بررسی بهترین روش های تحلیل ارزدیجیتال (تحلیل تکنیکال، تحلیل فاندامنتال و …)

۳۰ آذر ۱۴۰۲
تحلیل های ارز دیجیتال بررسی بهترین تحلیل ها (تحلیل تکنیکال، تحلیل فاندامنتال، و ...)

کاربران و تریدرهای ارز دیجیتال برای این که بتوانند در این بازار فعالیت کنند، باید روند بازار و قیمت ارزهای دیجیتال را تحلیل کرده و طبق قاعده درست اقدام به معامله بکنند. روش‌های تحلیل ارز دیجیتال متنوع بوده و هر کدام از آن‌ها روش‌های خاص خود را دارند. هر تریدر باید بتواند با تحلیل مناسب در بازار حاضر شود؛ در غیر این صورت امکان کسب سود برای آن‌ها وجود ندارد و ممکن است دچار ضرر و زیان شوند.

در این مطلب، تحلیل‌های ارز دیجیتال را مورد بررسی قرار دادیم. با توجه به اینکه در بازارهای ارز دیجیتال، تحلیل‌های متنوع بسیاری وجود دارد، در این مطلب به بررسی بهترین تحلیل‌ها پرداختیم. این تحلیل‌ها دارای مزایا و معایب مختلفی هستند که هر تریدر با آشنایی به این موارد از آن‌ها استفاده می‌کند. به علاوه، برای انجام تحلیل‌های ارز دیجیتال، وبسایت‌های خارجی و داخلی متعددی هستند که در ادامه بهترین‌ها را در این زمینه معرفی کرده‌ایم؛ پس تا انتها با ما همراه باشید.

بهترین تحلیل‌های ارز دیجیتال

تحلیل‌های ارز دیجیتال انواع مختلفی دارند که هر کدام از آن‌ها با روشی متفاوت به تحلیل بازار ارزهای دیجیتال می‌پردازند. در بازارهای سنتی، تحلیل‌ها به سه دستی کلی تحلیل بنیادی (Fundamental)، تحلیل تکنیکال (Technical) و تحلیل احساسی (Sentiment) تقسیم می‌شوند. در بازار ارزهای دیجیتال تحلیل دیگری به نام آن چین (On-chain) وجود دارد که توسط بسیاری از تریدرها مورد استفاده قرار می‌گیرد. در ادامه، این تحلیل‌ها را بررسی می‌کنیم.

تحلیل بنیادی یا فاندامنتال Fundamental analysis

تحلیل بنیادی یا فاندامنتال یکی از انواع تحلیل در بازارهای سرمایه است. این تحلیل به صورت بالا به پایین انجام می‌شود و ارزش یک دارایی را با توجه به عوامل اقتصادی یا اجتماعی موثر بر آن مورد ارزیابی قرار می‌دهد. بر اساس عقیده پایه گذار، یعنی بنجامین گراهام، ارزش درونی سهام و اوراق بهادار به عوامل متعددی مانند درآمد و پرداختی شرکت‌ها، ضرایب قیمت و غیره مربوط می‌شود.

دنیای ارزهای دیجیتال با بازار سرمایه سنتی و سهامی تفاوت بسیاری دارد و معیارهایی که در بازار ارزهای دیجیتال برای تحلیل استفاده می‌شود، در بازارهای سنتی وجود ندارد؛ به همین دلیل تریدرهایی که در بازار ارز دیجیتال از تحلیل فاندامنتال استفاده می‌کنند، کار بسیار دشواری در پیش خواهند داشت. اگر تحلیل‌گران و تریدرها حرفه‌ای بتوانند به درستی از این تحلیل استفاده کنند و زمان دقیق و مناسب برای خری یا فروش یک ارز را محاسبه کنند، می‌توانند سود بسیار بالایی با استفاده از تحلیل فاندامنتال به دست آورند.

برای این که بتوانید از تحلیل فاندامنتال استفاده کنید، باید مطالعات عمیقی در حوزه ارزهای دیجیتال داشته باشید. در تحلیل فاندامنتال عوامل متعددی دخالت دارند و باید این موارد را حتما در نظر داشته باشید. عوامل تاثیر گذار در تحلیل فاندامنتال عبارت‌اند از:

 • ارزش بازار ارز دیجیتال مورد نظر
 • موجودی ارز دیجیتال در بازار
 • حجم معاملات ارز دیجیتال
 • بازده سرمایه گذاری یا نرخ بازگشت سرمایه
 • هزینه‌های لازم برای استخراج ارز دیجیتال
 • آینده ارز دیجیتال مورد نظر
 • وایت پیپر
 • تیم پشتیبانی ارز دیجیتال
 • رقبای ارز دیجیتال
 • مکانیسم‌های تامین

یک تریدر حرفه‌ای باید بتواند تمام این موارد را در نظر گرفته و با مطالعه دقیق هر کدام، بهترین انتخاب را انجام دهد.

تحلیل تکنیکال ارز دیجیتال (Technical analysis)

تحلیل تکنیکال ارز دیجیتال (Technical analysis)

تحلیل تکنیکال یکی از روش‌های تحلیلی کاربران و تریدرهای حاضر در بازار ارزهای دیجیتال است. بسیاری از تریدرها از این تحلیل استفاده می‌کنند. تحلیل تکنیکال، درواقع پیش بینی قیمت یک ارز دیجیتال یا سهام در بازار با استفاده از نمودارها و روند قیمت آن در گذشته است. در این تحلیل، کاربران نمودارها و مسیر تغییرات قیمتی یک ارز را دنبال کرده و الگوی آن را پیدا می‌کنند. با این کار می‌توانند یک پیش بینی مطمئن از آینده ارز دیجیتال ارائه کنند.

تفاوت تحلیل تکنیکال با تحلیل بنیادی در این است که در تحلیل بنیادی، تحلیل‌گران ارزش ذاتی یک ارز را مطالعه و بررسی می‌کنند؛ اما در تحلیل تکنیکال روند قیمتی و تغییرات یک ارز از گذشته تا کنون مورد بررسی قرار گرفته و بر اساس این مطالعات، تصمیم نهایی گرفته می‌شود. تحلیل‌گران حرفه‌ای باید بتوانند از هر دو تحلیل استفاده کنند تا سود بالاتری به دست آورده و ریسک معاملات خود را تا حدود بسیار زیادی کاهش دهند.

تحلیل تکنیکال، به صورت کلی بر سه اصل پایدار است:

 1. همه چیز در قیمت نهفته است: هر چیزی که بتواند روی قیمت تاثیر گذار باشد مانند مراودات سیاسی، مسائل جغرافیایی و غیره باید در قیمت ارز دیجیتال نهفته باشد.
 2. آینده و گذشته مشابه هستند: در تحلیل تکنیکال باید به این نکته توجه داشته باشید که قیمت‌ها همواره به دنبال تکرار شدن هستند. استفاده از نمودارها و انواع تحلیل‌های نموداری، به این دلیل است که تحلیل گران بتوانند روند تکراری قیمت را بهتر درک کنند.
 3. حفظ روند جاری قیمت‌ها: در تحلیل تکنیکال، باید توجه داشته باشید که ترسیم نمودارها به این دلیل انجام می‌گیرد که روند قیمت بررسی شود. در این بررسی، قیمت‌ها طبق یک قانون ثابت شده تمایل دارند روند خود را حفظ کنند؛ مگر آنکه یک عامل خارجی این روند را متوقف و جهت آن را تغییر دهد.

در تحلیل تکنیکال، انواع مختلفی از نمودار وجود دارد که هر کدام از آن‌ها، روندهای متفاوتی را بررسی می‌کنند. تحلیل‌گران باید بتوانند به درستی از این نمودارها استفاده کرده و روند قیمت در آینده را پیش‌بینی کنند.

تحلیل احساسی ارز دیجیتال (Sentiment)

تحلیل احساسات، یکی از انواع تحلیل‌هایی است که تحلیلگران ارز دیجیتال از آن استفاده می‌کنند و مورد تایید آن‌ها است. در بازار ارزهای دیجیتال، احساسات متنوعی مانند ترس، طمع و غیره وجود دارد که همگی روی تریدرها تاثیر گذار بوده و آن‌ها نیز به واسطه این احساسات روی بازار تاثیر می‌گذارند. زمانی که در بازار، احساسات کاربران در مورد یک ارز  مثبت باشد، روند آن ممکن است رو بالا شده و در صورتی که احساسات منفی باشند، این روند ممکن است رو به پایین شود.

مطلب پیشنهادی: الگوریتم دانش صفر چیست؟

در رسانه‌ها، همواره خبرهای ضد و نقیض زیادی منتشر می‌شود که روی قیمت و ارزش بازار تاثیر زیادی دارد؛ به عنوان مثال، زمانی که یک خبر مثبت در مورد بیت کوین منتشر می‌شود، احتمال افزایش قیمت آن بسیار زیاد خواهد بود. تحلیل احساسات را می‌توان به صورت دستی و با شنیدن اخبار مختلف انجام داد؛ اما با توجه به حجم بالای اخبار، از روش‌های برنامه نویسی و طرح الگوریتم‌های مختلف، می‌توان این تحلیل را انجام داد.

تحلیل آن چین ارز دیجیتال (On-Chain)

با توجه به ساختار ارزهای دیجیتال یا کوین‌ها (Coin) که دارای زیرساخت بلاکچین اختصاصی هستند، در کنار تحلیل‌های گفته شده یک تحلیل دیگر به نام تحلیل On-Chain وجود دارد. این تحلیل، بیشتر در رابطه با تحلیل و پیش بینی آینده قیمت بیت کوین مورد استفاده قرار می‌گیرد؛ اما در رابطه با کوین‌های دیگر مانند اتریوم، دوج کوین و بیشتر کوین‌هایی که بلاکچین اختصاصی دارند کاربرد دارد.

در مجموع، تحلیل‌های ارز دیجیتال باعث می‌شوند تا تریدرها به بهترین انتخاب خود نزدیک شده ریسک معاملات را کاهش دهند. بهترین تریدرها، کسانی هستند که بتوانند از تمام این تحلیل‌ها استفاده کنند.

بهترین سایت‌های تحلیل ارز دیجیتال

برای این که بتوانید از تحلیل‌های بازار ارزهای دیجیتال استفاده کنید، باید از طریق یک پلتفرم معتبر اقدام کنید. در دنیا وبسایت‌‌های مختلفی وجود دارد که تریدرها می‌توانند در آن‌ها از ابزارهای موجود استفاده کرده و تحلیل‌های لازم را انجام دهند.

در میان این وبسایت‌ها، وبسایت تریدینگ ویو (Trading view) یکی از وبسایت‌های محبوب و شناخته شده است که تریدرها در آن از ابزارهای تحلیل تکنیکال استفاده می‌کنند. همچنین، امکان مشاهده تحلیل‌های دیگر کاربران نیز وجود دارد و می‌توانید از نظرات دیگران در این زمینه استفاده لازم را ببرید.

برای انجام تحلیل‌های فاندامنتال و On-Chain، وبسایت گلش نود Glassnode یکی از بهترین‌ها است. افرادی که قصد انجام این تحلیل‌ها را دارند، می‌توانند از امکانات و ویژگی‌هایی که این وبسایت در اختیار آن‌ها قرار می‌دهد استفاده کنند. وبسایت سنتیمنت (Santiment) نیز یکی از وبسایت‌های پرقدرت در زمینه تحلیل‌های فاندامنتال و On-Chain به شمار می‌رود و کاربران زیادی از آن استفاده می‌کنند.

بهترین تحلیل‌های ارز دیجیتال در کیف پول من

تحلیل‌های ارز دیجیتال، تاثیر زیادی در روند سود تریدرها دارند. انجام معاملات بدون تحلیل درست، بسیار شانسی و مانند ریختن تاس است. بازارهای ارز دیجیتال، فرصت خوبی برای سودآوری هستند و با استفاده از این تحلیل‌ها، می‌توانید بهترین نتایج را دریافت کنید. در این مطلب، بهترین تحلیل‌ها و وبسایت‌ها را به شما معرفی کردیم تا بتوانید از آن‌ها استفاده کنید. در این زمینه، صرافی کیف پول من که یک صرافی داخلی است نیز، انتخاب مناسبی برای تریدرها خواهد بود.

در این صرافی، نمودارهای لحظه‌ای و تحلیلی برای کاربران ارائه شده تا بتوانند با مقایسه قیمت‌ها و آشنایی با آن‌ها در بهترین زمان، اقدام به خرید ارز دیجیتال مورد نظر خود بکنند. به علاوه صرافی کیف پول من امکانات دیگری مانند کیف پول اختصاصی برای کاربران را را دارد که می‌توانید از آن استفاده کرده و ارزهای خریداری شده خود را بدون کارمزد در آن ذخیره کنید. برای برخورداری از امکانات و ویژگی‌های صرافی کیف پول من، به وبسایت آن‌ها و یا اپلیکیشن این صرافی مراجعه کنید.

نظرتان را درباره‌ی مقاله «بررسی بهترین روش های تحلیل ارزدیجیتال (تحلیل تکنیکال، تحلیل فاندامنتال و …)» با ما درمیان بگذارید.

برای این مطلب رای ثبت نشده
اولین رای دهنده باش!
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
رای شما ثبت شد!
اگر بازخوردی درباره این مطلب دارید یا پرسشی دارید که بدون پاسخ مانده است، آن را از طریق بخش نظرات مطرح کنید.
ثبت نظر
مهدی عباس زاده
12 سال از فعالیتم در حوزه طراحی سایت و دیجیتال مارکتینگ میگذره و اخیرا به دنیای شگفت انگیز ارزهای دیجیتال علاقه مند شدم.
شیبا اینو رایگان

بعد از تکمیل احراز هویت در جشنواره آبان تتر، شیبا اینوی رایگان هدیه بگیر!

دریافت هدیه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *