بخشنامه ابلاغ شده در مورد واردات دستگاه‌های ماینر ارز دیجیتال

۱۰ اردیبهشت ۱۴۰۲
بخشنامه ابلاغ شده در مورد واردات دستگاه‌های ماینر ارز دیجیتال

دولت به دنبال بهبود و توسعه رمز ارز ها است تا از فواید آن در بخش‌های مختلف اقتصادی بهره‌مند شود و در عین حال شرایط قانونی و نظارتی مطلوبی برای جذب شرکت‌های بلاکچین ایجاد کند.

طبق بخشنامه ابلاغ‌شده از سمت گمرک ایران، در تاریخ ۶ اردیبهشت ۱۴۰۲، درج شماره سریال دستگاه‌های استخراج ارز دیجیتال اجباری شد.

طی این بخشنامه، مقررات استاندارد اجباری برای واردات دستگاه‌های ماینر به شرح زیر است:

  • ترخیص دستگاه‌های استخراج ارز دیجیتال، منوط به ارائه مجوز سازمان ملی استاندارد ایران در سامانه جامع امور گمرکی است.
  • واردکنندگان دستگاه‌های استخراج باید شماره سریال هر دستگاه را طی یک کامن بر روی اظهارنامه خود در سامانه جامع گمرکی، ثبت کنند.
  • ارزیابی فیزیکی دستگاه‌های وارداتی مستلزم بررسی و مطابقت انتخابی حداقل ۵% از شماره سریال‌های اعلامی واردکننده با شماره سریال‌های درج‌شده بر کالاهای اظهاری است.
  • اظهارنامه دستگاه‌های استخراج ارز دیجیتال در مسیر قرمز است و باید ارزیابی کالا انجام شود.
  • طبق فهرست کالاهای مشمول مقررات اجباری استاندارد از نظر برچسب انرژی، واردات دستگاه‌های ماینینگ با گرید پایین‌تر از A و B ممنوع است.

این بخشنامه به معاونت امور گمرکی و معاونت برنامه‌ریزی امور بین‌الملل رونوشت شده است و طی آن از درخواست شده‌است تا ترتیبی جهت عملیاتی شدن دریافت شماره سریال دستگاه‌های استخراج ارز دیجیتال در اظهارنامه وارداتی صورت بگیرد.

موضوع قابل رهگیری بودن استخراج‌کنندگان ارز دیجیتال، در انتهای سال ۱۴۰۱ برای اولین بار مطرح شد؛ بر اساس مصوبه وزارت نیرو، تمام صاحبان دستگاه‌های ماینتر ملزم شدند از سال ۱۴۰۲، نام مالک و مکان استقرار دستگاه‌ها را به سامانه جامع تجارت وزارت صمت اعلام کنند. اطلاعات هر ماینر برای وزارت نیرو، پلیس امنیت اقتصادی و سایر دستگاه‌های ذی‌نفع با مجوز وزارت صمت رویت‌پذیر خواهد شد.

محمد خدادادی، مجری طرح تامین برق ارز دیجیتالهای شرکت توانیر پیش از این در گفتگو با راه پرداخت مطرح کرده بود: «به هر ماینر کد رهگیری اختصاص‌داده‌ شده و امکان انتقال از طریق سامانه فراهم است.»

به گفته خدادادی

«این اقدام از این جهت است که دستگاه‌های وارداتی یا مونتاژ داخلی وارد فضای غیرمجاز نشوند. برای ایجاد شفافیت بازدیدهای دوره‌ای و تصادفی هم انجام خواهد شد. هرگونه عدم مطابقت اطلاعات، از نام‌ گرفته تا تفاوت محل استقرار ماینر به‌مثابه تخلف است و با مرکز خاطی مطابق مقررات قانون قاچاق کالا و ارز برخورد می‌شود. ماینرهایی هم که قانونی وارد کشور شده‌‌اند؛ اما اطلاعات‌شان در سامانه ثبت نشده هم به‌عنوان دستگاه غیرقانونی شناخته خواهند شد و علاوه بر مشمولیت مقررات قانون مذکور، باید جریمه استفاده از برق غیرمجاز را هم پرداخت کنند. واحدهای تولید و مونتاژ هم موظف‌اند اطلاعات دستگاه‌های فروخته‌شده را در این سامانه ثبت کنند.»

این بخشنامه، بر اساس ابلاغ دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی، وزارت نیرو و سازمان ملی استاندارد ایران تهیه شده‌است.

نظرتان را درباره‌ی مقاله «بخشنامه ابلاغ شده در مورد واردات دستگاه‌های ماینر ارز دیجیتال» با ما درمیان بگذارید.

8 نفر این مطلب را پسندیدند.
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
رای شما ثبت شد!
اگر بازخوردی درباره این مطلب دارید یا پرسشی دارید که بدون پاسخ مانده است، آن را از طریق بخش نظرات مطرح کنید.
ثبت نظر
مهدی عباس زاده
12 سال از فعالیتم در حوزه طراحی سایت و دیجیتال مارکتینگ میگذره و اخیرا به دنیای شگفت انگیز ارزهای دیجیتال علاقه مند شدم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *