چگونه از رویدادهای اقتصادی در معاملات بیشترین سود را بدست آوریم

۰۵ شهریور ۱۴۰۲
چگونه از رویدادهای اقتصادی در معاملات بیشترین سود را بدست آوریم

عوامل متعددی وجود دارد که تاثیر قابل توجهی بر بازارهای مالی دارد و می‌تواند به نوسانات شدید در بازار منجر شود. سوار شدن بر این نوسانات در گرو پیش بینی زمان احتمالی وقوع آنهاست. اگر معامله‌گران زمان آنها را درست پیش بینی کنند می‌توانند در زمانی مناسب سوار بر فرصت‌های سود‌آور موجود در بازار شده و از آن بهره‌مند شوند.

از جمله عوامل تاثیر‌گذار بر بازارهای مالی، تقویم اقتصادی است. اخبار و رویدادهای اقتصادی تاثیر قابل توجهی بر بازار داشته و در زمان انتشار آنها ممکن است هیجانات شدید در بازار ایجاد شود. انتشار داده‌های اقتصادی مهم، مانند تولید ناخالص داخلی، گزارش‌های اشتغال، ارقام تورم، سیاست‌های بانک مرکزی در مورد نرخ بهره و سایر شاخص‌های اقتصادی، می‌تواند در بازار به تغییرات بسیار عمیقی منجر شود.

به همین دلیل آگاهی از رویدادهای اقتصادی و زمان انتشار آنها می‌تواند معامله‌گران را در موقعیت‌های سود‌آور قرار داده یا از ضررهای هنگفت آنها جلوگیری کند. اما چگونه معامله‌گران بر موج هیجانات در زمان وقوع یک رویداد اقتصادی، سوار شده و از آن بهره‌مند می‌شوند؟ در ادامه به بررسی این موضوع می‌پردازیم.

تاثیر رویدادهای اقتصادی بر بازارهای مالی

معامله‌گران از تقویم‌های اقتصادی به‌منظور آگاهی از رویدادهایی که پتانسیل ایجاد نوسانات شدید در بازار را دارند، استفاده می‌کنند. معامله‌گران با آگاهی از این رویدادها می‌توانند استراتژی‌های معاملاتی خود را تنظیم کرده و ریسک معاملات را مدیریت و از فرصت‌های موجود در بازار استفاده کنند.

در تقویم اقتصادی، تاریخ و زمان رویداد، کشور و منطقه محل وقوع رویداد، مقدار قبلی و پیش‌بینی شده و ارزش واقعی پس از انتشار ثبت می‌شود. این اطلاعات به معامله‌گران کمک می‌کند تا حرکات بازار را پیش‌بینی کرده و تصمیمات معاملاتی آگاهانه‌تری بگیرند. به همین دلیل پلتفرم‌های تقویم اقتصادی منبع بسیار خوبی برای معامله‌گران به‌شمار می‌روند.

چگونه از رویدادهای اقتصادی سود کسب کنیم؟

نیوز تریدینگ یا انجام معاملات در زمان رویدادهای اقتصادی می‌تواند فرصت‌های خوبی برای کسب سود ایجاد کند. اما به دلیل افزایش نوسانات و واکنش‌های بالقوه بازار، ریسک بالاتری نیز به همراه دارد. در ادامه به نکاتی اشاره می‌کنیم که می‌تواند در کسب حداکثر سود در زمان انجام معاملات مفید باشد.

 • با استفاده از یک پلتفرم یا تقویم اقتصادی، از رویدادهای اقتصادی آتی و نتایج مورد انتظار آنها بر بازار مطلع خواهید شد. این ابزار کمک می‌کند تا درک درستی از درجه اهمیت هر رویداد و اثرات احتمالی آن بر بازار کسب کنید.
 • سابقه واکنش‌های بازار به رویدادهای مشابه را جستجو کنید و نحوه واکنش بازار در گذشته را بررسی کنید و الگو‌ها یا روند‌ها را شناسایی کنید. پیش‌بینی‌های انجام شده توسط سایر تحلیل‌گران را تجزیه و تحلیل کنید و آنها را با گذشته مقایسه کنید تا بتوانید انتظارات بازار را اندازه‌گیری کنید.
 • بر اساس تجزیه و تحلیل‌های خود، یک برنامه معاملاتی تهیه کنید که استراتژی‌های ورود و خروج، مدیریت ریسک و اهدا سود را مشخص می‌کند. بسته به سبک معاملاتی و تحمل ریسک خود، تعیین کنید که آیا می‌خواهید قبل از رویداد اقتصادی معامله کنید یا در طول یا پس از آن وارد معامله شوید.
 • نوسانات در طول رویدادهای اقتصادی می‌تواند به تحرکات شدید بازار منجر شود. بنابراین اجرای تکنیک‌های مناسب مدیریت ریسک را در نظر داشته باشید. برای معاملات خود حد ضرر در نظر بگیرید تا ضررهای احتمالی را تنظیم کنید و اندازه معاملات خود را برای تطبیق با نوسانات بالاتر تنظیم کنید.
 • علاوه بر تمرکز بر بازه زمانی رویداد اقتصادی، روند‌های بلند مدت و تحلیل‌های تکنیکال در بازه‌های زمانی مختلف را نیز در نظر بگیرید تا دیدگاه وسیع‌تری برای خود ایجاد کنید.
 • از شاخص‌های تکنیکال مانند سطوح حمایت و مقاومت، میانگین متحرک و نوسانگر‌ها برای شناسایی نقاط ورود و خروج احتمالی استفاده کنید. علاوه بر این، استفاده از سفارشات محدود را برای ورود یا خروج از معاملات در سطوح قیمتی خاص در نظر بگیرید.
 • هیجانات بازار را در نظر بگیرید، زیرا احساسات بازار می‌تواند بر حرکت قیمت‌ها در طول رویدادهای اقتصادی تاثیر زیادی بگذارد. برای ارزیابی احساسات کلی بازار، احساسات خبری، بحث‌های رسانه‌های اجتماعی و واکنش‌های بازار را رصد کنید.
 • اگر در موقعیت معاملاتی هستید و یا با نیوز تریدینگ آشنا نیستید، تا تکرار و تمرین استراتژی معاملاتی خود را کنترل کنید و با استفاده از حساب معاملاتی آزمایشی مهارت لازم را در این مورد کسب کنید. این موضوع با شما امکان می‌دهد تا استراتژی خود را به‌طور کامل بررسی کرده و در صورت نیاز آن را اصلاح کنید. به‌علاوه بینشی عمیق در مورد تاثیر رویدادها مختلف بر بازار برای شما ایجاد می‌شود.
 • معاملات خود را بررسی کنید و نتایج معاملات را پس از هر رویداد اقتصادی تجزیه و تحلیل کنید. بررسی معاملات گذشته به شما کمک می‌کند نقاط قوت و ضعف خود را شناسایی کنید و برای رویدادهای آینده آماده شوید.

رویدادهای مهم اقتصادی که می‌تواند بر بازار تاثیر‌گذار باشد

رویدادهای اقتصادی مختلفی وجود دارند که تاثیر قابل توجهی بر بازارهای مالی دارند. در ادامه به برخی از این رویدادها اشاره می‌کنیم.

تصمیمات بانک مرکزی در مورد نرخ بهره: تصمیمات سیاست پولی توسط بانک مرکزی،مانند فدرال رزرو، بانک مرکزی اروپا، بانک انگلستان، بانک زاپن، می‌تواند تاثیر قابل توجهی بر نرخ ارز، بازده اوراق قرضه و بازار سهام داشته باشد.

تولید ناخالص داخلی: معیاری برای اندازه‌گیری رشد اقتصادی است و توسط فعالان بازار به دقت رصد می‌شود. ارقام تولید ناخالص داخلی بیش از حد انتظار، ممکن است به تقویت بازار منجر شود.

گزارش‌های اشتغال و دستمزد: گزارش‌های اشتغال در اقتصاد‌های بزرگ و انتشار نرخ بیکاری به دقت مورد بررسی قرار می‌گیرد. داده‌های اشتغال مثبت می‌تواند احساسات بازار را تقویت کند و پتانسیل افزایش بازار‌های مالی را به همراه داشته باشد.

تورم: گزارش‌های تورم، مانند شاخص قیمت مصرف کننده، یا شاخص قیمت تولید کننده، سطوح قیمت و قدرت خرید را اندازه گیری می‌کند. ارقام بالاتر از حد انتظار تورم، ممکن است به تصمیمات انقباضی بانک مرکز منجر شود.

بیانیه‌های سیاست بانک مرکزی: علاوه بر تصمیمات نرخ بهره، بیانیه‌ها و کنفرانس‌های مطبوعاتی مقامات بانک مرکزی، بینشی از اقدامات سیاست پولی اتی، چشم‌انداز اقتصادی و تاثیرات بالقوه بازار ارائه می‌دهد.

شاخص احساسات مصرف کنندگان: احساسات مصرف کننده و گزارش‌های خرده فروشی منعکس کننده الگوهای مخارج مصرف کننده هستند که شاخص‌های مهم سلامت اقتصادی به‌شمار می‌روند. داده‌های مثبت می‌توند احساسات مثبت در بازار ایجاد کند.

رویدادهای سیاسی: انتخابات، همه پرسی و تحولات ژئوپلیتیکی می‌تواند نوسانات و عدم اطمینان را در بازار‌های مالی ایجاد کند. رویدادهای سیاسی ممکن است تاثیرات قابل توجهی بر بازار مالی داشته باشد.

سخن آخر

رویدادهای اقتصادی، می‌تواند نشانه‌های سلامت اقتصادی در جامعه را منتشر کند. به همین دلیل تاثیر عمیقی بر بازار‌های مالی دارد. نشانه‌های یک اقتصاد سالم، دیدگاهی مثبت در بازار ایجاد می‌کند و می‌تواند حرکت رو به رشدی را در بازار ایجاد کند در حالی که انتشار اطلاعات حاکی از اقتصادی بیمار می‌تواند به ایجاد موج ترس و نگرانی در بازار منجر شود.

آگاهی از رویدادهای اقتصادی به معامله‌گر کمک می‌کند تا بتواند حرکات احتمالی بازار را پیش‌بینی کرده و موقعیت خود را برای مقابله یا استفاده از هیجانات بازار تثبیت کند. در این مقاله در مورد تقویم اقتصادی صحبت کردیم و به مواردی اشاره کردیم که می‌تواند در کسب سود بیشتر در زمان وقوع رویداد، به معامله‌گر کمک کند.

برای این مطلب رای ثبت نشده
اولین رای دهنده باش!
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
رای شما ثبت شد!
اگر بازخوردی درباره این مطلب دارید یا پرسشی دارید که بدون پاسخ مانده است، آن را از طریق بخش نظرات مطرح کنید.
ثبت نظر
مهدی عباس زاده
12 سال از فعالیتم در حوزه طراحی سایت و دیجیتال مارکتینگ میگذره و اخیرا به دنیای شگفت انگیز ارزهای دیجیتال علاقه مند شدم.

یک نظر

 • ریپل خوبه مثل بقیه

 • دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *