تراست ولت یا متامسک؟ کدام کیف پول ارزدیجیتال بهترین است؟

۲۷ فروردین ۱۴۰۳
تراست والت یا متامسک

کیف پول‌های تراست ولت و متامسک که غیر نگهدارنده هستند، خدمات خود را به میلیون‌ها کاربر ارزدیجیتال ارائه می‌دهند. این کیف پول‌ها به کاربران امکان می‌دهند که ارزهای دیجیتالی خود را ذخیره، ارسال، دریافت و تبادل کنند و حتی ارزدیجیتال خریداری کنند. علاوه بر این، کاربران می‌توانند به برنامه‌های کاربردی غیرمتمرکز و پروژه‌های مالی غیرمتمرکز دسترسی پیدا کنند و در آن‌ها شرکت کنند، که این شامل استیک کردن نیز می‌شود.

استفاده از هر دو کیف پول به طور کلی رایگان است اما گاهی اوقات ممکن است هزینه‌های اضافی به کاربران تحمیل شود. هر کیف پول ویژگی‌های مثبت خاص خود را دارد و برخی تفاوت‌های مهم نیز وجود دارد که به تعداد و نوع ارزهای دیجیتال و شبکه‌هایی که پشتیبانی می‌کنند بستگی دارد.

مقایسه تراست ولت و متامسک از نظر شبکه های بلاکچین پشتیبانی شده

ارزهای دیجیتال و شبکه‌های بلاک چینی که تراست ولت پشتیبانی می‌کند شامل بیش از ۲۵۰,۰۰۰ ارزدیجیتال و توکن از بیش از ۶۵ بلاک چین است. این شامل شبکه‌های بزرگ و محبوبی مانند بیت کوین، اتریوم، زنجیره BNB، آوالانچ، سولانا، کاسموس، ترون، ایاس، استلار، ریپل، دوج‌کوین، لایت‌کوین و کاردانو می‌شود.

متامسک از اتریوم و توکن‌های مبتنی بر اتریوم مانند توکن‌های ERC-20 پشتیبانی می‌کند. افزودن شبکه‌های جدید که با ماشین مجازی اتریوم سازگار هستند امکان‌پذیر است و این شبکه‌ها شامل زنجیره BNB، پلی‌گان، آوالانچ و اپتیمیسم می‌باشند.

هر دو کیف پول، تراست ولت و متامسک، از توکن‌های غیرقابل تعویض پشتیبانی می‌کنند. با این حال، پشتیبانی از NFT بستگی به سازگاری شبکه‌های کیف پول دارد. به عنوان مثال، متامسک فقط توکن‌هایی که با اتریوم سازگار هستند را پشتیبانی می‌کند.

مقایسه تراست ولت و متامسک از نظر رابط کاربری

کیف پول‌های تراست ولت و متامسک دارای رابط کاربری‌های متفاوتی هستند. کیف پول تراست ولت نسبت به متامسک ساده‌تر است. هر دو کیف پول به شما اجازه می‌دهند که موجودی ارزهای دیجیتال خود را به طور خلاصه ببینید، به سرعت ارز دیجیتال را با استفاده از کدهای QR یا آدرس‌های مخصوص، ارسال و دریافت کنید. همچنین می‌توانید توکن‌ها را در مبادلات غیرمتمرکز معاوضه کنید، ارز دیجیتال را با پول رایج خریداری کنید و به پروژه‌های استیک و برنامه‌های کاربردی غیرمتمرکز دسترسی داشته باشید.

کیف پول تراست ولت دارای یک مبادله غیرمتمرکز یکپارچه شامل Binance DEX، Uniswap، PancakeSwap و SushiSwap است. در مقابل، متامسک یک مجمع تبدیل توکن دارد که به کاربران این امکان را می‌دهد که قیمت‌های مبادله‌های غیرمتمرکز مختلف مانند Uniswap، 0x و شبکه Kyber را مقایسه کنند.

هر دو کیف پول از مرورگر Web3 استفاده می‌کنند و قابلیت ارسال اعلان‌های فوری را دارند. همچنین برای دستگاه‌های اندروید و iOS برنامه‌هایی دارند. متامسک علاوه بر این‌ها به عنوان یک افزونه برای مرورگرهای Chrome، Firefox، Brave و Edge نیز موجود است.

مقایسه تراست ولت و متامسک از نظر امنیت

در زمینه امنیت و حریم خصوصی، هر دو کیف پول غیر نگهدارنده هستند و کاربران کنترل کامل بر مدیریت کلیدهای خصوصی و دارایی‌های خود را دارند. کلیدهای خصوصی به صورت رمزگذاری شده روی دستگاه کاربر ذخیره می‌شوند.

هر دو کیف پول از عبارت بازیابی ۱۲ کلمه‌ای برای پشتیبان‌گیری استفاده می‌کنند و از احراز هویت بیومتریک با استفاده از اثر انگشت یا تشخیص چهره پشتیبانی می‌کنند. این کیف پول‌ها هیچ اطلاعات شخصی از کاربران جمع‌آوری نمی‌کنند و می‌توانند ناشناس بمانند، مگر زمانی که خرید ارز دیجیتال با پول فیات انجام شود که در آن صورت نیاز به تأیید هویت مشتری (KYC) خواهد بود.

مقایسه تراست ولت و متامسک از نظر پشتیبان‌گیری و بازیابی کیف پول

می‌توانید کیف پول‌های سخت‌افزاری مثل دستگاه‌های Ledger یا Trezor را به کیف پول‌های تراست ولت و متامسک متصل کنید تا امنیت آن‌ها افزایش یابد. اگر کاربر رمز عبور خود را فراموش کند، عبارت بازیابی ۱۲ کلمه‌ای به او اجازه می‌دهد که دوباره به کیف پول دسترسی پیدا کند. این عبارت توسط سرورهای کیف پول رمزگذاری شده و در آن‌ها ذخیره نمی‌شود.

سازگاری کیف پول‌های تراست ولت و متامسک با DeFi و DApps

هر دو کیف پول قابلیت استیک کردن دارند. تراست ولت از شبکه‌های مختلف اثبات سهم مانند اتریوم، کاسموس، تزوس و ترون پشتیبانی می‌کند، اما این قابلیت در افزونه مرورگر آن موجود نیست. متامسک از شبکه‌هایی مانند اتریوم، پلی‌گان و آوالانچ پشتیبانی می‌کند.

پروژه‌های DApps و DeFi فقط زمانی پشتیبانی می‌شوند که کیف پول از شبکه بلاک چین میزبان آن‌ها پشتیبانی کند. برای استفاده از هر DApp هزینه‌های گس اعمال می‌شود. تعویض توکن و استیک کردن در کیف پول تراست ولت به جز هزینه‌های شبکه و ارائه‌دهنده، رایگان است. اما متامسک برای قابلیت تعویض توکن خود هزینه اضافی دریافت می‌کند که به پوشش هزینه‌های ادغام با چندین DEX کمک می‌کند.

تفاوت‌های کلیدی بین کیف پول‌های تراست ولت و متامسک

در جدول زیر می‌توانید خلاصه‌ای از تفاوت‌های کلیدی بین کیف پول‌های تراست ولت و متامسک را ببینید:

معیار تراست ولت متامسک
راه‌اندازی ۲۰۱۷، توسط بایننس در ۲۰۱۸ خریداری شد ۲۰۱۶، توسط Consensys توسعه یافت
بلاک چین‌های پشتیبانی شده چندین بلاک چین اتریوم و زنجیره‌های سازگار با EVM
پلتفرم ها Web3، اندروید، iOS، به علاوه یک افزونه مرورگر Web3، اندروید، iOS، به علاوه یک افزونه مرورگر
رابط کاربری ساده پیچیده‌تر، قابل تنظیم
DApps و DeFi استیک، DApps و DeFi (سازگار با اتریوم) استیک، DApps و DeFi (سازگار با اتریوم)
امنیت و حریم خصوصی کلیدهای رمزگذاری شده، عبارت بذر، تأیید هویت بیومتریک کلیدهای رمزگذاری شده، عبارت بذر، تأیید هویت بیومتریک

توکن تراست ولت (TWT) در مقابل توکن متامسک

توکن تراست ولت (TWT) یک توکن کاربردی در زنجیره BNB Smart Chain (BEP-20) است که به کاربران کیف پول تراست ولت منافع و تشویق‌هایی ارائه می‌دهد. این منافع می‌تواند شامل تخفیف‌هایی بر خرید ارزدیجیتال و خدمات DEX باشد. دارندگان TWT می‌توانند در حکمرانی کیف پول تراست ولت شرکت کرده و در رأی‌گیری‌ها برای پیشنهادات مربوط به آینده و کاربردهای کیف پول شرکت کنند.

در اوایل سال ۲۰۲۳ فاش شد که متامسک قصد دارد توکن و سازمان خودمختار غیرمتمرکز (DAO) خود را راه‌اندازی کند، اما تا مارس ۲۰۲۴ هیچ جزئیات بیشتری منتشر نشده است.

مزایا و معایب تراست ولت

کیف پول تراست ولت دارای رابط کاربری ساده‌تری است و از تعداد بیشتری ارز، توکن و بلاک چین پشتیبانی می‌کند در حالی که متامسک بر روی اتریوم و شبکه‌های سازگار با اتریوم تمرکز دارد. به همین دلیل، تراست ولت از بیت کوین، سولانا، XRP، کاردانو و سایر ارزهای دیجیتالی که توسط متامسک پشتیبانی نمی‌شوند، پشتیبانی می‌کند. تراست ولت در سال ۲۰۱۸ توسط بایننس خریداری شد و از زنجیره BNB پشتیبانی می‌کند.

در زمینه NFT‌ها، تراست ولت با NFT‌های ERC-721 و ERC-1155 و NFT‌های موجود در شبکه‌های سولانا، پلی‌گان، اپتیمیسم، زنجیره BNB و دیگر شبکه‌ها سازگار است.

دسترسی به پشتیبانی مشتریان نیز بین دو کیف پول متفاوت است. هرگونه سؤال باید از طریق فرم پشتیبانی به تراست ولت ارسال شود. پشتیبانی زنده وجود ندارد. تراست ولت هزینه اضافی برای تعویض توکن‌ها و استیک در DEX اضافه نمی‌کند، اما هزینه‌های ارائه‌دهنده‌های استیک طرف ثالث اعمال می‌شود. خرید‌های فیات ارز دیجیتال نیز مشمول هزینه‌ها هستند.

مزایا و معایب متامسک

متامسک تنها از ارزهای دیجیتالی که در بلاک چین اتریوم، آربیتروم، زنجیره BNB، اپتیمیسم، پلی‌گان و آوالانچ هستند پشتیبانی می‌کند، زیرا این شبکه‌ها با EVM سازگارند. این کیف پول یکی از محبوب‌ترین کیف پول‌های اتریوم است، اما از شبکه‌هایی مانند بیت کوین، سولانا، XRP و کاردانو پشتیبانی نمی‌کند. بنابراین، فقط از NFT‌های ERC-721 و ERC-1155 پشتیبانی می‌کند.

متامسک دارای رابط کاربری پیشرفته‌تری است که قابل تنظیم بوده و می‌تواند برای کاربران با تجربه‌تر ارز دیجیتال جذاب باشد. متامسک همچنین پشتیبانی زنده از طریق ربات و نمایندگان خدمات مشتریان در گفتگوی زنده را ارائه می‌دهد. کیف پول متامسک به طور پیش‌فرض برای دسترسی به اتریوم تنظیم شده است، اما شبکه‌های EVM و توکن‌های سازگار به صورت دستی افزوده می‌شوند.

متامسک برای تعویض توکن‌ها و استیک در DEX هزینه اضافی دریافت می‌کند و هزینه‌های ارائه‌دهنده‌های استیک طرف ثالث نیز اعمال می‌شوند. خرید‌های فیات ارز دیجیتال نیز مشمول هزینه‌ها هستند، اما هیچ یک از کیف پول‌ها هزینه اضافی بر روی هزینه‌های گس شبکه اضافه نمی‌کنند.

نظرتان را درباره‌ی مقاله «تراست ولت یا متامسک؟ کدام کیف پول ارزدیجیتال بهترین است؟» با ما درمیان بگذارید.

منبع:cointelegraph
1 نفر این مطلب را پسندید.
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
رای شما ثبت شد!
اگر بازخوردی درباره این مطلب دارید یا پرسشی دارید که بدون پاسخ مانده است، آن را از طریق بخش نظرات مطرح کنید.
ثبت نظر
مهدی عباس زاده
12 سال از فعالیتم در حوزه طراحی سایت و دیجیتال مارکتینگ میگذره و اخیرا به دنیای شگفت انگیز ارزهای دیجیتال علاقه مند شدم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *