اردوغان : طرح لیر دیجیتال در سال ۲۰۲۰

۱۸ آبان ۱۳۹۸
اردوغان : طرح لیر دیجیتال در سال 2020 به صورت آزمایشی باید اجرا شود.

رئیس جمهور ترکیه، رجب طیب اردوغان، دستور داد که دولت، طرح آزمایش ارز دیجیتال ملی بانک مرکزی به نام CBDC را در سال ۲۰۲۰ به پایان برساند. طبق گزارش و بر اساس برنامه سالانه رئیس جمهور، ارز دیجیتال لیر که مبتنی بر بلاک چین ملی است، سال ۲۰۲۰ توسط بانک مرکزی ترکیه صادر می شود.

طرح آزمایشی ارز دیجیتال لیر باید تا پایان سال ۲۰۲۰ نهایی شود

طبق برنامه ریاست جمهوری که در تاریخ ۳ نوامبر منتشر شد، نخستین آزمایشات لیره دیجیتال باید تا پایان سال ۲۰۲۰ انجام و نهایی شود.

طبق این طرح، دولت قصد دارد تا پلتفرم نرم افزاری را برای انجام پرداخت های سریع با استفاده از ارز دیجیتال لیر ایجاد کند. برای انجام و اجرای این پروژه آژانس ملی فناوری های نو یا شورای تحقیقات علمی و فناوری ترکیه، معروف به TUBITAK نیز با بانک مرکزی همراه خواهد بود.

طبق گزارش ها، راه اندازی لیر دیجیتال بخشی از برنامه کشور ترکیه برای تقویت اقتصاد این کشور است. در این سند آمده:

هدف اصلی از این طرح، ایجاد یک بخش مالی با ساختاری قوی است که می تواند با هزینه کم به تامین نیازهای مالی پاسخ دهد. همچنین این طرح از طریق موسسات معتبر، ابزارهای مختلف مالی را به یک سرمایه گذار ارائه می دهد و به این ترتیب از هدف استانبول برای تبدیل شدن به یک مرکز مالی جذاب جهانی حمایت می شود.

افزایش پذیرش صنعت رمزنگاری در ترکیه

قرار دادن ارائه ارز دیجیتال لیر در برنامه سالانه ریاست جمهوری برای سال ۲۰۲۰ ترکیه، در ادامه نقشه راه اقتصادی این کشور برای ۲۰۲۳-۲۰۱۹ است که در جولای ۲۰۱۹ تدوین و منتشر شد. علاوه بر طرح CBDC،  دولت ترکیه علاقمند به استفاده از فناوری بلاک چین در صنعت حمل و نقل، خدمات عمومی و اداری است.

در ماه سپتامبر دولت ترکیه اعلام کرد برنامه هایی را برای ایجاد زیرساخت بلاک چین ملی برای استقرار فناوری دفتر توزیع شده در سطح مدیریت های عمومی دارد.

6 نفر این مطلب را پسندیدند.
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
رای شما ثبت شد!
اگر بازخوردی درباره این مطلب دارید یا پرسشی دارید که بدون پاسخ مانده است، آن را از طریق بخش نظرات مطرح کنید.
ثبت نظر
حامد فولادی
همیشه علاقه به برنامه نویسی داشتم و در این زمینه هرچیزی که نیاز بود رو به خودم یاد دادم. الان به عنوان توسعه دهنده وب و برنامه نویس توی تیم میهن سیگنال فعالیت دارم.

یک نظر

  • من به دوج ایمان دارم ویکی ازهلدرهای دوج هستم.فکرمیکنم یک زمین خریدم وچندسال دیگر میخوام بفروشم.وبه این شایعات توجه نمیکنم.

  • دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *