای ذخیره سازی داده‌ها به صورت غیر متمرکز است. تیم توسعه این شبکه قصد دارد ذخیره سازی داده‌ها را به صورت ارزان و سریع و امن در اینترنت فراهم کند. ‌فایل کوین به کاربران اجازه می‌دهد تا هر نوع داده‌ای را از طریق یک شبکه بلاک چین غیرمتمرکز با پاداش‌های زنجیره‌ای میزبانی کنند و به اشتراک بگذارند. داده‌های ذخیره‌ شده در این شبکه تا زمانی که مورد نیاز هستند، ایمن باقی می‌مانند.

به چپ و راست بکشید.
نام ارز دیجیتال Filecoin (Filecoin)
نام اختصاری FIL
قیمت Filecoin ۴.۴۶ دلار
رتبه در سایت کوین مارکت کپ ۳۵
حجم معاملات روزانه ۳۰۸,۳۹۴,۷۰۱ دلار
عرضه ی کل ۱,۹۶۰,۱۷۷,۵۸۶ دلار
مقدار در گردش ۵۶۳,۹۴۰,۱۷۴ دلار
وب سایت رسمی https://filecoin.io/
وایت پیپر https://docs.filecoin.io/

‌فایل کوین (Filecoin) چیست؟

Filecoin چیست؟

رتبه فعلی ارز فایل کوین – عکس از سایت کوین مارکت کپ (coinmarketcap)

‌فایل کوین یک شبکه همتا به همتا است که به کاربران اجازه می‌دهد فایل‌ها را با استفاده از بلاک چین ‌فایل کوین در اینترنت ذخیره کنند. این شبکه هر تراکنش را با یک واحد ذخیره‌ سازی ثبت می‌کند. انگیزه‌های اقتصادی داخلی ‌فایل کوین تضمین می‌کنند که هر فایل به طور دقیق ذخیره می‌شود و کاربران نباید نگران از دست دادن داده‌های بارگذاری شده خود باشند. مقدار فضای ذخیره‌ سازی موجود و قیمت داده‌های ذخیره‌ شده توسط بازار آزاد کنترل می‌شود و داده‌های انحصاری، باارزش‌تر یا محبوب‌تر و دارای حق بیمه بالاتری هستند.

ارزدیجیتال بومی ‌شبکه Filecoin، FIL نام دارد که یک توکن ERC-20 نیست، زیرا ‌فایل کوین از فناوری بلاک چین خود برای مدیریت شبکه استفاده می‌کند. ‌فایل کوین باید از توکن خود استفاده کند. زیرا الگوریتم اجماع خود را اجرا می‌کند. این شبکه شرکت کنندگان را تشویق می‌کند تا بهترین خدمات را ارائه دهند.

‌فایل کوین یکی از اولین توکن‌هایی بود که به طور مناسب در چارچوب قانون اوراق بهادار ایالات متحده راه اندازی شد. این امر چندین سرمایه گذار بزرگ مانند Sequoia Capital و Union Square Ventures را به خود جذب کرد که باعث شد این پروژه برای سایر سرمایه گذاران جذاب و همچنین به دلیل تخصیص توکن‌های بزرگ با دوره‌های سرمایه گذاری طولانی یک سال تا سه سال قابل اعتمادتر شود.

توکن FIL در نگهداری و راه اندازی شبکه ‌فایل کوین نقش دارد. کاربران با شرکت در فعالیت‌های مختلف در شبکه ‌فایل کوین، عمدتاً با مشارکت در بازار داده، ارزش خود را درک می‌کنند. FIL دارندگان خود را قادر می‌سازد از شبکه همتا به همتای ‌فایل کوین استفاده کنند، در بازار داده تراکنش انجام دهند و گره‌های ذخیره سازی یا بازیابی را اجرا کنند.

‌فایل کوین (Filecoin) چگونه کار می‌کند؟

‌فایل کوین بر اساس پروتکل IPFS ساخته شده است. زمانی که کاربر می‌خواهد از ‌فایل کوین برای ذخیره داده‌های شخصی خود استفاده کند، ماینرهای ذخیره سازی را در شبکه انتخاب می‌کند و برای میزبانی فایل‌های خود به آنها هزینه پرداخت می‌کند. این هزینه در قالب سکه‌های FIL پرداخت می‌شود. ماینرها کامپیوترهایی هستند که مسئول ذخیره سازی فایل‌های کاربران بوده و نقش مهمی ‌در امنیت شبکه ‌فایل کوین دارند.

به دلیل ماهیت غیرمتمرکز بودن Filecoin، فایل‌ها را می‌توان به صورت همتا به همتا در شبکه ذخیره کرد. کاربران می‌توانند از میان ماینرهای مختلف ‌فایل کوین یکی را بر اساس هزینه، افزونگی و سرعت انتخاب کنند. این حق انتخاب تضمین می‌کند هر کاربر می‌تواند داده‌های خود را به بهترین شکل و مطابق با نیازهایش ذخیره کند. ‌فایل کوین (FIL) همچنین می‌تواند با برنامه‌های غیرمتمرکز (dApps) یکپارچه شود. بدین ترتیب می‌تواند داده‌ها را به کمک ماینرهای مختلف ذخیره کند. ماینرها انواع مختلف “معاملات” را برای کاربران اجرا کرده و در عین حال برای مشارکت آنها هزینه دریافت می‌کنند. هر ۳۰ ثانیه یک بلوک جدید به زنجیره اضافه می‌شود و ماینرها پاداش‌های FIL خود را دریافت می‌کنند.

تاریخچه و بنیان گذاران ارز فایل کوین (Filecoin)

Filecoin توسط Protocol Labs، شرکت پشتیبان IPFS، libp2p، IPLD، Multiformats و Testground ایجاد شد. Protocol Labs یک شرکت محبوب در دنیای رمزنگاری است که به دلیل ساخت پروتکل‌های منبع باز قابل اعتماد مانند IPFS شناخته می‌شود. این برند فایل کوین را به گزینه‌ای محبوب برای سرمایه گذاران تبدیل کرد.

فایل کوین یک عرضه اولیه سکه (ICO) در سال ۲۰۱۷ برگزار کرد. قیمت هر FIL در این عرضه اولیه ۱.۳۰ دلار بود.  ICO ‌فایل کوین یکی از بزرگترین عرضه اولیه‌های توکن در تاریخ بود که ۲۵۷ میلیون دلار جمع آوری کرد. تنها ۱۸۶ میلیون دلار بودجه توسط Protocol Labs در یک ساعت اول جمع آوری شد.

با این حال، ICO فقط برای سرمایه گذاران معتبر که توسط مقررات ایالات متحده تعریف شده بود، باز بود. Protocol Labs توکن‌های FIL را با استفاده از SAFT (یک توافق نامه ساده برای توکن‌های آینده) به سرمایه گذاران فروخت. سرمایه گذاران در هنگام راه اندازی، توکن‌های خود را در بلوک پیدایش شبکه ‌فایل کوین دریافت کردند.

۳۰ درصد از FIL در بلوک پیدایش ایجاد و پرداخت شد که ۱۵ درصد آن به تیم توسعه برای حمایت از رشد پروژه و ۱۰ درصد به سرمایه گذاران ICO اختصاص یافت. ۵ درصد دیگر برای بنیاد ‌فایل کوین محفوظ ماند. ۷۰ درصد از عرضه طی سال‌های بعد در قالب پاداش بلوک بین گره‌ها توزیع می‌شود.

مهم‌ترین ویژگی‌های ارز فایل کوین (Filecoin) کدامند؟

سیستم‌های ذخیره ‌سازی به افراد اجازه می‌دهند تا حافظ داده‌های خود باشند، اما معمولاً بسیار متمرکز هستند. ‌فایل کوین (FIL) به کاربران اجازه می‌دهد تا داده‌های خود را در یک شبکه همتا به همتا غیرمتمرکز ذخیره کنند و آن را در برابر سانسور، قطعی برق و هکرها مقاوم نگه دارند. Filecoin همچنین از فناوری منحصر به فرد بلاک چین خود برای ارائه پاداش به مشارکت کنندگان در شبکه استفاده می‌کند.

یکی دیگر از ویژگی‌های منحصر به فرد ‌فایل کوین معماری آن است. ‌فایل کوین از یک راه حل گره دوگانه استفاده می‌کند. در حالی که بیشتر شبکه‌ها فقط با یک نوع گره کار می‌کنند. ‌این دو نوع گره شامل گره‌های ذخیره سازی و گره‌های بازیابی هستند. از گره‌های ذخیره سازی برای ذخیره داده‌ها در شبکه استفاده می‌شود. گره‌های بازیابی نیز در کنار گره‌های ذخیره سازی در شبکه قرار دارند و دارای پهنای باند بالا و تأخیر کم هستند. گره‌های بازیابی زمانی پول دریافت می‌کنند که سریع‌ترین مکان را برای یافتن و بازیابی فایل برای کاربر ارائه دهند.

‌فایل کوین همچنین یک مدل تجاری منحصر به فرد را برای مشتریان خود ارائه می‌دهد. آپلودکنندگان و میزبان‌ها می‌توانند در مناقصه‌ها شرکت کنند. مناقصه‌هایی که قیمت رقابتی را به همراه دارد و منعکس کننده شرایط فعلی بازار و در دسترس بودن فضای ذخیره سازی است. شرکت کنندگان در بازار ‌فایل کوین تشویق می‌شوند تا ذخیره سازی را در طول زمان ارزان‌تر کنند.

امنیت فایل کوین (Filecoin) چگونه تضمین می‌شود؟

‌فایل کوین به شرکت کنندگان صادق و فعال نیاز دارد تا کاربران بتوانند داده‌ها را به موقع و دقیق دریافت کنند. به منظور جلوگیری از عوامل مخرب یا گره‌های تنبل، ‌فایل کوین چندین ویژگی را برای افزایش امنیت و مشارکت در شبکه پیاده سازی کرده است. ‌فایل کوین از کاربرانی که می‌خواهند در شبکه شرکت کنند وثیقه می‌گیرد. جوایز بلوک نیز مشمول دوره‌های انتساب هستند. جوایز بلوک اختصاصی تضمین می‌کند که کاربران به اندازه کافی در شبکه خواهند ماند تا به تعهدات خود عمل کنند.

ماینرها همچنین ملزم به ارسال PoReps هستند که تضمین می‌کند همه داده‌ها دقیق هستند. Filecoin اولویت را برای خدمت به مشتریان “تأیید شده” قرار می‌دهد. با نگه داشتن لیست فعال ماینرها و لیست تایید شده کسب و کارها، کاربران می‌توانند به صورت ایمن و هر دفعه که دوست دارند تراکنش انجام دهند. توضیح دقیق PoRep در وایت پیپر رسمی ‌‌فایل کوین آورده شده است.

مزایا و معایب ارز فایل کوین (Filecoin)

‌با توجه به آنچه در مورد فایل کوین گفته شد می‌توان مزایای زیر را برای آن برشمرد:

  • کاهش هزینه: با ایجاد یک بازار آزاد بزرگ برای ذخیره سازی داده‌ها، هزینه این امر کاهش می‌یابد.
  • مقیاس بندی: گرد هم آوردن میلیون‌ها رایانه در سراسر جهان، یک شبکه ذخیره سازی عظیم ایجاد می‌کند.
  • اقتصاد: ‌فایل کوین به جای ساخت رایانه‌های ذخیره سازی جدید، از منابع موجود استفاده می‌کند.
  • ایمنی: فایل کوین یک شبکه غیرمتمرکز است به این معنی که هیچ نقطه حمله واحدی وجود ندارد و احتمال به خطر افتادن آن سخت است.

در کنار مزایا، فایل کوین برخی مشکلات نیز دارد که در ادامه به آنها اشاره می‌شود:

  • سرعت: به جای دسترسی به یک سرور، باید به چندین سرور دسترسی داشته باشد تا اسناد را در صورت لزوم کنار هم قرار دهد. پس سرعت آن به آنلاین بودن سرورها و سرعت شبکه جهانی اینترنت بستگی دارد.
  • Dapp: با پردازش تراکنش‌ها با استفاده از ارز بومی فایل کوین، مانعی برای ورود به این شبکه ایجاد می‌شود، زیرا شخص باید یک سکه دیگر بخرد و آن را مبادله کند تا از این سرویس استفاده نماید.

ارز فایل کوین (Filecoin) را از کدام صرافی ها بخریم؟

ارز فایل کوین را از کدام صرافی ها بخریم؟

صرافی های ارز فایل کوین – عکس از سایت کوین مارکت کپ

برای اینکه کاربران به راحتی در شبکه Filecoin شرکت کنند و داده‌ها را ذخیره یا خریداری نمایند، باید از Slate یا Lotus استفاده کنند. Slate یک سیستم ذخیره سازی منبع باز است که بر روی ‌فایل کوین ساخته شده است که یک رابط کاربری گرافیکی آسان برای استفاده دارد. در حالی که Lotus نرم افزار رسمی ‌برای گره‌ها در شبکه ‌فایل کوین است. کاربران می‌توانند یک گره لوتوس را برای تعامل مستقیم با بلاک چین ‌فایل کوین اجرا کنند. لازم به ذکر است شما می‌توانید سکه فایل کوین را در صرافی‌های مختلفی از جمله Gemini و Kraken و Huobi معامله کنید.

بهترین کیف پول‌های پشتیبان کننده ارز فایل کوین (Filecoin) کدامند؟

بهترین کیف پول‌های پشتیبان کننده ارز فایل کوین کدامند؟

کیف پول های ارز فایل کوین – عکس از سایت کوین مارکت کپ

اگرچه بسیاری از صرافی‌ها به‌ عنوان گزینه‌های منطقی برای نگهداری FIL عمل می‌کنند، کیف پول‌های متعددی از آدرس‌های ‌فایل کوین پشتیبانی کرده و ارسال و دریافت FIL را آسان می‌کنند. کیف‌پول‌هایی مانند Achain، Freewallet، Carbon Wallet ،MetaMask ، Trust Wallet ،Coinbase، BitGo می‌توانند آدرس‌های ‌فایل کوین را برای پشتیبانی بهتر از دارندگان FIL در هنگام خرج کردن و دریافت سکه‌های خود ایجاد کنند.

آینده ‌ارز فایل کوین (Filecoin) چگونه است؟

آینده ‌ارز فایل کوین چگونه است؟

روند قیمتی ارز فایل کوین – عکس از سایت کوین مارکت کپ

با قیمتی که برای FIL در آوریل ۲۰۲۱ ثبت شد، ‌فایل کوین مطمئناً پتانسیل صعود به ارزش ۱۰۰۰ دلار را دارد. با این حال، واقعیت این است که چنین چیزی آسان نخواهد بود. مجموع عرضه تقریباً دو میلیارد توکن این سکه به این معنی است که در نهایت ۱۰۰ برابر رایج‌تر از بیت‌ کوین خواهد شد. یعنی برای اینکه به قیمت ۱۰۰۰ دلار برسد باید از بیت کوین جلو بزند.

با این حال، در حال حاضر، FIL حدود ۳۲۰ میلیون عرضه در گردش دارد، رقمی ‌که کمیاب بودن سکه را بهبود می‌بخشد و بنابراین دستیابی به ۱۰۰۰ دلار را کمی ‌آسان‌تر می‌کند.

پیش بینی قیمت ارز فایل کوین (Filecoin) از سال ۲۰۲۳ تا ۲۰۳۰

سال پیش بینی قیمت
۲۰۲۳ حداکثر قیمت ۷ دلار
۲۰۲۵ ۱۰ دلار
۲۰۳۰ حداقل به ۲۰ دلار، بطور میانگین ۲۱.۳ دلار و حداکثر ۲۲.۹ دلار

سخن پایانی

‌فایل کوین یک راه حل عالی برای ناکارآمدی‌های ذخیره سازی و بازیابی فایل در سراسر جهان است. همچنین قدرت را در دستان مشتری قرار می‌دهد و احتمال کمتری دارد به قراردادهایی با مشاغل بزرگ محدود شود.

با یک شبکه فعال و مجموعه‌ای از ابزارهای مناسب، ‌فایل کوین در حال حاضر در حال فعالیت است. موفقیت اکوسیستم ‌فایل کوین به استفاده از آن در جامعه ارزهای دیجیتال بستگی دارد، اما همچنین به این بستگی دارد که آیا می‌تواند افراد جدیدی را به دنیای وب ۳.۰ جذب کند.

منابع:

https://kriptomat.io/cryptocurrencies/filecoin/what-is-filecoin/

https://decrypt.co/resources/filecoin

https://www.makeuseof.com/investing-vs-trading-cryptocurrencies/

https://coindcx.com/blog/community/what-is-filecoin-fil-and-how-it-works/

https://www.cryptonewsz.com/forecast/filecoin-price-prediction/

 

 

 

نظرتان را درباره‌ی مقاله «ارز فایل کوین (Filecoin) چیست؟ | پیش بینی قیمت و بررسی آینده ارز FIL» با ما درمیان بگذارید.

1 نفر این مطلب را پسندید.
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
رای شما ثبت شد!
اگر بازخوردی درباره این مطلب دارید یا پرسشی دارید که بدون پاسخ مانده است، آن را از طریق بخش نظرات مطرح کنید.
ثبت نظر
مهدیه اسلامی تبار
خوشحالم با تولید محتوای با کیفیت، سطح وب فارسی رو ارتقا می دهیم. امروز سردبیر میهن سیگنال هستم و این هنوز شروع رویاپردازی های منه ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *